صفحه اصلي سايت جستجوگر سايت قوانين سايت تبليغات در سايت كار با تالار گفتمان كار با تالار گفتمان

آب کردن شانهای سیاه

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدير انجمن: mellifera

آب کردن شانهای سیاه

پستتوسط rata » 6 خرداد ماه 1391 20:16

با سلام

من یه شان که توش عسل پر شده بود را از کندو برداشتم بعدش بدلیل اینکه اکستراکتور نداشتم و شان هم سیاه بود و می خواستم که آن را آب کنم اول آنرا تراشیدم و روی صافی گذاشتم تا عسلش رو خارج کنم بعدش آن چیزی رو که ازش باقی مانده بود رو هم روش کمی آب پاشیدم و دادم زنبورها بعنوان تغذیه بخورند. باقیمانده رو توی یه کتری ریختم و یه مقدار هم آب بهش اضافه کردم تا آب بشه ولی بر خلاف برگه مومهای اضافی که آب می کردم. این شان سیاه وقتی آب شد هم مایع ایجاد شده سیاه بود هم خیلی ناخالصی داشت انگار تو رب آلوچه اب ریخته باشی . میخواستم ببینم وقتی می گن که شانهای سیاه و قدیمی رو آب کنید تا ازش موم بگیرید باید چطوری این کار رو انجام بدیم آیا روش من غلط بود. البته من موم رو برای چسباندن برگه موم به قاب میخواستم استفاده کنم.
نماد کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 20 فروردين ماه 1391 09:51
نام واقعی: رحیم عطائی پور
تشکر کرده: 77 بار
تشکر شده: 178 بار
امتياز: 159200

Re: آب کردن شانهای سیاه

پستتوسط mellifera » 6 خرداد ماه 1391 20:36

rata نوشته است:با سلام

من یه شان که توش عسل پر شده بود را از کندو برداشتم بعدش بدلیل اینکه اکستراکتور نداشتم و شان هم سیاه بود و می خواستم که آن را آب کنم اول آنرا تراشیدم و روی صافی گذاشتم تا عسلش رو خارج کنم بعدش آن چیزی رو که ازش باقی مانده بود رو هم روش کمی آب پاشیدم و دادم زنبورها بعنوان تغذیه بخورند. باقیمانده رو توی یه کتری ریختم و یه مقدار هم آب بهش اضافه کردم تا آب بشه ولی بر خلاف برگه مومهای اضافی که آب می کردم. این شان سیاه وقتی آب شد هم مایع ایجاد شده سیاه بود هم خیلی ناخالصی داشت انگار تو رب آلوچه اب ریخته باشی . میخواستم ببینم وقتی می گن که شانهای سیاه و قدیمی رو آب کنید تا ازش موم بگیرید باید چطوری این کار رو انجام بدیم آیا روش من غلط بود. البته من موم رو برای چسباندن برگه موم به قاب میخواستم استفاده کنم.

با سلام.اول مومهارو داخل يك ديگ ميريزيمو اون ديگ را داخل يك ديگ ديگه كه پر از اب هست قرار ميديم وحرارت ميديم.حرارت غير مستقيم.بعد از ذوب شدن مومها اون رو از صافي ميگذرونيم .توري سيمي. و اون مومهاي ذوب شده كه از توري بيرون ميريزه رو تو اب گرمي كه قبلا حرارت داده بودم جهت ذوب كردن مومها ميريزيم بعد از اتمام كار تفالهها در توري ميمونه و موم خالص در اب گرم ريخته ميشه.بعد از اين كارها اون ديگ اب گرم رو كه مخلوط موم هم توش هست رو در يك جايي حرارت معمولي قرار ميديم و روشو دري چيزي قرار ميديم به دور از دسترس تا بهش ضربه اي وارد نشه يك روز ميزاريم بمونه تا مومها سرد بشن و بيان روي اب جمع بشن.اخر سر مومي كه قالب شده رو برميداريم.ظرفتون بايد در پايين كوچيك در بالا دهنش گشاد باشه تا به راحتي موم در بياد از ديگ.بعد زير موم هم باز ناخالصي هستش كه اونارم ميتراشيم و موم خالص امادست.

لينك اصلي:
http://www.mellifera.ir/News/print/498/

كاربران عزيز : لطفا از درج آگهي و شماره تماس تبليغاتي در تالار اجتناب نموده و در صورت مشاهده حذف خواهد گرديد.(از بخش آگهي و نيازمندي اقدام به ارسال آگهي نماييد)
كاربران عزيز : قبل از ارسال مبحث جديد در تالار جستجو نماييد و از جستجوگر گوگل سايت در صفحه اصلي استفاده نماييد.
كاربران عزيز :در صورت درج تصوير بهتره از بخش اضافه كردن فايل ضميمه استفاده نماييد چون احتمالا ادرس تصاوير بعد از مدتي از سايت مقصد حذف بشه.
كاربران عزيز :لطفا از درج لينك در امضاء خود اجتناب نموده و از بخش لينك زير اواتار كاربري اقدام به درج لينك نماييد.
كاربران عزيز : لطفا از ارسال مباحث مربوط به زنبورعسل از طريق پيغام خصوصي اجتناب نموده و از طريق تالار سوال خود را مطرح نماييد.
كاربران عزيز : در صورت فراموشي رمز عبور و عدم ورود به سايت به مديريت اطلاع دهيد و نام كاربري و پسورد خود را sms نماييد تا مشكل ورود رفع گردد و از ايجاد نام كاربري جديد خوداري نماييد.

(((فروشگاه سایت زنبورعسل))))

t.me/mellifera  کانال تلگرام فروشگاه

برای نویسنده این مطلب mellifera تشکر کننده ها: 2
hasan_edalat (2 تير ماه 1391 23:28), turkman (7 خرداد ماه 1391 08:05)
رتبه: 8.333%

نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران

تاريخ عضويت: 24 آذر ماه 1389 00:00
نام واقعی: امین جهانی كندلجي
تشکر کرده: 4846 بار
تشکر شده: 2973 بار
امتياز: 3275755

پستتوسط rata » 7 خرداد ماه 1391 07:27

ببخشید . اولا از راهنمائی تون ممنونم.

میخواستم بدونم مومی که از این روشی که فرمودید بدست میاد رنگش روشن و مثل آن برگه های آج داری که خریدیم میشه؟
نماد کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 20 فروردين ماه 1391 09:51
نام واقعی: رحیم عطائی پور
تشکر کرده: 77 بار
تشکر شده: 178 بار
امتياز: 159200

پستتوسط turkman » 7 خرداد ماه 1391 08:04

سلام جوشاندن مستقیم موم سیاه در آب آیا آسیبی به موم میزنه ؟
نماد کاربر
turkman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 17 آبان ماه 1390 08:05
نام واقعی: احسان مختوم
تشکر کرده: 59 بار
تشکر شده: 15 بار
امتياز: 22385

پستتوسط ehsanklop » 7 خرداد ماه 1391 12:18

rata نوشته است:ببخشید . اولا از راهنمائی تون ممنونم.

میخواستم بدونم مومی که از این روشی که فرمودید بدست میاد رنگش روشن و مثل آن برگه های آج داری که خریدیم میشه؟

سلام
بایستی کاملا روشن و خالص باشه . و عاری از ذرات کدر و تیره رنگ .
نماد کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران

تاريخ عضويت: 9 آبان ماه 1390 21:57
نام واقعی: احسان انیس
تشکر کرده: 671 بار
تشکر شده: 1348 بار
امتياز: 338385

پستتوسط mellifera » 7 خرداد ماه 1391 20:00

turkman نوشته است:سلام جوشاندن مستقیم موم سیاه در آب آیا آسیبی به موم میزنه ؟

بله اسيب ميزنه وخاصيتش  مقداري از بين ميره.
كاربران عزيز : لطفا از درج آگهي و شماره تماس تبليغاتي در تالار اجتناب نموده و در صورت مشاهده حذف خواهد گرديد.(از بخش آگهي و نيازمندي اقدام به ارسال آگهي نماييد)
كاربران عزيز : قبل از ارسال مبحث جديد در تالار جستجو نماييد و از جستجوگر گوگل سايت در صفحه اصلي استفاده نماييد.
كاربران عزيز :در صورت درج تصوير بهتره از بخش اضافه كردن فايل ضميمه استفاده نماييد چون احتمالا ادرس تصاوير بعد از مدتي از سايت مقصد حذف بشه.
كاربران عزيز :لطفا از درج لينك در امضاء خود اجتناب نموده و از بخش لينك زير اواتار كاربري اقدام به درج لينك نماييد.
كاربران عزيز : لطفا از ارسال مباحث مربوط به زنبورعسل از طريق پيغام خصوصي اجتناب نموده و از طريق تالار سوال خود را مطرح نماييد.
كاربران عزيز : در صورت فراموشي رمز عبور و عدم ورود به سايت به مديريت اطلاع دهيد و نام كاربري و پسورد خود را sms نماييد تا مشكل ورود رفع گردد و از ايجاد نام كاربري جديد خوداري نماييد.

برای نویسنده این مطلب mellifera تشکر کننده ها:
turkman (8 خرداد ماه 1391 11:42)
رتبه: 4.167%

نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران

پستتوسط turkman » 8 خرداد ماه 1391 11:44

سلام آقای جهانی  یا دوستان دیگر لطفا روش ساده و موثر ذوب موم سیاه را با جزئیات توضیح بدین . ممنون
نماد کاربر
turkman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 17 آبان ماه 1390 08:05
نام واقعی: احسان مختوم
تشکر کرده: 59 بار
تشکر شده: 15 بار
امتياز: 22385

پستتوسط mellifera » 8 خرداد ماه 1391 19:31

با سلام اقا احسان عزيز در همين تايپك اول صفحه توضيح دادم به دقت نخوندين.كاملترين و ساده ترين روش هستش.

turkman (9 خرداد ماه 1391 08:49)

نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران

پستتوسط saman » 2 دي ماه 1393 23:42

mellifera نوشته است:
rata نوشته است:با سلام

با سلام.اول مومهارو داخل يك ديگ ميريزيمو اون ديگ را داخل يك ديگ ديگه كه پر از اب هست قرار ميديم وحرارت ميديم.حرارت غير مستقيم.بعد از ذوب شدن مومها اون رو از صافي ميگذرونيم .توري سيمي. و اون مومهاي ذوب شده كه از توري بيرون ميريزه رو تو اب گرمي كه قبلا حرارت داده بودم جهت ذوب كردن مومها ميريزيم بعد از اتمام كار تفالهها در توري ميمونه و موم خالص در اب گرم ريخته ميشه.بعد از اين كارها اون ديگ اب گرم رو كه مخلوط موم هم توش هست رو در يك جايي حرارت معمولي قرار ميديم و روشو دري چيزي قرار ميديم به دور از دسترس تا بهش ضربه اي وارد نشه يك روز ميزاريم بمونه تا مومها سرد بشن و بيان روي اب جمع بشن.اخر سر مومي كه قالب شده رو برميداريم.ظرفتون بايد در پايين كوچيك در بالا دهنش گشاد باشه تا به راحتي موم در بياد از ديگ.بعد زير موم هم باز ناخالصي هستش كه اونارم ميتراشيم و موم خالص امادست.

لينك اصلي:
http://www.mellifera.ir/News/print/498/
سلام
آقای جهانی آیا اون تور سیمی که موم ذوب شده رو ازش رد میکنیم باید زیادریز باشه؟

نماد کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران

تاريخ عضويت: 18 مهر ماه 1390 23:46
نام واقعی: سامان
تشکر کرده: 162 بار
تشکر شده: 868 بار
امتياز: 321905

پستتوسط mellifera » 3 دي ماه 1393 08:35

با سلام توری سیمی ریز مخصوص پشه بند.

saman (4 دي ماه 1393 23:31)

نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران

پستتوسط AKBAR2 » 4 دي ماه 1393 20:39

یکی از روشهایی که میتونیم همیشه زنبور خوب وسالم داشته باشیم همین ذوب کردن مومهای سیاه هست با این کار همیشه شانهای سفید وتمیز داریم وتقریبا نیمی از بیماری هارو از کلنی دور میکنیم

برای نویسنده این مطلب AKBAR2 تشکر کننده ها: 2
Kismar (19 دي ماه 1393 06:52), mellifera (4 دي ماه 1393 21:27)

............................................................................................................................................
کاربرانی که این پست را تأیید یا رد کرده اند:
mellifera, mohammad123, Kismar
نماد کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 18 آبان ماه 1392 09:26
نام واقعی: علی اکبررجبیان
تشکر کرده: 15 بار
تشکر شده: 313 بار
امتياز: 103530

پستتوسط saman » 18 دي ماه 1393 23:58

سلام
من برای آب کردن پوکه های سیاه چند تاشونو تو آب داغ داخل یه قابلمه گذاشتم و حرارت دادم تا ذوب شدن بعد از ذوب شدن از تور سیمی خیلی ریز عبور دادم و تفاله ها جدا شدن و فرداش که ظرف پر از آب رو که انتظار داشتم موم زرد رنگ و عالی بصورت قالب باشه یه لایه باریک سیاه منجمد شده بود به نظر دوستان کجای کارم ایراد داشته؟
نماد کاربر
saman

پستتوسط mellifera » 18 دي ماه 1393 00:59

مومی که باید به دست بیاد فوفش باید قهوه ای تیره باشه.من که تاحالا سیاهش رو ندیدم.اگه هم قهوه ای تیره باشه قیمتش کمتره.یه بار دیگه مومتون رو ذوب کنین و از صافی بگذرونین.

saman (19 دي ماه 1393 18:09)

نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران

پستتوسط Kismar » 19 دي ماه 1393 07:17

saman نوشته است:سلام
من برای آب کردن پوکه های سیاه چند تاشونو تو آب داغ داخل یه قابلمه گذاشتم و حرارت دادم تا ذوب شدن بعد از ذوب شدن از تور سیمی خیلی ریز عبور دادم و تفاله ها جدا شدن و فرداش که ظرف پر از آب رو که انتظار داشتم موم زرد رنگ و عالی بصورت قالب باشه یه لایه باریک سیاه منجمد شده بود به نظر دوستان کجای کارم ایراد داشته؟

سلام
در یک زنبورستان  دو نوع موم تولید میگردد ....
1..مومهای درجه یک مومهایی هستن که از جمع اوری مومهای هرز بافی در کندو یا در زمان برداشت عسل پولک تراشی میکنیم  جمع اوری میشود  این مومها که از کیفیت بالایی برخوردار هستن در زمان تصفیه دارای کمترین ضایعات میباشند و رنگ انها برنگ زرد روشن و بسیار خوشبو و معطر هستن و تو بازار گرانترین قیمت رو دارن.کیلو 30 تا 32 تومن .....
2..دسته دوم مومها مومهایی هستن که در زمان بریدن  قابهای سیاه و از رده خارج بدست میاد  که معمولا 70% درصد ان در زمان تصفیه تبدیل به ضایعات میگردد. رنگ ان هم به سبزی تیره یا همان قهوه ای میگراید. تو بازار بعضی از تصفیه کنندهای موم بابت هر 10 کیلو موم سیاه به شما 3 کیلو موم اج شده قهوه ای و یا هر 12 کیلو موم بریده سیاه به شما 3 کیلو موم زرد سر پولک تحویل میدهند.
اگر موم تصفیه شده را به کارگاه ببرید پس از تایید کیفیت موم 10 در صد کل ورن انرا کسر و کیلو  2000 دستمزد میگیرند و متقابلا به شما موم اج شده تحویل خواهند داد.

***  زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........                                                    

برای نویسنده این مطلب Kismar تشکر کننده ها: 2
mellifera (19 دي ماه 1393 09:59), saman (19 دي ماه 1393 18:09)

نماد کاربر
Kismar

تاريخ عضويت: 6 مهر ماه 1392 20:58
نام واقعی: کیسمار
تشکر کرده: 366 بار
تشکر شده: 828 بار
امتياز: 311210

پستتوسط m3130 » 19 دي ماه 1393 08:24

دوست عزیز شما باید از صافی با دانه های ریز تری استفاده می کردید

برای نویسنده این مطلب m3130 تشکر کننده ها:
mellifera (19 دي ماه 1393 09:59)

m3130
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 5 فروردين ماه 1391 10:43
نام واقعی: m3130
تشکر کرده: 15 بار
تشکر شده: 73 بار
امتياز: 193710

پستتوسط mohammadgolpa » 19 دي ماه 1393 11:55

سلام
برای آب کردن شانهای سیاه از گونی کنفی برنج هم میتونید استفاده کنید! شانها را داخل گونی بریزید و همونجوری داخل آب جوش قرار دهید از منافذ این گونی ها آشغال موم نمی تواند رد شود و به مرور موم، آب شده و پس از سرد شدن بر روی آب قابل جمع آوری ست!

برای نویسنده این مطلب mohammadgolpa تشکر کننده ها: 2
mellifera (19 دي ماه 1393 18:28), saman (19 دي ماه 1393 18:09)

نماد کاربر
mohammadgolpa
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 10 خرداد ماه 1393 18:42
نام واقعی: محمد
تشکر کرده: 68 بار
تشکر شده: 69 بار
امتياز: 16460

پستتوسط ahmad5 » 19 دي ماه 1393 16:19

پيوست ها
cire4.jpg
پيوست ها
cire5.jpg
پيوست ها
cire6.jpg
دوری و دوستی

برای نویسنده این مطلب ahmad5 تشکر کننده ها: 3
mellifera (19 دي ماه 1393 18:28), mohammadgolpa (20 دي ماه 1393 17:28), saman (19 دي ماه 1393 18:08)
رتبه: 12.5%

............................................................................................................................................
کاربرانی که این پست را تأیید یا رد کرده اند:
dylman, saman, mellifera
نماد کاربر
ahmad5
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 23 تير ماه 1391 23:54
نام واقعی: ahmad
تشکر کرده: 6 بار
تشکر شده: 256 بار
امتياز: 233560

پستتوسط saman » 20 دي ماه 1393 10:51

ahmad5 نوشته است:

سلام
آقا احمد تو اون دیگی که پوکه ها رو گذاشتی چقد آب ریختی؟
نماد کاربر
saman

پستتوسط ahmad5 » 20 دي ماه 1393 15:09

saman نوشته است:
ahmad5 نوشته است:

سلام
آقا احمد تو اون دیگی که پوکه ها رو گذاشتی چقد آب ریختی؟

سلام آقا سامان عزیز، این عکس ها مال یه سایت خارجیه، به نظر من یه عکس میتونه باعث ایجاد یک ایده بشه ، همچین دستگاهایی برای یه زنبوردار خیلی واجبه.
دوری و دوستی
نماد کاربر
ahmad5
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 23 تير ماه 1391 23:54
نام واقعی: ahmad
تشکر کرده: 6 بار
تشکر شده: 256 بار
امتياز: 233560

پستتوسط sina1 » 17 فروردين ماه 1394 12:35

سلام -دوست عزیز اگه حرارت موقع کار زیاد باشه رنگ موم تیره تر میشه
نماد کاربر
sina1
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 12 دي ماه 1392 18:11
نام واقعی: سینا داودنیا
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 12 بار
امتياز: 5300

پستتوسط sina1 » 17 فروردين ماه 1394 12:39

turkman نوشته است:سلام جوشاندن مستقیم موم سیاه در آب آیا آسیبی به موم میزنه ؟

سلام -اگه زیاد حرارت رو بالا نبری مشکلی نداره
نماد کاربر
sina1
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 12 دي ماه 1392 18:11
نام واقعی: سینا داودنیا
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 12 بار
امتياز: 5300

مباحث مشابه

بازگشت به سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان

سلام مهمان گرامي؛

مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد