عسلهای تقلبی عسل استان را تهدید می کند

موضوعات : اخبار

مدیر امور طیور و زنبور عسل جهاد کشاورزی همدان:
عسلهای تقلبی عسل استان را تهدید می کند
امسال 1500 تن عسل تولید می کنیم
مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: وجود عسلهای تقلبی در بازار تولید عسل استان را تهدید می کند.
"محمد نظرپور" امروز در گفت و گو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه همدان، اضافه کرد: وجود عسلهای تقلبی در بازار یکی از مشکلات اساسی زنبور داران محسوب می شود که جا دارد دستگاه های متولی همچون دانشگاه علوم پزشکی در این راستا وارد عمل شده و این معضل را حل کنند.
وی ادامه داد: فعالیت زنبور عسل به آب و هوا و اقلیم مناسب بستگی دارد به طوریکه در صورت وجود دشتهای سبز و آب و هوای مناسب عسل با کیفیتی تولید می شود.
وی با اشاره به اینکه واحدهای پرورش رنبور عسل هم به صورت سنتی و هم صنعتی فعالیت می کنند، یادآور شد: عسلهایی که در واحدهای صنعتی تولید می شود از نظر وزنی بالا و قیمت پایینی دارد و این درحالیست که واحدهای سنتی که به تولید عسل می پردازند با وجود تولید کم، عسل باکیفیتی تولید می کنند.
وی با بیان اینکه سال گذشته به علت گرما و گرد و غبار سال خوبی برای زنبورداران نبود، اعلام کرد: سال گذشته 918 تن عسل در استان تولید شده است که رتبه نهم کشور را به خود اختصاص داده ایم.
به گفته نظرپور نیمی از عسل در واحدهای سنتی و مابقی در واحدهای صنعتی تولید می شود.
وی خاطرنشان کرد: پیش بینی کرده ایم برای سالجاری هزار و 500 تن عسل در استان تولید کنیم.
مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه در سالجاری تولید عسل افزایش داشته ایم، اظهار کرد: سرانه مصرف در استان به ازای هر نفر 600 گرم است.
وی درباره تعداد زنبور داران استان نیز گفت: در استان هزار و 995 زنبوردار در استان فعالیت می کنند که سه  و 23 صدم درصد از زنبور داران کشور را در برمی گیرد و رتبه 10 کشور را داراست.
وی تصریح کرد: 170 هزار کلونی زنبور عسل در استان وجود دارد که که استان از این نظر رتبه هشتم کشور را داراست.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : چهارشنبه 3 اسفند ماه 1390
  • 2736 بازدید
  • 1 نظر