طرح توجیهی چیست ؟

هر چی که دوست داشتی.مطالب جالب و خواندنی و...........

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
youka
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
پست: 183
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 24 اردیبهشت 1396, 5:00 pm
تشکر شده: 1 دفعه
تماس:

طرح توجیهی چیست ؟

پست توسط youka »

طرح توجیهی معادل واژه انگلیسی Feasibility Study Report می باشد و عبارتست از گزارشی که توجیه پذیری یک طرح را از جنبه های مختلف بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد.. مقصود از طرح، هر پروژه صنعتی و یا خدماتی می‌باشد که پس از اجرا منجر به ارائه یک محصول و یا خدمت به مصرف کنندگان میانی و یا نهایی می‌گردد. یک طرح ممکن است شامل احداث یک کارخانه تولیدی و یا افزایش یک خط تولید به خطوط تولید یک کارخانه موجود یا تأسیس یک شرکت خدماتی رفاهی باشد. بر این اساس می‌توان جهت تحلیل و بررسی هر تصمیم سرمایه‌گذاری یک گزارش توجیهی آماده نمود.
اهداف طرح توجیهی
طرح توجیهی می تواند برای بدست آوردن اهداف گوناگونی نگارش و تدوین گردد از جمله:
1- طرح توجیهی به صورت شخصی و جهت تصمیم گیری درون سازمانی.
2- طرح توجیهی برای گرفتن تسهیلات و یا جذب سرمایه گذار.
3- طرح توجیهی جهت اخذ مجوز و پروانه طرح.
4- طرح های توجیهی جهت اخذ زمین از بخش های دولتی.
5- طرح توجیهی جهت گسترش کسب و کار
نگارش طرح توجیهی
اکثر مراکز و موسسات جهت پذیرش طرح های توجیهی، فرمت از پیش تعیین شده ای را در وب سایت های خود قرارداده اند که افراد می توانند بر اساس آن به نگارش طرح توجیهی خود بپردازند که غالب کلی تمام طرح های توجیهی یکسان است ولی در جزئیات و بندها مقداری با هم متفاوت هستند باتوجه به اینکه طرح توجیهی مربوط به چه شاخه ای و برای کسب چه امتیازی تدوین می گردد، می تواند سرتیتر ها و بندهای طرح را متفاوت کند. چنانچه برای ایجاد کردن یک طرح کسب کار جدید و نو طرحی نوشته شود باید تفسیر و توضیحات فنی بیشتری در مورد آن داده و جزئیات مربوط به کار بیشتر تشریح گردد ولی چناچه برای توسعه و بزرگ تر کردن یک کار و پیشه قدیمی قصد نگارش طرح را دارید؛ باید علاوه بر تشریح عملکرد گذشته خود به صورت خلاصه و ارائه جوازها و پروانه های موجود، نسبت به چگونگی و علت بزرگ تر کردن آن کسب و کار توضیحات و اطلاعات کامل ارائه گردد.


نمایه کاربر
sanaz71
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
پست: 1
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 10 دی 1398, 5:10 pm
تماس:

طرح توجیهی چیست ؟

پست توسط sanaz71 »

برای تعیین هدف سرمایه گذاری و شروع آن به یک برنامه ای نیاز داریم که پستی و بلندی ها را برای ما مشخص کند و بتوانیم با استفاده از آن بدانیم که آیا سرمایه گذاری ما موفقیت آمیز خواهد بود یا نه. بنابراین با استفاده از طرح توجیهی می توانیم به این اطلاعات و برنامه ها دسترسی داشته باشیم. طرح توجیهی کامل در ابتدا نوع سرمایه گذاری ما را مشخص می کند و ضرر و زیان را تعیین می کند ، حل اگر ضرری در کار باشد ما می توانیم قبل از شروع متوجه آن شویم و از به وجود آمدن آن جلوگیری کنیم. شرکت هایی وجود دارند که طرح توجیهی را انجام می دهند که می توانیم از این مراکز کمک بگیریم.

 در طرح توجیهی اصولی نرم افزار هایی وجود دارد که اطلاعات سرمایه گذاری با استفاده از این نرم افزار ها براورد می شود و سود و زیان تخمین زده می شود. بنابراین برای شروع هر سرمایه گذاری چه بزرگ و چه کوچک به طرح توجیهی خوب نیاز داریم زیرا در صورت ضرر دادن دیگر کاری از دستمان بر نمی آید. فردی که سرمایه گذاری را شروع می کند به سود فکر می کند و می خواهد پس از انجام سرمایه گذاری سود خوبی نصبش شود اما اگر این سود بدست نیاید و نیز موجب از دست رفتن اصل پول هم شود می تواند ضربه ی روحی و مالی جبران ناپذیری را برای ما داشته باشد بنابراین با صرف هزینه ی بسیار کم برای سفارش طرح توجیهی می توانید با استفاده از طرح توجیهی باکیفیت از بابت موفقیت خود مطمئن شوید.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان