1000نکته در مورد زنبور داری .اشتباه ها وتجربیات درس گرفته در

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

Re: 1000نکته در مورد زنبور داری .اشتباه ها وتجربیات درس گرفت

پست توسط Kismar »

yones1986 نوشته شده:
Kismar نوشته شده:
mellifera نوشته شده:47- از قرار دادن شربت در این موقع از سال که زنبورا تو خوشه هستن در بیرون کندوها جدا خوداری کنین.چون زنبورا عادت میکنن به بیرون رفتن و چون در این موقع از سال هوا یه روز گرمه و یه روز سرده زنبورای پروازی زمانی که بیرون میرن از سرما بیحس شده و از بین میرن.

قابل توجه یکی از دوستان که این کار رو انجام می داد. تصویر

سلام ...من حدود 8 تا کندوی کارنیکا از روستا اوردم منزل و قراره از انها به جای کندوی پدری (تولید نر اصیل کارنیکا )به تعداد زیاد استفاده کنم. دوسه ساله اینجا که ما هستیم هوا عجیب غریب شده امروز دیدم یه تعداد زیادی زنبور تو کوچه ول می گردن ازشان پرسیدم اینجا چکار میکنید گفتن امدیم دنبال اب تصویر یه ظرف ابخوری در ابان ماه براشون تو پشت بام گذاشته بودم رو پر کردم یک ساعت بعد دیدم 50 .. 60 تا زنبور ریختن رو ابخوری و اب میبردن معمولا این نشانه برای زنبور دار نشانه تخم ریزیه و در این موقع از سال برای من نگران کننده است.چون طبق تقویم من سال گذشته 10 اسفند 3 فروردین و 12 فروردین در شهر و شدیدتر در روستا برف بارید...دوستان و همکاران زنبوردار مراغب چنین اتفاقات غیر مترقبه ای این چنین باشن... تصویر

راه حل چیه؟ تصویر تصویر

این کندوچه 5 تا نیم قاب میخوره که از انها برای تولید ملکه استفاده میکنم. امسال من تمام کندوچه ها رو تبدیل به کندوهای بزرگ کردم این یه دونه جا ماند و یادم رفت که تبدیلش کنم گفتم بگذارم زنبور داخلش بمونه ببینم زمستان رو چطور میگذرونه فقط تنها کاری من برای این کندوچه کردم مهر ماه یکی از نیم قابهای خالیش رو با یه نیم قاب عسل و گرده تعویض کردم. ملکه اش کارنیکاست پیوند خودمه ولی ملک ان با نر ایرانی بارور شده
....... تصویر

تصویر

عکس مورخه 93.11.13
آخرین ويرايش توسط 1 on Kismar, ويرايش شده در 0.

*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
137418
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط 137418 »

سلام یک تجربه واین که هیچ‌وقت در زمستان کندو هارو زیاد جابجای نکنید چون حافظه زنبور در زمستان کم است حتی اگر آن جابجایی به صورت متری در چند دفقه باشه مثلا خودم زمستان برای اینکه زنبور ها به سمت آفتاب باشند اونا رو در یک هفته 5 متر جابجا کردم اما دیدم خیلی از زنبور ها در جای قبلی رفتند و مردند
نمایه کاربر
137418
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط 137418 »

در مورد عسل گیری توسط دستگاه استراکتور دوستان توجه فرمایند در هنگام چرخخاندن قاب ابتدا باید قاب ها هموزن باشند تا دستگاه لرزش نداشته باشه و نکته دوم که خیلی مهم است این است که اولین چرخش باید خیلی آرام باشد چون قاب پره از عسل است و این کار باعث پارگی قاب شده پس ابتدا یه چرخش آرام میدیم بعد جای قآب رو عوض میکنیم واین دفهه هم آرام میچرخیم دوباره قاب را برعکس میکنین و اینبار شدت را زیاد میکنی و در کل تا 4 مرحله که این کار را کردید حالا میتوانید دستگاه را با سرعت بچرخانید مثلا من دفعه اول چون تجربه نداشتم و دستگاه رو تند چرخاندم و موم قاپ داغون شد و به دیواره دستگاه چسبیدتصویر
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

137418 نوشته شده:سلام یک تجربه واین که هیچ‌وقت در زمستان کندو هارو زیاد جابجای نکنید چون حافظه زنبور در زمستان کم است حتی اگر آن جابجایی به صورت متری در چند دفقه باشه مثلا خودم زمستان برای اینکه زنبور ها به سمت آفتاب باشند اونا رو در یک هفته 5 متر جابجا کردم اما دیدم خیلی از زنبور ها در جای قبلی رفتند و مردند

یه خورده بیشتر توضیح میدید؟ شما هر روز چند متر جابجا میکردید؟
نمایه کاربر
137418
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط 137418 »

من هر روز تقریبا نیم متر جابجایی داشتم
نمایه کاربر
dylman
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهردیلمان09118441905
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

پست توسط dylman »

Kismar نوشته شده:
yones1986 نوشته شده:
Kismar نوشته شده:
mellifera نوشته شده:47- از قرار دادن شربت در این موقع از سال که زنبورا تو خوشه هستن در بیرون کندوها جدا خوداری کنین.چون زنبورا عادت میکنن به بیرون رفتن و چون در این موقع از سال هوا یه روز گرمه و یه روز سرده زنبورای پروازی زمانی که بیرون میرن از سرما بیحس شده و از بین میرن.

قابل توجه یکی از دوستان که این کار رو انجام می داد. تصویر

سلام ...من حدود 8 تا کندوی کارنیکا از روستا اوردم منزل و قراره از انها به جای کندوی پدری (تولید نر اصیل کارنیکا )به تعداد زیاد استفاده کنم. دوسه ساله اینجا که ما هستیم هوا عجیب غریب شده امروز دیدم یه تعداد زیادی زنبور تو کوچه ول می گردن ازشان پرسیدم اینجا چکار میکنید گفتن امدیم دنبال اب تصویر یه ظرف ابخوری در ابان ماه براشون تو پشت بام گذاشته بودم رو پر کردم یک ساعت بعد دیدم 50 .. 60 تا زنبور ریختن رو ابخوری و اب میبردن معمولا این نشانه برای زنبور دار نشانه تخم ریزیه و در این موقع از سال برای من نگران کننده است.چون طبق تقویم من سال گذشته 10 اسفند 3 فروردین و 12 فروردین در شهر و شدیدتر در روستا برف بارید...دوستان و همکاران زنبوردار مراغب چنین اتفاقات غیر مترقبه ای این چنین باشن... تصویر

راه حل چیه؟ تصویر تصویر

این کندوچه 5 تا نیم قاب میخوره که از انها برای تولید ملکه استفاده میکنم. امسال من تمام کندوچه ها رو تبدیل به کندوهای بزرگ کردم این یه دونه جا ماند و یادم رفت که تبدیلش کنم گفتم بگذارم زنبور داخلش بمونه ببینم زمستان رو چطور میگذرونه فقط تنها کاری من برای این کندوچه کردم مهر ماه یکی از نیم قابهای خالیش رو با یه نیم قاب عسل و گرده تعویض کردم. ملکه اش کارنیکاست پیوند خودمه ولی ملک ان با نر ایرانی بارور شده
....... تصویر

تصویر

عکس مورخه 93.11.13
سلام یه سوال تلف نشدن تو زمستان؟
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

تصویرمیبینی که نه تنها زنده هستن بلکه روی قاب شماره 3 ملکه تخم ریزی هم داره..فقط من خمیرش رو با کیک گرده تعویض کردم....
...........
[/I]
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

سلام ... تصویر
با توجه به اینکه هوا رو به گرم شدن میره دوستان یه سری به پوکه های مازاد که انبار کردن بزنند تا مثل این همکار ما پرورشگاه کرم موخوار و پروانه ان براه نیوفته..
آخرین ويرايش توسط 1 on Kismar, ويرايش شده در 0.
...........
[/I]
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

دوستان ی تجربه
اگه زنبورها تونو میبرید ب ی باغ
یا جایی ک استخر داره
مواظب باشید
اونجا
استخر پرورش ماهی نباشه
1 اب ماهی کثیفه وباعث الودگی عسل و اب مصرفی اونا میشه

2

زنبوراتون توسط ماهی ها حین شرب اب شکار میشن
ب همین سادگی

مواظب ابشخور. شان
باشید
مثل من 35 کندو طبق دار. فنا ندین
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza63 »

دوستان
هیچ گاه کندو ها تونو
بدون
ذوغن الیف
رنگ. نزنید
اولا رنگ زیاد میبره
دوما رنگ پوسته. پوسته میشه
سوم
رطوبت. کمتر اثر میکنه

براغ تر میشه
و در مقابل
افات مقاوم تره
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza63 »

همکارا توجه کنن
تا کندو. رو رنگ نکردن زیر بارون ک هیچ
یا
حتی
افتاب نزارن
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza63 »

mohammad123 نوشته شده:همیشه دقت کنیم به اندازه جمعیت و کارکرد ملکه پوکه قرار دهیم چرا که زنبورها پراکنده بر روی قابها وسبب راندمان پایین میشود

سما معیارت برا پوکه دادن
چیه

خوشه بستن!؟
فقط
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza63 »

yasmangola_love نوشته شده:از همه دوستان ممنونم که تجربیاتشون رو قرا میدن

ممنون میشم اگه شماره بزنیم و واقعا تا جایی که امکان داره و حتی تا 1000 نکته که دوستان فرمودن ادامه پیدا کنه این کار

برای این که این پست بدون نکته نمونه :

10- برای زمستون گذرانی زنبورا چیزی که زنبورا رو از بین میبره سرما نیست بلکه باد هست

همیشه جلوی ورود باد به کندو رو بگیرید حتی اگه دورش غیر در ورودی رو نایلون بپیچید تصویر

سلام.

درسته باد مضرره و لی نایلن استفاده شده باعث تلفات در زمستان . در روز های . افتابی میشه
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
نمایه کاربر
dylman
محل اقامت: شهردیلمان09118441905
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

پست توسط dylman »

reza63 نوشته شده:
yasmangola_love نوشته شده:از همه دوستان ممنونم که تجربیاتشون رو قرا میدن

ممنون میشم اگه شماره بزنیم و واقعا تا جایی که امکان داره و حتی تا 1000 نکته که دوستان فرمودن ادامه پیدا کنه این کار

برای این که این پست بدون نکته نمونه :

10- برای زمستون گذرانی زنبورا چیزی که زنبورا رو از بین میبره سرما نیست بلکه باد هست

همیشه جلوی ورود باد به کندو رو بگیرید حتی اگه دورش غیر در ورودی رو نایلون بپیچید تصویر

سلام.

درسته باد مضرره و لی نایلن استفاده شده باعث تلفات در زمستان . در روز های . افتابی میشه
سلام دوست عزیز من دوسال هت کندوهاموجمع میکنم کنار هم سه طرفشو پلاستیک بزرک میکشم مشکلی پیش نمیاد البته بستگی به اب وهوای منطقه هم داره که تومنطقه ما از هفته اخر اسفندبه دلیل تخمریزی وجنب جوش زنبورا درصورت وجودپلاستیک باعث عرق کردن وعدم تهویه کپک زدن وپوسیدگی کندومیشه
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

سلام یک تجربه :

کندویی که ملکش به هر دلیلی نر زا شده و قصد تعویض ملکه رو دارین از شاخون های همون کندو صرف نظر کنین چون ممکنه نر باشن من کندو به خاطر همین یک سه هفته ای ملکه نداشت و داغون شد
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

برای گرفتن بچه یکی از راه هایی که کمتر جایی نوشته و خودم زیاد از این روش استفاده میکنم اینه که ما زنبور دارا همیشه یه سری کندوی قوی و یه سری کندوی ضعیف داریم که اختلاف زمانی اونها غالبا دو سه هفته هست.
به عبارتی دو سه هفته بعضی کندو ها عقب هستن.

برای بچه گرفتن اونها اگه بخوایم صبر کنیم زمان 2 3 هفته ای رو هدر میدیم.
برای این کار از کندو های قوی 4 تا5 قای زنبور قوی میگیریم و بعد 12 روز از کندو های ضعیف که حالا قوی شدن دو قاب تخم سر بسته و اماده بدنیا اومدن گرفته + یه قاب عسل.میگیریم.بعد حداقل 5 ساعت یه یه قاب که دارای شاخونه از کندویی که دو هفته پیش گرفته شده بدون زنبور ( تکوندن)داخلش میزاریم تا فردا ملکش به دنیا بیاد.
من این کار رو برای 6 قاب بچه برای 4 تا بچه دیگه انجام دادم.

یکی از دلایلی که انتقال خود شاخون رو انجام نمیدم ضربه خوردن شاخون و قبول نکردن گاه به گاه شاخون توسط زنبورا هست که خیلی اتفاق می افته.

برای تقویت کندوی اول هم میتونین چند قاب تخم سر بسته بعد جفت خوردن ملکه به کندو بدین.

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

برای تقویت کندوهای ضعیف بهترین کار در فصل بهار دادن تخم برشته یا به عبارتی اماده تولد بدون زنبور به کندوی ضعبف از کندو های قویه.
کندوهای قوی در این فصل سال در صورتی که جمعیتشونو از دست ندن بعد یکی دو روز تموم کاستی تخم ها رو جبران میکنن

سعی کنید بعد برداشت هر قاب تخم از کندوهای قوی حتما یه قاب پوکه تمیز بهش بدین تا سریعا جبران کنن.

قبلا هم گفته شده که داشتن 5 قاب زنبور = سرعت رشد 5 ولی داشتن 10 قاب زنبور سرعت رشد 30 رو میده به عبارتی تصاعدیه تاثیر تعداد جمعیت کندو در مقدار رشد....

یا امام رضا
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

yasmangola_love نوشته شده:برای تقویت کندوهای ضعیف بهترین کار در فصل بهار دادن تخم برشته یا به عبارتی اماده تولد بدون زنبور به کندوی ضعبف از کندو های قویه.
کندوهای قوی در این فصل سال در صورتی که جمعیتشونو از دست ندن بعد یکی دو روز تموم کاستی تخم ها رو جبران میکنن

سعی کنید بعد برداشت هر قاب تخم از کندوهای قوی حتما یه قاب پوکه تمیز بهش بدین تا سریعا جبران کنن.

قبلا هم گفته شده که داشتن 5 قاب زنبور = سرعت رشد 5 ولی داشتن 10 قاب زنبور سرعت رشد 30 رو میده به عبارتی تصاعدیه تاثیر تعداد جمعیت کندو در مقدار رشد....
در مورد جمله آخرتون(قبلا هم گفته شده که داشتن 5 قاب زنبور = سرعت رشد 5 ولی داشتن 10 قاب زنبور سرعت رشد 30 رو میده به عبارتی تصاعدیه تاثیر تعداد جمعیت کندو در مقدار رشد) یه خورده توضیح بدین ممنون میشم.چرا 10قاب سرعت رشد 10 را نداره؟؟
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

yones1986 نوشته شده:
yasmangola_love نوشته شده:برای تقویت کندوهای ضعیف بهترین کار در فصل بهار دادن تخم برشته یا به عبارتی اماده تولد بدون زنبور به کندوی ضعبف از کندو های قویه.

در مورد جمله آخرتون(قبلا هم گفته شده که داشتن 5 قاب زنبور = سرعت رشد 5 ولی داشتن 10 قاب زنبور سرعت رشد 30 رو میده به عبارتی تصاعدیه تاثیر تعداد جمعیت کندو در مقدار رشد) یه خورده توضیح بدین ممنون میشم.چرا 10قاب سرعت رشد 10 را نداره؟؟

جمعیت که بالا بره بازده زنبورا به شدت بالا میره. یکی از دلایلی که خیلی زنبور دار ها توصیه میکنن که زمستون کندو ها به خصوص کلنی های ضعیف رو ادغام کنید همینه.برای گرم کردن و نگه داری تخم ها و ذخیره عسل زنبور ها به یه مقدار خاصی انرژی نیاز دارن و بعد از اون مقدار فقط میشه بازده خالص کلنی.مثلا برای بالا بردن دمای کلنی 5 قاب کندو باید مقدار انرژی مساوی با 10 قاب زنبور صرف کنن و این یعنی مصرف انرژی چند برابر در کندوی 5 قابی.

دقیقا برای بیشتر فاکتور های کندو همین مساله تاثیر مستقیم داره که اگه بخواین بازم براتون مثال میزنم.

تجربه بیشتر زنبور دارای با تجربه اینو ثابت میکنه که داشتن یه کندوی قوی بهتر از داشتن 5 تا کندوی ضعیف.

یا امام رضا
نمایه کاربر
hamed
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

سلام طاعات دوستان قبول تا الان همه ما خیلی چیزارو تجربه کردیم و فهمیدیم چه کاری خوبه چه کاری بد اما گاهی اوقات تو انجام دادن روش درست یه اشتباه کوچک میکنیم که کارو خراب میکنه مثلا من بار اولی کا تو بهار زنبور ام رو به تاکستان کوچ دادم از کندو های قویم بچه جدا نکردم و همین کار باعث شد که همه آون کندوها بچه بدن که تعدادی از دستم در رفت اما امسال اول از کندو های قویم بچه گرفتم بعد کوچ دادم تا اینجا کار درستی بود اما کار اشتباهی این بود که بچه کندوها رو هم با خودم بردم تو بهار هوا ناپایدار و سرمای ناگهانی صدمه زیادی به بچه کندوها زد اگر خدا بخواهد سال بعد بچه کندو ها رو تا نزدیکی در آوردن ملکه ها تو شهر خودمان نگه میدارم چون هم هواش از تاکستان گرمتر هم نزدیک و به راحتی میتوانم به زنبورا رسیدگی کنم
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

reza63 نوشته شده:
mohammad123 نوشته شده:همیشه دقت کنیم به اندازه جمعیت و کارکرد ملکه پوکه قرار دهیم چرا که زنبورها پراکنده بر روی قابها وسبب راندمان پایین میشود

سما معیارت برا پوکه دادن
چیه

خوشه بستن!؟
فقط

سلام
معیار برای پوکه دادن زمانی که زنبور های پروازی بیرون هستن باید اونموقع جمعیت کندو رو نگاه کنید طبق اون پوکه اضاف کنید معمولا موقع بازدید کندویی که پوکه نیاز داره یا هرزه بافی میکنه یا جمعیت رو دیواره کندو وقاب اخر و سقف علاف هستند و بیکار .
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

yasmangola_love نوشته شده:
yones1986 نوشته شده:

جمعیت که بالا بره بازده زنبورا به شدت بالا میره. یکی از دلایلی که خیلی زنبور دار ها توصیه میکنن که زمستون کندو ها به خصوص کلنی های ضعیف رو ادغام کنید همینه.برای گرم کردن و نگه داری تخم ها و ذخیره عسل زنبور ها به یه مقدار خاصی انرژی نیاز دارن و بعد از اون مقدار فقط میشه بازده خالص کلنی.مثلا برای بالا بردن دمای کلنی 5 قاب کندو باید مقدار انرژی مساوی با 10 قاب زنبور صرف کنن و این یعنی مصرف انرژی چند برابر در کندوی 5 قابی.

دقیقا برای بیشتر فاکتور های کندو همین مساله تاثیر مستقیم داره که اگه بخواین بازم براتون مثال میزنم.

تجربه بیشتر زنبور دارای با تجربه اینو ثابت میکنه که داشتن یه کندوی قوی بهتر از داشتن 5 تا کندوی ضعیف.

سلام
به عبارتی بهتره بگیم سرعت رشد در کندوی 5 قاب اگر 1 برابر باشه( تبدیل به 10 قاب جمعیت میشه) یعنی در مدت زمان اوج اول بهار درطول 3ماه و کندوی 10 قاب 3 برابر (تبدیل به بیش از 30 قاب جمعیت خواهد شد) تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

50-البته تلقیح داریم تا تلقیح. هر چه این زمان کمتر باشه و اصول تلقیح با دقت بیستری رعایت بشه مطمئن باشید بهترین ملکه ها رو خواهید داشت.

نگارش :kismar
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

51-مشکل ملکه های پر تولید تلقیح شده اینکه بعد از تخمگذاری و فعال شدن تخمدانها چنانچه مجددا به هر دلیلی جلوی فعالیت انها گرفته میشه انسداد ایجاد میشود و گاهی انسداد باعث مرگ ملکه میشه که این موضوع را به راحتی با مدیریت معرفی میتوان اصلاح کرد

نگارش:عطائیان
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

52- ریزش واروا با تدخین بیشتره چون علاوه بر انحدام واروا های روی زنبورها باعث ورود در شفیره ها نیز میشه و کنه از بین میره

m.soheili
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

53-یکی از مشکلاتی که برنج کاری برای زنبوردارا بوجود میاره اینه: با توجه به اینکه برنج کاری با شروع فعالیت زنبور همراه هست.مسلما در اوج تخم گذاری احتیاج آب زنبور بالا میره.و از اونجایی که تمامی زمین های برنج کاری غرق آب هستن و تو آبش هم سم علف کش میریزن ،بیشترین آبی که دردست رس زنبور هست همین آبه.همیشه تو این فصل یه ایست رشد جمعیت بوجود میاد.

نگارش:علیپور- نوشهر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

54- دلیل اصلی ارتفاع بیشتر کندوی کفبازنسبت به کفبسته این هستش که کاهش درجه حرارت بیرون کندو باعث میشه هوای کف کندوی کفباز سریعتر تهویه و سرد بشه که اگر ارتفاع کندوی کفباز مث کندو های معمولی باشه این امر تقریبا پایین قابها رو تحت اشعاع خود قرار میده و مصرف عسل زنبوران برای گرم کردن بالا میره ولی اگر ارتفاع کفباز رو نسبت به معمولی تا 12 سانتیمتر افزایش بدیم ، با افزایش ارتفاع قابها که محل تجمع زنبوران هستند خیلی دیر تر از سرمای بیرون تاثیر میگیرند و پایین قاب نسبت به بالای قاب همیشه یک رنج دمایی دارن و موقع باد این میتونه خیلی تاثیر گذار باشه تا هوا کندتر تعویض بشه و به نظر من اون تله موم بافی برای تخمریزی نر جهت کنه واروا در درجه دوم اهمیت داره، و حتما باید کندو تراز باشه بدلیل اینکه وقتی باد به داخل ضلعی که بدلیل تراز نبودن کندو نسبت به 3 ضلع دیگر کندو پایین تر قرار میگیره میوزه از دیواره این ضلع بالا میره و شما بعد از 2 و3 روز زنبوری نخواهید داشت.

نگارش حامد حسین زاده
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 14 مهمان