دلیل گذاشتن شان بدون موم پرچ شده در کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

دلیل گذاشتن شان بدون موم پرچ شده در کندو

پست توسط yasmangola_love »

من این عکسو از سایت زاگرس کندو گرفتم
برام سوال شد چرا شان رو بدون برگه موم میزارن و اینکه ایا این خونه سازی که زنبورا میکنن مخصوص برداشته عسله که این قدر بزرگه(مثل خونه های تخم ریزی برای زنبور نر هست!)

تصویر

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

Re: دلیل گذاشتن شان بدون موم پرچ شده در کندو

تصویر
تصویر

!!!!

یا امام رضا
نمایه کاربر
mohammadfath
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: قم
تشکر کرده: 98 دفعه
تماس:

پست توسط mohammadfath »

سلام

به نظر من یکی از دلایل بدون موم گذاشتن قاب اینه که اگر بخواهند عسل رو با موم استفاده کنن مطمئنه دیگه برگ موم نیست وسط که هم سفت هست و هم به برگه مومها نمی توان اطمینان کامل داشت . بعضی مواقع هم اگرکسی تعداد کندوهایش ونرهای داخل ان کم باشدو به زنبور نر احتیاج داشته باشد( برای جفت گیری) این کار را می کنند در مورد حجره ها درسته اونها حجره های نر هستش چون ما با گذاشتن برگ موم روند طبیعی کندو رو به هم می زنیم وباعث کم شدن زنبور نر در کندو می شویم زنبورها ابتدا درشت بافی می کنن که مخصوص حجره نر هست تا کمبود نر جبران بشه ولی بعدا ریز بافی می کنن حتی خارج از فصل نر هم اکثرا زنبورها حجره کارگر می بافن تا نر.
نمایه کاربر
hamed
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

من از یه زنبوردار شنیدم که یه بار برگه موم خریده بود که پارافین فاطی داشت و اون میگفت از اون سال به بعد دیگه برگه موم نخریده و قاب داخل کندو میذاره تا زنبورا خودشون موم ببافن
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

اين كار رو زماني انجام ميدن كه شهد در طبيعت به وفور وجود داره.قاب رو اگه توجه كرده باشين كلا سفيد هستش و زنبورا فورا موم بافتن و رو قاب كار كردن و قاب پشتي رو هم ببينين پر از عسل هستش و شهد عالي به كندو مياد.پس نگراني بابت سلول نر وجود نداره.

[CENTER] تصویر[/CENTER]
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گنبد کاووس
تشکر کرده: 112 دفعه
تماس:

پست توسط mansure »

سلام

زنبور برای بافتن 1 کیلو موم حدود 12 کیلو عسل مصرف دارد

پس به صرفه است موم را بدهیم تا تولید عسل بالا رود

موم هیچ خواصی ندارد و جذب بدن نمیشود تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
مومی که با برگه موم بافته بشه زیاد قابل اطمینان نیست . ولی عسل با این مومی که به این روش تهیه شده واقعا عالیه و موم با این روش به نظر من و با توجه به نظر خیلی از پزشکان بسیار واسه بدن مفیده و مصرف خیلی زیادی داره .
با یه جستجوی معمولی تو اینترنت میتونی به خاصیت موم پی ببرین مخصوصا تهیه شده با این روش که دیگه جای هیچ حرفی رو باقی نمیزاره .
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گنبد کاووس
تشکر کرده: 112 دفعه
تماس:

پست توسط mansure »

ایا برای تولید 1 کیلو موم که محل تجمع دارو و پارافین میباشد

وبا این خشکسالی

حیف نیست 12 کیلو عسل نازنین را از دست بدهیم

ان وقت باید عسل را کیلویی چند بدهیم تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان
تشکر کرده: 69 دفعه
تماس:

پست توسط tanha »

با عرض سلام و خسته نباشید و آرزوی قبولی طاعات و عبادات عزیزان در این ماه پر برکت رمضان و تبریک پیشا پیش عید سعید فطر .
البته برای تولید یک کیلو موم تا جایی که من اطلاع دارم حدود 7 ،8 کیلو عسل مصرف میشه ، شما فکر میکنید که یک شان بافته شده توسط زنبور مگه چقدر وزن داره ؟ شاید 300 ، 400 گرم . البته من وزن نکردم شاید هم کمتر باشه .
وَ اللَّهُ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ
نمایه کاربر
mohammadfath
تماس:

پست توسط mohammadfath »

mansure نوشته شده:سلام

باسلام

استفاده نکردن از برگ موم اصلا مقدار موم مصرفی را بالا نمی بردکه مقدار تولید عسل پایین باشد زیرا اگر توجه کرده باشید زنبورها حجره های چند ضلعی را اگر برگ موم وسط نباشد پشت به پشت هم می بافند یعنی بین دوحجره چپ وراسط هیچ صفحه ای نیست که ما با برگ موم اضافه می کنیم پس در یک قاب بافته شده با برگ موم وبدون برگ موم حجره های بافته شده توسط زنبور وزن یکسان دارد برگ موم اضافه وزن است و فقط اضافه کردن برگ موم باعث مجبور کردن وراه انداختن وسریع کار کردن زنبور است که کار جلوتر رود در مورد مصرف عسل برای تولید موم هم اگر فرض بگیریم یک فردی اصلا به کندوهایش برگ موم وپوکه ندهد با توجه به این که حتی برای تولید یک کیلو موم فرض کنیم که 3 کیلو یا دو کیلو عسل مصرف شود این شخص نه تنها نمی تواند عسل بگیرد تازه باید برای بافتن 10 شان باید به زنبورها عسل هم بدهد در حالیکه اینطور نیست و کسانی که کلا به زنبور برگه و پوکه نمی دهند( مثل کندوداران سبدی) بعضا عسل خوبی هم می گیرند پس دلیلی نداریم که بگوییم حتی برای بافتن یک کیلو موم چند کیلو عسل مصرف می شود به نظر من مصرف عسل برای بافتن موم خیلی پایین تر از این چیزها است که قابل توجه باشد. تصویر
نمایه کاربر
mohammadfath
تماس:

پست توسط mohammadfath »

[quote="tanha"]با عرض سلام و خسته نباشید و آرزوی قبولی طاعات و عبادات عزیزان در این ماه پر برکت رمضان و تبریک پیشا پیش عید سعید فطر .
البته برای تولید یک کیلو موم تا جایی که من اطلاع دارم حدود 7 ،8 کیلو عسل مصرف میشه ، شما فکر میکنید که یک شان بافته شده توسط زنبور مگه چقدر وزن داره ؟ شاید 300 ، 400 گرم . البته من وزن نکردم شاید هم کمتر باشه .[/quote

سلام

حتی اگر فرض کنیم یک شان 200 گرم باشد پس 10 شان می شود دو کیلو وبرای بافتن یک کیلو موم هم حداقل در نظر بگیریم یعنی 5 کیلو عسل مصرف شود پس برای بافت 10 شان 10 کیلو عسل مصرف شود پس اگر زنبورداری میانگین 10 کیلو عسل از هر کندو(10 قابش نه بالاتر از 10 قاب) بگیرد اگر به کندوهایش پوکه ندهد باید اصلا عسل نگیرد در حالیکه اینطور نیست وعسل می گیرد وخوب هم می گیردتصویر ممنون از نظر شما که موم بافته شده را ناچیز ومصرف عسل را پایین می دانید فقط خواستم بگویم که مصرف عسل خیلی پایین تر از این شنیده هاست تصویر
نمایه کاربر
hamidbee
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

پست توسط hamidbee »

mohammadfath نوشته شده:
mansure نوشته شده:سلام

باسلام

استفاده نکردن از برگ موم اصلا مقدار موم مصرفی را بالا نمی بردکه مقدار تولید عسل پایین باشد زیرا اگر توجه کرده باشید زنبورها حجره های چند ضلعی را اگر برگ موم وسط نباشد پشت به پشت هم می بافند یعنی بین دوحجره چپ وراسط هیچ صفحه ای نیست که ما با برگ موم اضافه می کنیم پس در یک قاب بافته شده با برگ موم وبدون برگ موم حجره های بافته شده توسط زنبور وزن یکسان دارد برگ موم اضافه وزن است و فقط اضافه کردن برگ موم باعث مجبور کردن وراه انداختن وسریع کار کردن زنبور است که کار جلوتر رود در مورد مصرف عسل برای تولید موم هم اگر فرض بگیریم یک فردی اصلا به کندوهایش برگ موم وپوکه ندهد با توجه به این که حتی برای تولید یک کیلو موم فرض کنیم که 3 کیلو یا دو کیلو عسل مصرف شود این شخص نه تنها نمی تواند عسل بگیرد تازه باید برای بافتن 10 شان باید به زنبورها عسل هم بدهد در حالیکه اینطور نیست و کسانی که کلا به زنبور برگه و پوکه نمی دهند( مثل کندوداران سبدی) بعضا عسل خوبی هم می گیرند پس دلیلی نداریم که بگوییم حتی برای بافتن یک کیلو موم چند کیلو عسل مصرف می شود به نظر من مصرف عسل برای بافتن موم خیلی پایین تر از این چیزها است که قابل توجه باشد. تصویر

با سلام

من هم تقريبا با شما موافقم محمد جان چون وقتي ورقه هم ميديم دو طرفش رو مي بافه در حالت طبيعي هم پشت به پشت مي بافه يعني ديوار نمي سازه پس فرقي نميكنه ولي شايد ورقه دادن باعث تحريك براي بافتن باشه اگه دوستان اطلاع دقيقي دارند لطفا ارائه كننتصویر
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

سلام دوستان ،به زنبور ها اجازه دهیم تا بجای برگه بافی ،بطور طبیعی اقدام به شان سازی کننددر این حال آنها سلولها را کا ملا طبیعی هم از لحاظ شکل وهم از لحاظ اندازه می سازنددر حالیکه سلولهای ساخته شده روی برگه های آجدار اندکی بزرگتر از حد طبیعی هستند واین محلی میشود برای رشد انگلها ،آنها در اینجا جای کافی وغذای کافی دارند (افزایش جمعیت انگل)در حالیکه در نوع طبیعی جا وغذای کمتر به آنها میرسد (کاهش جمعیت)پس برای شانهاهمچون کندوهای top barفقط قاب چوبی بگذاریم وحتی اگر شان سازی را نیز کامل نکنند ایرادی ندارد چراکه با توجه به شرایط منطقه ،شان می سازند.
برگه مومها می توانند ناخالصی داشته باشند که هم برای زنبور ها مناسب نیست وهم برای عسل ،علاوه بر این برگه ها محلی است برای جمع شدن سموم کشاورزی که حتی سمهایی که از 20 سال قبل بوده در قابها پیدامی شود،چند سال قبل تعدای کلنی در استان اصفهان ازبین رفتند که نمونه های آنها به آزمایشگاهی در فرانسه ارسال شد ،جوابیه ازمایشگاه را در اداره دامپزشکی خواندم-انباشت سموم مصرفی کشاورزی در برگه ها وایجاد شرایط تاثیرآنها-همچنین در ازمایشی در برزیل مقدار سم موجود در برگه ها 400 برابر حد مجازبوده، احتمالا زنبورداران باسابقه همچون جناب جمشید می دانند که قبل از 7-8 سال قبل کندوها دارای طبقات زیادی بودندولی امروزه چنین نیست وعلت ان وجود سم است که در مرکبات وغیره استفاده میشده،ولی امروزه کندوها طبقات زیادی ندارند ملکه تخم می گذارد ،لاروها مسموم می شوند وتوسط کارگران بیرون انداخته میشوند وما زنبوردارها نمی بینیم(کاهش جمعیت) آنهایی که به دنیا می ایندعمرکوتاه تری دارند(کاهش جمعیت)پس با مومساری طبیعی هم کلنی ها را پرجمعیت کنیم وهم غذای سالم تر ونهایتا خانواده وجامعه سالمتر ی داشته باشیم.
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

با سلام ایا با گذاشتن یک قاب برگ موم در کندو در فصل پاییز که باشد ایا زنبور تمایل به بافتن ان دارد؟
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

mohammad123 نوشته شده:با سلام ایا با گذاشتن یک قاب برگ موم در کندو در فصل پاییز که باشد ایا زنبور تمایل به بافتن ان دارد؟
باسلام
نه
آخرین ويرايش توسط 1 on hony, ويرايش شده در 0.
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

mohammad123 نوشته شده:با سلام ایا با گذاشتن یک قاب برگ موم در کندو در فصل پاییز که باشد ایا زنبور تمایل به بافتن ان دارد؟

اقا محمد سوالتون اما و اگر زیادی دارد.

من کندویی 14 قابه داشتم که امسال از 15 مهر تا 15 ابان شکوفه مرکبات که در شمال گاها در میاد استفاده کرده و با توجه به جمعیت 2 برگه دیگه دادم که یکیشو کامل و یکیشو 70 درصدی بافتن و این یعنی اگه شرایط دمایی و محیطی خوب باشه زنبورا کارشونو میکنن.پاییز اذربایجان با پاییز مازندران با پاییز خوزستان با هم اسمون تا زمین فرق میکنن:)

یا امام رضا
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

با سلام من از یک زنبوردار با تجربه پرسیدم که گفت غروب برگ موم گذاشته داخل کندو وزنبوراش فردای اونروز همون موقع برگ موم رو که کامل وتمام بافته بودن وعلاوه بر اون حتی شهد هم داخلش ریخته بودن البته فصل اوج شهد وگرده بوده اونموقع.
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با سلام استفاده از برگه موم ازنظربنده دارای مزایایی است که اگر زنبور ها بخواهند بدون پایه شان آچ خورده اقدام به موم بافی کنند فاقد آن مزایا خواهدبود عبارتند از :
1) درهنگامی که زنبورها بر روی قاب بدون پایه شان موم بافی می کنند فرصت را از دست داده ونمی توانند گرده وشهد قابل توجهی درآن ذخیره کنندومشغول بافتن دیواره قاب می شوند که درموقع بافتن هر ده قاب فصل گل دهی پایان می یابد ومیزان غذای ذخیره شده خیلی کم بوده وملکه به خیال آنکه میزان شهد در طبیعت زیاد بوده وزنبورها به میزان لازم ذخیره کرده اند تخمگذاری خود را افزایش می دهدوتمام قابهای خالی را پراز تخم می کند وجمعیت متولد شده میزان شهد ذخیره شده را می خورند ودر آن سال محصول خیلی کمی نصیب زنبوردار می گردد به این صورت می توان گفت که میزان گرده وشهد ذخیره شده درکندو به اندازه ای بوده که زنبورها سیر باشند ونمیرند وزندگی خود را سپری کنند.
2)استفاده از موم آچ خورده باعث تولید موم بافی یکنواخت زنبورها می گردد که ازنظر اقتصادی دارای اهمیت است زیرا قابهای یکنواخت قابل اکستراکتور بوده وپاره نمی گردند در صورتی که قاب های بدون موم وبافته شده توسط زنبورعسل یکنواخت نبوده واغلب اوقات شکم داده وکج ومووج می باشند وقابل اکستراکتور نیستند .
3) بیشتر حجره های قاب بدون موم آچ خورده حاوی خانه های زنبوران نر بوده که باعث کاهش جمعیت زنبوران کارگر می گرددوبرروی محصول تولید شده تاثیر دارد.
ودر پایان توصیه می کنم استفاده از موم آچ خورده در زنبورداری برای باز دهی اقتصادی محصول لازم وضروری می باشد واز دوستان ارجمند ومحبوب می خواهم اگر صحبتی در مورد زنبور می شود با دید اقتصادی با موضوع برخورد کنند به این صورت که استفاده نکردن ازموم آچ خورده برای نگهداری کلنی به تعداد دوسه تاکندودر خانه می تواند قابل قبول باشد به صرف اینکه محصول زیاد هم بدهد درصورتی که در مقیاس وسیع وتعداد زیاد کندو هرگز قابل قبول نمی باشد وچه بسا ممکن است باعث واردشدن صدمات زیادی به تعاونی های فروش موم زنبور عسل گردد .
نمایه کاربر
samanni
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط samanni »

سلام عزیزان من به تازگی دارای یک کندو شدم و دلیلش هم فقط علاقه به زنبور عسل و رفتارهاش بود
کندو تازه با ملکه جوان دارم که از دوستی گرفتم دو شانه داشت و تعداد کم زنبور با شیره شکر نسبت یک به یک تغذیه شدند بعد از یکماه که الان باشه جمعیت رو افزایش هست وضعیت گرده و شهد اینجا عالی هستش یه برگه موم ده روز پیش گذاشتم که یک طرف رو کامل ساختند و تقریبا داره پر عسل میشه و طرف دیگه شروع کردند به موم بافی گمونم تا 4 یا نهایت 5 روز دیگه تکمیل بشه
دو تا مشکل دارم متاسفانه بخاطر حجم زیاد اطلاعاتی که گرفتم دچار اشتباهاتی شدم یکی اینکه شان ها رو کمی با فاصله گذاشتم و الان نمیدونم چیکار کنم تقریبا بجای اینکه شانها کاملا چفت هم باشن حدود نیم سانت بیشتر فاصله دارند که بالای شانها رو موم بافتند و بعضی جاها دارای پستی و بلندی شده و من حالا جرات نمیکنم شان ها رو به هم نزدیک کنم میترسم زنبورها بین اونها تلف بشن
دو شان که قدیم بود الان کاملا پر از نوزاد هست و دایما دارند زنبورها در میان ازش حجره ها پر هستند
مشکل دوم این هست که برای اضافه کردن شان بعدی من چیکار کنم دقیقا باید کجا شان بعدی رو اضافه کنم؟
قصد و نیت من برای امسال گرفتن عسل نیست و میخوام جمعیت کندو رو بالا ببرم و کندو قوی بشه
بنا به اطلاعاتی که گرفتم و اینجا و اونجا خوندم باید برگه موم رو بین شان یک و دو قرار بدم دقیقا بین دو تا شان که دارای نوزاد هستند فقط مطمین نیستم کار درستی باشه بخاطر اینکه فقط همین دو شان رو دارم که اماده هستند و ملکه تخم گذاری میکنه اگه بینشون برگه موم بیاد شاید باعث این بشه که ملکه نتونه روی یدونه از دو شان تخم گذاری کنه
ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Bing [Bot] و 12 مهمان