مسمومیت زنبور عسل

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

مسمومیت زنبور عسل

پست توسط ehsanklop »

با سلام
چند روز قبل تو یه کتاب مطلبی دیدم در مورد گیاهانی که گرده و شهدشون سمی هست و باعث مرگ زنبورهای بالغ و لاروها میشه
از جمله پیاز معمولی که ظاهرا شهدش قاتل زنبورهاست

از بین زنبورداران ایا کسی این تجربه رو داشته ؟ ایا کسی گیاهانی رو که زنبور رو مسموم میکنه میشناسه؟

نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

Re: مسمومیت زنبور عسل

پست توسط jamshid »

سلام
اینکه شهد پیاز سمی و قاتل زنبورهاست تا حالا نشنیدم نمیدونم دوستان کسی شنیده اگه میشه اسم کتاب را بگویید تا همه بتوانند از آن استفاده نمایند در ایران کمتر گیاهی هست که شهدش سمی باشه فقط درختان سوزنی برگ که بعضیشان گرده سمی دارند و زنبورها هم کمتر بسمتش میروند اگه زنبوری هم از این گرده جمع آوری بکنه بازرسان اجازه ورود به این زنبور را نمیدهند .
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

بله گفته شما صحیح هست . من هم فکر میکردم که گرده مسموم کننده تو ایران نیست یا حداقل کمیابه ولی بعد از کمی فکر کردن به تلفاتی که هر ساله زنبور بالغ و لاروهاشون دارن و اینکه اکثر مواقع بیماریها با دارو درمان نمیشن بلکه به نظر میاد داروها بی اثر هستن . حالا فکر میکنم چقدر از این بیماریها مسمویت بوده نه عفونت

علایمی که برای مسمومیت ذکر شده هم خیلی شبیه بیماری عفونی هست . مثلا مرگ لاروها که زنبور دار رو به لوک مشکوک میکنه یا زنبورهایی که در دریچه پرواز گیج و سرگردان هستن در حالی که میتونه ناشی از گرده یا شهد الوده باشه

خود یبوست هم خیلی مشکوکه ؟ اصلا چرا زنبور که تو همه چی نظم رو رعایت میکنه و همه کارش حساب داره باید اونقدر تو خوردن افراط کنه که قادر به هضم غذای خورده شده نباشه ؟
حالا جالب اینجاست که درمان مسمومیت گیاهی هم اینه که یکم شربت به زنبور مریض بدیم بخوره !
من فکر میکنم اصلا چیزی بنام یبوست وجود نداره و صرفا مسموم شدنه

البته نظر شخصی منه و خوشحال هم میشم اگه کسی نظر دیگه ای داره منو از اشتباه در بیاره

کتاب هم که راجبه گیاهان سمی مطالبی داره : زنبور عسل و بیماری های ان . نویسنده راجر مورس
نمایه کاربر
ramin21
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: قزوین/خوابگاه دانشجویی
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

پست توسط ramin21 »

با سلام خدمت دوستان و همکاران عزیز.
اشاره به این مورد خیلی مهمه که این منبع ترجمه و خاص منطقه دیگه ایست.
اما جالبتر اینه که مسمومیت در کشور ما بیشتر از کشاورزی و دامداری سنتی ناشی میشه.یعنی چی؟؟
جابه جایی دیر هنگام و نگه داشتن در مزرعه سمپاشی شده،استفاده از سموم درجه 2 و3 و حتی بدتر در کشاورزی و .......
و از این هم جالب تر من می تونم به عسل های مست کننده و یوانه کننده که از شهد برخی گیاهان به کندو میاد اشاره کنم که اثر روی زنبور مثل عسل معمولیه و این آثار مستی که گاها خنده شدید و غیر ارادی هستش بر روی انسانه .
و اگه مسمومیت به این شکل که شک به مسمومیت با شهد باشه میتونم به جابهجایی اشاره کنم که زنبور با اون منطقه و شهد برخورد نداشت و حالتی شبیه به آلرژی فصلی بوجود میاد.
اگه جایی اشتباه کردم حتما بهم بگید بهم.
متشکر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 4 مهمان