بهترین روش تعویض ملکه تو این موقع از سال

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

بهترین روش تعویض ملکه تو این موقع از سال

پست توسط rata »

با سلام خدمت دوستان

من تصمیم به تعویض ملکه کندوهام دارم چون خیلی نیش زن هستند. میخواستم بدانم که اگه ملکه اصلاح شده بگیرم برای تعویض باید از کندوها مصنوعی بکشم یا می توانم خود کندو را یتیم کنم و بعد ملکه را با قفس بهش بدم . کدام بهتر جواب میده؟

نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

Re: بهترین روش تعویض ملکه تو این موقع از سال

پست توسط turkmansahra »

بچه مصنوعی و بچه طبیعی بهتر جواب میده . موقع آزاد کردن ملکه روی زنبورا شربت اسپری کنی خیلی بهتره .تصویر
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ببخشید ممنونم از راهنمائی شما یه سئوال اساسی دیگه هم دارم

اگه بخوام برای بچه مصنوعی چند قاب از زنبورهای جوان و بدون تخم و لارو بردارم که بعدش ملکه را با قفس بهشن معرفی کنم . این قابها را باید از کدام قسمت کندو بردارم .

بر اساس اطلاعاتی که من دارم خوب زنبورهای جوان عمدتا روی قاب حاوی لاروها هستند و اگه بخوام آنها را بردارم که لاروها هم با آن به بچه مصنوعی انتقال پیدا می کنند. مگر آنکه زنبورهایی که روی لاروها نشستند را توی کندو بتکانم. آیا این عمل صحیح هست. آیا می توانم شفیره هم در داخل کندوئی که قراره بچه مصنوعی بشه قرار بدم؟
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ممنون میشم پاسخ بدید
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

rata نوشته شده:ممنون میشم پاسخ بدید

بله که میشه .هر قابی که میخاهی انتقال بده وبعد زنبورای قاب حاوی لارو را بتکون توکندوی جدید . البته قابهایی که انتقال میدی جا برای تخمریزی ملکه داشته باشه . تغذیه هم یادت نره .
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

آیا می توانیم این کندو را که بچه مصنوعی کشیدیم از محل کندوی مادری دور نکنیم یا اینکه حتما باید آنرا به منطقه دیگری ( حداقل 10 کیلومتر) انتقال بدیم.

ضمنا زنبورهای جوان و غیر پروازی را معمولا از کدام قابها باید جدا کنم.
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

لازم نیست جا به جا کنید .
من هم همین امسال اصلاح نژاد انجام دادم
بستگی داره زنبورها چند کادر باشن . اگه جمعیت کندو بیشتر از سه چهار قاب باشه ملکه رو سخت قبول میکنن و کار شما هم سخت تر میشه چون تو جمعیت زیاد پیدا کردن ملکه جوان کار سختیه.
کندوها رو به صورت مصنوعی سه قاب چهار قاب تقسیم کن و همون کنار مادری بچسبون و فقط اگه مادری رو نیم متر جابه جا کنی کفایت میکنه .
بعد یک هفته صبر کن و بیا تمام شاخون ها رو با دقت بتراش تا چیزی نمونه. بعد یک روز ملکه رو درون قفس خمیردار به کندوهات معرفی کن . فرداش بیا ببین که زنبورها خمیر رو خوردن ، ملکه رو آزاد کردن و به راحتی قبول کرد.
این روش کمترین ریسک رو داره و هزینه ای که برای خرید ملکه های بارور میدی رو تضمین میکنه . حالا زنبورهای ضعیف ولی با ملکه اصلاح شده داری . برای تقویتش از اون کندوهایی که مونده شفیره های 17 18 روزه که آماده خروج هستن رو بکش بتکون و به اینها اضافه کن تا جمعیتش زودتر رو بیاد و ملکه ها بیشتر تخمریزی کنن و جاشون پوکه یا بر گه موم بزار . دو سه مرحله که این کار رو انجام دادی یعنی هر 10 روز یک بار شفیره هاشون رو کشیدی حالا دیگه زنبورهای اصلاح شده تقریبا قوی شدن و اصلاح نشده ها ضعیف شدن . میتونی دو تا کار انجام بدی . یا ملکه بخری و به اینها هم اضافه کنی . یا بعد اینکه شاخون تراشی رو طبق مراحل فوق انجام دادی از زنبورهای اصلاح شده تخم روز بکشی و به اینها بدی تا شاخون بزنن ولی چون با نرهای موجود قبلی جفت میخورن . زنبورهات دو رگه میشن ولی بد نیستن و بعد یکی دوبار تعویض ملکه مثل همون اصلاح شده ها میشوند.

این رو بدونید زنبورها تا وقتی که خودشون تخم یک تا سه روزه دارن یا شاخون دارن به سختی ملکه یا تخم زنبورهای دیگه رو قبول میکنن.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ممنون از راهنمائی شما . میخواستم بدانم که اگه بخوام که قابهائی را که جدا میکنم فاقد تخم و یا لارو باشه که بتوانم بعد 48 ساعت مکله را با قفس بهش بدم . قابهای کناری را باید از کندوی مادری جدا کنم و مصنوعی بکشم دیگه درسته. میشه در این خصوص بفرمائید که اگه اشتاها مثلا تخم روز از دیدم دور ماند آیا تو فاصله 48 ساعت تا معرفی مکله امکان زدن شاخون وجود داره که بتونم قبل از اینکه ملکه را بهش بدم آن را بتراشم.

این را از این بابت گفتم که چون کندوهام دور از دسترس روزانه من هستند من باید سه شنبه که تعطیل هست برم و مصنوعی بکشم و ملکه را قراره که پنجشنبه به من تحویل دهند.

میشه در این مورد رانمائی دقیق بفرمائید.
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

اگر زنبورها ضعیفند شما میتونید دو ساعت بعد از یتیم کردن کندو ملکه رو با قفس غیر قابل نفوذ بهش معرفی کنید و بعد 24 ساعت را نفوذ را باز کنید تا زنبورها خمیر رو بخورند و ملکه رو آزاد کنند . اما اگه قوی باشند این روش جواب نمیده.
اما در روش قبلی که من گفتم اطمینان صد در صد هست . ولی با این روش احتمال داره زنبور ها ملکه را بکشند مخصوصا اگر باکره باشه.
چون زنبورهای نیش زن ذاتا عصبی هستند و تا حسابی بی ملکه گی نکشن رام نمیشن.

48 ساعت هم برای شاخون تراشی کم هست . چون زنبورها ملکه رو از تخم یک تا سه روزه درست میکنند . اگر شما بعد 48 ساعت شاخون تراشی کنید اولا بدین معنی هست که هم اکنون تخمهای روز شما دو روزه اند و فردا دوباره تعدادی شاخون خواهد زد . دوما در این موقع شاخون ها هنوز شاخون نیستند بسیار کوچکند که پستانک میگن و ممکنه زیر جمعیت زنبورها و کوشه کنار کادر از چشم بیفتند.
اما اگه همون کادر بدون تخم روز رو جدا کنید بهتره اما شرایط زیر وجود داره
وقتی زنبورها رو بصورت مصنوعی جدا میکنید یا حتی بچه طبیعی باید به یک نحوی اونها رو داخل کندو سر گرم کنید تا جمعیت جوان بیکار نباشد و به پرستاری و از این قبیل فعالیتها بپردازد تا کندو را ترک نکند.
کادرهای کناری که گفتید معمولا فقط دارای ذخیره عسل هست وروی کادر هم جمعیت مسن، پس باید تعدادی شفیره در باز یا سر بسته هم جدا کنید که روشون زنبور جوان هست تا زنبورها سرگرم بشن .ضمن اینکه با بچه مصنوعی بخشی از جمعیت مسن تر به کندوی مادری باز خواهد گشت و بخشی هم در شرایط کاری و غیره از بین خواهند رفت . وقتی شما ملکه بارور به کندوی خود معرفی میکنید یکی دو روز اول تخم ریزی نخواهد کرد (ملکه های تازه بارور شده چند روز اول تخمریزی کم دارند و یواش یواش بعد از حدود یک هفته تخمریزی با شرایط مطلوب کندو از لحاظ جمعیت، تغذیه و ..به اوج خود خواهد رسید(تجربی)) و امکان داره به دلیل رکود جمعیت وقت بیشتری رو برای قوی کردن این زنبور از شما بگیره. پس یکی دو قاب شفیره لازمه چون وقتی ملکه تخمریزی واقعیش شروع میشه این جمعیت فعلی دوره داخل کندو شون (بیست روز) تمام شده و صحرا رو شدن و کندو نیاز به زنبور تازه متولد شده برای پرستاری از لاروها دارد.
شما اگر طوری بچه مصنوعی بکشید که جمعیتی که برای بچه مصنوعی خود تایین کردید کمتر برگرده بعد از قبول ملکه دوبار که شفیره به روشی که قبلا گفتم به این کندوها بدید زنبورا 5 6 قاب میشن و با دو سه تا شربت رو میاد میشه یه زنبور قوی.
حالا که مشکل رفت و آمد دارید من به شخصه روشهای زیر رو طبق اولویت پیشنهاد میکنم .
اول همون روشی که قبلا گفتم
دوم بچه مصنوعی بکشید و بعد 24 ساعت ملکه رو با قفس برای آشنایی معرفی و بعد 24 ساعت را نفوذ قفس رو باز کنید چون تا بفهمند ملکه ندارن و شروع به شاخون سازی کنن شما ملکه معرفی کردین و دیگه برمیگرده به شرایط تغذیه و اخلاق و نژاد زنبورها که باز هم شاخون بزنند یا ملکه رو قبول کنند و تلاش کنند برای آزاد کردنش از قفس.
سوم بچه مصنوعی بگیرید بعد 4 روز با کمال دقت تمام شاخونهای کوچک و بزرگ رو بتراشیدکه باز هم احتمال داره از چشم بیفتن و بعد نصفه روز ملکه ها رو معرفی کنید .

ودر آخر وقتی ملکه رو معرفی میکنین خیلی موثر هست که همزمان با شربت تغذیه کنی که زنبورها به دلیل شرایط خوبی که به وجود آمده خیلی راحت تر ملکه رو قبول میکنند
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

باسلام ببخشید چشمام درد میکنه نمیتونم توضیحاتو بخونم الان من به کندوی متوسط که ملکش نرزا شده بود ملکه باکره در قفس دادم باید چند روز تو قفس باشه
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

mohammad0571 نوشته شده:باسلام ببخشید چشمام درد میکنه نمیتونم توضیحاتو بخونم الان من به کندوی متوسط که ملکش نرزا شده بود ملکه باکره در قفس دادم باید چند روز تو قفس باشه

در ادرسهاي زير مبحث هايي وجود داره:

https://www.google.com/search?q=%D9%85% ... llifera.ir

48 ساعت
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

mohammad0571 نوشته شده:باسلام ببخشید چشمام درد میکنه نمیتونم توضیحاتو بخونم الان من به کندوی متوسط که ملکش نرزا شده بود ملکه باکره در قفس دادم باید چند روز تو قفس باشه
گرفتی مارو
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان