منطقه ایزوله یا قرنطینه در ایران

سوالات در مورد اصلاح نژاد و تمامی مسائل مربوط به اصلاح نژاد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

...یکی از مهمترین و بزرگترین مشکلات تولیدکنندگان ملکه در ایران عدم وجود یا کمبود شدید منطقه ایزوله یا قرنطینه در کشور میباشد..
برای مثال با پیشنهاد یکی از همکاران زنبوردار با چند تا از دوستان رفتیم اطراف میناب ..ایشان بقول خودش میگفت یه جایی رو دیده که تا فاصله 10 کیلومتری زنبور وجود نداره وقتی کندوهاش رو بار زد برد انجا و در محل به قول خوش ایزوله مستقر کرد صبح که از خواب بلند شد تازه فهمید داستان چیه تصویردر فاصله 500 متری 400 تا کندو از اردبیل اورده بودن و همین تعداد هم در پشت سرش بفاصله 600 متری 500 کندو دیگر رو مستقر نموده بودن ..
منظور من از عنوان این مطلب اینه که اکثر انهایی که برای تولید ملکه میرن جنوب با این مشکل مواجه هستن و همین امر باعث میشه که همیچوقت نتونن ملکه های خالص و با کیفیت را به زنبورداران محترم ارائه کنند.شما که بعنوان خریدار ملکه جوانی را به کلنی معرفی میکنید اگه ملکه توسط جمعیت ان کلنی پذرفته شده باشه یک ماه طول میکشه تا متوجه بشید ان ملکه چند در صد خالص بوده است!!!.
بعد از ان تولید کننده تحت هیچ شرایطی این مورد را از شما نمیپذیرد
.....درست مثل تصویر زیر
.....................................................................................................................................................................................................................
ملکه اواخر اردبیهشت به یک کندوی 4 قابی معرفی گردید. این تصویر حدود 4 ماه بعد در نیمه اول مهر ماه گرفته شده همانطور که میبینید ملکه مشکیه و بقول تولید کننده ان ....کارنیکا اسلونیه...... ولی همانطور که مشاهده میکنید حتی 10% از کارگرها هم مشکی نیستن!!!!!!

تصویر
.........در تصویر فوق کاملا مشخصه که ملکه با نرهای ایرانی باربر شده.........
آخرین ويرايش توسط 1 on Kismar, ويرايش شده در 0.

*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

Re: منطقه ایزوله یا قرنطینه در ایران

پست توسط Kismar »

منطقه قرنطینه در حاشیه کویر...
اخیرا یکی از پرورش دهندگان ملکه زنبور عسل در حد فاصل شهرهای شاهرود تا دامغان یک منطقه ایزله را شناسایی نمودن بنحوی که تا فاصله 25 کیلم متری هیچ روستا و کلنی زنبور عسل در انجا وجود ندارد.. شرایط زندگی برای کندوهای پدری و کندوچه ها مانند.. اب خوری...گرده.. شهد بطور کامل پیشبینی شده و در حد فاصل 20 روز اقامت در انجا تمامی ملکه که از قبل متولد شده بطور طبیعی بارور و به محل اصلی زنبورستان منتقل میگردند...
...........
[/I]
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

اگر تولید ملکه انها بر مبنائ تلقیح مصنوعی باشه مشکلی رو ایجاد نمیکنه چون در بحث تولید زنبور نر شما میتونید نر های تولید خودتان رو برای اسپرم گیری دست چین کنید...
ولی اگه باربری ملکه در شرایط طبیعی مد نظر شماست حرف شما کاملا صحیحه میشه مثل تصویر پست قبل و تصویر زیر.....

تصویر
...........
[/I]
نمایه کاربر
padideh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 96 دفعه
تماس:

پست توسط padideh »

شما چرا ملکه تلقیح شده سفارش نمیدید .در سته که گران تره ولی هر چی باشه اینطوری از اب درنمیاد تازه در مناطقی که خشکه و طبیعت گل و گیاه نداره انجا کندو پیدا نمیشه و جاهایی که یکم سر سبزه انقدر کندو هست که فاتحه هر چی نژاد رو میخواند.بهترین جا برای تولید یک نسل خوبو اصیل جزایر میباشد که در ایران جزایر قشم خارک و کیش برای برقرای یک ایستگاه منسب میباشد
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام
اگر حجم تخم داخل شکم ملکه تازه بارور شده را در نظر بگیریم متوسط سلولهای ذخیره نر در شکم ملکه شاید مربوط به 5 زنبور نر باشد که توانسته به بدن ملکه راه یابد حالا شما اگر در نظر بگیرید که کیسه نر متعلق به 5 زنبور نر مختلف در هر دوره صفات یکی از 5 نر در تخم های ملکه ظهور پیدا کند متوجه میشوید که حتی برای پیوند گرفتن از لارو این ملکه نژاد لارو فروردین با نژاد و ذات لارو خرداد بسیار تفاوت دارد .
نمایه کاربر
hamed_gwd
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

به نظر من در همون جزایر هم نمیشه صد در صد مطمئن بود. چون جنوب و جزایر جنوبی هم زیستگاه زنبورهای وحشی هستند. به نظر من بهترین راه همون تلقیح مصنوعیه که خیال آدم رو راحت میکنه. من خودم هم از همین ایستگاه تولید ملکه نژاد کارنیکا خریداری کردم ولی اصلا ازش راضی نبودم. به هر حال ملکه ای که معلوم نباشه با چی جفت خورده نباید انتظار زیادی ازش داشت. در ضمن در مورد خرید ملکه تلقیح مصنوعی هم خیلی تردید دارم چون این مراکز روی همین ملکه تلقیح طبیعی هم کلی مانور میدند و از طرفی کسانی هم که از مصنوعی استفاده کردند نظرات ضدونقیضی راجع به کاراییش میگند. برای همین من بهترین راه رو اول استفاده از نژاد خوب و بعد هم تلاقی بین نژادهای مختلف زنبورستان و به گزینی میدانم. البته در ایران تصویر...
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

پست توسط barbod-beee »

درسته که نمی شه کاملا قرطینه کرد ولی می شه احتمال جفت خوردن با نر زنبورداری خودتون را افزایش بدید.

بهترین کار اینه که تمرکز کنید روی اصلاح ملکه و بهترین ملکه را انتخاب کنید و برای جفت گیری هم 40 روز قبل از به دنیا آمدن ملکه باکره اقدام به پرورش زنبور نر کنید. به نحوی که تعداد زنبور نر شما در منطقه قالب بشود. مسلما اگر در منطقه نزدیکتر تعداد نر به تعداد زیاد موجود باشد می شه به مقدار 90 درصد مطمئن بود که ملکه با نرهای خودتون جفت خواهند خورد.

یک روش دیگه هم هست که تقریبا 99 درصد مطمئن هست که در پست بعدی توضیح می دم.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

پست توسط barbod-beee »

پرورش نر خارج از فصل

پارسال خرداد چند تا پیوند سلول ملکه زدم. هر ملکه را به یک کندوی بچه دادم و جفت خوردن. دریچه یکی از کندوهای را با شبکه مانع ملکه بستم به نحوی که ملکه نمی تونست برای جفت خوردن بیرون بره. و بعد از مدتی ملکه شروع کرد به تخم نر ریختن. دقیقا 25 روز طول کشید. برای اینکه کندوی نر ریز ضعیف نشه اولا از نوار کنه زیاد استفاده کردم و قاب با شفیره سر بسته چند بار بهش دادم. تقریبا اویل شهریور بود که دوباره پیوند زدم همه ملکه ها جفت خوردن. و از آنجای که 99 درصد مطمئن بودم که نری در منطقه وجود ندارد. مطمئن بودم که به نرهای همین کندو جفت خوردن.
پس یک روش می تونه پرورش نر در خارج از فصل مناسب باشد. امسال می خوام نر زود هنگام را ازمایش کنم. از چند وقت پیش شروع کردم به تغذیه مرتب با گرده و شربت. انتظار دارم قبل از بقیه زنبورداریهای دیگر نر داشته باشم. به این ترتیب می تونم تقریبا مطمئن باشم.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

barbod-beee نوشته شده:پرورش نر خارج از فصل

پارسال خرداد چند تا پیوند سلول ملکه زدم. هر ملکه را به یک کندوی بچه دادم و جفت خوردن. دریچه یکی از کندوهای را با شبکه مانع ملکه بستم به نحوی که ملکه نمی تونست برای جفت خوردن بیرون بره. و بعد از مدتی ملکه شروع کرد به تخم نر ریختن. دقیقا 25 روز طول کشید. برای اینکه کندوی نر ریز ضعیف نشه اولا از نوار کنه زیاد استفاده کردم و قاب با شفیره سر بسته چند بار بهش دادم. تقریبا اویل شهریور بود که دوباره پیوند زدم همه ملکه ها جفت خوردن. و از آنجای که 99 درصد مطمئن بودم که نری در منطقه وجود ندارد. مطمئن بودم که به نرهای همین کندو جفت خوردن.
پس یک روش می تونه پرورش نر در خارج از فصل مناسب باشد. امسال می خوام نر زود هنگام را ازمایش کنم. از چند وقت پیش شروع کردم به تغذیه مرتب با گرده و شربت. انتظار دارم قبل از بقیه زنبورداریهای دیگر نر داشته باشم. به این ترتیب می تونم تقریبا مطمئن باشم.

آقای آهنگرپور عزیز ،ملکه ی نر ریز ،میاد تو همه ی سلولها تخم بار ور نشده میزاره در نتیجه زنبوران نر با جثه ی کوچک و بی کیفیت نیز بوجود میاد و ممکنه ملکه با اونام جفت بخوره.
اینو هم دیدم و شنیدم که تو هوای خیلی گرم زنبور نر تمایلی به پرواز جفت گیری نداره و همش تو کندو میمونن.

راستی کیفت ملکه های شهریورت چطوره؟
در مورد شربت گرده ترکیبات و نسبتش به چه صورته؟
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

yones1986 نوشته شده:
barbod-beee نوشته شده:پرورش نر خارج از فصل

آقای آهنگرپور عزیز ،ملکه ی نر ریز ،میاد تو همه ی سلولها تخم بار ور نشده میزاره در نتیجه زنبوران نر با جثه ی کوچک و بی کیفیت نیز بوجود میاد و ممکنه ملکه با اونام جفت بخوره.
اینو هم دیدم و شنیدم که تو هوای خیلی گرم زنبور نر تمایلی به پرواز جفت گیری نداره و همش تو کندو میمونن.

راستی کیفت ملکه های شهریورت چطوره؟
در مورد شربت گرده ترکیبات و نسبتش به چه صورته؟

تخم نر که توسط ملکه یکساله رکورد زده داخل حجره نر گذاشته بشه بهترین حالت پرورش زنبور نر هست من برگه نر دادم بافتن الان هم تا چند روز دیگه بیشترشون متولد میشن .
نمایه کاربر
amarkarimi
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: جیرفت
تماس:

پست توسط amarkarimi »

• بنام خداوند بخشنده و مهربان
من در منطقه جنوب کرمان در ناحیه کوهستانی ان دراری محیطی ایزوله به فاصله 10 کیلومتری انهم در حصار کوهایی به ارتفاع نزدیک به 4000 متر است و پارسال توانستم ملکه هایی با درصد خلوص نزدیک به 100 تولید کنم این منطقه من بکترین نقطه ایران بشمار می اید و علت ایزوله بودنش اینکه به کسی اجازه اوردن زنبور به این منطقه را نمی دهم
نمایه کاربر
amarkarimi
محل اقامت: جیرفت
تماس:

پست توسط amarkarimi »

البته من ملکه فقط برای خودم تولید می کنم کاری به فروش ندارم من زنبور هایی در اختیار دارم که سالانه بیش از 40 کیلو عسل خالص تولید می کنند زنبورهای من از نژاد کارنیکا هستند البته غیر از اینجا در منطقه جیرفت محیطی ایزوله و بی نظیر دارم که برای شب عید برنامه ریزی کردم برای تولید ملکه برای زنبورستان خودم
نمایه کاربر
hamed_gwd
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

amarkarimi نوشته شده:
  • بنام خداوند بخشنده و مهربان
من در منطقه جنوب کرمان در ناحیه کوهستانی ان دراری محیطی ایزوله به فاصله 10 کیلومتری انهم در حصار کوهایی به ارتفاع نزدیک به 4000 متر است و پارسال توانستم ملکه هایی با درصد خلوص نزدیک به 100 تولید کنم این منطقه من بکترین نقطه ایران بشمار می اید و علت ایزوله بودنش اینکه به کسی اجازه اوردن زنبور به این منطقه را نمی دهم

ببخشید دوست گرامی. شما اجازه نمیدید؟؟،،
مگه منطقه چه ویژگی داره که روی اون اینقدر تسلط داشته باشید؟
حالا گیرم که به زنبوردار اجازه ورود ندادید، با زنبورهای بومی اون منطقه که به احتمال زیاد در آنجا کم هم نیستند چکار میکنید؟
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان