صفحه اصلي سايت جستجوگر سايت قوانين سايت تبليغات در سايت كار با تالار گفتمان كار با تالار گفتمان

انواع روش های درست تصفیه آب

هر چی که دوست داشتی.مطالب جالب و خواندنی و...........

مدير انجمن: mellifera

انواع روش های درست تصفیه آب

پستتوسط youka » 22 شهريور ماه 1396 16:30

تصفیه آب به معنای حذف نمودن ناخالصی ها و آلاینده های آب( آلاینده های محلول و معلق در آب) می باشد. هرچه این ذرات ریز تر باشد روش های تصفیه آب دقیق تر و قطعات تصفیه آب مورد استفاده پر هزینه تر است و هر چه ذرات ناخالصی آلاینده درشت تر باشد جدا نمودن آن آسان تر است .
سه فاکتور مهم در یک دستگاه تصفیه آب جهت سالم سازی آب وجود دارد که شامل:
1- اندازه منافذ فیلترها
2- مقاومت فیلترها در برابر انواع آلاینده ها
3- توانایی آن ها در حذف ناخالصی ها.
از جمله روش های تصفیه آب جهت شرب که جز بهترین روش های کشف شده تا کنون هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد.
1- روش کربن فعال
2- روش اولترافیلتراسیون
3- روش اسمز معکوس
استفاده از روش کربن فعال جهت حذف نمودن مواد شیمیایی مضر همچون کلر و حذف کردن بو و مزه نامطلوب و برخی آلودگی های دیگر از آب است و از این روش در مرحله دو- سه تصفیه آب خانگی  استفاده می شود، این روش نمی تواند به خوبی ناخالصی های محلول و دیگر میکروارگانیزم ها را از بین ببرد.
این روش در کنار دو روش اولترافیلتراسیون و اسمز معکوس بکار می رود و در واقع این روش ها مکمل یکدیگر هستند. روش تصفیه اولترافیلتراسیون روشی است که با استفاده از آن تمامی میکروارگانیزم هاو ذرات معلق مضر آب از بین می رود و آب به شکل کامل ضد عفونی شده و زلال و شفاف می گردد، ولی تنها مشکل حذف ناخالصی های محلول در آب ( فلزات سنگین، نیترات و...) و سختی آب می باشد که باید روش های مکمل را برای بهره برداری از آبی سالم را استفاده کرد. تصفیه آب با استفاده از روش اسمز معکوس، یکی از بهترین و موثرترین روش های تصفیه آب آشامیدنی می باشد. این روش دارای تکنولوژی مدرنی می باشد که آب را جهت مصارف متعددی تصفیه می کند. در این روش نحوه تصفیه شامل عبور یک محلول غلیظ از بین دو مانع نیمه تراوا است. با استفاده از این روش تمامی ناخالصی ها از فلزات سنگین محلول در آب( نیترات، سرب، رادویم و...)، مقدار سختی آب، رنگ و مواد آلی محلول در آب از بین می رود.
در زیر به انواع دیگر روش های تصفیه آب که در بخش های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد، اشاره می شود.
1.    تصفیه آب به روش سیستم تبادل یونی
2.    تصفیه آب به روش سیستم نانو فیلتراسیون
3.    تصفیه آب به روش EDI
4.    تصفیه آب به روش EDR
تصفیه آب به روش سیستم تبادل یونی، یکی از انواع و اشکال پدیده های جذب سطحی می باشد که در ان بخش سیال در تماس با بخش جامد جاذب قرار می گیرد. در این نوع از تماس برخی از اجزای موجود در فاز سیال جذب فاز جامد شده و از سیال جدا می شوند. این فرایند برگشت پذیر می باشد که طی آن یون های خارجی موجود در آب به وسیله گروه های عامل جذب می شود و بدین ترتیب آب عاری از هر گونه ناخالصی یونی می شود.
تصفیه آب به روش سیستم نانو فیلتراسیون، در واقع هدف روش های پیشرفته تصفیه آب حذف املاح محلول در آب است ولی بخش مهم این است که جهت کاربردهای گوناگون آب درجه خلوص مختلفی مورد نیاز است. نانوفیلتراسیون نسبت به روش اسمز معکوس و اولترا فیلتراسیون دارای مزایای ویژه ای می باشد. از جمله آن که در اولترافیلتراسیون مقدار آلاینده های مصرفی نسبت به حد مجاز بیشتر و در روش اسمز معکوس میزان خلوص آب بیش از حد معمول است. از جمله مزایای این روش می توان حذف نمک های چند ظرفیتی، امکان تصفیه آب در مقیاس وسیع، از بین بردن باکتری ها، ویروس ها، حذف سختی، شوری و کدورت آب و... می توان اشاره کرد.منبع : دیجی پاکاب
تصفیه آب به روش EDI، یکی از نیاز های مهم برخی صنایع حساس استفاده از آبی با مقدار خلوص زیاد می باشد. که برای این بخش از روش EDI استفاده می شود. در واقع این روش ترکیبی از فرایند تبادل یونی و فیلتراسیون غشایی است.
تصفیه آب به روش EDR، در این روش آب به وسیله جریان برق و هم چنین با کمک غشاهای آنیونی و کاتیونی عمل جداسازی املاح از آب شکل می گیرد.
نماد کاربر
youka
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
 
پست ها : 183
تاريخ عضويت: 24 ارديبهشت ماه 1396 17:00
نام واقعی: یوکابد قاجاریان
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 1 دفعه
امتياز: 7880

Re: انواع روش های درست تصفیه آب

پستتوسط radgostarnovin » 8 مهر ماه 1396 13:01

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی را می‌توان به طور کلی به سه دسته تقسیم کرد:
فیلتراسیون یا نرم کننده ها UF _ سیستم‌های اسمز معکوس _ انواع تصفیه آب خانگی با فیلتر

دستگاه تصفیه آب خانگی از نوع نرم‌‎کننده آب اغلب برای از بین بردن سختی آب استفاده می‌شود که هر چند برخی ضعف‌ها را دارد ولی برای سلامتی بدن ضرری را به همراه ندارد. آب‌های سخت آب‌هایی هستند که در دل خود جامدات مختلف مانند انواع کربنات سدیم و یا کربنات منیزم را دارند. این موارد در اصطلاح خانگی به آهک آب معروف است.

https://www.radgostarnovin.com/articles ... -purifiers
نماد کاربر
radgostarnovin
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
 
پست ها : 2
تاريخ عضويت: 8 مهر ماه 1396 12:54
نام واقعی: رضا
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 70مباحث مشابه


بازگشت به مطالب جذاب و خواندني

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان


سلام مهمان گرامي؛

مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد