علت‏ ‏گرفتن‏ ‏ملکه‏ ‏بعد‏ ‏از‏ ‏زدن‏ ‏ماژیک

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
fayaz
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: آذربایجان غربی.ارومیه
تماس:

علت‏ ‏گرفتن‏ ‏ملکه‏ ‏بعد‏ ‏از‏ ‏زدن‏ ‏ماژیک

پست توسط fayaz »

من‏ ‏امروز‏ ‏‏ ‏میخواستم‏ ‏ملکه‏ ‏هام‏ ‏رو‏ ‏ماژیک‏ ‏بزنم‏ ‏تا‏ ‏یکیش‏ ‏رو‏ ‏زدم‏ ‏گذاشتم‏ ‏رو‏ ‏قاب‏ ‏زنبورا‏ ‏ملکه‏ ‏رو‏ ‏گرفتن‏ ‏به‏ ‏شکل‏ ‏عجیبی‏ ‏بهش‏ ‏حمله‏ ‏کردن.میخواستن‏ ‏بکشنش‏ ‏اما‏ ‏من‏ ‏ملکه‏ ‏رو‏ ‏گرفتم‏ ‏گذاشتم‏ ‏داخل‏ ‏قفس.ودیگه‏ ‏ملکه‏ ‏هنرو‏ ‏رنگ‏ ‏نزدم.لطفا‏ ‏علتش‏ ‏رو‏ ‏توضیح‏ ‏بدین‏ ‏راه‏ ‏وروش‏ ‏صحیح‏ ‏استفاده‏ ‏از‏ ‏ماژیک‏ ‏را‏ ‏توضیح‏ ‏بدین.ماژیک‏ ‏هم‏ ‏uni posca‏ ‏هست.

نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

Re: علت‏ ‏گرفتن‏ ‏ملکه‏ ‏بعد‏ ‏از‏ ‏زدن‏ ‏ماژیک

پست توسط manoto_mr »

fayaz نوشته شده:من‏ ‏امروز‏ ‏‏ ‏میخواستم‏ ‏ملکه‏ ‏هام‏ ‏رو‏ ‏ماژیک‏ ‏بزنم‏ ‏تا‏ ‏یکیش‏ ‏رو‏ ‏زدم‏ ‏گذاشتم‏ ‏رو‏ ‏قاب‏ ‏زنبورا‏ ‏ملکه‏ ‏رو‏ ‏گرفتن‏ ‏به‏ ‏شکل‏ ‏عجیبی‏ ‏بهش‏ ‏حمله‏ ‏کردن.میخواستن‏ ‏بکشنش‏ ‏اما‏ ‏من‏ ‏ملکه‏ ‏رو‏ ‏گرفتم‏ ‏گذاشتم‏ ‏داخل‏ ‏قفس.ودیگه‏ ‏ملکه‏ ‏هنرو‏ ‏رنگ‏ ‏نزدم.لطفا‏ ‏علتش‏ ‏رو‏ ‏توضیح‏ ‏بدین‏ ‏راه‏ ‏وروش‏ ‏صحیح‏ ‏استفاده‏ ‏از‏ ‏ماژیک‏ ‏را‏ ‏توضیح‏ ‏بدین.ماژیک‏ ‏هم‏ ‏uni posca‏ ‏هست.

با سلام .
علامتگذاری ملکه :
به چند دلیل پشت ملکه رو رنگ میزنن :
۱ - راحت تر بشه توی کندو پیداش کرد . مثلا توی پاییز پیدا کردن ملکه بدلیل کوچک شدن شکمش کار مشکلیه یا توی بهار و توی شلوغیه کندو میشه ملکه رو راحت تر پیدا کرد .
۲ - تشخیص سن ملکه با توجه به رنگ پشتش (با توجه به اینکه ماژیک های مخصوص رنگ کردن پشت ملکه خیلی کمه میشه از پونزهای رنگی و چسبوندن اون به کنار کندو استفاده کرد - قبلا من از این روش استفاده میکردم )
۳ - فهمیدن این که بچه طبیعی پس بچه هست یا پیش بچه . اگه ملکه علامت دار بود پیش بچه و در غیر اینصورت پس بچه .
قبل از اینکه چیزی رو توضیح بدم بگم که بهیچ وجه ملکه جفت نخورده و باکره رو رنگ نکنید و حتما بعد از تخمریزی ملکه این کار رو انجام بدین .
با چه چیزایی میشه ملکه رو رنگ کرد :
۱ - ماژیک مخصوص UNI POSCA - رنگش زود خشک میشه و خیلی سخت پاک میشه .
۲ - لاک ناخن مرغوب
۳ - لاک غلط گیر
۴ - پلاک های عدد دار بهمراه چسب
پیشنهاد : بهتره روش هایی رو که در پایین توضیح میدم رو اول روی زنبورای نر آزمایش بکنید و بعد برین سراغ ملکه ها . راستی زنبورهای نر رو بعد از رنگ کردن بکشید .
گرفتن ملکه و آماده کردنش برای علامت گذاری :
۱ - ملکه رو پیدا میکنیم !!!
۲ - سینه ملکه رو میگیریم . بطوری میگیریمش که دستمون بهیچ وجه به شکمش نخوره چون ممکنه باعث آسیب زدن به تخمدان ها بشیم که مساویه با ضعیف شدن کلنی . (یادآوری : بدن حشرات از سه بخش تشکیل شده ، سر - سینه - شکم )
نکته : بعضیا ملکه رو از پاهاش میگیرن که کار غلطیه و به تازه کارا توصیه نمیکنم .
رنگ کردن ملکه با استفاده از ماژیک یا لاک غلط گیر :
۱ - نوک لاک رو کمی به بدنه ی چوبیه کندو فشار میدیم تا مقداری لاک روی نوکش جمع بشه . نباید قطره زیاد بزرگ بشه .
۲ - نوک لاک رو به پشت سینه ملکه میزنیم (محل اتصال دو بال به ملکه - یادتون باشه نباید غده ای که در انتهای سینه ملکه هست رنگی بشه )
۳ - پشت ملکه رو چند ثانیه فوت میکنیم تا لاک خشک بشه .
۴ - اونو به آرامی داخل زنبورا رها میکنیم و چند ثانیه زیر نظرش میگیریم .
رنگ کردن ملکه با لاک ناخن :
۱ - یه تیکه چرم ، پلاستیک نرم یا یه چیزی شبیه به اینا رو آماده میکنیم .
۲ - چرم یا پلاستیک رو داخل در لاک غلط گیر میزاریم . ( طبیعیه که خود قلم موی لاک باید بیرون آورده بشه )
۳ - در لاک رو به اندازه یه چوب کبریت سوراخ میکنیم بطوری که چرم هم سوراخ بشه .
۴ - حالا یه چوب کبریت رو داخل سوراخ قرار میدیم .
۵ - با بیرون کشیدن چوب کبریت چرم لاک های دور چوب رو گرفته و فقط رنگ نوک چوب باقی میمونه
۶ - از اینجا به بعد مثل روش قبلی انجام میشه .
نکته ۱ : از لاک مرغوب استفاده بکنید .
نکته ۲ : حتما گوگرد سر کبریت رو بکنید .
چسباندن پلاک فلزی با چسب :
۱ - یه چیزی مث همون ظرفی که برای لاک درست کردیم رو پر از چسب مخصوص میکنیم .
۲ - بعد از زدن چسب کمی صبر میکنیم و بعد پلاک رو به آرامی به پشت ملکه می چسبونیم .
راه حل : برای برداشتن پلاک و چسبوند اون به ملکه کافیه نوک انگشتمون رو کمی مرطوب بکنیم ( با عرض پوزش - بطور مثال با آب دهان ) بعد با زدن نوک انگشتمون به پلاک اونو برداریم .
۳ - بعد از آزاد کردن ملکه ، رفتار کارگر ها رو زیر نظر میگیریم تا مطمئن بشیم که با ملکه کاری ندارن .

برای رنگ زدن ملکه وسیله ای وجود داره که کار رو راحت تر میکنه :

بعد از بیرون کردن کارگر ها ملکه رو به آرامی به سمت توری پلاستیکی بیارین .

بعد از رنگ کردن ملکه سریعا سرنگ رو باز بکنید تا بدن ملکه رنگی نشه .میبینید که خود من هم برای اولین بار این اشتباه رو مرتکب شدم .

میتونین این وسیله رو با سرنگ ۵۰ سی سی بسازید - اگه خواستین کامنت بزارید تا توضیح بدم .
نمایه کاربر
kazemi
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبریز
تشکر کرده: 99 دفعه
تماس:

پست توسط kazemi »

fayaz نوشته شده:من‏ ‏امروز‏ ‏‏ ‏میخواستم‏ ‏ملکه‏ ‏هام‏ ‏رو‏ ‏ماژیک‏ ‏بزنم‏ ‏تا‏ ‏یکیش‏ ‏رو‏ ‏زدم‏ ‏گذاشتم‏ ‏رو‏ ‏قاب‏ ‏زنبورا‏ ‏ملکه‏ ‏رو‏ ‏گرفتن‏ ‏به‏ ‏شکل‏ ‏عجیبی‏ ‏بهش‏ ‏حمله‏ ‏کردن.میخواستن‏ ‏بکشنش‏ ‏اما‏ ‏من‏ ‏ملکه‏ ‏رو‏ ‏گرفتم‏ ‏گذاشتم‏ ‏داخل‏ ‏قفس.ودیگه‏ ‏ملکه‏ ‏هنرو‏ ‏رنگ‏ ‏نزدم.لطفا‏ ‏علتش‏ ‏رو‏ ‏توضیح‏ ‏بدین‏ ‏راه‏ ‏وروش‏ ‏صحیح‏ ‏استفاده‏ ‏از‏ ‏ماژیک‏ ‏را‏ ‏توضیح‏ ‏بدین.ماژیک‏ ‏هم‏ ‏uni posca‏ ‏هست.
من امسال 20تا ملکه را بالاک غلط گیر رنگ کردم هیچ مشکلی هم نداشتم فقط زمان برگردانده ملکه به کندو یه بار دود روی ملکه وزنبورهایی که به اسقبالش می آمدند می زدم البته این روش را خودم همینجوری کشف کردم ونمی دونم که کاردرستی یا نه؟
MIRKAZEMI
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

دوستان عزیز برای جلوگیری از مردن ملکه هنگام رنگ کردن بهتر بعد از رنگ کردن در داخل قفسک بزارید ب مدت 5 دقیقه تا کاملا رنگ خشک بشه و بوش بره .
بعد اونو دوباره به کندو تحویل بدید.
کار از محکم کاری عیب نمیکنه تصویر
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام روش رنگ آمیزی ملکه روش خوبی است ولی برای کارهای تحقیقاتی که در زمینه اصلاح نژاد زنبور عسل توسط متخصصین این رشته بکار می رود تا ملکه های مرغوب را بتوان شناخت واز آنها نژاد بهتری را تولید کرد در هنگام بیرون آمدن وتقسیم کلنی راهی سریع برای پیداکردن ملکه در کلنی است.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 12 مهمان