موم عسل محل تجمع سموم ضد کنه

موضوعات : اخبار

عضو کمیته بیماری های زنبور عسل سازمان نظام دامپزشکی:
موم عسل محل تجمع سموم ضد کنه/ از جویدن موم خودداری کنید
دامپزشک: عضو کمیته تخصصی بهداشت و بیماری های زنبور عسل سازمان نظام دامپزشکی گفت: زمان سم پاشی کندوها علیه کنه، تمام این سموم در موم کندوها جمع می شود.
سعیده صیف هاشمی، عضو کمیته تخصصی بهداشت و بیماری های زنبور عسل سازمان نظام دامپزشکی با بیان این مطلب به "دامپزشک" اظهار داشت: به دلیل وجود باقیمانده های سموم در موم عسل، به افراد توصیه می شود از جویدن آن خودداری کنند.
وی افزود: وقتی عسل را با موم می جویم تمامی سموم به بدن وارده شده و برای سلامت انسان مشکل ایجاد خواهد کرد.
صیف هاشمی در پاسخ به این سوال که سموم مورد استفاده برای سمپاشی کندوها بیشتر از چه دسته‌ای هستند، گفت: این سموم با نام‌های تجاری مختلف به بازار عرضه می شوند.
وی ادامه داد: متاسفانه کندو داران بدون تجویز و نظر دامپزشک به کرات اقدام به سم پاشی کندوهای خود می کنند در حالی که این اقدام باید تحت نظر دامپزشک انجام شود.
عضو کمیته تخصصی بهداشت و بیماری های زنبور عسل سازمان نظام دامپزشکی تصریح کرد: اگر سمپاشی بر اساس نظر دامپزشک انجام شود، یک دوره استراحت قبل از برداشت برای کندوها در نظر گرفته می شود.
وی اضافه کرد: با این روش خطر باقیمانده ها و مشکلات ناشی از آن برای مصرف کننده برطرف می شود.
تعاونی زنبورداران نباید دارو وارد کند
صیف هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: متاسفانه سم پاشی سرخود زنبوردارن با هدف مقابله با خسارات اقتصادی ناشی از تلفات زنبورها انجام می شود که باید با این مسئله به صورت ریشه ای برخورد کرد.
وی افزود: در گذشته داروها فقط توسط دامپزشک تجویز می شد اما امروز اتحادیه زنبورداران اقدام به واردات دارو کرده و بدون تجویز دامپزشک آن را توزیع می کند.
عضو کمیته تخصصی بهداشت و بیماری های زنبور عسل سازمان نظام دامپزشکی تاکید کرد: همانگونه که در انسان استفاده از هر نوع دارویی با نسخه پزشک انجام می شود در مورد زنبورها نیز استفاده از داروها باید با نسخه دامپزشک باشد.
عدم حضور دامپزشکی در واحدهای کوچک و سنتی
صیف هاشمی در پاسخ به این سوال که آیا دامپزشکی بر عملکرد تمامی کندوداران نظارت داشته و برای تمامی واحدهای تولیدی یک دامپزشک وجود دارد، گفت: اگر زنبوردار بخواهد، دامپزشکی در واحد پرورشی وی حضور خواهد یافت.
وی ادامه داد: سازمان دامپزشکی سعی می کند تمامی کندوها را تحت نظر داشته باشد اما اگر یک نفر ده کندو خریده و مانند واحدهای پرورش سنتی مرغ در گوشه ای آن را بگذارد، دامپزشکی نمی تواند نظارت لازم را روی این کندوها داشته باشد.
عضو کمیته تخصصی بهداشت و بیماری های زنبور عسل سازمان نظام دامپزشکی تصریح کرد: سازمان دامپزشکی به مراکزی که از وجود کندوهای آنها اطلاع داشته باشد و مراکزی که دارای مجوز فعالیت هستند، حتما سرکشی می کند.
استاندارد باقیمانده ها سختگیرانه تر از همیشه
صیف هاشمی در پاسخ به این سوال که علیرغم وجود استانداردهای سخت گیرانه تر ایران درباره باقیمانده ها، متاسفانه این استانداردها در کشور اجرایی نمی شود، گفت: در 5 سال اخیر استاندارد باقیمانده ها بسیار سخت گیرانه تر شده است.
وی افزود: در حال حاضر مطالعات زیادی روی باقیمانده های دارویی و سموم در مواد غذایی انجام شده است.
عضو کمیته تخصصی بهداشت و بیماری های زنبور عسل سازمان نظام دامپزشکی ادامه داد: متاسفانه به دلیل مشکلات زیادی که در صنعت زنبورداری وجود دارد و قیمت های پایین عسل، زنبوردار از ترس اینکه سرمایه های خود را از دست بدهند به صورت خودسرانه اقدام به سم پاشی کندوها می کند.
وی تاکید کرد: مشکلات زنبورداران باید به شکل ریشه ای حل شود.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : شنبه 7 مرداد ماه 1391
  • 5836 بازدید
  • 0 نظر