اسکان و بيمه کلني هاي زنبور عسل در فارس

موضوعات : اخبار

اسکان و بيمه کلني هاي زنبور عسل در فارس     

با پایان فصل مهاجرت زنبورداران بیش از 400 هزار کلنی زنبور عسل در استان فارس اسکان یافته که از این تعداد 20 هزار کلنی بیمه شده است .
مدیر طیور و زنبور عسل سازمان جهادکشاورزی فارس افزود: پارسال 130هزار کلنی زنبور عسل در فارس بیمه و 13 میلیارد ریال خسارت به زنبورداران پرداخت شد.
ستوده با اشاره به اینکه صندوق بیمه کشاورزی به‌منظور تنوع در ارائه خدمات، جهت پوشش بیمه‌ای محصول زنبور عسل حوادث حین حمل و نقل و جابجایی کوچ، بارندگی سیل‌آسا، خشکسالی، سرما و گرمای ناگهانی، حمله وحوش، سمپاشی، آتش‌سوزی غیرعمد به هنگام استقرار از کندوها (زمان فعالیت کندو) ، سیل، زلزله، طوفان و صاعقه را مشمول طرح دانسته است افزود : بیمه کندوها تنها در مواقع فعالیت زنبورهای عسل که امکان بازکردن در کندو جهت بررسی جمعیت آن و سلامتی کلونی فراهم باشد انجام می‌شود .
همه ساله زنبور داران شهرهای شمال فارس واستانهای اصفهان، چهار محال وبختیاری، ویزد با آغاز فصل سرما به دلیل شرایط آب وهوائی مناسب استان فارس و برای زمستان گذرانی و پرورش زنبور به مناطق جنوبی فارس از جمله شهرستان مهر مهاجرت می کنند.
در استان فارس از هر کندو 15 کیلوگرم عسل برداشت می شود که سه کیلوگرم بیشتر از میانگین کشوری است .
به سبب وجود گیاهان مختلف در فارس عسل تولید شده در استان از بهترین و مرغوبترین عسل های کشور است .
از جمله عسل های تولیدی در فارس میتوان به عسل مرکبات ، نارنج ، گَوَن و کُنار اشاره کرد .
شهرستان‌های فیروز آباد، جهرم، آباده، شیراز و سپیدان از مراکز عمده پرورش و نگهداری زنبور عسل در استان فارس است.
ستوده گفت: امسال از 400 هزار کلنی زنبور عسل در استان فارس 3 هزار و 400 تن عسل تولید می شود .
هم اکنون بالغ بر 4 هزار نفر در استان فارس به زنبور داری مشغول هستند و از این نظر فارس رتبه سوم کشوری را دارا ست.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : شنبه 30 دي ماه 1391
  • 5336 بازدید
  • 1 نظر