تعویض کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

تعویض کندو

پست توسط rata »

با سلام و ممنون از راهنمائی همیشگی شما

راستش من یه کندو ساختم و تصمیم به تعویض یکی از کندوهای کلنی دارم این را می دانم که باید کندو را دقیقا سر جای کندوی قبلی بگذارم و تمامی قابها را از کندوی قدیمی به جدید انتقال بدم . برای اطمینان خاطر میخوام سئوال کنم که آیا نکته خاصی دارد که باید رعایت کنم و اینکه در این زمان این کار مشکلی ایجاد نمی کنه؟ ممنون میشم راهنمائی کنید. ضمنا رنگ کندوی جدید نزدیک به رنگ کندوی قدیمیه و دقیقا هم رنگ آن نیست.

نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

Re: تعویض کندو

پست توسط koohi »

rata نوشته شده:با سلام و ممنون از راهنمائی همیشگی شما

راستش من یه کندو ساختم و تصمیم به تعویض یکی از کندوهای کلنی دارم این را می دانم که باید کندو را دقیقا سر جای کندوی قبلی بگذارم و تمامی قابها را از کندوی قدیمی به جدید انتقال بدم . برای اطمینان خاطر میخوام سئوال کنم که آیا نکته خاصی دارد که باید رعایت کنم و اینکه در این زمان این کار مشکلی ایجاد نمی کنه؟ ممنون میشم راهنمائی کنید. ضمنا رنگ کندوی جدید نزدیک به رنگ کندوی قدیمیه و دقیقا هم رنگ آن نیست.

سلام، جابجا کن ایرادی نداره.
نمایه کاربر
makhdoomzadeh
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: یزد
تشکر کرده: 16 دفعه
تماس:

پست توسط makhdoomzadeh »

با سلام خدمت دوستمون

اگر رنگ کندو جدید با قدیم تقریبا یکیه مشکلی نیست.(کرم=سفید) .ابتدا قابی رو که ملکه روی اون هست به کندوی جدید انتقال میدید و بعد قابهای دیگر را طبق چیدمان می گذارید 2- کندوی جدید را دقیقا در محل کندوی قدیم میگذارید. و در اخرکندوی قدیمی را جلوی کندوی جدید می تکانید...(بهتر است این کار را در یک روز افتابی انجام دهید) تصویر
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

رنگ کندوی قدیم آبی نیلی هستش (سرمه ای روشن) و رنگ کندوی جدید آبی متمایل به خاکستری . آیا این تفاوت رنگ مشکل ساز نیست؟
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
دوست عزیز هیچگونه مشکلی نیست چون زنبورها از روی رنگ مسیرشان را تشخیص نمیدهند شما اگه رنگ آبی دارید با رنگ زرد هم عوض کنید چندان مشکلی بوجود نمیاد شما اگه جای کندو را چند متر عوض کنید آنوقت مشکل میشه با تعویض رنگ خیالتان راحت باشه
نمایه کاربر
shahramm
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

پست توسط shahramm »

سلام دوستان خواهش میکنم کمکم کنید . . . من خیلی از زنبورهام بدلیل گردو غبار عراق از بین رفتند و میخوام الان(17)مهر ماه ازشون بچه مصنوعی بگیرم(ضمنا کندوهام بین 8 الی 10 قاب هستند)خواستم بگم که میشه بچه مصنوعی گرفت؟؟دیر نشده؟؟
من ساکن استان کهگیلویه و بویراحمد هستم و تا اخر ابان باران نمیباره و هوا هم زیاد سرد نمیشه که برا زنبور ضرر داشته باشهتصویرخواهش میکنم کمکم کنید تا دیر نشده...با تشکرتصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on shahramm, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

shahramm نوشته شده:سلام دوستان خواهش میکنم کمکم کنید . . . من خیلی از زنبورهام بدلیل گردو غبار عراق از بین رفتند و میخوام الان(17)مهر ماه ازشون بچه مصنوعی بگیرم(ضمنا کندوهام بین 8 الی 10 قاب هستند)
من ساکن استان کهگیلویه و بویراحمد هستم و تا اخر ابان باران نمیباره و هوا هم زیاد سرد نمیشه که برا زنبور ضرر داشته باشهتصویرخواهش میکنم کمکم کنید تا دیر نشده...با تشکرتصویر

سلام اقا شهرام
چه کمکی از دست ما برمیاد ؟
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

سلام ،اگه ملکه داری از یک یا دو کندو تخم لارو وشفیره بگیر واز یک کندوی دیگه زنبور بگیر ودر صورت امکان 10 کیلومتر جابجا کن واگه امکانش نیست کندوی جدید را کنار کندویی که ازش زنبور گرفتی با جابجا کردن کندوی اولی در حدود 20-30 سانتیمتر قرار بده وتغذیه کن.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
برای گرفتن بچه مصنوعی نیاز به زنبور نر میباشد اگه در منطقه شما زنبور نر باشه مشکلی برای گرفتن بچه مصنوعی نیست هر چند دیر شده اگه امکان داره به بهار موکول کنید ولی اگه الزام است که بچه بگیرید تاکید میکنم زنبور نر باید باشه در ضمن شما شفیره به بچه مصنوعی برسانید تا در زمستان به مشکل نخورند
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

با سلام خدمت دوستان عزیز

من امروز تعویض کندوی نو را با قدیمی انجام دادم ولی چشتون روز بد نبینه وسط کار یهو زنبورها عصبانی و به من حمله کردند. هر چند که کلاه توری داشتم ولی دست و پا م را فکر کنم بالای 20 نیش زدن و من هم هر طوری بود کار را به اتمام رساندم و سریع خودم را از آنها دور کردم.

دود هم داده بودم ولی نمی دانم شاید هوا ابری بود یا اینکه چون پائیز هست عصبانی بودن خلاصه اوضاع خوبی نبود .
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

rata نوشته شده:با سلام خدمت دوستان عزیز

من امروز تعویض کندوی نو را با قدیمی انجام دادم ولی چشتون روز بد نبینه وسط کار یهو زنبورها عصبانی و به من حمله کردند. هر چند که کلاه توری داشتم ولی دست و پا م را فکر کنم بالای 20 نیش زدن و من هم هر طوری بود کار را به اتمام رساندم و سریع خودم را از آنها دور کردم.

دود هم داده بودم ولی نمی دانم شاید هوا ابری بود یا اینکه چون پائیز هست عصبانی بودن خلاصه اوضاع خوبی نبود .

نوش جونتون . منم همچین چیزیرو تجربه کردم خیلی حال میده .
نمایه کاربر
FERZ
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط FERZ »

rata نوشته شده:با سلام خدمت دوستان عزیز

سلام با شما همدردي مي كنم

از نظر من زماني كه زنبوري (عسل) ، زنبورداري را نيش ميزنه بدترين و دردناك ترين لحضه براي اون زنبورداره چون در اون لحضه دوتا درد داره يكي درد نيش و دومي درد از دست دادن يكي از زنبوراش كه از نظر من دومي دردناك تره.

به هر حال براي شما ارزو موفقيت مي كنم .

معولا" زنبورها طبق غريزه در پاييز خيلي دفائي تر عمل مي كنند و شديدا" از كندو محافظت مي كنند .
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
تعویض کندو همیشه با نیش همراه است . حتما از دستکش باید استفاده کنید .
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 4 مهمان