روش طبق معکوس در فصل شهد

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
hamed_gwd
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

روش طبق معکوس در فصل شهد

پست توسط hamed_gwd »

باسلام خدمت همه دوستان

من امسال تصمیم گرفتم وقت شهد ملکه رو به طبق بفرستم و با گذاشتن شبکه جلوی ورودش به بدنه پایین رو بگیرم. اینجور هم ملکه در محیطی گرمتر کار میکنه و هم قسمت پایین کندو که محل ورود زنبور به کندو هست عسل ذخیره میشه. ولی دیروز که نگاه کردم توی طبق جمعیت خیلی کمی دیدم و ملکه هم تخمریزیش رو به یک قاب محدود کرده بود. از دوستان میخوام راهنمایی کنند کارم درست بوده یا نه؟
متشکرمتصویر

فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

Re: روش طبق معکوس در فصل شهد

پست توسط ebraahimiyan »

سلام
همونطور که گفتید ملکه در بالا گرمتره و بهتر کار میکنه ولی تو مورد فوق من طبق تجربه ای که داشتم مشکل میتونه از توری مانع ملکه شما باشه.
بعضی توری ها غیر استاندارد هستند و حتی زنبورهای حامل شهد به دلیل اینکه کمی بزرکتر از زنبورهای دیگه هستند نمیتونن از توری رد بشن و همین عامل باعث کمبود شهد در طبقه بالا و کم شدن تخم ریزی میشه.
نمایه کاربر
sh221166
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: شیراز - فیروزآباد
تشکر کرده: 21 دفعه
تماس:

پست توسط sh221166 »

برادر طبق رو اکثرا در بهار یا بیشتر در تابستون ک جمعیت بالا میره میدن نتیجتا تاثیر زیادی در خنک شدن کندو داره ب علت افزایش فضای کندو

والا من نشنیدم ب خاطر سرما کسی طبق بده!!!

برا گرفتن عسل همیشه ملکه رو طبقه اول نگه میدارن و عسل در طبقه بالا ذخیره میشه

توی اکثر طبق های دوم همیشه ی دریچه پرواز جدا هست اگه اونو نداشته باشی جریان شهد طوی طبقه دومت کم میشه و زنبورا چون از طبقه اول میان زیاد تمایلی ب رفتن ب طبقه دوم ندارن
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

ممنون از شما
من دوسال پیش از طبق دریچه دار استفاده کردم. ولی برخلاف انتظارم زنبورها خیلی خرابکاری کردند و عسل رو از طبق میاوردند پایین توی قابها بین لارو و شفیره ها ذخیره میکردند. این شد که دیگه طبق دریچه دار نزدم.
ولی راجبه استاندارد بودن پنجره ملکه نمیدونم که استاندارد باشه یا نه ولی به نظر شما میشه بدون شبکه مهار ملکه کار کرد و عسل با نوزادان قاطی نشه؟ به نظر شما در این حالت در فصل گرم که وقت شهد هست ملکه بالا تخم میریزه یا پایین؟
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

hamed_gwd نوشته شده:ممنون از شما
من دوسال پیش از طبق دریچه دار استفاده کردم. ولی برخلاف انتظارم زنبورها خیلی خرابکاری کردند و عسل رو از طبق میاوردند پایین توی قابها بین لارو و شفیره ها ذخیره میکردند. این شد که دیگه طبق دریچه دار نزدم.
ولی راجبه استاندارد بودن پنجره ملکه نمیدونم که استاندارد باشه یا نه ولی به نظر شما میشه بدون شبکه مهار ملکه کار کرد و عسل با نوزادان قاطی نشه؟ به نظر شما در این حالت در فصل گرم که وقت شهد هست ملکه بالا تخم میریزه یا پایین؟

با سلام اصلا نمیشه گفت که کجا تخمریزی میکنه ملکه بهترین جا رو برای تخمریزی انتخاب میکنه.

به نظر من بهتره شانهایی که داره با عسل پر میشه رو به انتها انتقال داد تا شفیره ها در اومدن با عسل پر بشن و یا استفاده از ایزولاتور
نمایه کاربر
heydar
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گچساران
تماس:

پست توسط heydar »

سلام بچه ها. من یک نوع قاب طراحی کردم که فوق العادست. در این نوع قاب میشه بخش زیادی از عسل رو برداشت کرد. حتی اگر ملکه در قاب تخمریزی کنه. ولی مدیر سایت باید تضمین کنه که هرجا قصد کپی کردن داره حتما" با ذکر منبع باشه. قبلا" یبار یکی از طرح هامو بدون منبع ذکر کردی هنوز ازت دلگیریم جناب مهندس تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام داخل این سایت ذکر منبع زده میشه منتها سایتهای دیگرو قول نمیدم.
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

اگه ممکنه از اون طرحتون برامون بگید. مشتاقم تا بدونم چه چیزی هست. تصویرتصویر
نمایه کاربر
heydar
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گچساران
تماس:

پست توسط heydar »

دوستان اساس این روش بر این اصله که زنبوران کارگر در همه نژادها در موقع ذخیره عسل بالای شانها را برای ذخیره عسل درنظر میگیرن و با تداوم این روند و جریان شهد، رفته رفته به قسمتهای پایینتر همان شان میان.این هم خوبه و هم بده. خوبیش اینه که دسترسی زنبورای پرستار برای برداشت از عسل و گرده و تغذیه نوزادان راحت تره و بدیش اینه که تا وقتی تخم یا لارو یا شفیره در اون شان هست نمیشه اون عسل رو برداشت کرد. گاهی گلهای شهدزا زودتر از موعد ناپدید میشن و یا یک زنبوردار با 300 تا کلونی میاد همسایمون میشه. و در چندین مورد دیگه میبینیم که کندوهای ما تا نصفه عسل ساختن و جریان شهد قطع میشه. این ابتکار برای این موارد کاربرد داره. روش به این صورته که یک عدد قاب چوبی بدون اینکه روش سیم یا برگه موم نصب کنیم میاریم. عرض داخلی قابهای ایرانی حدود 19 سانتیمتره. زیر چوب بالایی قاب و بر روی چوب عرضی یک شیار بر روی چوب عرضی دو طرف قاب میندازیم. حدود یک سانت میاییم پایینتر و یک شیار دیگه هم میندازیم. حالا فاصله این دوتا شیار را اینقد میتراشیم تا نصف قطر چوب عرضی تراشیده بشه. موقع تراشیدن شیار خواه ناخواه فاصله دو شیار بیشتر از یک سانت در میاد. حدود 2 میلیمتر بیشتر میشه. ما یک چوب با عرض 2.5 سانت(هم عرض چوب بالای قاب) لازم داریم که البته طول آن به اندازه فاصله دوتا شیار از همدیگه بشه. عرض این چوب بیشتر از یک سانت نباشه تا در موقع لزوم براحتی از شیار دربیاد. دوتا چوب عرضی به طول 9 سانتی متر و عرض 3.7 میلیمتر(همعرض چوب عرضی قاب) ویک چوب پایین قاب هم تهیه میکنیم و یک قاب میسازیم. این قاب را درون شیار میزاریم و تست میکنیم که براحتی نصب شود و دربیاید. به فاصله 2 میلیمتر پایینتر از چوب پایینی قابی که ساختیم یک چوب دقیقا" به اندازه چوب طولی پایینی قاب اصلی، بین دوتا چوب عرضی میخ میکنیم .به این ترتیب ما الان قاب معمولی ایرانی را تبدیل به دوتا نیم قاب کردیم. که قسمت بالایی آن متحرک است و قسمت پایینی آن ثابته. قاب بالایی را جداگانه در میاریم و سیمکشی میکنیم و قاب پایینی رو هم جداگانه سیمکشی میکنیم. موم دوزی میکنیم و میزاریم داخل کندو. ملکه در بهار در هردوی این قابها تخمریزی میکنه ولی رفته رفته کارگرها قاب متحرک رو از عسل پر میکنن. در مناطق گرمسیری در اواخر اردیبهشت یا اوایل خرداد میتونید یک عسل از چنتا قاب متحرک بگیریدهر قاب متحرک حدود یک کیلو تا 1/5 کیلو عسل میگیره. با درآوردن این قابها و تخلیه عسل آنها و جا گزاری دوباره، زنبورها بیشتر تحریک میشن برای جمع آوری شهد. کافیه یکی ازین قابها رو بسازید و بدید دست نجار. دیگه نیازی به زحمت خودتون نیست. در ضمن بهتره که این قابها رو در دوتا قاب اول یا دوتا قاب آخر کندو نصب کنید. این روش بیشتر برا کسایی توصیه میشه که میخوان عسل بهار نارنج با آویشن و صدر که هرکدام در یک ماه خاصی میباشند باهم مخلوط نگردد. (حیدر حیدرزاده)
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

heydar نوشته شده:دوستان اساس این روش بر این اصله که زنبوران کارگر در همه نژادها در موقع ذخیره عسل بالای شانها را برای ذخیره عسل درنظر میگیرن و با تداوم این روند و جریان شهد، رفته رفته به قسمتهای پایینتر همان شان میان.این هم خوبه و هم بده. خوبیش اینه که دسترسی زنبورای پرستار برای برداشت از عسل و گرده و تغذیه نوزادان راحت تره و بدیش اینه که تا وقتی تخم یا لارو یا شفیره در اون شان هست نمیشه اون عسل رو برداشت کرد. گاهی گلهای شهدزا زودتر از موعد ناپدید میشن و یا یک زنبوردار با 300 تا کلونی میاد همسایمون میشه. و در چندین مورد دیگه میبینیم که کندوهای ما تا نصفه عسل ساختن و جریان شهد قطع میشه. این ابتکار برای این موارد کاربرد داره. روش به این صورته که یک عدد قاب چوبی بدون اینکه روش سیم یا برگه موم نصب کنیم میاریم. عرض داخلی قابهای ایرانی حدود 19 سانتیمتره. زیر چوب بالایی قاب و بر روی چوب عرضی یک شیار بر روی چوب عرضی دو طرف قاب میندازیم. حدود یک سانت میاییم پایینتر و یک شیار دیگه هم میندازیم. حالا فاصله این دوتا شیار را اینقد میتراشیم تا نصف قطر چوب عرضی تراشیده بشه. موقع تراشیدن شیار خواه ناخواه فاصله دو شیار بیشتر از یک سانت در میاد. حدود 2 میلیمتر بیشتر میشه. ما یک چوب با عرض 2.5 سانت(هم عرض چوب بالای قاب) لازم داریم که البته طول آن به اندازه فاصله دوتا شیار از همدیگه بشه. عرض این چوب بیشتر از یک سانت نباشه تا در موقع لزوم براحتی از شیار دربیاد. دوتا چوب عرضی به طول 9 سانتی متر و عرض 3.7 میلیمتر(همعرض چوب عرضی قاب) ویک چوب پایین قاب هم تهیه میکنیم و یک قاب میسازیم. این قاب را درون شیار میزاریم و تست میکنیم که براحتی نصب شود و دربیاید. به فاصله 2 میلیمتر پایینتر از چوب پایینی قابی که ساختیم یک چوب دقیقا" به اندازه چوب طولی پایینی قاب اصلی، بین دوتا چوب عرضی میخ میکنیم .به این ترتیب ما الان قاب معمولی ایرانی را تبدیل به دوتا نیم قاب کردیم. که قسمت بالایی آن متحرک است و قسمت پایینی آن ثابته. قاب بالایی را جداگانه در میاریم و سیمکشی میکنیم و قاب پایینی رو هم جداگانه سیمکشی میکنیم. موم دوزی میکنیم و میزاریم داخل کندو. ملکه در بهار در هردوی این قابها تخمریزی میکنه ولی رفته رفته کارگرها قاب متحرک رو از عسل پر میکنن. در مناطق گرمسیری در اواخر اردیبهشت یا اوایل خرداد میتونید یک عسل از چنتا قاب متحرک بگیریدهر قاب متحرک حدود یک کیلو تا 1/5 کیلو عسل میگیره. با درآوردن این قابها و تخلیه عسل آنها و جا گزاری دوباره، زنبورها بیشتر تحریک میشن برای جمع آوری شهد. کافیه یکی ازین قابها رو بسازید و بدید دست نجار. دیگه نیازی به زحمت خودتون نیست. در ضمن بهتره که این قابها رو در دوتا قاب اول یا دوتا قاب آخر کندو نصب کنید. این روش بیشتر برا کسایی توصیه میشه که میخوان عسل بهار نارنج با آویشن و صدر که هرکدام در یک ماه خاصی میباشند باهم مخلوط نگردد. (حیدر حیدرزاده)

دوست عزیز نمیدونم شاید من گیچ شدم و نفهمیدم ، یه خواهشی دارم اگه میشه یه عکس از قاب ساختگیتون بزارین که بتونیم از رو شکلش درست کنیم . ممنون
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

فکر میکنم منظورشون اینه: دوقاب در یک قاب. یه قاب نازک بالا و یه قاب پهن تر در پایین که دوتاش توی همین قاب معمولی میخوره
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان