سوال در مورد زنبورهای نر کندوی نرزا

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
chalipa
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: اصفهان
تماس:

سوال در مورد زنبورهای نر کندوی نرزا

پست توسط chalipa »

سلام دوستان من زنبور دار حرفه این نیستم فقط یه تعداد کندو دارم
یه سوال برام پیش اومد
من نیاز پیدا کردم که توی این فصل یه تعداد بر از کندو ها بگیرم منتها هیچ زنبور نری توی کندو ها نیست در عین حال یکی از کندو ها هم نر زا شده
این سوال برام پیش اومد که زنبورهای نر کندوی نر زا میتونن ملکه های کندوهای که بر گرفته شدن را باور کنن ؟؟؟ و اگه میتونن ایا نتیجه خوب خواهد بود یا نه؟
یک نفر به من گفت که اینها زنبور نر طبیعی هستن و قدرت بارور کردن هم دارن ولی کس دیگه ای گفت که زنبورهای نر اصلی را تخمش را خود ملکه میگذاره و با این زنبورهای نر تفاوت دارن
میشه راهنماییم کنین ؟

نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

Re: سوال در مورد زنبورهای نر کندوی نرزا

پست توسط Kismar »

chalipa نوشته شده:سلام دوستان من زنبور دار حرفه این نیستم فقط یه تعداد کندو دارم
یه سوال برام پیش اومد
من نیاز پیدا کردم که توی این فصل یه تعداد بر از کندو ها بگیرم منتها هیچ زنبور نری توی کندو ها نیست در عین حال یکی از کندو ها هم نر زا شده
این سوال برام پیش اومد که زنبورهای نر کندوی نر زا میتونن ملکه های کندوهای که بر گرفته شدن را باور کنن ؟؟؟ و اگه میتونن ایا نتیجه خوب خواهد بود یا نه؟
یک نفر به من گفت که اینها زنبور نر طبیعی هستن و قدرت بارور کردن هم دارن ولی کس دیگه ای گفت که زنبورهای نر اصلی را تخمش را خود ملکه میگذاره و با این زنبورهای نر تفاوت دارن
میشه راهنماییم کنین ؟

در حال حاضر در اکثر نقاط کشور نر کشی انجام شده و یا رو به اتمام است همچنین ملکه های تولیدی تو این موقع از سال ریز هستن و به پرواز جفتگیری نمیرن و اگر هم برن برنمیگردن و اگر برگردن از کیفیت بالایی برخوردار نیستن و عمر کوتاهی خواهند داشت..نرهای تولیدی در کندوهای نرزا هم ریز هستن و هم قادر به پرواز جفتگیری نیستن..تنها راه باقی مانده اینه که کندو نر زا رو ببری 100 دورتر تمام زنبورهاشو بتکانی تا نرهای زاید و کارگرهای تخم ریز از زنبورهای سالم جدا بشن قابهای کندوی نر زا رو بعد از بریدن سر حجرهای نر در کندوهاتون تقسیم کنید..میتونی جای کندوی قبلی یک کندوی ملکه دار بگذاری تا زنبورهایی که بر میگردن با کندوی جایگزین متحد بشن....
........تو این فصل از سال حتما کندوها رو در مکانی که بیشترین سایه را دارد مستقر کنید و با توجه به وزن و وضعیت جمعیت کلنی هر دو یا سه روز به هر کندو 1 لیوان شربت بدید...
آخرین ويرايش توسط 1 on Kismar, ويرايش شده در 0.
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
chalipa
تماس:

پست توسط chalipa »

پس فکر میکنم جوابتون اینه که نرهای کندوی نرزا قادر به جفت گیری نیستن درسته؟
بدون توجه به فصل و گرما آیا کلا این نرها قادر به جفت گیری نیستن؟
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام به محضردوستان محترم طاعات وعبادات قبول درگاه حق در تابستان که هوا خیلی گرم میشود ودرجه حرارت افزایش می یابد اگر زنبوران نر درکندو وجود داشته باشند نمی توانند جفگیری کنند واگر هم بتوانند جفتگیری با ملکه را انجام دهند حاصل آن چندان کیفیت خوبی نخواهد داشت زیرا تخم هایی که توسط چنین ملکه ای گذاشته می شود نامرغوب بوده وبعضا خیلی ریز می باشند وملکه بعد از مدت کوتاهی تخم گذاری رفتارهایی از قبیل قطع شدن ناگهانی تخمگذاری ونرزاشدن وبروز صفات کارگری از خود نشان می دهد بهترین زمان برای جفتگیری ملکه اوایل فصل بهار می باشد که گلها وشکوفه ها بازشده اند ونرها شروع به پرواز کردن کرده انداگر در این موقع از سال ملکه تولید شود واقدام به جفتگیری نماید به دلیل مناسب بودن دماووفورشهد وگرده وفعالیت زیاد زنبورها ورشد سریع کلنی جفتگیری موفقیت آمیز بوده وحاصل آن تشکیل کلنی با کیفیت بالا ومرغوب خواهد بود که باعث تولید محصول زیاد برای زنبوردار میگردد واین که تمام نرهایی که در کلنی ها وجود دارند چه آنهایی که تخمشان توسط ملکه گذاشته شده وچه آنهایی که تخمشان توسط زنبوران کارگر نرزا گذاشته شده قابلیت جفتگیری وبارور کردن ملکه را دارند وتفاوت آنها در این است که اگر نرهایی که از زنبوران کارگر نرزا ایجاد شده اند با ملکه جفتگیری کنند حاصل آن تولید زنبوران کوچک جثه خواهد بود وکاهش محصول عسل در پی خواهد داشت زیرا از این طریق بهنژادی زنبور عسل کاهش پیدا میکند .
نمایه کاربر
chalipa
تماس:

پست توسط chalipa »

Hassannozarpour نوشته شده:باسلام به محضردوستان محترم طاعات وعبادات قبول درگاه حق در تابستان که هوا خیلی گرم میشود ودرجه حرارت افزایش می یابد اگر زنبوران نر درکندو وجود داشته باشند نمی توانند جفگیری کنند واگر هم بتوانند جفتگیری با ملکه را انجام دهند حاصل آن چندان کیفیت خوبی نخواهد داشت زیرا تخم هایی که توسط چنین ملکه ای گذاشته می شود نامرغوب بوده وبعضا خیلی ریز می باشند وملکه بعد از مدت کوتاهی تخم گذاری رفتارهایی از قبیل قطع شدن ناگهانی تخمگذاری ونرزاشدن وبروز صفات کارگری از خود نشان می دهد بهترین زمان برای جفتگیری ملکه اوایل فصل بهار می باشد که گلها وشکوفه ها بازشده اند ونرها شروع به پرواز کردن کرده انداگر در این موقع از سال ملکه تولید شود واقدام به جفتگیری نماید به دلیل مناسب بودن دماووفورشهد وگرده وفعالیت زیاد زنبورها ورشد سریع کلنی جفتگیری موفقیت آمیز بوده وحاصل آن تشکیل کلنی با کیفیت بالا ومرغوب خواهد بود که باعث تولید محصول زیاد برای زنبوردار میگردد واین که تمام نرهایی که در کلنی ها وجود دارند چه آنهایی که تخمشان توسط ملکه گذاشته شده وچه آنهایی که تخمشان توسط زنبوران کارگر نرزا گذاشته شده قابلیت جفتگیری وبارور کردن ملکه را دارند وتفاوت آنها در این است که اگر نرهایی که از زنبوران کارگر نرزا ایجاد شده اند با ملکه جفتگیری کنند حاصل آن تولید زنبوران کوچک جثه خواهد بود وکاهش محصول عسل در پی خواهد داشت زیرا از این طریق بهنژادی زنبور عسل کاهش پیدا میکند .

ممنون جوابمو تقریبا گرفتم تصویر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 6 مهمان