استفاده از المنت برای گرمکردن کندو

سوالات و پرسشهای متفرقه در مورد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

استفاده از المنت برای گرمکردن کندو

پست توسط yasna »

با سلام ایا تا به حال به ظهن کسی خطور کرده که ایا امکان این هست که در زمستان بتوانیم داخل هر کندو المنت با حررارت ضعیف بزاریم که هم کندو ها عاری از رطوبط باشند وهم زنبورا غزای کمتری بخورند وزودتر در بهار فعالیت خود را اغاز کنند نطر بدهید تصویر

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

Re: استفاده از المنت برای گرمکردن کندو

پست توسط ehsanklop »

سلام
به ذهن ما که نه ولی به ذهن خارجی ها (امریکا) خطور کرده ولی بعد فهمیدن که کار بیخودی هست ( با عرض شرمندگی)
نمایه کاربر
kazemi
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبریز
تشکر کرده: 99 دفعه
تماس:

پست توسط kazemi »

بی زحمت علت عدم موفقیت آمریکاییها را می توانید توضییح دهید
0
MIRKAZEMI
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
علت که مشخصه . زنبورها داخل خوشه رو گرم و حدود 20 درجه ( فک کنم ) نگه میدارن . حرارت تو بیرون خوشه کمتره . بنابراین اگه قراره کمکی بشه باید داخل خوشه گرم بشه . گرم کردن بیرون خوشه زنبورها تاثیری نداره .
المنت رو هم که داخل خوشه نمیشه گذاشت .
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

ببخشید علت خوشه رفتن سرمااست در این حالت زنبورا به خوشه میرن ومصرفشون برای گرم کردن کندو بالا میره اگه هوای داخل گرم باشه مصرفشون برای گرم کردن به حد اقل میرسه وچربی کمتری میسوزانند منظورم اینه تصویر
نمایه کاربر
Taherkhani
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 100 دفعه
تماس:

پست توسط Taherkhani »

تصویرتصویربه نظر من میشه از المنت استفاده کرد ولی با شرایط خاص.تصویر
1-مثلا این المنت حتما باید طوری داخل کندو قرار بگیره که گرما رو به صورت یکنواخت تو کندو پخش کنه و باعث گرم شدن موضعی و نتیجاً ذوب شدن یکسری از مومها نشه.
2- حرارت این المنت باید فوق العاده کم باشه (توان پائین) تا خودش باعث شوک دمایی تو کندو نشه(گرم و سرد شدن ناگهانی و در زمان پائین).
3 حتما باید از ترموستات جهت کنترل دمای داخل کندو و جلوگیری از افزایش اون استفاده کرد.
4- وجود المنت باعث افزایش تبخیر و کاهش رطوبت داخل کندو نشه (و شاید نیاز به یه رطوبت سنج هم باشه).

-----------------------
نمیدونم چقدر از قیمت ترموستات و المنت خبر دارین؟
ولی قیمت اونها رو که با هم جمع کنین (به ازای هر کندو) + هزینه کابل کشی برق + هزینه برق +..... به نظرم از نظر اقتصادی منطقی نیست. چون زنبورا اگه غذای کافی داشته باشن خودشون همه این کارا رو میکنن.
از طرفی به عقیده من با وجود المنت زنبورای شما نسبت به سرما آسیب پذیر تر میشن و مثلا اگه برق واسه یه مدتی بره و یا مشکلی پیش بیاد اونا رو ممکنه غافلگیر کنه.

همچنین در پایان فصل سرما و شروع تخمگذاری ملکه شما باید کلنی رو تغذیه کنین. بنابر این اگه غذای کافی نداشته باشن یه مسئولیت سنگین هم میافته بر دوش زنبورایی که چندین ماه بیکار بودن و حالا باید هم شربت رو واسه مصرف غلیظ کنن و تو حجره ها بذارن ، هم بچه داری کنن و .... که مطمئنا جمعیتشون هم نسبت به آخر پائیز کمتر شده.

در کل به نظر من بهتره همون تغذیه پائیزی رو به میزان کافی بهشون بدیم.تصویرتصویر

.
نمایه کاربر
hamed
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

سلام اینجوری که دوستان میگن المنت به درد نمیخوره اما کود حیوانی چی؟همه میدونیم کود هنگام پوسیده شدن حرارت تولید میکنه میشه کندو ها رو روی بلوک سیمتنی قرار داد و زیرش مقداری کود ریخت تا تو زمستون از زیر کندو ها رو گرم کنه شاید بوش اذیت کنه که میشه روی کود کمی خاک ریخت من امسال میخوام رو چند تا از بچه کندوهام امتحان کنم ببینم چه طوره؟
نمایه کاربر
hamed_gwd
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

با سلام
این که المنت فایده داره بله حتما هم فایده داره ولی از نظر هزینه چیزی نیست که ارزش اقتصادی داشته باشه. و گذشته از اون هزینه تعمیر و نگهداری اون هم بالاست. راجع به شروع کردن زنبور به فعالیت هم باید بگم زنبورا برای فعالیت و شهد و گرده آوری نیاز به مساعد شدن هوای بیرون دارند وگرنه هوای کندو گرم باشه یا سرد روی پرواز کندو اثر چندانی نداره. گذشته از اون وقتی که هوا اونطور سرد باشه که زنبور پرواز نکنه فکر نکنم چیز خاصی هم برای آوردن باشه. تصویر ولی در کل گرم کردن کندو در زمستان میتونه از بروز خیلی بیماریها و عفونت ها همین طور از بروز ضعف در کندو جلوگیری کنه و مصرف عسل رو کم کنه. ولی مقرون به صرفه نیست (البته طبق حساب بنده) تصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

برای زمستان گذرانی بیشتر از سرما- رطوبت و باد هست که به کندو آسیب می رساند اگر جمعیت کندو وتغذیه ان مناسب باشد کندو سرما را پشت سر خواهد گذاشت .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
زنبورا اگه تغذیه کافی تو کندو داشته باشن و سالم باشن دمای 30درجه زیر صفر رو براحتی تحمل میکنن و اصلا نیازی به المنت برای گرم نگه داشتن محیط داخل کندو نیست(المنت تفاوت دمای داخل کندو و بیرون رو زیاد میکنه و زنبورها تو هوای سرد تحریک به بیرون رفتن میشن و تلف میشن) فقط باید سه نکته مهم مد نظر باشن 1- محل استقرار کندوها آفتاب گیر باشه2- سمت سوراخ پرواز کندوها مخالف جهت باد منطقه باشه3- کندو با کف زمین فاصله داشته باشه تا در زیر کندو هوا جریان داشته باشه و رطوبت زیر کندو خشک بشه و باعث بروز بیماری در کندو نشه.(حالا هزینه و دردسر المنت هم جای خود)
نمایه کاربر
m63
محل اقامت: مازندران
تشکر کرده: 38 دفعه
تماس:

پست توسط m63 »

یکی از کارهایی که میشه برای گرم کردن کندوها انجام داد استفاده از اب گرم هستش.
من خودم برای یکی از کندوهام انجام دادم خیلی خوب جواب میده ولی منطقه ای که کندوهای من هستن دما اونقدر پایین نمیاد که بخوام واسه سرد شدن زیاد نگران باشم.ولی واسه منطقه های سرد می تونه کاربردی و کم هزینه باشه.
نمایه کاربر
apis
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

سلام به دوستان
مطالب رو که خوندم متوجه شدم دوستان می خواهند به هر طریقی که میشه کندو رو گرم نگه دارن
مثلاً با المنت یا کود حیوانی یا آب گرم و یا احتمالاً با آب گرمکن و لوله کشی آب و ....
به نظر من اگر گرم کردن محیط داخلی کندو هر چقدر هم به کندو کمک کنه به همون اندازه هم باعث ضرر به زنبور ها و جمعیت میشه
مثلا تلفات بر اثر اختلاف دمای بیرون و داخل کندو
افت ناگهانی دما و از کار افتادن همه ادوات گرمایشی (لااقل کم تاثیر بودنش ) و نفوذ سرما به زنبور هایی که نتونستن به خوشه وارد بشن
و ...
به نظر من به جای اینکه این همه دردسر بکشیم و خرج اضافه بتراشیم با یه کوچ مناسب کافی کلنی ها رو به جاهایی که زمستان گرمی دارند ببریم هم شاهد افزایش جمعیت هستیم هم جوابگوی هزینه ای که کردیم میشه
اگر نگران ضعیف شدن ملکه هستید خب به روش های ساده میشه ملکه رو عوض کرد و یه کلنی با ظرفیت خیلی بیشتر در منطقه داشت

البته طبیعتاً برای اونهایی که تعداد کندوهاشون کم هست صرفه اقتصادی همون المنت ها بیشتره ولی در سطح وسیع فکر می کنم بهترین گزینه کوچ باشه

موفق باشیدتصویر
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
m63
تماس:

پست توسط m63 »

یه زنبور داری هست که هر سال اردیبهشت از ارومیه میاد شمال قائمشهر منطقه ما بعد که مرکبات تمام شد برمیگرده.چند صدتا کندو داشت .
امسال که اومد دیدم تعداد کندوهاش نصف بودن اونایم که داشت ضعیف بودن .می گفت که بر اثر برف و سرمای غیر منتظره ی پارسال این اتفاق براش افتاده بود.البته کندوهاش بیمه
بودن زیاد ناراحت نبود. تصویر
حالا حرف من اینه که یه زنبوردار باید برای تمام وقت ها اماده باشه و یه سری راهکار برای نجات کندوهاش داشته باشه نباید اینطور باشه با این همه سابقه این طور ضرر کنه.
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
بعضی وقتا یه مسائلی در زنبورداری پیش میان که کنترل اون 100درصد دست ما نیست سرمای نابهنگام پارسال بحث کنترلش در داخل کندو نبود چون فصل کاری زنبورها شروع شده بود و زنبورهابه هر طریق ممکن سعی میکردن از کندو برای جمع آوری گرده برن بیرون. دمای هوا بالای 12 درجه بود و شب قبلش برف زیادی اومده بود و وقتی میامدن بیرون برف روی زمین بود و از بین میرفتن. من حتی درب ورودی کندوهامو بستم تا یکی دو روزی برفا آب بشن ولی بازم یه درصد کمی زنبورهام آسیب دیدن.
نمایه کاربر
tag
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: دامغان
تشکر کرده: 115 دفعه
تماس:

پست توسط tag »

با سلام همانطور که گفته شده رعایت مواردی مثل جمعیت قوی.عدم کوران باد به داخل کندو.عسل کافی داخل کندو.تنگ کردن زمستونی.روکش روی قابها.قرار دادن کندوها درمجاورت یک دیوار جنوبی در پناه افتاب .جلوگیری از مسدود شدن در ورودی توسط برف ویخ و...............زنبورها در سرمای بسیار پاینتر از انچه که در ایران داریم زمستان گذرانی میکنند.
باید بدانیم زنبور عسل ماقبل انسان بوده وبرودت وشرایط بسیار بدی را تحمل کرده.
البته بامهاجرت میتوان همیشه در فصل بهار بود.
ولی وقتی مجبور باشیم کلنی هارا در جای سرد نگه داریم با تغذیه اخر فصل کلنی جوان وقوی داریم که بارعایت موارد فوق الذکر باکمترین مصرف عسل زمستان گذرانی خوبی داشته باشیم.
البته نزاد هم در این مورد دخیل است.
استفاده از گرمای مصنوعی باعث شده خوشه از هم پاشیده سوخت وساز بدن بالا رفته (احساس بهار کاذب) واسترس و............... مصرف عسل هم بالا میرود واین تازه در شرایط بهینه ازمایش است.
حال اگر محل مناسب نسبتا گرم وخشک ودور از باد وکندوی اماده شده برای زمستان گذرانی داشته باشیم وذخیره عسل راچک کنیم که به پایان نرسه هیچ اسیبی از سخت ترین سرما نمیخوریم.
مخارج گرم کردن مستقیم کندو نیز با المنت در نظر بگیریم.
ولی هیچ گاه از ازمایش وتحقیق نباید دست کشید وباید باروش تحقیق صحیح چالش ها را درهر زمینه با موفقیت پشت سر نهیم.
در سرماهای میان دوره نیز بایی یک طبقه روی کندو قرار دهیم وجمعیت را به بالا انتقال دهیم این کار باعث میشه ازخوشه دیر تر خارج بشن وتخم ریزی به تعویق بیافتد تا محیط دمایش تثبیت شود ولی جمع اوری گرده وشهد ادامه داشته باشد
باتشکر حمیدرضا یاوری
نمایه کاربر
m63
تماس:

پست توسط m63 »

همه حرفاتون درسته ولی من کاهایی که انجام دادم رو میگم شاید بدرد بخوره.
اول اینکه برا کندوهام دماسنج گذاشتم قیمتش ارزونه با باطری کار میکنه.
تصویر

تو عکس معلومه.
بعد یه لامپی هست که مصرف برقش کمه از نوع حبابی و نورش قرمز که گرمای خیلی ضعیفی داره .
اینو اماده کردم واسه زمستون که هر وقت دمای کندو از حد پایین تر اومد کلید لامپ رو که بیرون کندو هستش رو بزنم.
خوبی این کار اینه که دما هیچ وقت بیش از حد بالا نمیره
باعث ذوب شدن موم نمیشه
از همه مهمتر که یکی از زنبوردارای منطقه دیده تایید کرده اینه که اگه کندویی یه قاب کمتر باشه و واسه زمستون مشکل داشته باشه این گرمای ضعیف کمک خیلی خوبی می تونه واسش باشه
نیاز به هیچ ترموستاتی نداره
نمایه کاربر
tag
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: دامغان
تشکر کرده: 115 دفعه
تماس:

پست توسط tag »

با سلام پیشنهاد میکنم این سیستم را بایک کندوی مشابه از نظر جمعیت ومقدار عسل در شرایط محیطی مشابه ولی بدون المنت مقایسه کنید وحتی ال امکان روی تعداد بیشتری کندو مشابه انجام دهید واز نظر نژاد متفاوت ودر عنوان یک مقاله بومی اراعه دهید تا با حفظ زحمات دیگران نیز استفاده کنند.مهم نیست نتیجه مثبت باشد مهم یک کار علمی در زمینه زنبور داری به نام خود ثبت کردید ومرجع علاقه مندان ومحققین در این زمینه است.صرفا تایپ در جایی هرچند زحمات زیادی بکشید ارزش ارجاع ندارد.تشکر.تصویر
نمایه کاربر
arian12d
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 23 دفعه
تماس:

پست توسط arian12d »

باسلام وتشکر از اطلاعات کاربردی دوستان عزیز,بنظرمن نحوه زندگی زنبورعسل وغیره اینقدر با نظم طبیعی چیده شده که بشر بعضآ با علم وتکنولوژی نتوانسته به همه رازورمز آن پی ببرد وبا ورود در فرمولاسیون زیست گونه های مختلف باعث تداخل در روند طبیعی شده است ..مثلا در کشاورزی بعداز سالها استفاده از کود شیمیایی ومبارزه با آفات با سموم شیمیایی وتکنولوؤی متوجه آثار مخرب ثانوی آن شدند.. بنابراین به کشاورزی ارگانیک که در آن از سموم و کودشیمیایی استفاده نشده وفقط از عوامل طبیعی برای مقابله با آفات واستفاده ازکود طبیعی در جهت بهره وری مناسبتر رو آورده است..لذا در زنبورداری طبق نظر دوستان بعضآ درمناطق سردسیر با قرار دادن کندوها در انبار واستفاده از المنت بازهم نتیجه مطلوبی گرفته نشده ولی این حقیر با رطوبت گیر غیرگرمایشی آنهم در مناطق سردسیر و رطوبت بالا موافقم و با احترام نظر دوستان را به استفاده بیشتراز علم طبیعت برای نواقص این کار جلب میکنم .با تشکر تصویر
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

m63 نوشته شده:همه حرفاتون درسته ولی من کاهایی که انجام دادم رو میگم شاید بدرد بخوره.
اول اینکه برا کندوهام دماسنج گذاشتم قیمتش ارزونه با باطری کار میکنه.
تصویر

تو عکس معلومه.
بعد یه لامپی هست که مصرف برقش کمه از نوع حبابی و نورش قرمز که گرمای خیلی ضعیفی داره .
اینو اماده کردم واسه زمستون که هر وقت دمای کندو از حد پایین تر اومد کلید لامپ رو که بیرون کندو هستش رو بزنم.
خوبی این کار اینه که دما هیچ وقت بیش از حد بالا نمیره
باعث ذوب شدن موم نمیشه
از همه مهمتر که یکی از زنبوردارای منطقه دیده تایید کرده اینه که اگه کندویی یه قاب کمتر باشه و واسه زمستون مشکل داشته باشه این گرمای ضعیف کمک خیلی خوبی می تونه واسش باشه
نیاز به هیچ ترموستاتی نداره

محسن جان لامپی که گذاشتی چند ولته؟
ایا نورش باعث تغییر رفتار زنبورا نشده؟

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
m63
تماس:

پست توسط m63 »

این لامپی که من دارم 220 ولته .واتشم فکر نکنم از 10 بیشتر باشه .رنگش قرمزه بیشتر واسه شب خوابی استفاده میشه منم یه رنگ سفید بهش زدم که تقریبا نورش دیگه معلوم نیست.فقط گرما داره.من خودم آزمایش کردم حدود 4 ساعت یکسره روشن بود(3 تا 7 صبح) دما از 22 بالاتر نرفت.نورش اینقدر کمه که تنگستن داخلش وقتی لامپ روشنه به راحتی می تونی نگاه کنی.
نمایه کاربر
AsaleReyhan
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: لواسان
تماس:

پست توسط AsaleReyhan »

saman نوشته شده:سلام
زنبورا اگه تغذیه کافی تو کندو داشته باشن و سالم باشن دمای 30درجه زیر صفر رو براحتی تحمل میکنن و اصلا نیازی به المنت برای گرم نگه داشتن محیط داخل کندو نیست(المنت تفاوت دمای داخل کندو و بیرون رو زیاد میکنه و زنبورها تو هوای سرد تحریک به بیرون رفتن میشن و تلف میشن) فقط باید سه نکته مهم مد نظر باشن 1- محل استقرار کندوها آفتاب گیر باشه2- سمت سوراخ پرواز کندوها مخالف جهت باد منطقه باشه3- کندو با کف زمین فاصله داشته باشه تا در زیر کندو هوا جریان داشته باشه و رطوبت زیر کندو خشک بشه و باعث بروز بیماری در کندو نشه.(حالا هزینه و دردسر المنت هم جای خود)

سلام اقا سامان
در رابطه با نکته شماره 3 که فاصله کف کندو با زمین زیاد باشه لازم به تذکر است که همان اندازه استاندارد کندو درسته نه بیشتر چون اون مقدار فاصله هم رطوبت احتمالی را بر طرف میکنه و هم باعث قفل هوایی و سکون دما و در نتیجه ثابت ماندن دما میشود در رابطه با گرم کردن کندوها در زمستان نیاز به کار خاصی نیست اگر از کندوهای استاندارد با قطر و ضخامت 22میل بدنه ها و کف و استفاده از عایق های حرارتی در زیر ورق های اهنی کف و سقف و رنگ کاری و عایق کردن کندو و ذخیره کافی گرده و عسل را داشته باشی احتمال تلفات ناشی از سرما به حداقل می رسه .
نمایه کاربر
Bazmara
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: قوچان- خراسان رضوی
تشکر کرده: 52 دفعه
تماس:

پست توسط Bazmara »

دوستان سلام
به نظر من بهتره زیاد تو کار زنبورا دخالت نکنیم و بزاریم همانطوری که هزاران ساله که کارشون رو به خوبی انجام میدن پیش برن چرا که :
- اونا کارشونو خوب بلدن.
- یه تجربه چند هزار ساله در این خصوص دارن.
- به هم زدن شرایط طبیعی باعث استرس و سردرگمی برای اونا میشه.
- وسواس بیش حد زنبور دار هم برای خودش هم برای زنبورا مضره.
- قبول کنیم که تو هوای سرد زمستون کار زیادی از دست ما برنمیاد.
- برای برطرف شدن نگرانیهای زمستانه باید در اوایل پاییز اقدام نمود (تغذیه مناسب و پیشگیری )
- در آخر اینکه زنبورا هم خدایی دارن. توکل کنید.
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

آقای بزم آرا حرفاتون رو کاملا قبول دارم. گل گفتی تصویر مخصوصا اون آخریه تصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
m63
تماس:

پست توسط m63 »

Bazmara نوشته شده:دوستان سلام
به نظر من بهتره زیاد تو کار زنبورا دخالت نکنیم و بزاریم همانطوری که هزاران ساله که کارشون رو به خوبی انجام میدن پیش برن چرا که :
- اونا کارشونو خوب بلدن.
- یه تجربه چند هزار ساله در این خصوص دارن.
- به هم زدن شرایط طبیعی باعث استرس و سردرگمی برای اونا میشه.
- وسواس بیش حد زنبور دار هم برای خودش هم برای زنبورا مضره.
- قبول کنیم که تو هوای سرد زمستون کار زیادی از دست ما برنمیاد.
- برای برطرف شدن نگرانیهای زمستانه باید در اوایل پاییز اقدام نمود (تغذیه مناسب و پیشگیری )

- در آخر اینکه زنبورا هم خدایی دارن. توکل کنید.

درسته که زنبورا تجربه چندهزار ساله دارن و اونارو به حال خودشون بزاریم بهتره ولی این برا زمانیه که اصلا کاری به کارشون نداشته باشیم حتی عسلشون رو برداشت نکنیم اونارو کوچ ندیم.ما تو کار زنبورا دخالت می کنیم پس بهتره شرایط زندگی اونا رو ما تعیین کنیم و کمکشون کنیم.حالا استفاده از گرم کننده برا زنبور فکر خوبی نیست یه بحث دیگه.
مثلا تا حالا فکر کردین که زنبورای عسل وحشی مبتلا به کنه واروا یا نوزما میشن یا نه .به احتمال زیاد نه چون آدما تو کارشون دخالت نمی کنن ولی وقتی پای ادما وسط میاد باید شرایط طبیعی کمی تغییر کنه وسواس به خرج داد تو هوای سرد زمستون هم از دست ما کار بر میاد.
2 نکته آخر کاملا درسته ولی توکل اول هر کاریهتصویر
نمایه کاربر
apis
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

واقعیت ماجرا این هست که بحث المنت برای تعداد کمی کندو جوابگو هست اما برای تعداد زیاد طبیعتا نه ( چون هزینه زیاد میشه و مشکلات حرارتی پیش میاد )
زنبور هایی که به طور طبیعی زندگی می کنند هم دچار بیماری های مختلف میشن اما راه های مختلفی برای مبارزه با این آفات بلدن
از جمله بچه دهی - قطع تخم ریزی - کوچ - نر کشی و ...
درسته ما مشکلاتی برای زنبور بوجود آوردیم اما راه حل مشکل رو هم پیدا کردیم به طوری که اگر شما یه کندویی که خودت داری رو برای مدت 2 سال برداشت عسل نکنی و فقط تقویت کنی میبینی از یه کندوی وحشی 2 ساله خیلی خیلی قویتره
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

من هم فکر می کنم استفاده از چنین روشهایی در اشلهای آزمایشگاهی یا حداکثر برای چند کندو قابل استفاده است و در زنبورستانهای بزرگ و متوسط نمی توان از این روش یا موارد مشابه استفاده کرد.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
mohammadeslami
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: قم
تماس:

پست توسط mohammadeslami »

به نظر بنده این کار برای زمستان گذرانی توجیه چندانی نداره و باید اول پائیز کندوها را آماده کرد و نیازی به گرم کردن نداره. اما این ایده خوبیه برای 20 روز آخر شهریور یا اول پائیز (بسته به محل استقرار) که با توجه به گرده هایی که داخل کندوست و هوا در شب و روز اختلاف بسیاری دارد و ملکه کم تخم میزاره، تو این مدت شبها المنت روشن شه و این اختلاف دما را برطرف کنه و ملکه تخمریزی را ادامه بده که زنبوراش تا اول سال آینده زنده می مونن و کندو اول بهار با جمعیت بالائی استارت می زنه. یا برای آخر زمستان هم به همین مدت که هوا فراز و نشیب زیادی داره و تا یکنواخت شدن هوا ملکه بسیار کم تخمریزی می کنه. همه می دانند تخمریزی ملکه در این دو بازه زمانی نتیجه عسل گیری خوبی به همراه داره. اتفاقا اوایل دی امسال یکی از شبکه ها یک زنبوردار مبتکری را نشان داده که به وسیله المنت (یا چیز دیگری مثل هیتر) کندو را گرم می کرده و برداشت سه برابری داشته! من خودم ندیدم ولی دوستی این برنامه را دیده بود دقیق نمی دانست چه بوده و می گفت به بدنه کندو از بیرون چسبانده بوده. دوستان اگر می تونن این برنامه را پیدا کنن خوبه اطلاع رسانی کنن. چه اشکالی داره آدم با یک کار ساده و شاید هم کم هزینه بتونه برداشت بیشتری داشته باشه؟ من المنت 60 وات قیمت کردم 4000 تومان که شاید گرماش کم باشه حالا 100 وات یا بیشتر شاید قیمتش به 10000 تومن هم نرسه ولی ارزش عسل بیشتر را داره. البته فراموش نشه ممکنه تجهیزات بیشتری هم مثل فن یا دیمر یا باطری شارژی (برای کسانی که برق ندارند) داشته باشه که آنها هم نسبت به پول یک یا دو کیلو عسل شاید ارزانتر باشه و یکبار هزینه می کنی ولی همیشه بهره می بری.
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

mohammadeslami نوشته شده:به نظر بنده این کار برای زمستان گذرانی توجیه چندانی نداره و باید اول پائیز کندوها را آماده کرد و نیازی به گرم کردن نداره. اما این ایده خوبیه برای 20 روز آخر شهریور یا اول پائیز (بسته به محل استقرار) که با توجه به گرده هایی که داخل کندوست و هوا در شب و روز اختلاف بسیاری دارد و ملکه کم تخم میزاره، تو این مدت شبها المنت روشن شه و این اختلاف دما را برطرف کنه و ملکه تخمریزی را ادامه بده که زنبوراش تا اول سال آینده زنده می مونن و کندو اول بهار با جمعیت بالائی استارت می زنه. یا برای آخر زمستان هم به همین مدت که هوا فراز و نشیب زیادی داره و تا یکنواخت شدن هوا ملکه بسیار کم تخمریزی می کنه. همه می دانند تخمریزی ملکه در این دو بازه زمانی نتیجه عسل گیری خوبی به همراه داره. اتفاقا اوایل دی امسال یکی از شبکه ها یک زنبوردار مبتکری را نشان داده که به وسیله المنت (یا چیز دیگری مثل هیتر) کندو را گرم می کرده و برداشت سه برابری داشته! من خودم ندیدم ولی دوستی این برنامه را دیده بود دقیق نمی دانست چه بوده و می گفت به بدنه کندو از بیرون چسبانده بوده. دوستان اگر می تونن این برنامه را پیدا کنن خوبه اطلاع رسانی کنن. چه اشکالی داره آدم با یک کار ساده و شاید هم کم هزینه بتونه برداشت بیشتری داشته باشه؟ من المنت 60 وات قیمت کردم 4000 تومان که شاید گرماش کم باشه حالا 100 وات یا بیشتر شاید قیمتش به 10000 تومن هم نرسه ولی ارزش عسل بیشتر را داره. البته فراموش نشه ممکنه تجهیزات بیشتری هم مثل فن یا دیمر یا باطری شارژی (برای کسانی که برق ندارند) داشته باشه که آنها هم نسبت به پول یک یا دو کیلو عسل شاید ارزانتر باشه و یکبار هزینه می کنی ولی همیشه بهره می بری.

جناب اسلامی گرم کردن کندوها قطعا خوبه ولی به نظر من این گرم کردن باید در حدی باشه که جلوی هدر رفت گرمای داخل کندو که زنبور تولید میکنه گرفته بشه و گرمای اضافی رو به کندو ندیم چون باعث میشه حالت زمستان برای زنبور از بین بره. زنبور به این زمستان و استراحت و کم کار کردن در فصل سرد نیاز داره.

اون طرح المنت هم به خاطر نیاز به بزق زیاد و سیم کشی و نیاز به ترموستات و تعمیر و نگهداری اونا و جابجایی خیلی دردسر و هزینه داره. شاید برای یکی دوتا کندو خوب باشه ولی وقتی رفتی توی صحرا با پانصد تا کندو دیگه نمیشه چنین کاری کرد. به جاش بیایید از روشهای ساده و قابل انجام استفاده کنیم.

به نظر من شما از رول های فومی که برای عایقبندی استفاده میشه دور کندو و روی قسمت درب کندو که فلزی هست استفاده کنید و همین طور روی قابها یک لایه پارچه ضخیم نخی بکشید. دیگه بقیه کار و گرم کردن کندو رو بسپارید به خود زنبور. بدترین جای کندو که کمتر کندوسازی در نظر میگیره و بدترین و نازکترین و کج و کوله ترین چوبها رو برای اون مصرف میکنند درب کندو هست چون گرما به سمت بالا میره ولی عایقی وجود نداره که نذاره گرما هدر بره و بعد از اون چوبهای داغون روی درب یک ورق فلزی هست که باعث میشه تبادل هوای سرد و گرم وجود داشته باشه و بدترین شکل ممکن کندو رو سرد میکنه. اینا رو حل کنید دیگه زنبور خودش بقیش رو بلده
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 4 مهمان