تغذیه با شربت یا خمیر در فصل سرما

سوالات در مورد تغذیه زنبورعسل و شربت دادن و تغذیه تحریکی زنبورستان و نحوه زمستان گذراني كندوها

مدیر انجمن: mellifera

قفل شده قفل شده
نمایه کاربر
saeedmirar
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تشکر کرده: 4 دفعه
تماس:

تغذیه با شربت یا خمیر در فصل سرما

پست توسط saeedmirar »

با سلام من 50تا کندو دارم که در حال حاضر( 6/10/93 )
45 تا از این کندو ها تخم ریزی دارن . گرده گل اطراف ما رو (مازندران سوادکوه )الان درخت توسکا داره میخواستم از دوستان نظرشونو در مورد تغذیه بدونم .به نظر شما با وجود تخمریزی من به زنبور شربت بدم یا خمیر ؟ دمای هوا معمولان بین 10 تا 15 درجه در روز و 2 تا 5 درجه در شب تغییر میکنه. چه چیزی به ماده تغذیه ای اضافه کنم ؟

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: تغذیه با شربت یا خمیر در فصل سرما

پست توسط mellifera »

saeedmirar نوشته شده:با سلام من 50تا کندو دارم که در حال حاضر( 6/10/93 )
45 تا از این کندو ها تخم ریزی دارن . گرده گل اطراف ما رو (مازندران سوادکوه )الان درخت توسکا داره میخواستم از دوستان نظرشونو در مورد تغذیه بدونم .به نظر شما با وجود تخمریزی من به زنبور شربت بدم یا خمیر ؟ دمای هوا معمولان بین 10 تا 15 درجه در روز و 2 تا 5 درجه در شب تغییر میکنه. چه چیزی به ماده تغذیه ای اضافه کنم ؟

با سلام این مبحث رو مطالعه نمایید 6 صفحه میباشد: در این موقع از سال شربت رو به کندو نمیدن.

forum-f37/topic-t800.html
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

jahani نوشته شده:

با سلام این مبحث رو مطالعه نمایید 6 صفحه میباشد: در این موقع از سال شربت رو به کندو نمیدن.

forum-f37/topic-t800.html

..........................................................................................................................................
با توجه به تغییرات هوا در استان شما بهتره تا اول اسفند به کندوها شربت ندید... برای تغذیه کندوها به هر کندو یک بسته خمیر شیرین 800 گرمی بدید از روی میزان مصرف خمیر شیرین متونید متوجه بشید که کندو در چه وضعیتی قرار دارد....
و در زمان ساخت خمیر شیرین بهتره به ازای هر 10 کیلو خمیر یک لیوان سرکه سیب با ان اضافه کنید..
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام
بله کاملا درسته اگر دقت کنید که خمیر شکر را چرا در زمستان اینگونه با مخلوط عسل وپودر شکر درست میکنند تا رطوبت خمیر حتی از عسل هم کمتر شود نتیجه میگیرید که حتی عسل هم در زمستان برای تغذیه زنبورها دارای اب ورطوبت اضافی است و دادن شربت با هرنسبت هم که باشد تا قبل اول اسفند ماه نابود کردن کلنی را در پی دارد و لطمه وارد میکند . بنده این ها را تجربه کرده ام .
نمایه کاربر
Kismar
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

..................................................................................
دو سه روز پیش بهمراه یکی از دوستان رفتیم به محل زنبورستانش که از ابان ماه کندوها رو از سردسیر برده بود انجا....(منطقه ازادشهر در استان گلستان ).. 10 تا از کندوها رو که بازدید کردم حدود 5 تا 6 قاب جمعیت داشتن و ملکه روی 2 قاب پشت رو در حال تخم ریزی بود ایشان داشت به زنبورهاش شربت میداد ان هم چه شربتی 2تا اب یکی شکر به نظرش این کندوها تا شب عید حداقل 18 قاب رو پر میکنن لااقل نکرده بود شربت رو غلیظترش کنه به من گفت به نظر شما این زنبور تا عید دو طبق رو پر میکنه !!!!
من در جوانش گفتم من به این فکر میکنم اگه مثل زمستان سال قبل یک برف بیاد و پشت سر برف فقط 3 روز هوا بره زیر صفر چکار میکنی.....!!! افتی که این جمعیتها در زمان غلیظ کردن شربت و پرورش لاروها دارن زنبورهای تو خوشه ندارند...
به من گفت این یه رسکه.. من بهش گفتم این کار شما بیشتر به یه حماقت شبیه تا ریسک....زنبورهای ما تو روستا همه در خوشه هستن و بیشترین لطفی که به انها میشه به انها تا اول اسفند دو نوبت خمیر شیرین میدم استارتی که این گونه کندوها در اسفند ماه میزنن بهتر از ان کندوهایی خواهد بود که در طول سال تخم ریزی رو به خاطر شرایط اب و هوا قطع نکرده اند.
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

mohammad123 نوشته شده:سلام
بله کاملا درسته اگر دقت کنید که خمیر شکر را چرا در زمستان اینگونه با مخلوط عسل وپودر شکر درست میکنند تا رطوبت خمیر حتی از عسل هم کمتر شود نتیجه میگیرید که حتی عسل هم در زمستان برای تغذیه زنبورها دارای اب ورطوبت اضافی است و دادن شربت با هرنسبت هم که باشد تا قبل اول اسفند ماه نابود کردن کلنی را در پی دارد و لطمه وارد میکند . بنده این ها را تجربه کرده ام .

لطفا" تجربتونو که در این زمینه دارین میگین که ما استفاده کنیم. تصویر
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

البته درسته که رطوبت خمیر شیرین یا کیک گرده کم هست ولی باید طوری در کندو قرار بدیم که خشک نشه اگر در یه ظرف یه بار مصرف کوچیک خمیر بزاریم و بعد روی سطح خمیر یه نایلون طوری قرار بدیم که دور تا دور سطح خمیر به اندازه نیم سانت باز باشه و بقیه سطح خمیر با نایلون پویده باشه اینجوری خمیر در مدت یک ماه یا 20 روز خشک نمیشه و رطوبت اون از بین نمیره
نمایه کاربر
dylman
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهردیلمان09118441905
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

پست توسط dylman »

سلام این هم تصویر خمیرشیرین که خودم درست کردم برای تحریک بیشتر ملکه به تخمریزی تو این ماه (بیشتر کندوهم الان ۱قاب شفیره وتخم روز دارن)
پیوست ها
IMG_20150201_152810.jpg
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

dylman نوشته شده:سلام این هم تصویر خمیرشیرین که خودم درست کردم برای تحریک بیشتر ملکه به تخمریزی تو این ماه (بیشتر کندوهم الان ۱قاب شفیره وتخم روز دارن)
نسبت مواد تشکیل دهنده ا ش چنده؟بعد از یک روز همین حالت نرمی و عدم چسبناکی رو داشت؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

[CENTER]با سلام ممنون میشم دوستان ادامه مبحث رو در ادرس زیر ادامه بدن.با تشکر:

forum-f37/topic-t800.html[/CENTER]
قفل شده قفل شده