حمایت بیشتر مسوولان ازاین صنعت زنبورداری

موضوعات : اخبار

شماری از زنبورداران كشور خواستار حمایت بیشتر مسوولان ازاین صنعت شدند
كرج - شماری از زنبورداران كشور، خواستار حمایت بیشتر مسوولان ذیربط از صنعت زنبور داری و تولید عسل شدند.
آنان روز سه شنبه در حاشیه جشنواره عسل و سلامت جامعه در كرج در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشتند: در صورت حمایت زنبور داران علاوه بر افزایش تولید این محصول سالم زمینه افزایش اشتغال نیز فراهم می شود.
' ‌علیرضا كردیان '‌ تولید كننده عسل از استان آذربایجان شرقی كه سال 84 زنبور دار نمونه شناخته شده است ، گفت:‌ گران بودن داروهای زنبور عسل مانند كنه واروا از جمله مشكلات تولید كنندگان عسل است كه متاسفانه اكنون هیچگونه حمایتی نمی شود و شركت تعاونی نیز عملكرد ضعیفی در این زمینه دارد.
وی كه در منطقه دریان شهرستان شبستر این استان به زنبور داری اشتغال دارد افزود:‌ اكنون 1200 كندو دارم كه از هر كندو 32 كیلو برداشت داشته ام و پنج فرصت شغلی ایجاد كرده ام .
كردیان اضافه كرد:‌ در شهر صنعتی شبستر كارخانه بسته بندی عسل را با سرمایه گذاری پنج هزار میلیون ریال كه دو هزار میلیون ریال آن از تسهیلات بانكی بنگاه زود بازده در دست انجام دارم كه بهار سال آینده به بهره برداری می رسد و 14 اشتعال ایجاد می شود.
' محمد رنجبر '‌ دیگر تولید كننده عسل از منطقه اورامان شهرستان مریوان استان كردستان گفت:‌ دادن امكانات ، ارایه تسهیلات بانكی و تبلیغ برای این محصول سالم می تواند علاوه بر افزایش تولید ، زمینه استفاده بیشتر مردم از این ماده غذایی مفید را فراهم كند.
وی افزود:‌ اكنون دارای 150 كندوی مدرن با تولید متوسط هفت كیلوگرم از هر كندو هستم كه سه فرصت شغلی ایجاد كرده ام و طی 20 سال زنبور داری توانسته ام 15 شغل برای سایر همشهریانم فراهم كنم.
وی یادآورشد:‌ بیشتر محصولات تولیدی را از طریق مرز به كشور عراق هر كیلوگرم حدود 300هزار ریال صادر می كنم.
' ‌وحید شریفی ' دیگر تولید كننده عسل از منطقه طالقان استان البرز گفت :‌ هشت سال است كه به زنبور داری مشغولم و اكنون 220 كندوی مدرن كه به طور متوسط 5/7كیلو تولید عسل دارم.
وی افزود:‌ عدم شناخت مردم از این محصول طبیعی و سلامت بخش عمده مشكل ما تولید كنندگان است كه با اطلاع رسانی خوب و استفاده بیشتر مردم از عسل وضعیت اقتصادی تولید كنندگان بهبود می یابد.
وی یادآورشد:‌ در اختیار قرار دادن ملكه های اصلاح نژاد شده و وسیله حمل و نقل برای كوچ با قیمت مناسب و كم می تواند بخشی از مشكلات زنبور داران را كاهش و رفع كند.
رییس انجمن عسل ایران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: مشكلات متعددی فرا روی صنعت زنبورداری كشور قرار دارد كه بازار عسل یكی از مشكلات است كه در این جشنواره به آن پرداخته ایم.
' ‌غلامحسین طهماسبی ' افزود: با اجباری شدن استاندارد عسل و ایجاد اعتماد در مصرف كنندگان موجب توسعه فرهنگ مصرف عسل شده و این امر موجب توسعه كیفی و كمی صنعت زنبور داری كشور می شود.
وی اضافه كرد:‌ نتایج تحقیق و پژوهش در دست انجام ، مواردی مانند تولید ملكه اصلاح نژاد و كنترل آفات با مقاوم سازی به كنه در دست اجرا ، زمینه كاهش مشكلات زنبور داران كشور را به دنبال دارد.
طهماسبی یادآورشد: ارایه تسهیلات بانكی به زنبور داران نیز در حال انجام است ولی در زمینه حمل و نقل و كوچ نیازمند بسته حمایتی با توجه به بالارفتن نرخ حاملهای سوختی است كه انتظار می رود مانند سایر بخش های كشور در این زمینه هم مساعدت لازم صورت پذیرد.
به گفته وی ،‌ اكنون در كشور بیش از 60 هزار زنبور دار و پنج میلیون و 11 هزار كلنی ،‌ سالانه 45 هزار تن عسل تولید می كنند كه این میزان تولید ،سه درصد عسل تولیدی جهان كه یك میلیون و 500 هزار تن است را تشكیل می دهد.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، جشنواره عسل و سلامت كشور با شركت بیش از 700 نفر از زنبور داران و سازندگان لوازم زنبور داری اكنون در كرج در حال برگزاری است كه سه روز دیگر ادامه دارد.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : چهارشنبه 18 آبان ماه 1390
  • 2530 بازدید
  • 0 نظر