صفحه اصلي سايت جستجوگر سايت قوانين سايت تبليغات در سايت كار با تالار گفتمان كار با تالار گفتمان

انتخاب ژنتیکی در صفات اقتصادی زنبور عسل

مطالب و مقالات ارسالی در مورد زنبورعسل و زنبورداری که توسط دوستان و کاربران ارسال شده است.
پرورش ملکه زنبورعسل,اصلاح نژاد,اصلاح نژاد,بيماريها وافات زنبورعسل,بازديد كندو و نگهداري,تجهيزات زنبورداري,لغات انگليسي زنبورعسل,اخبار و متفرقه,
شكل شناسي و فيزيولوژي,تغذيه زنبورعسل وزمستان گذراني

مدير انجمن: mellifera

انتخاب ژنتیکی در صفات اقتصادی زنبور عسل

پستتوسط mellifera » 7 بهمن ماه 1390 15:08

انتخاب ژنتیکی در صفات اقتصادی زنبور عسل

در این مقاله به بررسی انتخاب ژنتیکی و صفات زنبور عسل می پردازیم که چه صفاتی به ملکه و چه صفاتی به کل کلنی داده می شود و همچنین صفات اقتصادی و صفات مدیریت و عوامل کنترل و افزایش آنها می پردازیم.

چگونه تولید و رفتار چرایی را افزایش دهیم. چگونه از شیوع بیماری و چه بیماری مخصوص نوزادان و چه بیماری مخصوص زنبوران بالغ و چه آفتی مخصوص کل کلنی است. چگونه میل به بچه دهی را کاهش دهیم و همچنین چه نژادی دارای تمایل بیشتر به بچه دهی و برعکس. و چه عواملی روی طول عمر موثر است و نژادهای مرتبط به آن. مزایا و معایب قدرت برواز و حس پویایی.و همچنین صفاتی که بر مدیریت بستگی دارد از جمله : خوش خلقی ، رفتار آرام روی سطح شان، عدم تمایل به استفاده از بره موم، متصل کردن قابها، قدرت پاکسازی ، سرپوش شان عسل و حس جهت یابی و....
در یک تقسیم بندی صفات به 2 دسته صفات اقتصادی و صفات مدیریتی تقسیم می شود.

صفات اقتصادی صفاتی است که به طور مستقیم بر عملکرد اثر می گذارد که تولید عسل، جمعیت، مقاومت به بیماری ها از این جمله می باشند.

صفات مدیریتی صفاتی است که به مدیریت کلنی مربوط می شود همانند رفتار دفاعی و استفاده از بره موم

  
  الف - صفاتی که به طور مستقیم با عملکرد کلنی در ارتباط است

1- تولید عسل :

تولید عسل صفت رفتاری پیچیده ای است که به کلنی نسبت داده می وشد این صفت به طور پیچیده ای با شرایط محیطی و عوامل ذاتی داخل کندو در ارتباط .

برای اینکه عسل بالایی داشته باشیم باید به موارد زیر توجه کنیم- کاهش تلفات – داشتن ملکه قوی – داشتن کندو قوی – تأمین فضای مناسب در ضمن باید زنبوردار قبل از مهاجرت بر اساس یک نوع گیاه خاص زنبورداران را سازماندهی کند.

2- باروری :

کلنی که دارای جمعیت پایین است نمی تواند تولید عسل قابل توجهی داشته باشند جمعیت کلنی بستگی به میزان تخم ریزی و اعمال پرستاری زنبورداران کارگر در پرورش نوزادان قرار می گیرد جمعیت کلنی علاوه بر میزان تخم ریزی ملکه به قدرت زنده ماندن و طول عمر زنبور کارگر نیز بستگی دارد.

همبستگی بین جمعیت و تولید عسل در سال بستگی به شرایط محیطی دارد. و در دامنه وسیعی از بسیار منفی (-) تا بسیار مثبت (+) تغییر می کند در یک سال مطلوب جمعیت قوی باعث تولید بالا و در صورتی که در یک سال نامطلوب عسل کمتری تولید می کند.


3- رفتار جمع آوری (شهد و ...) یا رفتار چرایی :

برای اینکه تولید بالایی داشته باشیم باید قدرت باروری با افزایش رفتار چرایی (جمع آوری شهد) ترکیب شود. جمع آوری شهد از گیاهان جهت زنده ماندن و رشد کلنی حیاتی است که این صفت اساس تولید عسل است. شدت جمع آوری در نژادها مختلف است. که این صفت ناشی از عوامل ژنتیکی (طول خرطوم- طول بال و ...) بین آنهاست از طرفی این صفت با تولید عسل در مزرعه همبستگی مثبت (+) دارد با وجود ارثی بودن رفتار جمع آوری عوامل محیطی (خارجی و داخل کندو) رفتار چرایی را تحت تأثیر قرار می دهد. برای تشویق زنبور عسل استفاده از قابهای خالی و همچنین نزدیک به گل باعث می شود رفتار جمع آوری بالا رود.

4- مقاومت به بیماری ها :

معمولاً کلنی هایی که دارای جمعیت بالاست به بیماری مبتلا می شوند اما مقاومت به بیماری ها ژنتیکی است که نقش بسزایی در افزایش تولید کلنی دارد بیماری ها در زنبور عسل 2 نوع است ، بیماری نوزادان که شامل لوک آمریکایی و اروپایی و بیماری بالغین شامل نوزما بعضی از آفات و بیماری ها است که هم زنبوران نوزاد هم بالغین را آلوده می کنند مانند کند   واروا ، برای پیشگیری از شیوع بیماری ها : باید تکه های موم را از محوطه زنبورستان خارج کرده ، لوازم و ابزار را باید بعد از بازرسی ضرعفونی کرد. و در فصل زمستان کندو را در منطقه خشک نگهداری کرد، سوزاندن لاشه های زنبورداران . و همچنین اگر پدیده گرومینگ (رفتاری بهداشتی) از نظر ژنتیکی بالا باشد تا حدی از شروع بیماری جلوگیری می کند بررسی ها نشان می دهد که مقاومت در برابر لوک آمریکایی آفت و اروا تراشه ای منشأ ژنتیک دارد و با اجرای برنامه های انتخاب می توان مقاومت را افزایش داد مقاومت به بیماری ها و آفات همگام با افزایش تولید عسل اهمیت پیدا می کند

5- عدم تمایل به بچه دهی :

عدم تمایل به بچه دهی لازمه یک زنبور داری تجاری می باشد بچه دهی علاوه بر اینکه مدیریت و سرکشی را مختل می سازد باعث پایین آمدن تولیدات کندو می شود در زنبورداری مدرن نژادی که دارای تمام صفات مطلوب باشد اما اقدام به بچه دهی زیادی داشته باشد کم ارزش است . با روشهای مختلف می توان بچه دهی را مهار کرد: اگر قابهای حاوی زنبور نر در کندو زیاد است حذف گردد، انتخاب ملکه جوان، شاخون تراشی . حذف قابهای سیاه و کهنه اما این روش همچون روش " دمار " بچه گیری مصنوعی یا برداشتن ملکه یا تهیه کندوچه، این روشها را نمی توان در زنبور داری مدرن اجرا نمود

6- طول عمر :

از مهمترین صفات در زنبور عسل طول عمر است که بر روی عملکرد کلنی تأثیر دارد طول عمر در نژادهای زنبور عسل متفاوت است طول عمر حتی برای چند روز باعث افزایش تولید می شود . طول عمر صفتی است که تحت تأثیر عوامل محیطی زیادی نظیر تغذیه در دوران لاروی و عوامل وراثتی قرار دارد نوع تغذیه اولاً باعث طول عمر ثانیاً تخم گذاری ملکه و ثانیاً قدرت نرینگی نرها می شود کار زیاد و شدت غذا دادن به لاروها باعث می شود طول عمر زنبور پرستار کم شود همخونی باعث کاهش طول عمر می شود

7- قدرت پرواز :

طول بال جلو در قدرت پرواز و رفتار چرایی (صحرایی) موثر است . هر چه اندازه بالها بزرگتر باشد دامنه پرواز یک زنبور بیشتر است با این صفت زنبور می تواند از منابع شهد خیز دور دست استفاده کنند مانند نژاد اروپای غربی. دامنه پرواز در نژادهای زنبور عسل متفاوت است این صفت در بعضی نقاط مطلوب و در بعضی نقاط نامطلوب است تأثیر نامطلوب آن در جفتگیری طبیعی بروز می کند (منطقه ایزوله). همبستگی مثبت بین طول بال و عسل وجود دارد. و زنبوری که دارای طول بال بزرگ باشد دارای طول عمری متوسط است.
8- حس بویایی قوی

حس بویایی از مهمترین اعضای حسی زنبور عسل است و محل اصلی ان روی شاخکها است حس بویایی زنبور عسل بسیار پیشرفته است حس بویایی در زنبور های نر بیشتر از کارگرهاست. حس بویایی و قدرت پرواز موجب افزایش تولید می شود حس بویایی قوی در شناسایی منابع شهد نیز کمک موثری به زنبور کارگر می کند علاوه بر صفات مطلوب تمایل زنبور به غارتگری بالا می رود
9- قدرت زمستان گذرانی :

کندویی برای زمستان گذرانی خوب است که دارای حداقل 600 گرم وزن خالص زنبور عسل باشد در غیر این صورت باید ادغام شود زمستان گذرانی از طریق قدرت زنده ماندن کلنی برای مدت طولانی با داشتن ذخیره غذایی محدود، بدون پراز پاکسازی ( در حالت استراحت) و واکنش به و تغییرات ناگهانی درجه حرارت مشخص شود اگر زنبور در یک روز آفتابی در زمستان یا در روز سرد بهاری از کندو خارج و به پرورش نوزاد بپردازد قدرت زمستان گذرانی آن پایین می آید در صورتی که در بعضی از نژادها زنبوری که بیرون نمی آید دارای قدرت زمستان گذرانی بالایی دارد هر گونه فعالیت در هوایی نامتعادل موجب اتلاف انرژی و بالا رفتن مصرف عسل و کاهش زمستان گذرانی می شود

10- رشد بهاری :

رشد بهاری که تنوع زیادی در بین نژادها دارد این تنوع دارای عوامل مورثی است افزایش جمعیت کندو در بهار بدون هیچ گونه تغذیه تحریکی صورت گیرد رشد بهاری در مناطق سردسیر و معتدل فروردین ها است کندویی که پرورش نوزاد را زود شروع می کند به بیماری نوزوها بسیار حساس می شوند.

زنبورداران به زنبوری نیاز دارد که بهار بدون احتیاج به تغذیه تحریکی رشد کند. از طرف دیگر چنین صفتی باعث بهبود سایر صفات نیز می گردد. چنین کندوهایی تا پایان تابستان یک کندوی قوی و زنبور جوان برای زمستان گذرانی و تشکیل کلنی در بهار بعدی را فراهم می کند.

11- صرفه جویی :

یکی از مهمترین صفت در زنبور عسل صرفه جویی می باشد که با رشد فصلی ارتباط نزدیک دارد و صرفه جویی در نژادها تفاوت های زیادی دارد مثلاً نژاد ایتالیایی اصلاح شده آمریکا عموماً افراط گر در صورتی که در نژاد اناتولی بسیار صرفه جوتر از کارنیولان است صرفه جویی صفتی است که در اسرینهای مدرن وجود ندارد . هرچه صفت صرفه جویی در نژادهای زنبور عسل بالا باشد تولید عسل بالا می رودوهمچنین برعکس.

12- غریزه خودتدارکی :

این صفت ارتباط نزدیکی با صفت صرفه جویی دارد . کلنی هایی که چنین صفتی دارند در انتهای جریان شهد اصلی خودشان را نشان می دهند چنین زنبوری در انتهای شهد اقدام به ذخیره سازی می کند ( در قابهای نوزاد) نژاد ایتالیایی کمتر در قابهای نوزاد عسل ذخیره می کند ( حجرات زنبوران کارگر)

13- ترتیب ذخیره عسل :

یکی دیگر از صفات زنبور عسل ترتیب ذخیره عسل شان است که با خود تدارکی ارتباط دارد زنبورها دو تمایل متضاد دارند : بعضی از کلنی ها عسل را نزدیک سلولهای نوزادان ذخیره می کنند و بعضی دیگر دورتر از سلولهای نوزادان ذخیره می کنند. ذخیره سازی دور از منطقه نوزاد در ابتدای فصل زنبور را تشویق به ساختن شان می کند در حالی که ذخیره عسل در نزدیک نوزادان باعث از بین رفتن انگیزه بچه دهی می شود غریزه خود تدارکی در زنبورها موجب می شود که زنبور مقدار زیادی عسل ذخیره کند نژاد کارنیولان همان تمایل دارد در انتهای تابستان عسل را در نزدیک سلولهای نوزاد ذخیره می کند اما نژاد ایتالیایی بر عکس.

14- تولید موم و شان سازی :

صفت تولید موم علاوه بر تأمین موم مورد نیاز زنبوردار با تولید عسل رابطه مثبت و با بچه دهی رابطه منفی دارد. فقدان ذوق شان سازی باعث بروز فعالیت های مضری در زنبور عسل می شود زنبور نژاد غربی خصوصاً نژادهای آفریقایی از نظر تولید و قدرت شان سازی فوق العاده ای دارند زنبور عسل کارگر موم را به وسیله چهار جفت غدد مومی خود از طرفین و زیر چهار حلقه آخر شکم ترشح می کند قدرت شان سازی باعث می شود در کندو همه ساله قابهای نو وجود داشته باشد تمایل به شان سازی تأثیر غیر مستقیمی بر محصول عسل داشته است. فقدان میل به شان سازی باعث افزایش میل به بچه دهی می شود

15- جمع آوری گرده :

گرده گل در واقع مجموعه از سلولهای نر تولید شده در بساک پرچم های گلها می باشد جمع آوری گرده برای حیات و تولید مثل کلنی زنبور عسل ضروری است این گرده خصوصاً برای زنبورهای جوان پرستار که وظیفه تغذیه نوزادان ، ملکه و سایر زنبورها را به عهده دارند بسیار حیاتی است گرده باعث می شود طول عمر زنبور زیاد شود کمبود گرده باعث عوارض سوء و رفتاری غیر طبیعی زنبور عسل می گردد که مهترین آنها کاهش یا عدم تولید ژل رویال، کاهش طول عمر، عدم تولید زهر به اندازه کافی، کاهش تخم گذاری ، کاهش تولید موم و شان ، حساس شدن به بیماری نوزما و عدم زمستان گذرانی و ... و همچنین کمبود گرده در فصل بهار باعث می شود زنبوران کارگر نرها را از کندو حذف کنند اگر در منطقه گرده نباشد زنبور شروع به جمع کردن خاک اره و خاکه ذغال و بذر یا اسیر قارچها می کند.

  
  16- طول زبان :

طول زبان یا خرطوم زنبور عسل درنژادهای مختلف متفاوت است و اندازه آن یکی از ملاکهای تشخیص نژادی است زمانی طول زبان فاکتور مهمی است که منطقه کشت وسیعی از شبدر قرمز باشد . زنبور عسل نژاد اروپای غربی دارای زبان کوتاه بوده و قادر به برداشت شهد از شبدر قرمز نیست. نژاد ایتالیایی و کارنیولان می توانند از شبدر قرمز عسل تهیه کنند طول زبان نقش مهمی در تولید عسل دارد به عبارت دیگر نژادهایی که خرطوم بلند دارند امکان بهره برداری از گلهای بیشتر را دارد وبرعکس نژادهایی که خرطوم کوتاهی دارند از شهد گلهای کمتری استفاده می کنند لذا طول خرطوم یکی از خصوصیات مهم نژادی محسوب می شود .

  
  17 - تعداد قلاب در لبه جلویی بال عقب :  

تعداد قلاب با سطح بال رابطه مستقیمی داشته و در قدرت پرواز موثر است در یک مطالعه اصلاح نژادی طی 22 نسل انتخاب و در دو جهت دو لاین پدید آمد که تعداد قلاب در حد بالا 28 و در حد پایین 6/10 است و بقیه نژادها تعداد قلابهایشان حد واسط این دولاین است.

همبستگی مثبت(+)بین قلاب و کوبیتال ایندکس مشاهده شده است که این همبستگی تاثیر پلیوتروپی ژنهامی باشد .

18 مساحت سبد گرده و طول ساق پای سوم :

پای عقبی زنبور عسل از نوع پای سبدی یا جمع آوری می باشد. این تیپ پاها مفصل اول پنجه به مراتب بزرگتر و پهن تر از مفاصل دیگر است زنبور عسل از سبد گرده و بره موم استفاده می کند مساحت سبد گرده و تولید عسل رابطه مستقیمی دارند اگر مساحت سبد گرده بیشتر باشد زنبور عسل گرده بیشتری حمل می کند که این عمل باعث می شود نوزادان بیشتری پرورش پیدا کنند و جمعیت کند و بالا رفته و تولید عسل بیشتر می شود هر چه زنبور گرده بیشتر مصرف کند طول عمرش بیشتر می شود همبستگی مثبت و معنی دار بین طول ساق پای سوم و تولید عسل برآورد گردیده است طول پای سوم بر روی سبد گرده تاثیر گذاشته و تولید را افزایش می دهد
  

2-صفاتی که بر روی مدیریت تأثیر دارد :

در این مقاله به بررسی صفاتی می پردازیم که بر روی عملکرد یا تولید تأثیری ندارد ولی بر روی مدیریت کلنی موثر است.

1- صفت خوش خلقی :

خوش خلقی صفتی است که تمام زنبورداران چه تفننی و چه مدرن از آن استقبال می کنند . بد خلقی کار کردن را با زنبور مشکل می کند و وقت زنبوردار را می گیرد و خوش خلقی صفت قابل توارثی است که می توان در یک نژاد بهبود یابد . شرایط محیطی بر روی بدخلقی تأثیر بسزایی دارد شرایط بد جوی آب و هوا باعث پرخاشگری زنبورها می شود .
2- رفتار آرام روی سطح شان :

یکی از بهترین صفت در مدیریت زنبور عسل آرام بدون زنبور روی سح شان است. نژادهای عصبی سریع از روی قابها پرواز می کنند ولی نژادهای خوش خلق بر روی سطح قاب آرام است ناآرامی زنبور عسل بر روی سطح شان باعث اتلاف شدن وقت در موقع نقل کلنی و پیدا کردن ملکه که مشکلاتی به همراه دارد نژاد کارنیولان دارای رفتار آرام روی سطح شان است و نژاد ایتالیائی در روی سطح شان نسبتاً آرام است اما زنبور نژاد تیره اروپا در محیط باز تا حدی مهاجم است .
3- عدم تمایل به استفاده از بره موم :

یکی از بدترین صفات زنبور عسل پوشاندن تمام سطوح داخل کندو و با بره موم است در کندوهای مدرن ( نو) این کار کاملاً غیر ضروری است. مصرف بره موم در نژاد قفقازی بسیار زیاد است در صورتی که درنژاد مصری و کارنیولان استفاده از بره موم به حداقل ممکن رسیده است.
4- متصل کردن قابها و ساختن موم های اضافی :

یکی دیگر از صفات نامطلوب زنبور عسل چسباندن قابها به قسمت بالایی و اطراف کندو است این مشکل در تمام نژادها با درجات متفاوت وجود دارد. محکم شدن و چسبیدن شانه ها نه تنها وقت گیر بلکه باعث له شدن و تلف شدن تعدادی از زنبوران و حتی بعضی مواقع باعث له شدن ملکه نیز می شود از طرف دیگر له شدن باعث می شود که زنبور ها از خود دفاع کنند . تلاقی نژاد بومی و نژادهای خارجی طی چند نسل باعث از بین رفتن این صفت می شود.

5- قدرت پاکسازی و تمیز کردن کندو :

قدرت تمیز کردن در نژادها مختلف متفاوت است بعضی کلنی ها وجود قابهای کپک زده را تحمل کرده و آن را تمیز نمی کنند این یک حس ذاتی برای زنبور است، در صورتی که زنبور عسل قدرت پاکسازی نداشته باشد به آفات و بیماری چون نوزما لوک اروپایی وآمریکایی، کنه واروا و عفونت نوزادان و... مبتلا می شود به همین دلیل در یک برنامه به نژادی با انتخاب کلنی های مقاوم می توان قدرت پاکسازی را افزایش داد و باعث ایجاد مقاومت به بیماری های عفونی همچون لوک آمریکایی شود.

6- سرپوش شان عسل :

در کشورهایی که عسل باشان مصرف می کنند هنر سرپوشی شان مهمترین فاکتور است زنبور انگلیسی کاملترین سرپوش عسل را ارائه می دهد این سرپوش رنگ سفید خالص دارد. سلول گنبدی شکل، و هر سلول بطور مجزا قابل تشخیص است شکل و رنگ و طرح سرپوش به نژاد بستگی دارد.

کارنیولان سرپوش سفید برفی تولید می کند و این سرپوش بدون شکل است . نژاد ایتالیائی سرپوش سفید، ولی ضخامت آن قدری بیشتر از بقیه است. نژاد آناتولی سرپوشی سفید اما یک سوم قسمت پایین شان بطور مشخص خاکستری بوده وسلول نامشخص است سرپوش عسل در اکثر نژادهای غربی خاکستری تیره می باشد.

7- حس جهت یابی :

حس جهت یابی در جایی که کندوها در یک ردیف قرار دارند بسیار مفید است فقدان حس جهت یابی باعث افزایش " دریفیتینگ " ( گم شدن زنبور ) شده و موجب شیوع عوامل بیماری زا می شود از طرف دیگر فقدان حس جهت یابی باعث تلف شدن ملکه در موقع برگشت از پرواز جفتگیری می شود نژاد مصری و سیبری دارای حس جهت یابی خوبی هستند.
كاربران عزيز : لطفا از درج آگهي و شماره تماس تبليغاتي در تالار اجتناب نموده و در صورت مشاهده حذف خواهد گرديد.(از بخش آگهي و نيازمندي اقدام به ارسال آگهي نماييد)
كاربران عزيز : قبل از ارسال مبحث جديد در تالار جستجو نماييد و از جستجوگر گوگل سايت در صفحه اصلي استفاده نماييد.
كاربران عزيز :در صورت درج تصوير بهتره از بخش اضافه كردن فايل ضميمه استفاده نماييد چون احتمالا ادرس تصاوير بعد از مدتي از سايت مقصد حذف بشه.
كاربران عزيز :لطفا از درج لينك در امضاء خود اجتناب نموده و از بخش لينك زير اواتار كاربري اقدام به درج لينك نماييد.
كاربران عزيز : لطفا از ارسال مباحث مربوط به زنبورعسل از طريق پيغام خصوصي اجتناب نموده و از طريق تالار سوال خود را مطرح نماييد.
كاربران عزيز : در صورت فراموشي رمز عبور و عدم ورود به سايت به مديريت اطلاع دهيد و نام كاربري و پسورد خود را sms نماييد تا مشكل ورود رفع گردد و از ايجاد نام كاربري جديد خوداري نماييد.

(((فروشگاه سایت زنبورعسل))))

t.me/mellifera  کانال تلگرام فروشگاهبرای نویسنده این مطلب mellifera تشکر کننده ها: 3
arashsoft (14 فروردين ماه 1392 20:19), jamshid (7 بهمن ماه 1390 19:33), 3357 (7 بهمن ماه 1390 16:21)
رتبه: 12.5%
 
نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
 
پست ها : 4179
تاريخ عضويت: 24 آذر ماه 1389 00:00
محل سکونت: آذربایجان شرقی-مرند
نام واقعی: امین جهانی كندلجي
تشکر کرده: 4846 بار
تشکر شده: 2973 بار
امتياز: 3275755

Re: انتخاب ژنتیکی در صفات اقتصادی زنبور عسل

پستتوسط 3357 » 7 بهمن ماه 1390 16:29

ب.اسلام وتشکر از مقاله  فوق در بند10رشدبهاری آیا تغذیه با کیک گرده که باعث تحریک به تخمریزی زودرس میگردد و پرورش زود نوزادان باعث آمادگی برای گرفتاری
آنها به بیماری نوزماو.. نخواهدشد
mojtaba besharati

برای نویسنده این مطلب 3357 تشکر کننده ها:
arashsoft (14 فروردين ماه 1392 20:19)
رتبه: 4.167%
 
نماد کاربر
3357
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
 
پست ها : 113
تاريخ عضويت: 10 آذر ماه 1390 19:13
محل سکونت: نیشابورخراسان رضوی
نام واقعی: مجتبی بشارتی
تشکر کرده: 165 بار
تشکر شده: 147 بار
امتياز: 113335

Re: انتخاب ژنتیکی در صفات اقتصادی زنبور عسل

پستتوسط mellifera » 7 بهمن ماه 1390 19:43

3357 نوشته است:ب.اسلام وتشکر از مقاله  فوق در بند10رشدبهاری آیا تغذیه با کیک گرده که باعث تحریک به تخمریزی زودرس میگردد و پرورش زود نوزادان باعث آمادگی برای گرفتاری
آنها به بیماری نوزماو.. نخواهدشد


با سلام بيماري نوزما در كناطق باراني ايران بيشتر مشاهده ميشه  تغذيه با كيك گرده به نظر من باعث اين گرفتاري نميشه چون ما تغذيه تحريكي را زماني انجام ميديم كه گرده و شهد در طبيعت رو به افزايشه و اين تغذيه از اسمش پيداست واسه تحريك و كمك به افزايش جمعيت كندو هستش.در صورتي مضر هستش كه بيشتر از حد معمول تغذيه تحريكي با شربت را انجام بديم. اين نظر منه.نظر دوستان هم مهترمه
كاربران عزيز : لطفا از درج آگهي و شماره تماس تبليغاتي در تالار اجتناب نموده و در صورت مشاهده حذف خواهد گرديد.(از بخش آگهي و نيازمندي اقدام به ارسال آگهي نماييد)
كاربران عزيز : قبل از ارسال مبحث جديد در تالار جستجو نماييد و از جستجوگر گوگل سايت در صفحه اصلي استفاده نماييد.
كاربران عزيز :در صورت درج تصوير بهتره از بخش اضافه كردن فايل ضميمه استفاده نماييد چون احتمالا ادرس تصاوير بعد از مدتي از سايت مقصد حذف بشه.
كاربران عزيز :لطفا از درج لينك در امضاء خود اجتناب نموده و از بخش لينك زير اواتار كاربري اقدام به درج لينك نماييد.
كاربران عزيز : لطفا از ارسال مباحث مربوط به زنبورعسل از طريق پيغام خصوصي اجتناب نموده و از طريق تالار سوال خود را مطرح نماييد.
كاربران عزيز : در صورت فراموشي رمز عبور و عدم ورود به سايت به مديريت اطلاع دهيد و نام كاربري و پسورد خود را sms نماييد تا مشكل ورود رفع گردد و از ايجاد نام كاربري جديد خوداري نماييد.

(((فروشگاه سایت زنبورعسل))))

t.me/mellifera  کانال تلگرام فروشگاهبرای نویسنده این مطلب mellifera تشکر کننده ها: 2
arashsoft (14 فروردين ماه 1392 20:19), 3357 (9 بهمن ماه 1390 22:20)
رتبه: 8.333%
 
نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
 
پست ها : 4179
تاريخ عضويت: 24 آذر ماه 1389 00:00
محل سکونت: آذربایجان شرقی-مرند
نام واقعی: امین جهانی كندلجي
تشکر کرده: 4846 بار
تشکر شده: 2973 بار
امتياز: 3275755مباحث مشابه


بازگشت به مطالب و مقالات ارسالی پرورش زنبورعسل

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان


سلام مهمان گرامي؛

مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد