استفاده از کدام شان پلاستیکی

سوالات در مورد ادوات و تجهيزات زنبورداري

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mahdi1
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 107 دفعه
تماس:

استفاده از کدام شان پلاستیکی

پست توسط mahdi1 »

با سلام
در چند سال اخیر رشد تولید محصولات مصنوعی در بخش زنبورداری پیشرفت خوبی داشته و جای تشکر دارد.ولی انتخاب را یکمی سخت کرده.مثل قابهای پلاستیکی که در بازار وجود دارد.که یک شرکت به نام (.....)تولید کننده هست و یک شرکت به نام .... هست.دوستان که از محصولات هر دو شرکت را استفاده کردن نظر بدن کدام بهتر است
با تشکر

باید دنیا را کمی بهتر از آنچه تحویل گرفته ای ؛ تحویل دهی ...
خواه با فرزندی خوب ...
خواه با باغچه ای سرسبز ...
خواه با اندکی بهبود شرایط اجتماعی ...

و اینکه بدانی ...
حتی فقط یک نفر با بودن تو ساده تر نفس کشیده است .
این یعنی تو موفق شده ای!
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: استفاده از کدام شان پلاستیکی

پست توسط mellifera »

با سلام الان دو سه نوع شان پلاستيكي وجود داره يكي شان پلاستيكي كامل ديگري گرد شان پلاستيكي و يكي ديگه شان پلاستيكي ساده

اين هم بستگي به نحوه استفاده شما از شانها داره كه شما از كدوم شان و به چه مصارفي ميخواين امتحان كنين اگه هدف شما افزايش جمعيت و اكستراكتور كردن عسل هستش بايد از شان پلاستيكي كامل استفاده كنين اگه نه بايد از ساير شانها استفاده نماييد.

بهترين پيشنهاد در انتخاب جنس مناسب هم خريد چند نومنه از اين شانها مي باشد.
نمایه کاربر
mahdi1
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 107 دفعه
تماس:

پست توسط mahdi1 »

با سلام
منظور از شان شانهای پلاستیکی با ورق پلاستیکی است
باید دنیا را کمی بهتر از آنچه تحویل گرفته ای ؛ تحویل دهی ...
خواه با فرزندی خوب ...
خواه با باغچه ای سرسبز ...
خواه با اندکی بهبود شرایط اجتماعی ...

و اینکه بدانی ...
حتی فقط یک نفر با بودن تو ساده تر نفس کشیده است .
این یعنی تو موفق شده ای!
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

کاش تصویر هرسه رو میدیدیم
زنبور به اینها حساسیت نشان نمیده؟؟
راحت بااون کار میکنن ؟!!!!
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

reza63 نوشته شده:کاش تصویر هرسه رو میدیدیم
زنبور به اینها حساسیت نشان نمیده؟؟
راحت بااون کار میکنن ؟!!!!

با سلام بله به راحتي با هر سه تاشون كار ميكنن.
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza63 »

یک قاب چوبی ۱۰۰۰
یه برگ موم ۲۰۰۰
با
پول سیم کشی
موم دوزی

+موم بافی زنبورا (عسلی که مصرف میکنن)
وقت و. انرژی که ازشون میگیره
تا یه پوکه جور بشه
صرف با شان و
پوکه پلاستیکی هست
دوستان اگه کسی استفاده میکنه راهنمایی کنه
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلالم متاسفانه به دليل كمبود بودجه در اكثر زنبوردارامون باعث ميشه كه زنبوردارامون به سوي ادوات ارزونتر سوق پيدا كنن و بيشتر زنبوردارا به همين دليل از خريد ادوات گرونتر صرفنظر كرده و از ادوات ارزونتر استفاده ميكنن.

به نظر من اگه زنبوردارمون بتونه محاسبه كنه كه كدوم جنس براش بيشتر عمر ميكنه و بازدهي بيشتري داره به راحتي ميتونه واسه چندين وسايل از خريد ادوات خودشو بينياز كنه.مثلا استفاده از شانهاي پلاستيكي كه چندين مدل داره و كار باهاش خيلي راحتره و ديگه نيازي به سيم كشي و يا پاك كردن شانها و موم دوزي نداره.

شان گرد پلاستيكي دو تكه
اين شان از دو تگه تشكيل شده و به راحتي از هم جدا ميشه و برگه موم داخلش قرار ميكيره و نيازي به سيمكشي نداره در 30 ثانيه و يا كمتر قاب حاضر ميشه براي استفاده قيمتش 2100 تا2500 تومن

تصویر

اين هم يه نوع قاب ديگه:

تصویر
كه دوامش و عمرش به مراتب بيشتر از چوبي هستش و نياز به سيمكشي و موم دوزي داره

تصویر

اين هم قاب پلاستيكي كامله كه كاملا پلاستيكي و كافيه به موم اغشته بشه و در اختيار زنبورا قرار بگيره.
نمایه کاربر
m63
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران
تشکر کرده: 38 دفعه
تماس:

پست توسط m63 »

من با تمام شان ها و قابها کار کردم.به نظر من بهترین قاب پلاستیکیه ، عکس سوم که آقای جهانی گذاشتند.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

m63 نوشته شده:من با تمام شان ها و قابها کار کردم.به نظر من بهترین قاب پلاستیکیه ، عکس سوم که آقای جهانی گذاشتند.

با سلام بله درسته اما هر كدوم از شانها كارايي مربوط به خودشو داره تصوير اخر رو براي تخمريزي و برداشت عسل اكستراكتوري مورد استفاده قرار داده ميشه اما از دو شان ديگه براي برداشت موم و عسل ميشه استفاده كرد.
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza63 »

واقعا عالیه
انشاالله یه
روز نسل
شان های چوبی کنده بشه
که
پدر درخت ها رو در اورده
افتشم پدر مارو
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
amirhekmat
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: لاهیجان
تشکر کرده: 57 دفعه
تماس:

پست توسط amirhekmat »

سلام عزیزان

میشه اندازه های دقیق ابعاد شان پلاستیکی که در بازار موجود هست رو دوستان با عکس یا نوشته بگذارن؟ جناب جهانی گفتن اما اون طرفی که روی لبه ی دیواره ی کندو قرار می گیره رو می خوام بدونم. در واقع بیشترین قطر شان پلاستیکی. ممنون می شم.
دو سوال دیگر هم بوجود آمده یک اینکه شان های پلاستیکی کامل٬ در بازار دقیقا به یک سایز هستند یا ممکن است چند میلی متر حتی تفاوت سایز داشته باشند.مساله دوم دقیق نبودن بحث در مورد تفاوت شان پلاستیکی و چوبیست. گاهی عکس هایی می بینیم که شان های میانی کندو چوبی و اطراف پلاستیکی ست.آیا تمایل ملکه برای تخم گذاری در اینها متفاوت است؟رنگِ پلاستیک چطور؟
آخرین ويرايش توسط 1 on amirhekmat, ويرايش شده در 0.
https://telegram.me/beecabin
09104945185
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

amirhekmat نوشته شده:سلام عزیزان

میشه اندازه های دقیق ابعاد شان پلاستیکی که در بازار موجود هست رو دوستان با عکس یا نوشته بگذارن؟ جناب جهانی گفتن اما اون طرفی که روی لبه ی دیواره ی کندو قرار می گیره رو می خوام بدونم. در واقع قطر شان پلاستیکی. ممنون می شم.

با سلام مثل شان لانگستروت هستن اندازه هر كدوم رو اندازه ميگيرم قرار ميدم تو سايت.
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza63 »

mellifera نوشته شده:با سلالم متاسفانه به دليل كمبود بودجه در اكثر زنبوردارامون باعث ميشه كه زنبوردارامون به سوي ادوات ارزونتر سوق پيدا كنن و بيشتر زنبوردارا به همين دليل از خريد ادوات گرونتر صرفنظر كرده و از ادوات ارزونتر استفاده ميكنن.

به نظر من اگه زنبوردارمون بتونه محاسبه كنه كه كدوم جنس براش بيشتر عمر ميكنه و بازدهي بيشتري داره به راحتي ميتونه واسه چندين وسايل از خريد ادوات خودشو بينياز كنه.مثلا استفاده از شانهاي پلاستيكي كه چندين مدل داره و كار باهاش خيلي راحتره و ديگه نيازي به سيم كشي و يا پاك كردن شانها و موم دوزي نداره.

شان گرد پلاستيكي دو تكه
اين شان از دو تگه تشكيل شده و به راحتي از هم جدا ميشه و برگه موم داخلش قرار ميكيره و نيازي به سيمكشي نداره در 30 ثانيه و يا كمتر قاب حاضر ميشه براي استفاده قيمتش 2100 تا2500 تومن

تصویر

ماشاالله
چه تخم ریزی داشته

اين هم يه نوع قاب ديگه:

تصویر
كه دوامش و عمرش به مراتب بيشتر از چوبي هستش و نياز به سيمكشي و موم دوزي داره

تصویر

اين هم قاب پلاستيكي كامله كه كاملا پلاستيكي و كافيه به موم اغشته بشه و در اختيار زنبورا قرار بگيره.
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
نمایه کاربر
hhaji
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: متغیر(4 ماه ورزقان، 8 ماه تبریز)
تماس:

پست توسط hhaji »

با سلام دوستان من به دلیل گرانی موم و پاره شدن آن در موقع اکستراکتور کردن خواستم شان های پلاستیکی تهیه کنم و رفتم به مغازه دوستم که لوازم و تجهیزات زنبورداری میفروشه و ازش خواستم چند تا بهم شان پلاستیکی بده ولی گفت چون دوستمی بهت میگم وگرنه من پولشو میگیرم شان بهت میدم هر کی برده ناراضیه و دیگه نمیخره و میگن تخمریزی و رغبت زنبورها برای کارکردن روی این شان ها خیلی خیلی کمه . (در ضمن فقط رنگ زردش موجود بود)
دوستان میخواستم بپرسم از شما عزیزان کسی از این شان ها استفاده کرده؟
معایب و مزایای شان های پلاستیکی چیه؟
راهی هست که از این شان ها استفاده کرد که زنبور ها برای بافتن این نوع شان ها رغبتی نشان دهند؟
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

hhaji نوشته شده:با سلام دوستان من به دلیل گرانی موم و پاره شدن آن در موقع اکستراکتور کردن خواستم شان های پلاستیکی تهیه کنم و رفتم به مغازه دوستم که لوازم و تجهیزات زنبورداری میفروشه و ازش خواستم چند تا بهم شان پلاستیکی بده ولی گفت چون دوستمی بهت میگم وگرنه من پولشو میگیرم شان بهت میدم هر کی برده ناراضیه و دیگه نمیخره و میگن تخمریزی و رغبت زنبورها برای کارکردن روی این شان ها خیلی خیلی کمه . (در ضمن فقط رنگ زردش موجود بود)
راهی هست که از این شان ها استفاده کرد که زنبور ها برای بافتن این نوع شان ها رغبتی نشان دهند؟

سلام و درود فراوان...
در حال حاضر 3 مدل از این قابها تو بازار تولید میشه نمونه اول و دوم بصورت دو تکه هستن و برگه موم در میان انها قرار میگیره و با پین و یل گسره روی هم چفت میشن..
از نظر کارایی هم با قابهای معمولی چوبی فرقی ندارند زنبور همانطور که روی قاب چوبی کار میکنه روی اینها هم کار میکنه...

تصویر
...........................................................................................................................................................
از این نمونه قاب بیشتر برای ذخیره عسل استفاده میشه.... تو بازار هم به قاب عینکی معروف هستن

تصویر

........................................................................................................................................................................................................................................
این نمونه قاب که شما با ان مشکل پیدا کردید خود سازندهاش هم از این موضوع باخبره ..چندتا عیب داره چند تا مزیت
......محاسنش اینکه وفتی در اسکتراکتور قرار میگیره به هیچ وجه موم ان پاره نمبشه و از استکام خوبی هم برخورداره.

.....معایبش قبل از استفاده بایستی تمام نقاط ان با موم پوشیده بشه بعبارتی یک بار در موم مذاب غوطه ور گردد تا یک لایه نازک موم روی قاب را بپوشاند..
.....اگر زنبورها روی قاب انرا کامل عسل کنند فقط با استفاده از اکستراکتور میتوانید عسل انرا برداشت کنید و زمانی که بخواهید موم انرا ببرید باز هم همین مشکل رو خواهید منتها بجای اکستراکتور بایستی انرا در دیگ اب گرم قرار دهید تا مومها از بدنه قاب جدا شود.
تصویر

من پیشنهاد میکنم از دو نمونه اول و دوم استفاده کنید هم کیفیتشان خوبه و در کندو زنبورها براحتی انها را میپذیرند. و هم خیلی سریع اماده میشن
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
hhaji
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: متغیر(4 ماه ورزقان، 8 ماه تبریز)
تماس:

پست توسط hhaji »

با سلام
اگر تنها دلیل استفاده از این نوع شانها پاره شدن شان و از بین رفتن موم در قابهای معمولی هست من به شما پیشنهاد دیگه ای میکنم! مشکل عمده استراکتورهای دستی اینه که باتوجه به سبک بودن پایه هاش موقع استخراج عسل به دلیل لرزش زیاد و برهم خوردن تعادل دستگاه باعث فشار بیش از اندازه به شانها شده و پاره میشوند پیشنهاد بنده اینه که پایه های استراکتور رو به کل باز کنید و اونو بدون پایه رو زمین استفاده کنید. در سال گذشته از حدود 400 قابی که به این روش استراکتور کردم تنها سه عدد شان پاره شد که اونم مربوط به کثیفی توری داخل استراکتور بود که موم روش خشک شده بود!
[/quote]

یعنی شما عرض میکنید وقتی موقع اکستراکتور کردن اکستراکتور تکون میخوره باعث میشه تا موم ها پاره شوند؟
اگر به گفته شما پایه ها رو بازکنیم دیگه هیچ لرزشی نخواهد داشت؟
و کف اکستراکتور آسیبی نمیبیند؟
نمایه کاربر
Kismar
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

mohammadgolpa نوشته شده:
hhaji نوشته شده:با سلام دوستان من به دلیل گرانی موم و پاره شدن آن در موقع اکستراکتور کردن خواستم شان های پلاستیکی تهیه کنم و رفتم به مغازه دوستم که لوازم و تجهیزات زنبورداری میفروشه و ازش خواستم چند تا بهم شان پلاستیکی بده ولی گفت چون دوستمی بهت میگم وگرنه من پولشو میگیرم شان بهت میدم هر کی برده ناراضیه و دیگه نمیخره و میگن تخمریزی و رغبت زنبورها برای کارکردن روی این شان ها خیلی خیلی کمه . (در ضمن فقط رنگ زردش موجود بود)

با سلام
اگر تنها دلیل استفاده از این نوع شانها پاره شدن شان و از بین رفتن موم در قابهای معمولی هست من به شما پیشنهاد دیگه ای میکنم! مشکل عمده استراکتورهای دستی اینه که باتوجه به سبک بودن پایه هاش موقع استخراج عسل به دلیل لرزش زیاد و برهم خوردن تعادل دستگاه باعث فشار بیش از اندازه به شانها شده و پاره میشوند پیشنهاد بنده اینه که پایه های استراکتور رو به کل باز کنید و اونو بدون پایه رو زمین استفاده کنید. در سال گذشته از حدود 400 قابی که به این روش استراکتور کردم تنها سه عدد شان پاره شد که اونم مربوط به کثیفی توری داخل استراکتور بود که موم روش خشک شده بود!

سلام ....من این موردی که شم فرمودید رو قبول ندارم من امسال حداقل 2000 عدد قاب رو با دستگاه صاف کردم. برای اینکه دستگاه روی زمین البته با پایه هایش ثابت بمونه و بشه از حرکت های ان جلوگیری کرد چند مورد بایستی دقیقا رعایت بشه....

...یک صفحه فلزی روی زمین قرار دهید و پایه های دستگاه را به صفحه پیچ کنید .. روی صفحه فلزی یک کیسه ماسه قراردهید با این کار دستگاه ثابت میگردد.
البته یک سری از دستگاهها طوری ساخته شده اند که 20 سانت مانده به محل تماس پایه های دستگاه به زمین هر سه پایه با سه عدد تسمه فلزی به هم متصل شده اند در این حالت هم با قرار دادن کیسه شن بروی ان دستگاه در محل خود ثابت و تکان نخواهد خورد....

مورد دیگری که باعث میشود دستگاه در زمان کار شروع به ارزش نماید عدم تعادل وزنی قابها در داخل دستگاه است یعنی اگر دو عدد قاب پر در کنار هم قرار گیرد و روبروی انها دو عدد قاب سبک قرار گرقته باشد باز هم دستگاه شما شروع به لرزش خواهد کرد...پس در هنگام قرار دادن تعادل را در دستگاه با قرار دادن قابهای سنگین روبروی هم و سبکترها روبروی هم را رعایت کنید..
....یکی از علت له شدن یا بقول شما پاره شدن قاب که بیشتر وقتها هم در قابهای سفید اتفاق میافتد سرعت بالای دستگاه میباشد ..

یعنی شما دوست عزیز در زمان چرخاندن دستگاه یه کم حوصله بخرج بدید و انرا ارامتر بچرخانید انوقت نه مومهای با ارزش شما پاره میشود و نیاز پیدا میکنید که اکسراکتور را روی زمین قرار بدید و با مصیبت عسل انرا خارج کنید.... تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on Kismar, ويرايش شده در 0.
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

اگه تو محیط بیرون این کارو میکنی میتونی زمینو بکنی و پایهاشو تو زمین فرو کن.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام ایا دوستان از این نوع شان پلاستیکی تهیه و استفاده کردن.
پیوست ها
شان پلاستیکی زنبورداری
شان پلاستیکی زنبورداری
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza63 »

تا شو هستش یا شکاف داره؟
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

reza63 نوشته شده:تا شو هستش یا شکاف داره؟

از وسط نصف میشه و جدا به وسیله 6 تا پین و سوراخ به هم وصل میشن و خیلی راحته.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان