چند سوال در مورد بچه کندو و وضعیت کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 41 دفعه
تماس:

چند سوال در مورد بچه کندو و وضعیت کندو

پست توسط ali30 »

سلام من از سایتتون دیدن کردم و خیلی مطالب یاد گرفتم چند تا سوال داشتم که اگه راهنمایی کنین ممنون می شم :
من توی باغمون دیدم یکسری بچه رو شاخه درخت هست که فهمیدم درو رو بر ما کندو هست و بچه داره اومدن اونجا خلاصه از جایی که کار من این نیست به هر حال برای مصرف خودم رفتم کندو خردیم و یکی از دوستان اومد دید گفت که زنبوراش کمه به خاطر همین 2 تا شانه با موم تو کندو گذاشتیم به هرحال الان خدود 5 روز می گزره روز اول تو ظرف آبخوریشون 1 لیوان شکرو آب قاطی کردیم ریختم گذاشتیم تو کندو که یعد از 2 روز تموم کردن و دوباره این کارو کردم که الان 3 روز گذشته ولی اصلا از شکرو آب نخوردن این از چی می تونه باشه؟البته تو منطقه ما گل و درخت خیلی زیاد هست؟
2-آیا ملکه من جونه یا پبر ؟
3-دوستم گفت که خودشون یکی ار ملکه ها رو انتخاب می کنن و بقیه رو می کشن و از کندو 2 روز دیگه می ندازن بیرون که می تونی بیبینی ولی چیزی جلوی کندو نبود
4-الان که بعد از 5 روز در کندو رو باز کردم رو 2 شانه هایی که گذاشته بودیم تو هر دو طرفشون پر از زنبور بود من کی باید شان بعدی رو اضاثه کنم؟
5-می شه مراحل رو از زمانی که من زنبور ها رو ریختم تو کندو تا تولید چیکار می کنند بگید؟
6-برای درست کردن موم همیشه زنبورا از یک طرف شان شروع می کنند؟
7-الان ملکه کی تخم گذاری می کنه؟

اگه سوالات مبتدیانه پرسیدم معذرت می خوام اگه می شه راهنماییم کنید ممنون می شم مرسی

ارسال شده توسط دوست خوبمون ALI BANDEGAN

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: چند سوال در مورد بچه کندو و وضعیت کندو

پست توسط mellifera »

[JUSTIFY]با سلام خواهش میکنم دوست خوب من:
1-بعضی وقتا زمانی که شهد در بیرون به وفور هستش زنبورا رغبتی به شربت نشون نمیدن.بهتره شربت رو یکم غلیظ کنین.
2- اگه بچه کندویی که گرفتین ملکش شروع به تخمگذاری کرده باشه اصولا یا دو سالشه یا بیشتر که در این صورت ملکه پیر محصوب میشه.اما بستگی به تخمریزی داره اگه خوب تخمریزی کنه مشکلی نداره.اما اصولا بچه کندوها تا بیان به خودشون برسن یکم طول میکشه/
3-در بچه اصولا یک ملکه وجود داره زمانی که ملکه اصلی بره بیرون.اما بعضی وقتا ملکه باکره هایی با هم میرن بیرون که در این صورت این اتفاق میفته.اگه تخمریزی داشته باشه و ملکه ایر ندیدین یعنی بچه کندو یک ملکه داره.
4-زمانی که روی کل شانها رو زنبورا پر کردند.و زمانی که روی شانها سفیدک زدن یا سفید شد.
5- طریقه بچه گیری در سایت گذاشتیم مراحلشو میتونین یه سرچ کنی کامل میلد.ما هم از اون روش استفاده میکنیم.
6-بستگی به قدرت زنبورا داره اما اصولا از مرکز به خارج این کار رو انجام میدن.
7- بعد از 15روز تخمگذاری رو شروع میکنه اگه باره بوده باشه اما اگه نباشه از همون روز اول شروع میکنه.

اگه جوابام کامل نبودن شرمنده بگین بیشتر توضیح بدم براتون.[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام خیلی ازتون ممنونم که به سوالاتم پاسخ دادین امروز که در کندو رو باز کردم و شان اول رو کشیدم بیرون دیدم زنبورا از طرف چپ شروع کردن به موم درست کردن و تا وسط اومدن و توی لاور و هارو پر کردن به رنگ سفید و قرمز که چی می تونه باشه ؟ اما فکر کنم چون تعداد زنبورهای من کمه نصف هر شان پر از زنبور می شه بقیه خالی می مونه .

و یه چیز جالب دیگه اینکه از داخل پشت درب ورودی دیدم زنبور جمع شدن وقتی دقت کردم دیدم یه خمیر مانند اونجا هست به رنگ زرد که چسبیده اونجا که قبلا نبود .زنبورا روی اون جمع شدن می خواستم بدونم اون چیه؟ و اینکه کلا زنبورا همیشه موم سازی رو دارن و یا یه زمانه خاصی داره ؟

سپاس و ممنون از همه اطلاعاتی که در اختیار من و دوستان قرار می دید و اگه ناشی هستم به بزرگی خودتون ببخشید
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام خواهش میکنم من هم اولا مثل شما بودم یواش یواش یاد گرفتم .اصولا لارو ها که مشخصه اما رنگ قرمز احتمال زیاد مربوط به گرده گلها میشه که در اطراف سلولهای لاروها قرار داده میشه.اون هم احتمال زیاد بره موم باید باشه که یه رنگ شبز روشنه و رفته رفته تیره تر هم میشه و سیاه میشه.بله زمانی که نیاز به جا داشته باشن و شهد و گرده در طبیعت به وفور باشه.خواهش میکنم این سایت برای این هست که اطلاعات زنبورداری رو در اختیار دوستان قرار بده.ممنونم و موفق باشین.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام دوباره

اون بره موم رو چیکار کنم ؟همونجا جلوی پشت درب باشه یا برشدارم ؟کلا می شه یه اطلاعاتی از بره موم بدین که چی هست؟ من عکس می تونم بگریم ولی چون نمی شه فعلا عضو سایت شد می تونم اونو آپلود کنم ؟

سپاس
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

mellifera نوشته شده:سلام دوباره

اون بره موم رو چیکار کنم ؟همونجا جلوی پشت درب باشه یا برشدارم ؟کلا می شه یه اطلاعاتی از بره موم بدین که چی هست؟ من عکس می تونم بگریم ولی چون نمی شه فعلا عضو سایت شد می تونم اونو آپلود کنم ؟

سپاس

با سلام با بره موم زنبوران درزها و شکافهارو پر میکنن و دریچه پرواز رو تنظیم.میتونین اپلود کنین و در سایت قرار بدین.مشکلی نداره هتا میتونین ضمیمه کنین تصاویر رو .نه بر ندار خودشون این کار رو در صورت لزوم انجام میدن.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

mellifera نوشته شده:
mellifera نوشته شده:سلام دوباره

سپاس

با سلام با بره موم زنبوران درزها و شکافهارو پر میکنن و دریچه پرواز رو تنظیم.میتونین اپلود کنین و در سایت قرار بدین.مشکلی نداره هتا میتونین ضمیمه کنین تصاویر رو .نه بر ندار خودشون این کار رو در صورت لزوم انجام میدن.

سلام یه چندتا عکس براتون گرقتم ققط اون قسمت پایین که تو آموزش ارسال عکس گفته بودین برای ارسال از کامپیوتر برای من فعال نبود به خاطر همین براتون mail کردم سپاس و زحمت شد. فقط من دیروز اون بره موم رو برداشتم مشکلی پیش نمی یاد؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

تصاویر بچه کندوی اقای بندگان
پیوست ها
بچه كندو
بچه كندو
www.mellifera.ir (39).jpg (57.7 کیلو بایت) مشاهده 29170 مرتبه
بچه كندو
بچه كندو
www.mellifera.ir (102).jpg (34.37 کیلو بایت) مشاهده 29170 مرتبه
بچه كندو
بچه كندو
www.mellifera.ir (157).jpg (66.39 کیلو بایت) مشاهده 29170 مرتبه
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

تصاویر بچه کندوی اقای بندگان
پیوست ها
بچه كندو
بچه كندو
www.mellifera.ir (191).jpg (52.45 کیلو بایت) مشاهده 29170 مرتبه
بچه كندو
بچه كندو
www.mellifera.ir (69).jpg (58.6 کیلو بایت) مشاهده 29170 مرتبه
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام و خسته نباشيد.ايراد اول اينكه بايد شان عسل و گرده هم در اختيارشون قرار ميدادين و چون در دسترس شما قرار نداره بهتره يكي دو تا پوكه بخرين و در كندو قرار بدين تغذيه با شربت فراموش نشه.دوم اينكه بره موم رو بر ندارين اين بره موم واسه اينكه دريچه پرواز رو تنگتر ميكنن تا دماي داخل كندو كم و زياد نشه.سوم اينكه يادتون نره تونستين كندو رو رنگ كنين.جمعيت بچه كندوتون خوبه و اون چيزايي كه گفتين رنگي هستش همون گرده هست و بعضي وقتا عسلي هم كه جمع كردن هم رنگش فرق ميكنه.ممنونم از تصاوير خوبتون در صفحه اول سايت سمت چپ يك قسمت وجود داره براي اپلود تصاوير-تصاوير رو از اون طريق اپلود ميكنين و ادرسي رو كه در اختيارتون ميزاره رو در جايي ميزارين كه در اموزش ارسال تصاوير گفتم همون دكمه اي كه شبيه كوه و خورشيد داره اونو ميزنين و ادرسي رو كه كپي كردين رو در اون قسمت قرار ميدين و تاييد رو ميزنين.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام مرسی از راهنماییهاتون همانطور که می دونین چون من اطلاعاتی ندارم پوکه و یک قاپ عسل طبیعی رو نمی دونستم باید می زاشتم .الان فقط پوکه رو بزارم یا یک قاپ عسل هم بگیرم؟پوکه و قاپ عسل رو در کجای قاپ ها قرار بدم اول ،وسط یا آخر؟البته شربت(آب و شکر) رو هر 2 روز به اندازه 1 لیوان می دم چون تو 2 روز 1 لیوان رو تموم می کنن
مقدارشو زباد کنم یا نه؟یه سوال دیگه اینکه من واقعا می خوام عسل طبیعی بدن دادن آب و شکر زیاد تو کیفیت عسل فرقی نمی زاره؟

سپاس
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

mellifera نوشته شده:سلام مرسی از راهنماییهاتون همانطور که می دونین چون من اطلاعاتی ندارم پوکه و یک قاپ عسل طبیعی رو نمی دونستم باید می زاشتم .الان فقط پوکه رو بزارم یا یک قاپ عسل هم بگیرم؟پوکه و قاپ عسل رو در کجای قاپ ها قرار بدم اول ،وسط یا آخر؟البته شربت(آب و شکر) رو هر 2 روز به اندازه 1 لیوان می دم چون تو 2 روز 1 لیوان رو تموم می کنن
مقدارشو زباد کنم یا نه؟یه سوال دیگه اینکه من واقعا می خوام عسل طبیعی بدن دادن آب و شکر زیاد تو کیفیت عسل فرقی نمی زاره؟

سپاس

سلام مرسی از راهنماییهاتون همانطور که می دونین چون من اطلاعاتی ندارم پوکه و یک قاپ عسل طبیعی رو نمی دونستم باید می زاشتم البته یه نفر آوردم که سر در می یاورد اون گفت هیچی نمی خواد خودشون کار می کنند فقط شربت بده .الان فقط پوکه رو بزارم یا یک قاپ عسل هم بگیرم؟پوکه و قاپ عسل رو در کجای قاپ ها قرار بدم اول ،وسط یا آخر؟البته شربت(آب و شکر) رو هر 2 روز به اندازه 1 لیوان می دم چون تو 2 روز 1 لیوان رو تموم می کنن
مقدارشو زباد کنم یا نه؟یه سوال دیگه اینکه من واقعا می خوام عسل طبیعی بدن دادن آب و شکر زیاد تو کیفیت عسل فرقی نمی زاره؟ و اینکه من اصلا ملکه رو پیدا نمی کنم الان از روی عکسها می شه گفت که ملکه هست یا نه ؟

سپاس
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام اگه عسل شان داشتین بدین اگه نه ندین.شان عسل رو یا در انتها قرار بدین یا در انتها.پوکه هم وسط قرار بدین.شربت رو که میدین غلیظ بدین تا راحتتر بردارن زنبورا تا وقتشون زیاد تلف نشه.تا زمانی شربت بدین که ذخیره نکنن در ضمن امسال نمیتونین عسل برداشت کنین چون جمعیت کندوی شما کمه باید به فکر تقویت کندو باشین تا زمستان گذرانی خوبی داشته باشه کندوتون.بله اگه تخمگذاری کرده باشه پس ملکه وجود داره.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

mellifera نوشته شده:با سلام اگه عسل شان داشتین بدین اگه نه ندین.شان عسل رو یا در انتها قرار بدین یا در انتها.پوکه هم وسط قرار بدین.شربت رو که میدین غلیظ بدین تا راحتتر بردارن زنبورا تا وقتشون زیاد تلف نشه.تا زمانی شربت بدین که ذخیره نکنن در ضمن امسال نمیتونین عسل برداشت کنین چون جمعیت کندوی شما کمه باید به فکر تقویت کندو باشین تا زمستان گذرانی خوبی داشته باشه کندوتون.بله اگه تخمگذاری کرده باشه پس ملکه وجود داره.

سلام طبق گقته شما من امروز رفتم پوکه بخرم متاسفانه پیدا نکردم و هر کی گفت برای چی می خوای من جریان رو تعریف کردم گفتن پوکه لازم نیست خودشون کار می کنند به هر حال تو بازار از چند نفر پرسیدم هر کی یه چیزی می گقت یکی می گفت بزار یکی می گفت لازم نیست می گفتند پوکه رو زمانی می زاریم که زنبورا رغبتی به این که روی شانها بشینن رو نداشته یاشتد و اینور و اونور شروع به موم سازی کنند ...خلاصه حسابی منو گیج کردند همه فقط می گفتند شربت بدی کاقیه به هر حال اگه امکان داره یخورده از عملکرد پوکه رو توضیح بدین الان تو این شرایط کندوی من به چه کاری می یاد ممنون می شم .باز فردا می رم دنبالش ببینم می تونم پیدا کنم یا نه.پس با این حساب امسال حتی نیم کیلو عسل هم نمی دن تصویر؟یه مسئله دیگه مسئله ملکه هست که منو نگران کردن که اصلا ملکه هست یا نه؟حالا با یکی صحبت کردم قراره فردا بیاد یه نگاه کنه .

سپاس
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

دوست عزیز همه ی این سوالاتت برای همه ی زنبوردارها در اول کار پیش میومد اما یا با تجربه کردن یا با خوندن کتاب های آموزشی جوابشونو گرفتن..راستی از کجاییی؟علت لینکه تو زنبورداری هر کی یه چیزی میگه اینه که اکثرشون سنتی کار میکنن و ار علت رفتارهای زنبور یه برداشت من دراوردی دارن.و اینکه با توجه به رفتار و نوع هر زنبور و در هر شرایطی یه تصمیمی باید براش گرفت.اما اینجا دوستان بهترین نظراتو میدن.
1 اینکه گفتی پوکه به چه کاری میاد.پوکه برای زنبور خیلی مهمه.آره تو میتونی قاب موم دوزی شده بدی تا خودشون اونو ببافن و به پوکه تبدیلش کنن.اما چون کندوت ضعیفه ساختن پوکه براشون سخت و زمان بره (از عکس هایی که اینجا گذاشتی من فکر میکنم بهتر بود به جای 2 قاب موم دوزی شده 1 قاب موم دوزی شده و 1 پوکه میدادی.اگه زنبور در 2 طرف قاب پر باشه اون وقت باید یه قاب دیگه بدی . در غیر این صورت عملکردشون میاد پایین). با توجه به اینکه برای کندو زمان خیلی مهمه.باید در زمان کمتر بهره ی بیشتری برد.(البته اینو هم بگم که بچه کندو ها تمایل زیادی به موم بافی دارن اما چون جمعیتشون کمه باید بهشون پوکه بدی تا ملکه راحت تخم گذاریشو بیشتر کنه و کندوی تو زودتر قوی شه)
2 امسال اصلا به فکر برداشت عسل نباش
شربتتو غلیظ تر کن تا زنبورات در زمان کمتر بتونن شهد بیشتری ضخیره کنن.اینجوری تخم گذاری ملکه بیشتر و کندوت زودتر قوی میشه(زنبور داری هم مثل خیلی چیزای دیگه اولش خرجه اما بعر علاوه بر این که خرج خودشو میده بهت سود هم میرسونه)
3 اگه کندوت ملکه داشته باشه در انتهای هر خونه 1 تخم میزاره
در اوایل برای من دیدن این تخم ها با چشم خیلی سخت بود اما میتونی برای راحت تر دیدن از ذره بین استفاده کنی
در خونه های کنار هم و در هر خونه باید تخم روز ببینی
که خیلی ریزه
اما مشخصه
اگه تخم روز دیدی بدون کندوت ملکه داره و تخم هم میذاره
پس خیالت راحت باشه و به شربت دادنت ادامه بده
اگه تخم روز ندیدی باید ببینی روی قاب هات اصلا ملکه هست یا نه
اگه هست ( اگه ملکه رو با چشم دیدی اما تخم روزی در خونه ها ندیدی ) پس زنبورت یه پس بچه بوده و ملکه ات هنوز باکره است .معمولا 8 روز بعد از به دنیا اومدن ملکه یرای جفت خوردن از کندو به بیرون پرواز میکنه
اما اگه نه تخم روز دیدی ونه ملکه اونوقته که باید بدونی کندوت یتیمه
و باید هر چه زودتر براش یه ملکه جور کنی که بهترین راه هم خریدن ملکه ی جفت خورده هست.قیمتشم از 20 تا 30 تومنه
معمولا 25 تومن میفروشن (روش دادن ملکه به کندو هم اگه کارت به اونجا کشید یا من یا دوستان بهت میگن)
امسال کندوتو از زمستون به سلانتی بگذرون.ایشالا واسه سال بعد میتونی عسل خوبی برداشت کنی
در ضمن اگه پوکه گیر اوردی یهو 2 تا پوکه بهش ندیا
یکی بده بعد اکه ملکه توش تخم گذاشت و تبدیل به تخم هفته شد میتونی پوکه ی بعدی و بدی
( دوست عزیز من هم امسال زنبورداری و شروع کردم اما با مطالعه ی خوب تونستم تغریبا به خیلی چیزا مسلط بشم )
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام مرسی از راهنمایی هایی که کردی من تو تبریز هستم سعی می کنم فردا یک پوکه بگیرم و بدم متاسفانه امروز هی چی گشتم پیدا نکردم .شربت رو هم که هر 2 روز یکبار یک لیوان میدم(1 لیوان شکر +2 لیوان آب) و تقریبا هر 2 یا 3 روز زنبورها شریتو تموم می کنن .امیدوارم که با راهنمایی های شما عزیزان یتونم موفق بشم.

سپاس
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام لطفا یک کتاب جامع که تمامی مباحث توش باشه رو برام معرفی کنین ممنون می شم

سپاس
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

mellifera نوشته شده:سلام لطفا یک کتاب جامع که تمامی مباحث توش باشه رو برام معرفی کنین ممنون می شم

سپاس

با سلام دوست گلم دیدم حسین خان کامل توضیح دادن دیگه چیزی ننوشم.

کتاب پرورش دکتر سعادتمند و دکتر عبادی و کاملترین مرجع هم همین سایته فقط یه چنتا ایرادی داره اینارو رفع کنم دیگه از کتابها هم کاملتر میشه تصویر و نیازی به کتاب نیست اما خوبه یکی دوتا کتاب داشته باشی.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

کتاب زنبور عسل و پرورش آن تعلیف دکتر نعمت الله شهرستانی که چاپ آخرش با تجدید نظر و فنون روز زنبور داریه
البته نکات مهم و کلی همه ی کتاب ها یکیه
من که از این کتاب خیلی رازی هستم
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام امروز روزه پر ماجرایی برای من بود رفتم هر جا تو بازار تا پوکه پیدا کنم هیچ حا نداشتن خلاصه رفتم بیرون شهر یه زنبورستان پیدا کردم و ازش 2 تا خریدم با اینکه یه نیش هم زنبوراش نثارمون کردن.به هر حال با طرف صحبت کردم گفت که عصری می یاد یه نگاهی می ندازه دیروزم با دوستم صحبت کرده بودم اونم گفت که می یاد خلاصه پوکه ها رو همانطور که گفته بودین گذاشتم تا عصری که دوستم اومد و رفتیم سراغ کندو هر چی نگاه کرد ملکه نبود و وقتی تو لارو ها رو دید گفت که نرزا شده و بعد قاپ ها رو درآورد گقت باید بریم یه جای دورتر کتدو رو تکون بدیم خلاصه رفتیم آخر باغمون و کندو رو تکون دادیم یسری از زنبور موندن همونجا و بقیه برگشتن دوباره تو کندو که دوستم گقت خودشون 15 روزه دیگه ملکه می ده خلاصه دوباره قاپ ها رو گذاشتیم و تمام بعد از اینکه دوستم رفت اون طرف که ازش پوکه رو خریده بودم زنگ زد که بیاد ببینه و منم جریان رو براش تعریف کردم که گقت اون نمیشه و دوباره اونا نرزا می شن و دویاره باید ببری بتکونی که این کار درست نیست چون رنبورات کمه و یچه هست با این کار جمعیتشون کمتر هم می شه گفت سریع هرچی تو کلونی زنبورا رو بتکون و قاپ ها رو دربیار گفت فردا بیا پیش من یه ملکه بدم بهت خلاصه منم این کار رو کردم و قاپ ها رو تکوندم و درآوردم تا فردا برم یه ملکه بگریم ازش اما چندتا سوال:البته 2 تا زنبور نر تو کندوم بود

1-روش اول درست بود که دوستم گفت یعنی می زاشتم خودشون تحم ملکه می زاشتن یا احتمال اینکه دوباره تخم نر بزاره بود و باید دوباره می تکوندم؟
2-ملکه جدید رو می گفت که عصری وقت اذان بزار قبول می کنند؟چطور باید ملکه رو بزارم تا قبول کنند؟
3-الان قاپهایی که درآوردم تو هر کدوم از لاروها 3 یا 4 تخم است وقتی ملکه رو گذاشتم تو کندو همون قاپهای قدیم رو که توش تخم ریزی شده با پوکه ها بزارم یا دوباره قاپ جدید درست کنم ؟
4-الان که می خواد ملکه بده از کجا بفهمم که پیر هست یا جون می توننین از ملکه پیر و جون برام عکس بزارین
5-چرا گفت قاپ ها رو دربیار تا قردا ملکه یدم اگه می موند چی می شد؟
6-زنبورا چند روز بدون قاپ در کندو می مونند؟
7-اون زنبورهایی که تکوندیم و موندن اخر باغ چی می شن میمیرن یا بعد از اینکه ملکه رو آوردم می شه برگردون؟
8-الان ملکه رو که گذاشتم تو کندو چند روز بعد شروع به تخم گذاری می کنه؟
7-و اینکه تو بعضی از لارو ها 1 تخم وجود داشت آیا نرریز تو لارو ها یک تخم هم می زاره؟
8-علت اینکه تا حالا زنبورها تخم ملکه نزاشتن چیه؟
7-مگه بچه طبیعی هم بدون ملکه می شه ؟اینم از شانس منه

ممنون از راهنمایی هاتون سپاس
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام
1- به وجود اومدن ملکه فقط از طریق تخمهای ملکه به وجود میاد چون جفتگیری کرده اما کارگران تخمگذار نر فقط تولید میکنن چون جفتگیری نمیتونن بکنن.
2-زیاد فرقی نمیکنه اما چون عصری بیشتر زنبورا داخل کندو هستند بهتره.به وسیله قفس معرفی ملکه این کار رو باید انجام بدی.مستقیم ملکه روول نکنی داخل زنبورا ها میکشن ملکه رو داخل قفس بزار و سوراخشو با عسل پر کن تا زنبورا بخورن و ملکه رو ازاد کنن.باید قفس رو وسط دوتا شان قرار بدی طوری که توری به سمت پایین باشه تا زنبورا و ملکه در ارتباط باشن.
3- بله کارگران تخمگذار چنتا تخم میزارن در داخل یک سلول این هم یک ادرس در این زمینه: viewtopic.php?f=24&t=465
4- ملکه پیر تخمریزیش کمه و شکمش یکم بزرگتره نصبت به ملکه جوان
5- چون توشون تخم وجود داره که زنبور نر به وجود میاد و این تخمها بید مراقبت بشه که این وقت رو از زنوبرای کارگر میگیره یعنی الاف میشن
6- میمونن اما باید زود جمع و جورشون کرد تا هرزه بافی نکنن در داخل کندو یعنی خودشون شروع به موم بافی میکنن.
7- نه دیگه این زنبورا از بین میرن چون تخمگذار شدن و میخورن و تخم میزارن و کار دیگه ای نمیکنن.
8- زنبوران کارگر نمیتونن ملکه تولید کنن چون تخمشون تبدیل به نر میشه و ملکه به وجود نمیاد.
9- بعضی وقتا زمان جمع اوری بچه کندو یا جابجایی ملکه میمیره که از شانس شما اینطوری شده.

شرمنده که خلاصه جواب دادم امیدوارمکه راهنمایی خوبی کرده باشم.موفق باشی.کمکی خواستی بگو.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

mellifera نوشته شده:با سلام
1- به وجود اومدن ملکه فقط از طریق تخمهای ملکه به وجود میاد چون جفتگیری کرده اما کارگران تخمگذار نر فقط تولید میکنن چون جفتگیری نمیتونن بکنن.
2-زیاد فرقی نمیکنه اما چون عصری بیشتر زنبورا داخل کندو هستند بهتره.به وسیله قفس معرفی ملکه این کار رو باید انجام بدی.مستقیم ملکه روول نکنی داخل زنبورا ها میکشن ملکه رو داخل قفس بزار و سوراخشو با عسل پر کن تا زنبورا بخورن و ملکه رو ازاد کنن.باید قفس رو وسط دوتا شان قرار بدی طوری که توری به سمت پایین باشه تا زنبورا و ملکه در ارتباط باشن.
3- بله کارگران تخمگذار چنتا تخم میزارن در داخل یک سلول این هم یک ادرس در این زمینه: viewtopic.php?f=24&t=465
4- ملکه پیر تخمریزیش کمه و شکمش یکم بزرگتره نصبت به ملکه جوان
5- چون توشون تخم وجود داره که زنبور نر به وجود میاد و این تخمها بید مراقبت بشه که این وقت رو از زنوبرای کارگر میگیره یعنی الاف میشن
6- میمونن اما باید زود جمع و جورشون کرد تا هرزه بافی نکنن در داخل کندو یعنی خودشون شروع به موم بافی میکنن.
7- نه دیگه این زنبورا از بین میرن چون تخمگذار شدن و میخورن و تخم میزارن و کار دیگه ای نمیکنن.
8- زنبوران کارگر نمیتونن ملکه تولید کنن چون تخمشون تبدیل به نر میشه و ملکه به وجود نمیاد.
9- بعضی وقتا زمان جمع اوری بچه کندو یا جابجایی ملکه میمیره که از شانس شما اینطوری شده.

شرمنده که خلاصه جواب دادم امیدوارمکه راهنمایی خوبی کرده باشم.موفق باشی.کمکی خواستی بگو.

مرسی از راهنمایی هایی که کردی الان که من کندو رو تکوندم آیا احتمال داره که بازم کارگران تخمگذار نر توشون باشه؟

فردا یعد از اینکه جابجا کردم یه چندتا عکسی می گیزم از ملکه و قاپها مزارم تو سایت خلاصه به دنیای جدید وارد شدم مرسی از همه دوستان و شما که منو راهنمایی می کنین امیدوارم که نتیجه بده
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

ببخشید یادم رقت آیا با معرفی ملکه جدید مشکلات حل می شه و کلونی نجات پیدا می کنه؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

[JUSTIFY]با سلام بله امکانش هست که هم مونده باشه هم برگردن و هم اگه زیاد طول بدین معرفی ملکه رو باز کارگران دیگه ای تبدیل به کارگران تخمگذار بشن.خواهش میکنم.موفق باشی.در صورت قبولکردن ملکه وتغذیه خوب با شربت بله تصویر[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

منم اینجا جواب دادما
جواب منو پاک کردین ؟؟؟ تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

mellifera نوشته شده:منم اینجا جواب دادما
جواب منو پاک کردین ؟؟؟ تصویر

حسین گلم اینجا به غیر از من کسی نمیتونه پاک کنه مطالب رو فقط مطالب چون زیاد بوده این صفحه دوم هستش و مطالبی رو که شما فرستادین در صفحه اول وجود داره در پایین این بخش میبینی صفحه 1 و 2 نوشته بزنی 1 رو میره صفحه ای که مطالبت در اون هست.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

خوب هر 2 صفحه رو دیدم . مطمئنم پست کردم و ارسال شد و اینجا قبل از همه ی نظر ها نظر من بود.اما مبیبنم که نظر من پر تصویر

نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام خوب امروز با یکی کسی که کارش پرورش زنبور هست یه ملکه برداشت رفتیم سراغ کلونی وقتی کلونی رو دید گفت که زنبورات خیلی کمه و حتی ما اگه این ملکه رو هم بشناسونیم بازم بی فایده هست به هر حال منم منصرف شدم .و ازش 3 تا قاپ پر از تخم و ملکه هم که داشت خریدم و قاپ های منو در آوردیم از کندو و قاپ های اونو با زنبوراش که تو کلونیش بود همش رو ریحتیم تو کلونی من خوب از قبل چون من زنبور داشتم اولش درگیر شدن و یه چندتا شهید دادیم ولی بعد از 1 ساعت دیدم همه چی مرتبه یه چندتا سوال:

1-یه عکس از یکی از قاپها انداختم که ملکه هم دیده می شه لطفا ببینید و در مورد ملکه که پیر هست یا جوان و اینکه وضعیت قاپ چطوره نظر بدین؟چون قسمتی که عکس رو تو سایت آپلود می کردیم تو صفحه اول سایت امروز suspend accunt نوشته و هر کاری کردم درست نشد که عکس ور آپلود کنم عکس رو به ایمیلتون فرستادم شرمنده.
2-یه پوکه هم بعد از قاپ سوم انداختم و 1 لیوان شکر + آب ریختم ایراد نداره ؟3 تا قاپ کار شده هست.
3-اون زنبورهای قبلی که تعدادشون کم بود و الان جدید ها رو ریختیم قبلی ها رو همشون رو می کشن یا نه؟چون فقط 3 یا 4 تاشون رو کشته بودن و بعد خبری نشد و زنبورا به شکل نیم دایره جلوی کلونی می چرخیدتد
4-الان که زنبورای طرف رو ریختیم تو کلونی من و من آورذم باغ خودمون خودشون آدرس کندو رو از فردا پیدا می کنند که برن بیرون و برگردند.
5-عکسهایی که تو سایت آپلود می کنید یا آپلود شده رو من نمی تونم ببینم چون عضو نیستم مشکل سایت کی رفع می شه؟

سپاس و ممنون از زحمات شما
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام اقا شرمنده خودمم دچار کشکلات سایت شدم و نمیتونم کاری بکنم.
اما جواباتو میفرستم:
این کار درهم کردندوجمعیت خیلی اشتباهه شانس اوردی که زیاد درگیر نشدن

1- بله اون سایتم داره تعمیرات انجام میده.همه انگاری مشکل دارن. ملکه خوبه احتمال زیاد دو سالشه و خوبه از نظر تخمریزی. راستی شانها رو چند بهت فروختن و ملکه رو؟
2-نه چون دیگه ملکه داره کندوت بهتره تغذیه رو خوب و غلیظ کنی مثلا دو قسمت شکر و یک قسمت اب. هر کاری انجام بده تا زنبورای کارگرت فقط به ملکه و شفیره هات برسن نه کار دیگه
3- اگه تا به حال نکشتن دیگه نمیکشن وادغام میشن اما این کارت اشتباه بوده. اونایی که دورخودشون میچرخیدن یعنی نیش خوردن و در حال مردن هستند.
4-اگه مسیرش زیاد باشه دیگه مشکلی نیست.و اگه بیرون هم نیومده باشن هم باز حله
5- خودمم الن نمیتونم تصویری رو ببینم چون سایت اجازه دیدن رو به من هم نمیده.ببینیم این مسئول هاست ما چیکار میکونه.کشته منو با این دیر کردنش.
پیوست ها
ملكه
ملكه
کشتن ملکه.JPG (31.09 کیلو بایت) مشاهده 28748 مرتبه
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

mellifera نوشته شده:خوب هر 2 صفحه رو دیدم . مطمئنم پست کردم و ارسال شد و اینجا قبل از همه ی نظر ها نظر من بود.اما مبیبنم که نظر من پر تصویر

حسین گلم خودتو ناراحت نکن. من که مطمئنم که پاکش نکردم.حلا خودتو ناراحت نکن یه با دیگه بفرست اگه خواستی.خودمم الان نمیتونمکاری بکنم.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان