تخم ریزی کم ملکه در مرداد از گرماست؟؟

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
sh221166
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: شیراز - فیروزآباد
تشکر کرده: 21 دفعه
تماس:

تخم ریزی کم ملکه در مرداد از گرماست؟؟

پست توسط sh221166 »

بچه ها من سه تا کندو دارم برا منطقه گرمسیر
یکی از کندوها نسبت به دوتای دیگه خیلی تخم ریزی ملکه کمه( اونا هر کدوم پنج قاب و هشت قاب تخم دارن ولی این فقط دو قاب تخم ریزی داره) البته اون دوتا ظهر به بعد زیر سایه درختن و این نیست!!
مشکل از کجاس؟ میتونه از گرما باشه ؟

نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

Re: تخم ریزی کم ملکه در مرداد از گرماست؟؟

پست توسط Kismar »

sh221166 نوشته شده:بچه ها من سه تا کندو دارم برا منطقه گرمسیر
یکی از کندوها نسبت به دوتای دیگه خیلی تخم ریزی ملکه کمه( اونا هر کدوم پنج قاب و هشت قاب تخم دارن ولی این فقط دو قاب تخم ریزی داره) البته اون دوتا ظهر به بعد زیر سایه درختن و این نیست!!

تو این فصل بخاطر خشک شدن گیاهان محیط اطراف زنبورستان باعث ایجاد فقر گرده و شهد برای کلنیها میشه و این یکی از عوامل کم شدن تخم ریزی ملکه در این مو قع از سال است..
شما چند تا ار قابهای کلنی ضعیفتان رو با کلنیهای قویتر جابجا کنید(البته بدون زنبور تصویر)بنحوی که هر سه کندو در یک حد از نظر قابهاب لارو قرار بگیرند...انشاالله که نتیجه میگیرید چو ن تو این موقع از سال امکان تولید و تعویض ملکه ملکه بسیار ضعیف میباشد.و بایستی با همین ملکه ها مدارا کنید..پس از برداشت عسل یک روز در میان به هر کلنی 1 لیوان شربت بدید و بهتره این کار را تا 15 نوبت تکرار کنید.
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
sh221166
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط sh221166 »

Kismar نوشته شده:
sh221166 نوشته شده:بچه ها من سه تا کندو دارم برا منطقه گرمسیر

تو این فصل بخاطر خشک شدن گیاهان محیط اطراف زنبورستان باعث ایجاد فقر گرده و شهد برای کلنیها میشه و این یکی از عوامل کم شدن تخم ریزی ملکه در این مو قع از سال است..
شما چند تا ار قابهای کلنی ضعیفتان رو با کلنیهای قویتر جابجا کنید(البته بدون زنبور تصویر)بنحوی که هر سه کندو در یک حد از نظر قابهاب لارو قرار بگیرند...انشاالله که نتیجه میگیرید چو ن تو این موقع از سال امکان تولید و تعویض ملکه ملکه بسیار ضعیف میباشد.و بایستی با همین ملکه ها مدارا کنید..پس از برداشت عسل یک روز در میان به هر کلنی 1 لیوان شربت بدید و بهتره این کار را تا 15 نوبت تکرار کنید.

نه برعکس گرده هر روز چک میکنم مخصوصا صبح ها زیاد میاد. داخل کندو هم تو هر سه تا کندو ذخیره گرده تو چندتا قاب دیده میشه
خودم به ضعیف بودن ملکه مشکوکم و اینکه گرما زیاده
با اجازتون میخوام فعلا قاب کمکی ندم تا تست کنم ببینم واقعا از گرماست یا ضعف ملکه (البته قبل شروع زمستان گذرانی بهش کمکی میدم اگه فرجی نشد)
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

سلام سهیل جان، کندوهام تو مناطق جنگلی گیلانه.امسال هوای گیلان خیلی گرم شده وفکر کنم دستکمی از هوای شیراز نداشته باشه.منم این مشکلو دارم.جایی که زنبورام هستند از ظهر به بعد تو افتابن.بعضی از کندوهام ملکه ها شون برای همین امساله ونژادشون خیلی خوب ودر شته ولی جند وقتیه تخم ریزیشون کم وحتی به صفر رسیده واونم به خاطر گرما و کمبود گرده است وبعضی ملکه ها به این اوضاع بازم تخم میزارن ولی تو دو سه روز اول از بین میره.چون دم ظهر از بس هوا گرم میشه زنبورا نمیتونن رو قابا بمونند . و تخما بر اثر گرما از بین میرند مخصوصا"بچه کندوها و اونایی که ضعیف ترند واز پس گرما بر نمیاند.مشکل توام همینه پس فضای کندورو تا میتونی براشون خنک کن .اگه میتونی ببر سایه و یا روشون برگ در خت،مقوا وهرچیزی که گرما رو کم کنه رو بزار یا سایه بون درست کن تا از گرما کم بشه و آبم در دسترسشون قرار بده ،تغذیه ی تحریکی اونم به مقدار کم ولی دفعات زیاد خیلی موثره.
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

کم ریختن تخم ملکه در این زمان سال امری کاملا عادیه. زنبورای من دارن شهد میارن و تقریبا گرده به صفر رسیده حدود یک یا دو گرده در دقیقه و تقریبا کلنی های طبق دارم تخم ریزی در حد دو قاب دارن. البته این ملکه های پارساله هستن و ملکه های امساله 4 تا 7 قاب تخم دارن. ملکه سال اولی تخم ریزی شدیدی دارن ولی پارساله ها علاقه بیشتر به جمع اوری شهد.

بعد از برداشت عسل سعی کنید تا پاییز و عسل پاییزه شربت بدید.من خودم حدود یک تا دو لیوان هر دو سه روز یه بار میدم تا به مصرف تخم ها برسه و بیشتر ازین مقدار جمع اوری میشه و عسل پاییزتون ناخالص ....

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yones1986 »

yasmangola_love نوشته شده:کم ریختن تخم ملکه در این زمان سال امری کاملا عادیه. زنبورای من دارن شهد میارن و تقریبا گرده به صفر رسیده حدود یک یا دو گرده در دقیقه و تقریبا کلنی های طبق دارم تخم ریزی در حد دو قاب دارن. البته این ملکه های پارساله هستن و ملکه های امساله 4 تا 7 قاب تخم دارن. ملکه سال اولی تخم ریزی شدیدی دارن ولی پارساله ها علاقه بیشتر به جمع اوری شهد.

بعد از برداشت عسل سعی کنید تا پاییز و عسل پاییزه شربت بدید.من خودم حدود یک تا دو لیوان هر دو سه روز یه بار میدم تا به مصرف تخم ها برسه و بیشتر ازین مقدار جمع اوری میشه و عسل پاییزتون ناخالص ....

مصطفی جان زنبورات تو مناطق ییلاقی قائمشهره؟
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

سلام یونس عزیز. قائمشهر ییلاق نداره.

زنبورام در یکی از روستاهای سوادکوه هست. پوشش گیاهی منطقه هم خیلی متنوع هست.گون ،اویشن، زرشک، رازیانه ، باریجه و ....

یا امام رضا
نمایه کاربر
sh221166
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط sh221166 »

ممنون از همه دوستان
ی سوال درباره گرده پیش میاد اونم اینکه وجود گرده توی کندو ملاک وجود گرده هستش یا آمدن گرده ؟
من توی کندوهام وضعیت گرده خیلی خوبه، ولی اومدن گرده فقط صبح ها از گرگ و میش هوا شروع میشه و تا یکی دو ساعت بعدش گرده خوبی میاد و دوباره تعداد زنبورای گرده دار به دقیقه ای یکی دو تا بعضی مواقع هم به صفر میرسه!!
حالا من باید کدومو در نظر بگیرم؟؟؟؟؟؟؟؟

ی چیز دیگه یادم اومد اینکه دوتای کندوی دیگه که گفتم نر کشی شده و هیچ نری نیس ولی همین کندویی که ذکر مصیبت کردم براش تصویر هنوز زنبورای نر داره همین الان چک کردم یعنی 21 مرداد!!! چیز عجیبی نیس؟؟؟؟
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yones1986 »

yasmangola_love نوشته شده:سلام یونس عزیز. قائمشهر ییلاق نداره.

زنبورام در یکی از روستاهای سوادکوه هست. پوشش گیاهی منطقه هم خیلی متنوع هست.گون ،اویشن، زرشک، رازیانه ، باریجه و ....

این گونه های گیاهی که شما نام بردید در مناطق کوهستانی و ارتفاعات زیاد از سطح دریا وجود داره ودر مناطق جنگلی و جلگه ای شمال یافت نمیشه.پس زنبوراتون تو مناطق کوهستانی ان ؟
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

yones1986 نوشته شده:
yasmangola_love نوشته شده:سلام یونس عزیز. قائمشهر ییلاق نداره.

این گونه های گیاهی که شما نام بردید در مناطق کوهستانی و ارتفاعات زیاد از سطح دریا وجود داره ودر مناطق جنگلی و جلگه ای شمال یافت نمیشه.پس زنبوراتون تو مناطق کوهستانی ان ؟

حرفتون کاملا درسته.سوادکوه شهری که به خاطر جنگا شناخته میشه.ولی...
سوادکوه از شمال به قائمشهر از جنوب به کوه های البرز و کدوک و فیروزکوه از شرق و جنوب شرقی بهتره بگیم به کیاسر و کوه ها و یلاقات سمنان از غرب و بهتره بگیم جنوب شرقی به بابل کنار و جنگا های لفور و البرز شمالی ختم میشه.

زنبور های منم در قسمت جنوب و جنوب شرقی هستن.ارتفاع هم حدود 1600 متر.

یا امام رضا
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

sh221166 نوشته شده:ممنون از همه دوستان
ی سوال درباره گرده پیش میاد اونم اینکه وجود گرده توی کندو ملاک وجود گرده هستش یا آمدن گرده ؟
من توی کندوهام وضعیت گرده خیلی خوبه، ولی اومدن گرده فقط صبح ها از گرگ و میش هوا شروع میشه و تا یکی دو ساعت بعدش گرده خوبی میاد و دوباره تعداد زنبورای گرده دار به دقیقه ای یکی دو تا بعضی مواقع هم به صفر میرسه!!
حالا من باید کدومو در نظر بگیرم؟؟؟؟؟؟؟؟

ی چیز دیگه یادم اومد اینکه دوتای کندوی دیگه که گفتم نر کشی شده و هیچ نری نیس ولی همین کندویی که ذکر مصیبت کردم براش تصویر هنوز زنبورای نر داره همین الان چک کردم یعنی 21 مرداد!!! چیز عجیبی نیس؟؟؟؟

بعضی گیاهان هستن که فقط صبح گرده دارن و نمونه اونها کم نیست و بعضی هم عصو و بعضی هم در کل روز.

اینو به عینه در بعضی گیاهان میتونیم ببینیم.

این که در قاب های شما گرده خوبی هست پس وجود گرده در حد نیاز زنبورا هست که مشکلی پیش نیاد و اونها حتی بتونن ذخیره کنن.به احتمال زیاد بعد از ظهر ها دنبال شهد و گیاهان شهد دار میرن.

در مورد زنبور نر باید بدونیم این امکان برای هر زنبورستانی وجود داره که به خاطر شرایط خاصی که پیش میاد ملکه ای تصمیم میگیره تخم نر بیریزه. من کندویی دارم که دو هفته پیش نصف یه قاب زنبور نر ریخت. دلایلش مختلفه و دوستان تو بحث های دیگه گفتن ولی نگرانی نداره.همیشه بودن تعدادی زنبور نر در زنبورستان نیازه و گاهی حیاتی

یا امام رضا
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام به محضر دوستان محترم واحترام به نظرات کم شدن تخمگذاری ملکه میتواند دلایل متعددی داشته باشد که عبارتند از
1)کم شدن گرده وشهد در طبیعت.
2)گرم شدن هوابه میزان خیلی زیاد که گاهی اوقات ملکه از شدت گرما تخمگذاری را قطع می کند .
3)نبود منبع آب تمییز ولازم برای رشد لاروها در نزدیکی کندو در تابستان که رفتن زنبورها به نقاط دورتر برای تامین آب مورد نیاز به سختی انجام میگیرد .
4)کم بودن جمعیت زنبوران کندو.
5)تغذیه نشدن کلنی .
6)سرایت امراض درکندو.
7)جفتگیری ناقص ملکه در صورت کم بودن زنبوران نر پروازی در آن زمان.
8)وارد شدن شوک به کلنی در صورت جابجایی.
برای افزایش تخمگذاری ملکه به میزان بیشتر از حالت طبیعی میتوان از ماده پوریولیت اگر اشتباه نکنم که تبلیغات آن توسط شر کت عسل نیکو درسایت زنبور عسل ایران به ثبت رسیده است و در بسته های چندگرمی عرضه میشود استفاده نمودکه باعث ایجاد کلنیهایی با جمعیت فوق العاده زیاد میگردد.
نمایه کاربر
YONES_Z
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تماس:

پست توسط YONES_Z »

با سلام

گرده - گرما - بیماری - نژاد ملکه - شهد همه میتونن تاثیر بذارن

حتی اگه کندو رو به سبزه زار باشه بسیار تاثیر میذاره تا رو به فضای غیر سبز
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 10 مهمان