عواقب خراب کردن شاخونها

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mahd
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

عواقب خراب کردن شاخونها

پست توسط mahd »

با سلام خدمت دوستان عزیز: عواقب خراب کردن شاخوانها را خواهشمندم توضیح بدهید. تصویر تصویر تصویر

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

Re: عواقب خراب کردن شاخونها

پست توسط rata »

تا آنجائی که من می دانم فکر می کنم اگه قبل از تخم گذاری باشه زیاد مشکل ایجاد نمی کنه ولی بعد از تخم گذاری ملکه باشه ممکنه که زنبورها را ناراحت کنه و واکنش بدی نشان بدن.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
اونطور که دکتر شهرستانی تو کتابشون نوشتن اگه زیاد شاخون تراشی انجام بدیم چون تو روند طبیعی زندگی زنبورها دخالت کردیم باعث میشه کندو تو اون سال محصول عسل جالبی نداشته باشه
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
اگه شهد و گرده تو محیط همچنان باشه و اگه برگه و پوکه خالی به کندو اضافه کنیم و چند قاب از نوزادان در حال تولد رو از کندو برداریم اونوقت خراب کردن شاخون حتی شاخونی که به مرحله لاروی رسیده هم هیچ مشکلی پیش نمیاره . بهش روش دی ماری میگن .
اگه شهد وگرده محیط کم باشه بهترین راه بچه گرفتن هست .
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

[JUSTIFY]روش بن ماري

یکی از روش های بسیار معمول و مشهور پیشگیری از بچه دهی کلنی روش دی ماری است. برای اینکار ابتدا تمام شان های موجود در کندو مورد بررسی قرار گرفته و تمام سلول های ملکه ساخته شده را باید خراب نمود. سپس شان های کندو را خارج نموده و فقط یک شان که حاوی ملکه و زنبورهای روی آن است در وسط کندو گذاشته وبقیه فضای آن با شان های خالی پر می شود. روی این بدنه یک شبکه ملکه قرار دادهو روی آن یک یا دو طبقه حاوی شان های خالی قرار می گیرد. بقیه شان های کلنی را که حاوی نوزادان و زنبورهای روی آن است در داخل طبق دیگری قرار گرفته و روی قسمت فوقانی کندوی مورد نظر گذاشته می شود. این کلنی تمام زنبورهای خود را داراست با این تفاوت که ملکه در طبقه اول با فضای کافی برای تخمریزی محبوس شده و نوزاداندر طبقه فوقانی واقع شده اند و فاصله ای بین ملکه و نوزادان قبلی وجود دارد. در حدود ده روز بعد مجدداً شان های طبقه فوقانی را بررسی کرده و در صورتی که سلول ملکه ساخته شده بود از بین برده می شود. در مدت 21 روز از شروع این کار تمام نوزادان طبقه فوقانی متولد شده و فضای خالی نیز برای ذخیره سازی عسل به کار برده می شود. ضمناً در بدنه اصلی کندو نوزادان جدیدی پرورش داده می شوند. با اجرای این روش معمولاً بچه کندو تولید نخواهد شد.
علاوه بر نکات فوق الذکر باید توجه داشت که چون تولید بچه کندو اساساً غریزی و ژنتیکی است باید حتی الامکان از نژادهایی استفاده شود که ذاتاً تمایل زیادی به تولید بچه کندو نداشته باشند.برای پیشگیری از بچه دهی زیاد نژادهایی که ذاتاً تمایل زیادی به بچه دهی دارند بهترین کار اصلاح نژاد ژنتیکی و حذف تدریجی ژن های مربوطه می باشد.[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

ببخشید آیا در این روش در طبقه پائین یا بدنه اصلی سعی نمی کنند که شاخون بزنند و ملکه تولید کنند. برای پیشگیری از این کار چه اتفاقی صورت می گیرد.
نمایه کاربر
3357
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط 3357 »

باسلام من این روش را بکار بردم بااین فرق که فقط طبق دادم و از طبق دوم استفاده نکردم فقط روی بدنه اصلی طبق گذاشته و شانهای لارو وشفیره را به طبق انتقال دادم و داخل کندوی اصلی ورق وپوکه دادم بعد از دوهفته که رفتم شاخون زده بودند و علاوه برآن شاخونی در ابتد ا از چشم دورمانده و به محض بازکردن چشمم بجمال ملکه جدید در طبق دوم افتاد که مجبور شدم بچه مصنوعی بگیرم آنهم از سه کندو مختلف و جدا ولی خدارا شکر چون کندوها بالای 15 قاب و 20قاب بودند بچه ها قوی و بالای 6قاب شدند باید خیلی مواظب بود و فکر میکنم حتما طبق خالی بین کندوی اصلی و طبق دوم گذاشته شود .سه کندو به 6کندوی قوی ناخواسته تبدیل شد
mojtaba besharati
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام.
چند روز پیش تو بازدیدی که از کندوها داشتم ،یکی از کندوها 5 تا شاخون زده بود که تو دو تاش ملکه تخم گذاشته بود که منم دو تاشو خراب کردم .
سوالی که داشتم اینه که : کسی که کندورو ازش خریدم میگه بالای ملکه رو چیده ،میخواستم ببینم اگه شاخونو خراب نکنی ملکه جدید بوجود بیاد چه اتفاقی میفته؟ملکه قدیمی که قادر به ترک کندو نیست ؟
سواله بعدی:برای جلوگیری از شاخون زدن یا باید بچه مصنوعی بگیرم یا که به کندو طبق بدم (افزایش جا برای تخم گذاری ملکه ) درسته ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

manoto_mr نوشته شده:با سلام.
چند روز پیش تو بازدیدی که از کندوها داشتم ،یکی از کندوها 5 تا شاخون زده بود که تو دو تاش ملکه تخم گذاشته بود که منم دو تاشو خراب کردم .
سوالی که داشتم اینه که : کسی که کندورو ازش خریدم میگه بالای ملکه رو چیده ،میخواستم ببینم اگه شاخونو خراب نکنی ملکه جدید بوجود بیاد چه اتفاقی میفته؟ملکه قدیمی که قادر به ترک کندو نیست ؟
سواله بعدی:برای جلوگیری از شاخون زدن یا باید بچه مصنوعی بگیرم یا که به کندو طبق بدم (افزایش جا برای تخم گذاری ملکه ) درسته ؟

دو حالت داره يا ملكه جديد يا قديمي با هم درگير ميشن و يكي كشته ميشه و دومي اين كه ملكه قديمي از كندو ميره بيرون و همون نزديكيا ميوفته زمين.

بستگي به شما داره اگه هدف شما عسل باشه طبق دادن بهترين كاره اما اگه افزايش كندوباشه تقسيم راه ديگشه.
نمایه کاربر
ali25
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: اصفهان
تماس:

پست توسط ali25 »

با سلام من سال گذشته سه تا کندو خریدم کسی که کندوها را به من داد خودش ماه پیش اومد ملکه ها رو کشت واز هر کندو یک بچه گرفت وداخل هر کندوچهار قاب با یک شاخون گذاشت وبه من گفته که بعداز یک هفته کهمه شاخونها را غیر از اون شاخون اصلی خراب کنم ولی الان بعد از دو هفته هنوز من تخم گذاری داخل کندو نمی بینیم با توجه به تازه کاری من لطفا مرا راهنمایی کنید
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ali25 نوشته شده:با سلام من سال گذشته سه تا کندو خریدم کسی که کندوها را به من داد خودش ماه پیش اومد ملکه ها رو کشت واز هر کندو یک بچه گرفت وداخل هر کندوچهار قاب با یک شاخون گذاشت وبه من گفته که بعداز یک هفته کهمه شاخونها را غیر از اون شاخون اصلی خراب کنم ولی الان بعد از دو هفته هنوز من تخم گذاری داخل کندو نمی بینیم با توجه به تازه کاری من لطفا مرا راهنمایی کنید

تصویر تصویر وا ملكه رو كشت.اين ديگه چه مدلشه.حتما خواسته ملكه هاتون همش يه ساله باشه.

الان شما ديگه نيازي به خراب كردن شاخون ندارين. شما كندوتونو وارسي كنين ببينين شاخونها در چه شني هستند و چه تعدادي شاخون دارن.در كندو شاخون اصلي نداريم.شاخون خوب و بزرگ داريم.

در ضمن بعد از دو هفته ملكه متولد ميشه دقيقش ميشه 16 روز و 10 روز بعد از تولد ملكه تخم ميزاره به عبارتي 26 روز تا يه ماه. تصویر
نمایه کاربر
ali25
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: اصفهان
تماس:

پست توسط ali25 »

سلام دیروز که ازکندوها بازدید کردم چهار تای اونها ملکه داشت .تخم ریزی هم کرده بودند ولی دوتا ازاونا ملکه نداشتند البته از اون کندوهایی که تخم ریزی داشتند قاب برداشتم وبرای اون دو تا گذاشتم نمی دونم نیازی هست براشون ملکه تهیه کنم یا نه؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ali25 نوشته شده:سلام دیروز که ازکندوها بازدید کردم چهار تای اونها ملکه داشت .تخم ریزی هم کرده بودند ولی دوتا ازاونا ملکه نداشتند البته از اون کندوهایی که تخم ریزی داشتند قاب برداشتم وبرای اون دو تا گذاشتم نمی دونم نیازی هست براشون ملکه تهیه کنم یا نه؟

با سلام از زماني كه شما خواستين ملكه توليد كنين تا زماني كه باز بخواين ملكه توليد كنين لا تخم چند روز ميشه رو هم:

16+10+16+10=46 روز تا الان +40 روز تا توليد زنبوران چرا گر ميشه 86 روز تقريبا 3 ماه به نظر شما بهتر نيست به فكر تهيه ملكه باشين.چون كندو ديگه تا 3 ماه كندو نميشهكي ميخواد اين كندو عسل جمع كنه؟؟

تصویر تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

mellifera نوشته شده:
ali25 نوشته شده:با سلام من سال گذشته سه تا کندو خریدم کسی که کندوها را به من داد خودش ماه پیش اومد ملکه ها رو کشت واز هر کندو یک بچه گرفت وداخل هر کندوچهار قاب با یک شاخون گذاشت وبه من گفته که بعداز یک هفته کهمه شاخونها را غیر از اون شاخون اصلی خراب کنم ولی الان بعد از دو هفته هنوز من تخم گذاری داخل کندو نمی بینیم با توجه به تازه کاری من لطفا مرا راهنمایی کنید

تصویر تصویر وا ملكه رو كشت.اين ديگه چه مدلشه.حتما خواسته ملكه هاتون همش يه ساله باشه.

الان شما ديگه نيازي به خراب كردن شاخون ندارين. شما كندوتونو وارسي كنين ببينين شاخونها در چه شني هستند و چه تعدادي شاخون دارن.در كندو شاخون اصلي نداريم.شاخون خوب و بزرگ داريم.

در ضمن بعد از دو هفته ملكه متولد ميشه دقيقش ميشه 16 روز و 10 روز بعد از تولد ملكه تخم ميزاره به عبارتي 26 روز تا يه ماه. تصویر
این کاری که اون آقا کرده یکی از روشهای تولید عسل در مناطقیه که شهد کم هست
وقتی ملکه رو بکشی دیگه به مرور تمام لاروها و تخمها به شفیره و زنبور تبدیل میشن و دیگه چیزی تو حجره ها نیست که زنبورها تغذیه به اونها برسونن و تمام شهد ذخیره میشه و از طرفی کندو شاخون میزنه و میتونید ملکه هاتون رو جوون کنید ولی این کار باید رو زنبور قوی انجام بشه چون بعد از عسل گیری کندو ضعیف میشه و باید به فکر زمستون گذرانیش هم باشید
تصویر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان