هر کندو چند کلنی

سوالات و پرسشهای متفرقه در مورد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
omidlolo
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: اروميه
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

هر کندو چند کلنی

پست توسط omidlolo »

سلام
من برای تحقیقی یک پرسشنامه به تعدادی زنبور دار دادم و توی پرسشنامه از تعداد کلنی اونها پرسیدم
اما حالا متوجه شدم نتایج را باید بر اساس تعداد کندو گزارش بدم
حالا سوالم اینه که هر کندو چند کلنی داره؟
یعنی یکی بگه 2000 کلنی داره یعنی چندتا کندو داره؟
ممنون تصویر

blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

Re: هر کندو چند کلنی

پست توسط blackbil »

omidlolo نوشته شده:سلام
من برای تحقیقی یک پرسشنامه به تعدادی زنبور دار دادم و توی پرسشنامه از تعداد کلنی اونها پرسیدم
ممنون تصویر

معمولاً به یک جمعیت مشخصی از زنبورها که در فصلهای مختلف تعداد آنها متفاوت می باشد و دارای یک ملکه بوده یک کندو یا یک کلنی گفته می شود. فرقی بین این دو وجود ندارد.
2000 کندو یا 2000 کلنی یکی می باشند.
هر کلنی یا کندو با توجه به موقعیت فصل از سال می تواند از چند صد تا چندین هزار زنبور داشته یاشد.
آخرین ويرايش توسط 1 on blackbil, ويرايش شده در 0.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
هر دو تاش یه مفهوم هست . اون که 200 کلنی داره در واقع 200 تا کندو داره
نمایه کاربر
omidlolo
تماس:

پست توسط omidlolo »

blackbil نوشته شده:
ممنون تصویر

معمولاً به یک جمعیت مشخصی از زنبورها که در فصلهای مختلف تعداد آنها متفاوت می باشد و دارای یک ملکه بوده یک کندو یا یک کلنی گفته می شود. فرقی بین این دو وجود ندارد.
هر کلنی یا کندو با توجه به موقعیت فصل از سال می تواند از چند صد تا چندین هزار زنبور داشته یاشد.

ممنونم از جواب خوبتون
سوال دیگه ام اینه که وزن یک کندو چقدره؟ منظور وزنیه که بار کمپرسی میشه برای حمل و نقل
منبعی پیدا کردم که محتوای انرژی حمل نقل کامیون سنگین را 2426 ژول در هر کیلومتر تن تخمین زده اند. حالا من میخواهم وزن یک کندو را در تعداد بارگیری یک کمپرسی بنز ضرب کنم و با دونستن مسافت انرژی مصرفی توی این نهاده را بررسی کنم.

و سوال دیگه اینکه برای شروع کار یک کندو چند کیلو زنبور استفاده میشه؟ (محتوای انرژی زنبور هم 22.2 مگاژول در کیلوگرم است.)
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با اسلام هيچ كدوم از اين سوالارو نميشه دقيق گفت چون جمعيت و ادوات داخل هر يك از كندوها فرق ميكنه.

شما بايد به صورت تقريبي اين وزنها رو قرار بدين.

كندو با زنبور 20 كيلو
زنبور خالي يك تا 2 كيلو
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط blackbil »

omidlolo نوشته شده:
blackbil نوشته شده:
ممنون تصویر

ممنونم از جواب خوبتون
سوال دیگه ام اینه که وزن یک کندو چقدره؟ منظور وزنیه که بار کمپرسی میشه برای حمل و نقل
منبعی پیدا کردم که محتوای انرژی حمل نقل کامیون سنگین را 2426 ژول در هر کیلومتر تن تخمین زده اند. حالا من میخواهم وزن یک کندو را در تعداد بارگیری یک کمپرسی بنز ضرب کنم و با دونستن مسافت انرژی مصرفی توی این نهاده را بررسی کنم.

و سوال دیگه اینکه برای شروع کار یک کندو چند کیلو زنبور استفاده میشه؟ (محتوای انرژی زنبور هم 22.2 مگاژول در کیلوگرم است.)

دوست گرامی امیدوارم قصد شوخی یا سربه سر گذاشتن با مارو نداشته باشید تصویر

جسارتاً اگه قصد خودستایی نباشه رشته تحصیلی اینجانب مکانیک بوده
شما به هیچ وجه از روی تعداد و محتوی کندو نمی توانید انرژی مصرفی را توی این جا بدست بیارین
اگه منظور شما انرژی سوخت مصرفی در حمل و نقل کندوها هستش؟ به نظرم از دو راه قابل محاسبه هستش که اولیش منطقیه و دومی نیز شاید به لحاظ علمی و محاسباتی درست باشه ولی نتیجه یکی هستش:
1- ساده ترین راه حلش اینه که از روی کرایه حمل و نقل سرانه هزینه حمل و نقل هر کندو رو بدست بیارین
2- می توان از روی وزن، بازده خودرو، ارزش حرارتی سوخت و خیلی پارامترهای دیگر نیز سرانه هزینه هر کندو را در حمل و نقل نیز حساب کرد که نه منطقی هستش و نه نتیجه ای از آن عاید میشه (که البته با توجه به حرکت شیبدار خودرو مدل سازی آن بسیار سخت می باشد تصویر)

از روشی که شما گفتین به هیچ وجه نمی توان به نتیجه درستی رسید، زیرا چنانچه بخواهیم از این روش استفاده کنیم، وزن کندوی زنبور به عوامل متعددی از قبیل جنس کندو و قابها، تعداد قابهای داخل هر کندو، عسل موجود در هر کندو، جمعیت کندوها و....بستگی داره، تازه بسیاری از زنبوردارها لوازم اضافی نیز در هر بارگیری در کنار کندوهای زنبور می گذارند......(خیلی داستانش طولانیه!!!!)

تازه دوست عزیز غیر از حمل و نقل و هزینه های مترتب بر آن، خیلی هزینه هارو باید در نظر بگیری از قبیل: خرید زنبور، خرید کندو، قاب، موم، شکر، دارو، ملکه، لوازم و تجهیزات زنبورداری، هزینه کارگر، هزینه ماهانه زنبوردار و نفراتی که در این راه کمک وی هستند، حقوق ماهیانه نفرات درگیر در این کار، هزینه بسته بندی، تلفات سالانه و.....و اگه خیلی میخوای خیلی اقتصادی با قضیه برخورد کنی لازمه سود پولی که در زمستان و بهار هزینه میشه و در تایستان و پاییز اگه عسلی برداشته بشه و فروش خوبی باشه، رو هم باید در نظر بگیری یا سود بانکی هزینه خرید زنبور و.....
دوست عزیز ژول در کیلومتر رو بی خیال شوی بهتره تصویر
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
omidlolo
تماس:

پست توسط omidlolo »

blackbil نوشته شده:
omidlolo نوشته شده:
blackbil نوشته شده:
ممنون تصویر

ممنونم از جواب خوبتون

دوست گرامی امیدوارم قصد شوخی یا سربه سر گذاشتن با مارو نداشته باشید تصویر

جسارتاً اگه قصد خودستایی نباشه رشته تحصیلی اینجانب مکانیک بوده
شما به هیچ وجه از روی تعداد و محتوی کندو نمی توانید انرژی مصرفی را توی این جا بدست بیارین
اگه منظور شما انرژی سوخت مصرفی در حمل و نقل کندوها هستش؟ به نظرم از دو راه قابل محاسبه هستش که اولیش منطقیه و دومی نیز شاید به لحاظ علمی و محاسباتی درست باشه ولی نتیجه یکی هستش:
1- ساده ترین راه حلش اینه که از روی کرایه حمل و نقل سرانه هزینه حمل و نقل هر کندو رو بدست بیارین
2- می توان از روی وزن، بازده خودرو، ارزش حرارتی سوخت و خیلی پارامترهای دیگر نیز سرانه هزینه هر کندو را در حمل و نقل نیز حساب کرد که نه منطقی هستش و نه نتیجه ای از آن عاید میشه (که البته با توجه به حرکت شیبدار خودرو مدل سازی آن بسیار سخت می باشد تصویر)

از روشی که شما گفتین به هیچ وجه نمی توان به نتیجه درستی رسید، زیرا چنانچه بخواهیم از این روش استفاده کنیم، وزن کندوی زنبور به عوامل متعددی از قبیل جنس کندو و قابها، تعداد قابهای داخل هر کندو، عسل موجود در هر کندو، جمعیت کندوها و....بستگی داره، تازه بسیاری از زنبوردارها لوازم اضافی نیز در هر بارگیری در کنار کندوهای زنبور می گذارند......(خیلی داستانش طولانیه!!!!)

تازه دوست عزیز غیر از حمل و نقل و هزینه های مترتب بر آن، خیلی هزینه هارو باید در نظر بگیری از قبیل: خرید زنبور، خرید کندو، قاب، موم، شکر، دارو، ملکه، لوازم و تجهیزات زنبورداری، هزینه کارگر، هزینه ماهانه زنبوردار و نفراتی که در این راه کمک وی هستند، حقوق ماهیانه نفرات درگیر در این کار، هزینه بسته بندی، تلفات سالانه و.....و اگه خیلی میخوای خیلی اقتصادی با قضیه برخورد کنی لازمه سود پولی که در زمستان و بهار هزینه میشه و در تایستان و پاییز اگه عسلی برداشته بشه و فروش خوبی باشه، رو هم باید در نظر بگیری یا سود بانکی هزینه خرید زنبور و.....
دوست عزیز ژول در کیلومتر رو بی خیال شوی بهتره تصویر

سلام
رفیق خیلی سخت گرفتی
معمولاً برای محاسبه انرژی ها ورودی و خروجی یک تولیدی ساده سازی هایی انجام میشه. از طرفی همه چیز نرمال فرض میشه. شما مقالاتی که در این زمینه تالیف شده را ببینید متوجه حرف من میشید.
انرژِی حمل و نقل با انرژی سوخت ماشین ها فرق میکنه. انرژی حمل و نقل با ماشین سنگین همون عددیه که گفتم و با توجه به واحد آن نیاز به وزن بار و کیلومتر آن است. همین! حالا من کاری ندارم که زنبور دار چی بار میزنه. استاندارد اینه که کندو بار بزنه. کندوهایی هم که بار میزنن موقع برداشت عسل که نیست. یعنی وزن متوسط. یک زنبور دار میانگین وزن کندوهاشو که بار میزنه اطلاع داره. و این با پرسشنامه بدست اومده.
از طرفی من نگفتم بقیه پارامترها را در نظر نگرفتم. انشاالله مقاله که چاپ شد میتونی سرچ کنی پیدا کنی و مطالعه کنی. برق سوخت حمل و نقل دارو شکر کارگر زنبور اینها مهم هستند. هزینه های پولی که مهم نیستند. تحقیق اقتصادی نیست. تنها بررسی انرژی های داده و گرفته است. همین.
خلاصه اینه لزومی نبود همه چیو توضیح بدم. صد در صد تحقیق اینچنینی در باره زنبور یک پروژه بسیار بزرگ و عظیمی از داده ها را می طلبه که به همین خاطر کسی تا حالا تو دنیا انجام نداده یا خیلی کم انجام داده اند. پس ساده سازی استاندارد و فرضیات صحیح میتونه راهگشا باشه
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط blackbil »

ممنون میشم این منبعی که مقدار انرژی حمل و نقل کامیون توش هست رو به هر نحوی که میشه، در اختیار من بگذارین
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
omidlolo
تماس:

پست توسط omidlolo »

blackbil نوشته شده:ممنون میشم این منبعی که مقدار انرژی حمل و نقل کامیون توش هست رو به هر نحوی که میشه، در اختیار من بگذارین

امینی جان میتونی اینجا منابع را ببینی :

کد: انتخاب همه

http://omidomidi.blog.ir/
تصویر
نمایه کاربر
magid1480
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط magid1480 »

سلام من دانشجوی ارشد بیوسیستم هستم یه پرسشنامه در بارهی انرژی پرورش نبور عسل می خوام . اگه دارین به ایمیلم majidabedi1480@gmail.com بفرستید خیلی ممنون .
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان