به نظر شما مشکل چیه؟؟(سرماخوردگي يا لوك)

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
yahyabasami
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: سرپل ذهاب
تشکر کرده: 26 دفعه
تماس:

به نظر شما مشکل چیه؟؟(سرماخوردگي يا لوك)

پست توسط yahyabasami »

سلام خدمت دوستای گلم
امروز س از چند روز بارندگی رفتم که سری به کندوهام بزنم . چند تا از کندو ها رو که بازدید کردم با لاروهای مرده داخل بعضی از حجره ها مواجه شدم. چندتا عکس گرفتم که اینجا میزارم. به نظر شما میتونه لوک باشه؟ البته بگم که بقیه کندوها حتی یه موردم نداشتن ولی دوتا از کندوهام این مشکلو دارن. (البته تا قبل از بارندگی های چند روز اخیر این مشکل رو نداشتن) . نکته ای که باید بگم اینه که این دوتا کندو بین کندو هام کمترین ذخیره عسل رو دارن (تقریبا صفر) و جمعیت پوششی خیلی کمی به هوای تخم گذاریشون داشتن. حدس خود من اینه که شاید با تغییر دما زنبورا نتونستن کندو رو گرم کنن و لارو ها سرما خوردن و تلف شدن. فقط امیدوارم لوک نباشه. از دوستای عزیزم میخوام که من رو راهنمایی کنن و اگه بیماری واگیر داریه راه درمان و جلوگیری از سرایتش به سایر کندوها رو برام بنویسید . ممنون از همگی

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر

این عکس آخریم همون تست چوب کبریت برای لوکه. باید بگم که با وارد کردن چوب به داخل حجره لارو میترکید و به صورت شیرابه در میومد ولی با کمی فشار و کمک گرفتن از دیواره حجره به شکلی که میبینین لارو مرده بیرون میومد و اثری از چسپیدن به کف حجره دیده نمیشه.

نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

Re: به نظر شما مشکل چیه؟؟

پست توسط yasna »

مشکل شما کمبود ذخیره غذایی بوده چند بار شربت یک به یک بده بعد از چند روز درست میشن
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

سلام عکس ها را خوب دیدم حتی یک لارو سالم در سلولها نیست ،بیماری لوک در لارو های 2-3 روزه بروز می کند ولی شما لارو سن بالاتر هم ندارید واحتمالا کمبود غذا باعث شده زنبور ها از لاروها تغذیه کنند که در این حالت باید جلوی در کندو الوده باشد (اگر طولانی بوده )در این صورت هر جه سریع تر مقداری شربت گرم روی زنبورها بریزی تا نجات یابند . البته سایر دوستان هم نظر می دهند وبا نظر آنها هم اشنا میشویم شاید هم چیز دیگری است.
نمایه کاربر
eslami
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: نوشهر
تشکر کرده: 39 دفعه
تماس:

پست توسط eslami »

250گرم عسل خوب رو بگیر داخل 250گرم اب بریز و کمی حرارت بده و خنک که شد یه مقدار پودر تترا سایکلین بریز داخلش و هم بزن . بعد با یک اسپری بپاش روی زنبورها و بقیش رو هم داخل شربت خوری بریز تا بخورن . روی قابها رو هم با پارچه متقال بپوشون و سوراخ پرواز رو هم کوچک کن . بعد از چند روز در شربت جدیدی که درست می کنی بجای تترا سایکلین از مولتی ویتامین استفاده کن .
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

Re: به نظر شما مشکل چیه؟؟(سرماخوردگي يا لوك)

پست توسط ebraahimiyan »

به نظر من به دلیل کمبود غذا و جمعیت پرستار این بلا سرشون اومده . شربت بده و با توجه به وجود شفیره های مرده برای جلوگیری از لوک اروپایی از پودر اکسی تتراسیکلین استفاده کن یا کمی شربت رقیق رو با مقدار خیلی کم پودر پنی سیلین جی پروکائین روشون اسپری کن
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

زنبورات سو تغذیه گرفتن.از شربت استفاده کن
محمد امین کوشا
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

دوست عزیز نتیجه چی شد؟ مشکلت با تغذیه حل شد؟
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

دوست عزیز بنده هم فکر می کنم به خاطر سرما زدگی یا گرما زدگی ( بسته به نوع محل استقرار ) این اتفاق افتاده که احتمالا به خاطر کمبود بیش از حد زنبور ها بوده یا عدم مدیریت درست قاب ها
البته می تونه از بی غذایی هم باشه که نیاز به یک عکس از حاشیه قاب ها داره تا تاییدی بر این مطلب باشه
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

yahyabasami نوشته شده:سلام خدمت دوستای گلم
امروز س از چند روز بارندگی رفتم که سری به کندوهام بزنم . چند تا از کندو ها رو که بازدید کردم با لاروهای مرده داخل بعضی از حجره ها مواجه شدم. چندتا عکس گرفتم که اینجا میزارم. به نظر شما میتونه لوک باشه؟ البته بگم که بقیه کندوها حتی یه موردم نداشتن ولی دوتا از کندوهام این مشکلو دارن. (البته تا قبل از بارندگی های چند روز اخیر این مشکل رو نداشتن) . نکته ای که باید بگم اینه که این دوتا کندو بین کندو هام کمترین ذخیره عسل رو دارن (تقریبا صفر) و جمعیت پوششی خیلی کمی به هوای تخم گذاریشون داشتن. حدس خود من اینه که شاید با تغییر دما زنبورا نتونستن کندو رو گرم کنن و لارو ها سرما خوردن و تلف شدن. فقط امیدوارم لوک نباشه. از دوستای عزیزم میخوام که من رو راهنمایی کنن و اگه بیماری واگیر داریه راه درمان و جلوگیری از سرایتش به سایر کندوها رو برام بنویسید . ممنون از همگی

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر

این عکس آخریم همون تست چوب کبریت برای لوکه. باید بگم که با وارد کردن چوب به داخل حجره لارو میترکید و به صورت شیرابه در میومد ولی با کمی فشار و کمک گرفتن از دیواره حجره به شکلی که میبینین لارو مرده بیرون میومد و اثری از چسپیدن به کف حجره دیده نمیشه.
سلام
دوستان نظراتشون رو گفتن احتمال سوء تغذیه هستش ولی چیزی که من میبینم به دلیل کمبود جمعیت نسبت به تخم ولاروها هستش که نتونستن پوشش بدن تعداد قابهاتو کاهش بده تا جمعیت بتونه کاملا شفیره، ولارو رو پوشش بده
نمایه کاربر
yahyabasami
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: سرپل ذهاب
تشکر کرده: 26 دفعه
تماس:

پست توسط yahyabasami »

blackbil نوشته شده:دوست عزیز نتیجه چی شد؟ مشکلت با تغذیه حل شد؟

ببخشید که دیر جواب دادم . بله شکر خدا با تغذیه متوالی با شربت یک به یک و استفاده از پودر تتراسایکلین و همچنین قرار دادن یک قاب عسل در داخل کندو مشکل حل شد.
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام واحترام به نظرات دوستان عزیز از تصاویر که پیداست کلنی دچار بیماری لوک شده است که اگر هنگام بیرون کشیدن لاروبا چوب کبریت اگر ترکیده شود نشان از ابتلای کلنی به بیماری لوک اروپایی است که اگر از وجود بیماری اطمینان حاصل شد سریعا کلنی جدیدی آورده شود وتمام زنبورها را در آن تکانده شود وپایه شان بافته شده که حاوی ذخیره غذایی (عسل وگرده)باشداز کندوهای دیگر به آنها دادوقابهای کلنی آلوده وصندوق آن را در آتش سوزاند تا باعث سرایت به سایر کندوها وسایر زنبورستانهای اطراف آن نشود.
نمایه کاربر
nargmosa
محل اقامت: گچساران
تشکر کرده: 149 دفعه
تماس:

پست توسط nargmosa »

دوتا از کندوها داخل بعضی از شانها لاروهای مرده وجود دارد با زدن چوب کبریت به آنها میترکند و به شیرابه تبدیل میشوند بوی خاصی نمیدادند وقتی از سلول خارج میکردم داخل سلول تمیز وهیچ تغیر رنگی نداده بودند میزان شهد ذخیره خوب به نظر اساتید مشکل لوک است یا سرما زدگی
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان