اولویتهای کاری شما در زنبورستان

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

اولویتهای کاری شما در زنبورستان

پست توسط mellifera »

با سلام خدمت دوستان عزیز.میخواستم از دوستان سوال کنم اولویتهای کاری شما در زنبورستانتون چه مواردی می باشد.یعنی وقتی وارد زنبورستانتون میشین چه کارهایی رو قبل از کارهای دیگتون انجام میدین و به چه دلیلی.ممنون میشم از دوستان تا اطلاعاتشون رو در اختیار سایر دوستان هم قرار بدن. تصویر

نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

Re: اولویتهای کاری شما در زنبورستان

پست توسط AKBAR2 »

سلام..خب اولویت کار در زنبورستان بستگی به فصل کاری داره..معمولا من زیاد زنبور رو بازدید نمیکنم اولین بازدید بهاری برای دیدن ومطمئن شدن از وجود ملکه هست..دومین بازدید من در ییلاق برای مطمئن شدن از کیفیت ملکه ها هست برای اینکه تعویض شود یا نه که برای بهار سال بعد اماده باشد..سومین واخرین بازدید من بعداز برداشت عسل پاییزه هست تا از وجود ملکه برای زمستان گذرانی مطمئن شوم..بقیه کارا بیشتر در حد دادن موم یا پوکه هست..کارهای جانبی دیگه مثل پرورش ملکه تولید ژله وگرده هم جای خودشونو داره وبه موقع خودش انجام میشه
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام. مواردی که اشاره شد لازم بوده و در فصول مختلف کارهای زیادی هست الان ابان ماه بازدید از ابخوری زنبورها تنظیم دریچه پرواز بازدید ظاهری از کندوها بدون باز کردن در کندو ثبت میزان تخمریزی نژادها در فصول مختلف واینکه جمعیتهای خوب راشناسایی کنیم . فرضا بعضی کندوهای من بره موم زیادی تولید بعضی دیگه موم بافی زیاد بعضی عسل زیاد و بعضی جمعیت بالایی تولید میکنند .
داشتن یک قفسه دارو انواع دارو ها و ویتامین و سرکه سیب که در صورت نیاز بدون اتلاف وقت درمان را اغاز کنیم .
داشتن مواد ضد عفونی کننده مثلا فرمالین جهت تمیز کردن ابزارهای عمومی مثل اهرم چنگال که در تمام قابهای زنبورستان استفاده میشود .
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

AKBAR2 نوشته شده:سلام..خب اولویت کار در زنبورستان بستگی به فصل کاری داره..معمولا من زیاد زنبور رو بازدید نمیکنم اولین بازدید بهاری برای دیدن ومطمئن شدن از وجود ملکه هست..دومین بازدید من در ییلاق برای مطمئن شدن از کیفیت ملکه ها هست برای اینکه تعویض شود یا نه که برای بهار سال بعد اماده باشد..سومین واخرین بازدید من بعداز برداشت عسل پاییزه هست تا از وجود ملکه برای زمستان گذرانی مطمئن شوم..بقیه کارا بیشتر در حد دادن موم یا پوکه هست..کارهای جانبی دیگه مثل پرورش ملکه تولید ژله وگرده هم جای خودشونو داره وبه موقع خودش انجام میشه

با سلام و تشکر اقای رجبیان از پاسختون.ایا شما کندوهارو برای شاخون تراشی بازدید نمیکنین؟
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

سلام..وقتی از جوان بودن ملکه مطمئن باشی دلیلی نداره هفته ای یک بار زنبور رو بشکافی و دنبال شاخون بگردی.اگه اینجوری باشه که تمام وقت زنبوردار برای شاخون تراشی هدر میره..اون ترتیب بازدیدی که من میکنم تجربه شخصی منه شاید خیلی از دوستان موافق این روش نباشن..زنبور کار خودشو بلده پس بهتره با بازدیدهای بی مورد روند کاری زنبور رو مختل نکنیم و وقتمون رو صرف درامدزایی از دیگر محصولات زنبور بکنیم...با تشکر
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

دوست من این مشکل شماست که زنبورستان بچه دهی داره میتونی روی نژاد زنبورت کار کنی واین مشکل رو برطرف کنی..این چیزی که شما گفتی برای همه پیش میاد من بیشتر از ورودی دریچه زنبور رو بازدید میکنم وهر چیزی که بخوام دستگیرم میشه..بازم میگم این طریقه کاری منه شاید خیلی هم با این نوع کار موافق نباشن..خب هرکسی یه روشی داره
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad123 »

نژاد - باز هم نژاد اگر نژاد خوب باشه و اصلاح شده باشه زنبورستان دیدم من که 2 الی 3 هزار کندو را فقط در دهه اول و دوم فروردین بازدید هفتگی انجام میدن و تا عسل گیری یعنی خرداد ماه بازدید برای شاخون تراشی انجام نمیدن ودلیلش اینه که اون نژاد تمایلی به شاخون زدن نداره و شاید در هزار تا یکیشون بزنن که اونم بعیده پس بهترین راه انتخاب نژاد خوب هست .
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

mohammadgolpa نوشته شده:
AKBAR2 نوشته شده:سلام..وقتی از جوان بودن ملکه مطمئن باشی دلیلی نداره هفته ای یک بار زنبور رو بشکافی و دنبال شاخون بگردی.اگه اینجوری باشه که تمام وقت زنبوردار برای شاخون تراشی هدر میره..اون ترتیب بازدیدی که من میکنم تجربه شخصی منه شاید خیلی از دوستان موافق این روش نباشن..زنبور کار خودشو بلده پس بهتره با بازدیدهای بی مورد روند کاری زنبور رو مختل نکنیم و وقتمون رو صرف درامدزایی از دیگر محصولات زنبور بکنیم...با تشکر

سلام
دوست عزیز جوان بودن ملکه چه ارتباطی به شاخون زدن داره؟ در سالی که گذشت زنبور علاقه شدیدی به بچه دادن داشت حتی کندوهای که ملکه عوض میکردن پس از چند هته شروع به شاخون دادن میکردن! منظورت از بازدیدهای بی مورد چیه؟ شما برای مدیریت صحیح زنبورستان بایستی هفته ای بکبار، نهایتا دوهفته ای یکبار کندو رو بازدید کنید تا از وضعیت جمعیتتون به لحاظ سلامت ملکه و نحوه تخم ریزی،بچه دهی، بیماریها، ذخیره غذایی و ... اطلاع داشته باشید! یه اتفاقی جالبی که امسال در زنبورستان خودم افتاد رو براتون بگم که متوجه بشید بازدید کندو چه اهمیتی داره!
خرداد ماه در بازدید پس از کوچ متوجه شدم ملکه یکی از کندوها از بین رفته و جمعیت چند تا شاخون برای تولید ملکه جدید ساختن در بازدید بعدی ملکه تازه متولد شده رویت شده اما در بازدیدهای بعدی اثری از ملکه نبود احتمالا درپرواز جفت گیری از بین رفته بود! ملکه دیگری به کندو معرفی شد! پس از یک وقفه سه هفته ای که از کندو بازدید داشتم متوجه شدم کارگرها نرزا شدن و اثری از ملکه دیده نمیشه!مجددا ملکه دیگه ای به کندو معرفی شد پس از دو هفته، تخم ریزی کارگران نرزا کم شده بود اما خبری از تخمهای ملکه نبود پس از یافتن ملکه چیزی مشاهده شد که در نوع خودش جالب بود. قسمت تناسلی آخرین زنبور نر که با ملکه جفتگیری کرده و هنوز همراهش بود! با این فکر که ملکه تازه از پرواز جفتگیری برگشته ملکه رو تا هفنه آینده به حال خودش گذاشتم تا کارگرها اقدام به تمیز کردن اون بکنن اما جالبتر اینکه در بازدید هفته آینده بازهم کارگرها اقدام به تمیز کردن ملکه نکرده بودن و ملکه تخمریزی نداشت(تصاویر) احتمالا کارگران نرزا با اینکه ملکه رو قبول کرده بودن اما وظایف خودشون رو فراموش کرده بودن!بنابراین خودم دست به کار شدم و با یه پنس قسمت تناسلی رو از ملکه جدا کردم در بازدید بعدی ملکه تخم ریزی رو شروع کرده بود و جمعیت به وضعیت عادی خودش برگشت! حالا بنظر شما اگه بازدیدی از کندو انجام نمیشد چه بلایی سر این کندو می آمد؟

شما همان ابتدا متوجه شدید که کندوی شما نر زا شده میبردش 100 دور تر میتکاندیش و جای ان یک کندوی ملکه دار قرار میدادید و قابهای انرو بین کندوها تقسیم میکردید و خودتان رو اینقدر به درد سر نمی انداختید ..... کندویی که نر زاست احتمال پذیرش ملکه جدید در ان کمتر از 20% خواهد بود...
یکی از بهترین راه جلوگیری از بازدیدهای مکرر و بی مورد تعویض هر ساله ملکه است .....دز زنبورستانهای صنعتی که یکش در دامغان هست و در حدود 3000 کلنی در انجا نگهداری میشه مسئول انجا میگفت ما در طول سال 3 بار از هر کندو بازدید میکنیم...و اگر به موردی مثل شما برخورد کنن تنها لطفی که به ان کلنی میکنن ان میبرن بیرون و میتکانند.
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

AKBAR2 نوشته شده:دوست من این مشکل شماست که زنبورستان بچه دهی داره میتونی روی نژاد زنبورت کار کنی واین مشکل رو برطرف کنی..این چیزی که شما گفتی برای همه پیش میاد من بیشتر از ورودی دریچه زنبور رو بازدید میکنم وهر چیزی که بخوام دستگیرم میشه..بازم میگم این طریقه کاری منه شاید خیلی هم با این نوع کار موافق نباشن..خب هرکسی یه روشی داره

با سلام اقای رجبیان میشه نکات کلیدی رو که در زمان بازدید از دریچه پرواز مد نظر قرار میدین رو برای دوستان هم ذکر کنین.از تمامی راهنماییهای خوبتون کمال تشکر رو داریم. تصویر
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

مهم ترین مسئله ای که من توجه میکنم ورودی کندو هست ونسبت پرواز به جمعیت.این کار باعث میشه بدونه اینکه مجبور بشی هفته ای یک بار در کندو رو باز کنی تقریبا همه چیز رو متوجه بشی...کندوهایی که احساس میکنی از نظر کارکرد مشکل دارن از درون هم مشکل دارن چون مشکل درون کندو باعث شده که کارکرد زنبور خوب نباشه...تقریبا ساعت های شهد وگرده در اکثر گلها هم زمان هست پس در اون ساعت های خاص زنبورها باید بیشترین کارکرد رو داشته باشن..حالا اگر کندویی این طور نبود پس یه جای کار مشکل داره اون وقت با بازدید کردن کندو میشه مشکل رو حل کرد...این که با نگاه کردن به دریچه یه زنبوردار بتونه متوجه همه چیز بشه کار زیاد سخت یا غیر ممکنی نیست فقط با کمی دقت میشه این کار رو کرد....
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad123 »

با تشکر از شما درمورد توضیح دریچه پرواز به نظرتون در فصل زمستان وخواب واستراحت زنبور ها ایا باز هم دریچه پرواز . ورود وخروج زنبور داره به اون معنی که بشه تجزیه تحلیل کنیم یا فقط فصول دیگر میتوانیم ؟
تشکر تصویر
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

سلام مگه شما زمستون هم کندو رو بازدید میکنید...هر کاری که قرار انجام بدین باید قبل از اماده شدن زنبور برای زمستون گذرانی انجام بشه..اگه ملکه پیر دارین یا احساس میکنی ضعیف هست واحتمال داره زمستون رو دوام نیاره باید بعداز اخرین عسل گیری تعویض کنی که دیگه خیالت راحت باشه...همیشه 30درصد زنبورستانت ملکه جوان داشته باش برای تعویض پاییزه..اگر کندوچه نداری میتونی اول ییلاق توی کندو بچه های 2 قابی بگیری برای ذخیره....من به شخصه زمستون فقط وزن کندو رو چک میکنم
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان