ملکه کارنیکا

سوالات در مورد اصلاح نژاد و تمامی مسائل مربوط به اصلاح نژاد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

Re: ملکه کارنیکا

پست توسط Kismar »

ملکه لاین مادری کارنیکا المان تلقیح شده در سال 1393 در ایستگاه تولید ملکه الوند.......وضعیت کلنی در 20 شهریور ماه 1393 .. با تشکر از جناب عطائیان تصویر

تصویر

ضمنا تا کنون 2 قاب لارو سر بسته از ان جهت تقویت دیگر کلنیها گرفته شده است...
آخرین ويرايش توسط 2 on Kismar, ويرايش شده در 0.

*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

سلام آقا نادر ،فرمودید ملکه اتون تلقیح مصنوعی شده است ولی چرا زنبورات یک دست نیستن؟
نمایه کاربر
amirfiruzy
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: اذربایجان شرقی -بستان اباد
تشکر کرده: 40 دفعه
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

تصویربا سلام
اين ملکه رو آقاي عطاعيان به اسم کارنيکاي اتريشي به بنده دادن
بنده تفاوتي بين کارگرها با زنبوراي معمولي خودم نميبينم دوستان اگه اطلاعاتي دارن لطفا توضيح بدن
ملکه تلقيح شدس و کارگرهاي داخل عکس هم مال خود ملکه هستش [img]http://"%20%20%20http:=""%20%20%20s5.picofile.com=""%20%20%20file=""%20%20%208141165868=""%20%20%20img_%db%b2%db%b0%db%b1%db%b4%db%b0%db%b9%db%b1%db%b0_%db%b1%db%b1%db%b3%db%b9%db%b4%db%b2.jpg="[/img]
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

با سلام اقای فیروزی ایا زنبوراتون نیش میزنند حالت تهاجمی دارند ؟ برداشت محصولتون چقدر بود ؟تخم ریزیتون چقدره ایا راضی هستید ؟خلاصه یه بیوگرافی از زنبورانتان و کارکرد امسالشون در مقایسه با دیگر زنبوران موجود در زنبورستانتان برامون ارائه بدید تا مشخص شه که ایا لاینتون اصله یا بدلی موفق باشید
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

avrinasal نوشته شده:با سلام اقای فیروزی ایا زنبوراتون نیش میزنند حالت تهاجمی دارند ؟ برداشت محصولتون چقدر بود ؟تخم ریزیتون چقدره ایا راضی هستید ؟خلاصه یه بیوگرافی از زنبورانتان و کارکرد امسالشون در مقایسه با دیگر زنبوران موجود در زنبورستانتان برامون ارائه بدید تا مشخص شه که ایا لاینتون اصله یا بدلی موفق باشید

با سلام
متاسفانه ملکه به بنده دير تحويل داده شد و حتي نتونستم ازش ملکه بگيرم ولي تخم گذاريش خوبه ولي دو ملکه اي که اول فرستاده بودن مورد قبول زنبورها واقع نشد و کشته شدن که يکيشون رو جايگزين همين رو فرستادن
ولي پارسال از آقاي مسافر چندتا هيبريد گرفته بودم(مادري کارنيکا آلماني آقاي عطاعيان و پدري به گفته خودشون استارلاين و کارنيکا) که امسال از همه کندوهام قويتر بودن و عسل دهيشون هم از بقيه زنبورها بيشتر بود و حدود 30 کيلو عسل بدون هيچ تغذيه اي ازش برداشت کردم و زنبورهاش نسبتا آرام بودن و در کل فعاليتشون بهتر بود و تخم ريزيشون هم بيشتر بود ولي بچه دهي داشتن و رنگ کارگرها هم يکدست مشکي خاکستري بود
در ضمن جثه کارگرها هم بزرگتر از زنبوراي معمولي بود
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

yones1986 نوشته شده:سلام آقا نادر ،فرمودید ملکه اتون تلقیح مصنوعی شده است ولی چرا زنبورات یک دست نیستن؟
زمانی که جناب عطائیان ملکه تلقیح شده رو برای من فرستادن ان رو به یک کلنی 4 قابی زنبور ایرانی که بیشترش زنبورهای نوزاد و لارو بودن معرفی کردم ... و پس از یک ماه با تولد زنبورهای کارنیکا روز به روز درصد زنبورهای مشکی به معمولی بیشتر میشد..

ملکه کارنیکا تخم ریزی بسیار منظمی داره و ملکه روی هر قابی میره دقیقا از مرکز ان قاب بصورت چاپی تخم ریزی میکنه.. کلنی بسیار ارام و ذخیره گرده و شهد خوبی داره ...و در حال حاضر در این کندو روی 5 قاب تخم ریزی داره و روی 9 قای فشرده شدن..هر کی از این کلنی و در کل کلنیهای کارنیکا دیگر زنبورستان بازدید میکنه براحتی متوجه تفاوت کارنیکا با نژاد ایرانی میشود ... تصویر
...امسال تعدادی ملکه کارنیکا المانی و اتریشی جفتگیری در شرایط طبیعی گرفتم .... 4 تا از لاینها بیش از 90% مشکی هستن و براحتی 1.5 برابر زنبورهای ایرانی امسال عسل اوردن .. دیروز که از انها بازدید کردم با وجود دو بار برداشت عسل هنوز با سختی میتوان کندو رو از جا بلند کرد ملکه روی 6 قاب تخم ریزی داشت واقعا این ملکه ها خستگی رو از تن ادم در میببره ... تصویر تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on Kismar, ويرايش شده در 0.
...........
[/I]
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

با سلام
از دوستان کسي عکس ملکه کارنيکا لاين اتريشي همراه کارگرهاش داره لطف کنه قرار بده
با تشکر از همه عزيزان
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

amirfiruzy نوشته شده:با سلام
از دوستان کسي عکس ملکه کارنيکا لاين اتريشي همراه کارگرهاش داره لطف کنه قرار بده
با تشکر از همه عزيزان

تصویر

تو این موقع از سال ( اواخر شهریور تا نیمه اول مهر) چون کلنیها رو دارم تغذیه میکنم زیاد نمیشه انها باز و بازدید نمود ..مکله های اتریشی در سال اول تقریبا طلایی رنگ و نوک دم lنها خرماییه و در سال دوم ملکه هابه رنگ کرم درمیان..
عملکرد انها مثل کارنیکا المان که مشکین یکسانه خیلی منظم در مر کز قاب تخم ریزی میکنن و تو این موقع از سال 6 تا 8 قاب تخت جمعیت دارن و از عسل اوری و ذخیره گرده
بسیار خوبی را زمان جریان شهد هم برخوردار هستن....
...........
[/I]
ronin
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان جنوبی ، بیرجند
تشکر کرده: 84 دفعه
تماس:

پست توسط ronin »

[JUSTIFY]با عرض سلام و ارادت به دوستان
من یک مشکل با ملکه کارنیکا داشتم و آن هم این بود که ملکه های باکره خیلی دیر جفت میرفتن و بعد از جفت خوردن 10 روز طول می کشید که تخم ریزی کنن البته فکر میکنم کارنیکا چند مرتبه پرواز جفت گیری رو انجام میده حتی خودم الت زنبور نر رو در ساعت 4 بعد از ظهر در انتهای دم ملکه میدیدم اما تا 10 روز خبری از تخم نبود و حتی خیلی از ملکه های باکره از جفت بر نمی گشتند در حالی که نه زنبور خوار بود و نه زنبور گاوی(قرمز) و نه هوا گرم بود تو همین شرایط ملکه های بومی خیلی منظم جفت میخوردن و 2 روز بعد تخم ریزی میکردن خلاصه دهنه منو سرویس کردن سر همین جریان خیلی از کندو هام نر ریز شدن و خیلی گرفتار شدم همش کلم تو کندو ها بود طوری که هر کدوم از دوستام منو میدید فکر میکرد من کاسه ای زیر نیم کاسه دارم بعضی از زنبور دارا میگفتن تو چرا همش درگیر این زنبورایی !! یک روز میدیدی از جفت گیری میاد بعد از 3 روز خبری ازش نبود و ملکه پیدا نمیشد حتی ملکه ها تولیدی در کندوچه های فومی هم همین سیستم رو داشتن چه با پیوند و چه با شاخون طبیعی سیستم جفت گیریشون تغییری نمیکرد اینو گفتم که دوستان حواسشون باشه مثل من ضرر نکنن . و آیا کسی هست که همین مشکل من رو داشته باشه ؟ تصویر تصویر[/JUSTIFY]
[COLOR=#00B050]((حضرت محمد (ص))[/COLOR]
[B]خود را از سه خصلت، باز داريد: حسادت، حرص و غرور.[/B]
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

ronin نوشته شده:[JUSTIFY]با عرض سلام و ارادت به دوستان
من یک مشکل با ملکه کارنیکا داشتم و آن هم این بود که ملکه های باکره خیلی دیر جفت میرفتن و بعد از جفت خوردن 10 روز طول می کشید که تخم ریزی کنن البته فکر میکنم کارنیکا چند مرتبه پرواز جفت گیری رو انجام میده حتی خودم الت زنبور نر رو در ساعت 4 بعد از ظهر در انتهای دم ملکه میدیدم اما تا 10 روز خبری از تخم نبود و حتی خیلی از ملکه های باکره از جفت بر نمی گشتند در حالی که نه زنبور خوار بود و نه زنبور گاوی(قرمز) و نه هوا گرم بود تو همین شرایط ملکه های بومی خیلی منظم جفت میخوردن و 2 روز بعد تخم ریزی میکردن خلاصه دهنه منو سرویس کردن سر همین جریان خیلی از کندو هام نر ریز شدن و خیلی گرفتار شدم همش کلم تو کندو ها بود طوری که هر کدوم از دوستام منو میدید فکر میکرد من کاسه ای زیر نیم کاسه دارم بعضی از زنبور دارا میگفتن تو چرا همش درگیر این زنبورایی !! یک روز میدیدی از جفت گیری میاد بعد از 3 روز خبری ازش نبود و ملکه پیدا نمیشد حتی ملکه ها تولیدی در کندوچه های فومی هم همین سیستم رو داشتن چه با پیوند و چه با شاخون طبیعی سیستم جفت گیریشون تغییری نمیکرد اینو گفتم که دوستان حواسشون باشه مثل من ضرر نکنن . و آیا کسی هست که همین مشکل من رو داشته باشه ؟ تصویر تصویر[/JUSTIFY]

من هم به نوعی این مشکل رو داشتم من سری اول از کندوی کارنیکا المانی 28 سلول پیوند زدم که فقط 4 تا جواب داد.. مجددا پیوند زدم 6 جواب داد.. فکر کردم ایراد از پیوند زدن منه.. از یه کندوی ایرانی 1 قاب تخم روز گرفتم و 28 تا پیوند زدم جالب ایجاست هر 28 پیوند جواب داد تصویر
مجددا از لاین مادری کارنیکا پیوند زدم از 28 سلول 16 جواب داد ان شاخنها رو پرورش دادم و به کندوچه های چوبی منتقل کردم.. از این 16 تا 10 تا رفتن جفت خوردن و برگشتن ولی 6 تا اصلا برنگشتن......
از این 10 ملکه جفت خورده که تخم ریزی هم داشتن 4 تا انها تا حالا نرریز شدن ..در صورتی که با ملکه های ایرانی اصلا چنین مشکلاتی رو نداشتم..ولی ان تعداد از ملکه های تولیدی که فعلا زنده هستن اگه نمیرن عملکرد خوبی دارن...

تصویر
...........
[/I]
نمایه کاربر
mahdi1
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 107 دفعه
تماس:

پست توسط mahdi1 »

hony نوشته شده:سلام، خدمت دوستان محترم
درسته با عنوان مرتبط نیست ولی
مشکل در جفتگیری که البته بیشتر جنبه فرضیه داره و نظر شخصی هستش احتمالا به دلیل وجود تفاوت در قسمت خارجی آلت تناسلی گونه های مختلف زنبور عسل باشه و بیشترین اختلاف هم مربوط به شاخک های آلت تناسلی هستش که در گونه های مختلف متفاوت هستش و این امر شاید باعث جفتگیری ناقص و نر ریز شدن زود هنگام ملکه میشه، و این احتمال وجود دارد که فقط داخل یک گونه، امکان جفتگیری و تولید مثل وجود داشته باشه البته منظور در شرایط طبیعی هست نه تلقیح مصنوعی/ با سپاس
با سلام
مگه در زنبورستانی که ملکه کارنیکا پرورش داده میشه زنبور نر از همان نزاد وجود نداره
باید دنیا را کمی بهتر از آنچه تحویل گرفته ای ؛ تحویل دهی ...
خواه با فرزندی خوب ...
خواه با باغچه ای سرسبز ...
خواه با اندکی بهبود شرایط اجتماعی ...

و اینکه بدانی ...
حتی فقط یک نفر با بودن تو ساده تر نفس کشیده است .
این یعنی تو موفق شده ای!
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

با سلام
مگه در زنبورستانی که ملکه کارنیکا پرورش داده میشه زنبور نر از همان نزاد وجود نداره[/quote]
سلام
چرا وجود داره ولی احتمال جفتگیری آنها بستگی به شرکت تعداد نرهای همان نژاد نسبت به نرهای زنبور ایرانی در محل تجمع نر جهت جفتگیری با ملکه دارد/
آخرین ويرايش توسط 3 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
amirfiruzy
تماس:

پست توسط amirfiruzy »

ronin نوشته شده:[JUSTIFY]با عرض سلام و ارادت به دوستان
شبيه اتفاقات شما براي بنده هم اتفاق افتاد و چندين کندو نرريز شد و برخي بعد جفت ناپديد شدن و فقط دو سه تا موفق بود که نميدونم زنده بمونن يا نه
بنده فکر ميکردم چون فصلش گذشته چنين شده نگو اشکال از يه جاي ديگس
خوشبختانه بنده ملکه هاي قبلي رو نگه داشته بودم
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

kahkeshanir92 نوشته شده:فرق ملکه کارنیکا با ملکه های ایرانی تو چیه؟

فقط شما میتونید از رفتار ..عملکرد و وضعیت تخم گذاری متوجه فرقشان بشی ...البته ملکه های اتریشی تقریبا همرنگ ملکه های ایرانیه ولی کارنیکا المان دودی یا مشکی هستن ولی از نظر عملکرد هر دو ملکه یکسان میباشند...
تصویر
...........
[/I]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

تصاویری از زنبوران عسل نژاد کارنیکا
پیوست ها
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

[CENTER]چگونه میتوان کارنیکای واقعی را از هیبرید ها تشخیص داد:

http://www.talghihe-malekeh.com/index-1-0.html
[/CENTER]
نمایه کاربر
ayoub0041
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: سيستان و بلوچستان-ايرانشهر
تشکر کرده: 42 دفعه
تماس:

پست توسط ayoub0041 »

كسي از دوستان از لاين مادري كارنيكا استفاده كرده؟ چون من سفارش خريد داشتم
بهم گفتن لاين مادري داراي عسل دهي بالاي پنجاه كيلو ميباشد ايا واقعا صحت داره؟
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

ayoub0041 نوشته شده:كسي از دوستان از لاين مادري كارنيكا استفاده كرده؟ چون من سفارش خريد داشتم
بهم گفتن لاين مادري داراي عسل دهي بالاي پنجاه كيلو ميباشد ايا واقعا صحت داره؟

من دارم ... خرداد ماه پارسال گرفتم عملکردش عالیه میزان عسل دهیش هم بستگی به صحرایی داره که در اختیارش میگذارید
الان ان کندو طبقه سومش رو هم دریافت کرده هم خیلی ارومه و هم رشد فوقالعادهای داره. هنوز 45 روز مانده به شروع ذخیره شهد تا ان موقع طبقه 4 رو هم حتما خواهد گرفت
از اقای عطاییان و جباری بگیر اگهی انها در همین سایت هست.
...........
[/I]
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

kahkeshanir92 نوشته شده:فرق ملکه کارنیکا با ملکه های ایرانی تو چیه؟

با سلام من 5سال هست که دارم با کارنیکا کار میکنم یه چیزی رو به وضوح دیدم اونم اینکه دورو ور من این موقع از سال که میشه همه از درخت اویزونن برای گرفتن بچه درختی که از زنبوراشون بیرون زده ولی من دارم به زنبورم موم میدم و اونا دارن با قدرت کار میکنن این چند سال شاید 5تا بچه درختی هم زنبور من نداده...موقع عسل گیری خیالم راحته که هرچی در میارم فقط قاب عسل هست چون موقع وفور شهد تخم ریزی ملکه متمرکز میشه...این چند سال انقد نیش کم خوردم که اگر یه موقع بخورم دستم ورم میکنه...خلاصه خیلی راحتم
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام
نژاد زنبور کارنیکا به داشتن تخم ریزی منظم و وسیع مشهور است و باید توجه داشت که این نژاد خیلی ارام است با وجود بچه دهی کم یکی از خصوصیات خوب کارنیکا تولید بالای عسل است
و به همین دلیل درصد پذیرش ردیفهای سلول لارو ملکه مصنوعی در این نژاد کمتر است .
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان