گفتگو با سید فردین صفوی

موضوعات : اخبار

گفتگوی صمیمی با سید فردین صفوی

رئیس اتحادیه کشاورزی زنبورداران استان اردبیل

با سلام و خسته نباشید از اهداف و برنامه های اتحادیه تعاونی کشاورزی زنبورداران استان اردبیل مطالبی بیان نمایید؟

آنچه همواره جز وظایف قانونی اتحادیه بوده است دفاع از حقوق زنبورداران در مراجع تصمیم گیری و دستگاه های اجرایی مانند وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستگاه های قانون گذاری مانند مجلس و کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و تلاش در راستای تسهیل قوانین ، تدوین قوانین به نفع این صنعت و فعالان آن و ارائه چشم انداز مفید جهت سرمایه گذاری می باشد .

تاکنون در راستای اهداف فوق که یکی از مهمترین آنها بحث آموزش ، ترویج و فرهنگ سازی این صنعت زود بازده و همچنین زنبورعسل به عنوان یک حشره گرده افشان و حافظ محیط زیست که نقش بسیار ارزنده ای به لحاظ عمل گرده افشانی و افزایش سطح کیفی و کمی محصولات زراعی و باغی و احیای مراتع و جنگل ها و در نتیجه حفظ خاک این عنصر ارزشمند دارا می باشد که این مهم همواره از طریق رسانه ملی اینترنت و بروشورهای علمی اطلاع رسانی و فرهنگ سازی می شود از همه کسانی که دل در گرو ایرانی سربلند دارند درخواست همکاری درجهت حفظ این حشره نجیب و ارتقاع سطح زندگی زنبورداران را داریم .

در ضمن با توجه به اهمیت روز افزون تغذیه می بایست عسل طبیعی به عنوان یکی از با ارزش ترین مواد غذایی در دسترس همگان قرار گیرد هم اکنون میزان مصرف سرانه مردم از 180 گرم به 925 گرم افزایش یافته که این ناشی از اعتماد سازی زنبورداران می باشد که هنوز ما با میزان مصرف سایر کشور ها فاصله زیادی داریم و امیدواریم با همکاری مشترک با سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان زمینه ارتقا مصرف و سالم سازی فضای تولید فراهم شود.

آقای صفوی در مورد مشکلات صنعت زنبورداری کشور و استان اردبیل توضیحاتی داده و پیشنهادات شما چیست ؟

1-مشکل بسته بندی ضعیف عسل باعث گردیده صادرات این محصول به صورت فله ای به بازار های خارجی راه یافته و با برند های کشوری همچون ترکیه به کشورهای اروپایی و آمریکایی صادر شود.

پیشنهاد بنده با حمایت مسئولان زیربط سرمایه گذاری و به وجود آوردن صنایع مدرن بسته بندی در صادرات غیر نفتی ، ارز آوری برای کشور و همچنین در زمینه اشتغال زایی قدم های خوبی برداشت.

2-برداشت استاندارد اجباری از عسل که شاهد افت کیفیت این محصول با ارزش و به دنبال آن ورود عسل های نا مرغوب به بازار های داخلی خواهیم بود که این عمل لطمه سنگینی به صنعت زنبورداری وارد خواهد کرد

3-عدم قیمت گذاری بر عسل که باعث سود جویی های فراوانی در فروش این محصول می گردد.  پیشنهاد بنده قیمت گذاری عسل باید استانی گردد و با همکاری اتحادیه زنبورداران هر استان با سازمان صنعت ، معدن تجارت و بازرگانی و کشاورزی آن استان تعیین گردد.که ملاک قیمت اصولا براساس کیفیت باید تعیین شود و با این روش عدالت در بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان رعایت خواهد شد.

4- نبود نظارت کافی در عرضه عسل های شهد بدون نام و نشان در بازار که پیشنهاد می گردد از عرضه عسل های بدون برند و مجوز بهداشتی از معاونت غذا و دارو جلوگیری به عمل آید تا اعتماد مصرف کنندگان جلب گردد . و برای عسل های فله و خام با راه اندازی آزمایشگاه کنترل کیفی استانی توسط اتحادیه عسل های زنبورداران مورد آزمایش و با تایید اتحادیه وارد چرخه بازار گردد.   

5-نبود داروهای موثر برای درمان بیماری های زنبور عسل که باعث ورود داروهای قاچاق و تقلبی در بازار شده که تلفات زنبورهای عسل را در پی داشته است پیشنهاد می گردد با راه اندازی آزمایشگاه تشخیص بیماری های زنبور عسل با همکاری اتحادیه در هر استان تاسیس گردد .

6-  به علت عدم نظام مند بودن و مدیریت ضعیف اتحادیه سراسری، صنعت زنبورداری را به چالش کشانده و به خواسته های زنبورداران جامع عمل نپوشانده است پیشنهاد می گردد اتحادیه کشوری در فروش و صادرات عسل و واردات موم و همچنین اصلاح نژاد ملکه و واردات ملکه زنبور عسل قدم های مثبتی بردارد که متاسفانه چنین نشده است.

7-عدم برگذاری جشنواره های برداشت عسل در هر استان و برگزاری نمایشگاه های عرضه مستقیم عسل از تولید به مصرف ، پیشنهاد می شود  با برگزاری آنها بازار را از حالت رکود خارج و عسل را به طور مستقیم به دست مصرف کنندگان با قیمت عادلانه و بدون واسطه رساند و با این روش رقابت سالم بین اتحادیه های هر استان ایجاد کرد .

به نظر شما مصرف کنندگان در خرید عسل باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

به مصرف کنندگان توصیه می شود اگر قصد خرید عسل شهد را دارند حتما به علامت معاونت غذا و دارو و نشان استاندارد توجه داشته باشند در غیر این صورت خرید عسل با موم پیشنهاد می گردد . و قیمت یک کیلو عسل طبیعی ( بدون تغذیه ) چه با موم و شهد نباید از 60هزار تومان بیشتر باشد . و قیمت های بالاتر سود جویی و فریب دادن مصرف کنندگان است .
کپی
لینک اشتراک گذاری