ذخیره ملکه جفت خورده

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

ذخیره ملکه جفت خورده

پست توسط jamshid »

سلام خدمت همه کارشناسان محترم
اکثر زنبورداران در فصل پاییز مشاهده میکنند که کلنی بدون ملکه دارند با توجه به فصل غیر کاری و عدم تولید ملکه و نبود زنبور نر لذا میخواستم سوال کنم دوستان عزیز چه روشهایی برای ذخیره ملکه جفت خورده دارند تا بتوانند در مواقع خاص از آن بهره مند شوند با داشتن ملکه جفت خورده ذخیره شده میشود جلو خسارت احتمالی را گرفت البته من از روشی استفاده میکنم شاید دوستان عزیز روشهای جدید و بهتری داشته باشند.

hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

Re: ذخیره ملکه جفت خورده

پست توسط hony »

سلام
به نظر من میتونیم کندو رو به سه قسمت تقسیم کنیم و برای هر قسمت دریچه پرواز جداگانه قرار داده وبرای هرقسمت دو قاب با ملکه که ازقبل اماده داریم در اختیار جمعیت قرار داده که دراین صورت در زمان نیاز میتونیم ازملکه هااستفاده کنیم وتا پاییز ملکه در اختیار داریم البته این کار درفصل پرورش ملکه باید انجام گیرد
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام به نظر من نگه داشتن تعدادي از ملكه هاي تعويضي در كندوچه هاي جفتگيري ملكه مي باشد.مثلا هر سال ما نصف ملكه كندوها رو تعويض مي كنيم.پس بهتره تعدادي از ملكه هاي تعويضي((دو ساله)) رو نگه داريم تا اگه در پاييز با كمبود ملكه مواجه شديم بتونيم از اين ملكه ها در كندوهاي فاقد ملكه استفاده كنيم و زمستون رو پشت سر بزاريم و بهار همون سال اقدام به تعويض ملكه نمائيم.اين نظر منه.نظر دوستان هم محترمه شايد نظر دوستان بيشتر كاربردي باشه. تصویر
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

سلام

اقا جمشید شیوه خودتون برا نگهداری وذخیره ملکه جفت خورده رو درصورت امکان توضیح دهید تشکر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام خدمت همه عزیزان
همانطور که آقای جهانی فرمودند میشه ملکه ها را در کندوچه نگهداری کرد 1- ملکه های جفت خورده جوان در صورت عدم نیاز 2- ملکه های قدیمی تعویضی
برای اینکه در فصل سرد سال با مشکل کشتن ملکه مواجهه میشویم لذا ذخیره ملکه کمک زیادی میتونه بکنه لذا برای این کار نیاز به کندوچه مخصوص نگهداری ملکه میباشد و با کندوچه پرورش ملکه فرق داره کندوچه پرورش ملکه کوچک و ابعادش را قبلا نوشتم ملکه را مدت طولانی نمیشه در آن نگهداری کرد به دلیل کمی جا ملکه کندوچه را ترک میکنه اگه جلو دریچه پرواز را مانع بگذاریم ولی همینکه در کندوچه را باز کردیم ملکه اقدام به ترک کندوچه میکنه لذا من از کندوچه نوع دوم استفاده میکنم .
کندوچه نوع دوم تقریبا یک چهارم کندو بوده با همان عمق البته کندوچه نوع دوم نصف کندو میباشد ولی دو طرفه یعنی دو ملکه میشه در آن نگهداری کرد با این شرایط نگهداری ملکه بمدت طولانی مشکلی نداره و ملکه براحتی میتواند تخم ریزی کرده حتی در زمستان هم از آن نگهداری کرد.در روزهای آتی عکس هر دو مدل را در سایت میگذارم.
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
من دلیلی برای ذخیره ملکه به تعداد زیاد نمیبینم . اگه ملکه های پیر به موقع تعویض بشن . ملکه های جوون خیلی کم مشکل پیدا میکنن .
دلیل مرگ ملکه تو زمستان هم ابتلا به نوزماست .
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ehsanklop نوشته شده:سلام
من دلیلی برای ذخیره ملکه به تعداد زیاد نمیبینم . اگه ملکه های پیر به موقع تعویض بشن . ملکه های جوون خیلی کم مشکل پیدا میکنن .
دلیل مرگ ملکه تو زمستان هم ابتلا به نوزماست .

به تعداد زياد كه نه احسان عزيز به تعداد 5 تا 10 تا براي 200 تا كندو به نظرم لازمه تا در صورت لزوم از اين نوع ملكه ها استفاده بشه.در صورت لازم نبودن هم ميشه اين نوع ملكه ها رو به فروش رسوند.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
من کاملا با شما موافق هستم کسی که ملکه های زیاد را نگه نمیداره در حد همان ده تا حداکثر بیست ملکه جوان یک اتومبیل اگه چهار چرخ داشته باشه یک زاپاس داره .
از پاییز امسال تا امروز سفارش زیادی داشتم که متقاضیان در فصل سرد کلنی بی ملکه دارند اما من بیش از چهار ملکه ذخیره نداشتم و شرمنده شدم لذا قصد دارم در سال بعد حدود بیست ملکه جوان را در کندوچه مخصوص نگهداری کنم دیروز دهم اسفند مشاهده کردم زنبور هشت قابی ملکه اش را کشتند ملکه دو ساله بود لذا با داشتن ملکه زاپاس جوان میشه از افت جعیت و از بین رفتن آن جلوگیری کرد چون تا اواسط فروردین در منطقه ما نر وجود ندارد .
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
من در مقاله ای خوندم که زنبوردارهای امریکا زنبورشون رو تو زمستون معمولا روی 20 قاب نگه میدارن و زنبورهای ضعیف تر مثل 7 قاب رو میزارن تو یه طبق و روی کندوی 20 قاب قرار میدن . ابته بین کندوی پایینی و بالایی یه توری قرار میدن . اینطوری کندوی بالایی از حرارتی که از کندوی اصلی به سمت بالا میاد استفاده میکنه و گرم میشه

البته فقط یه پیشنهاده اما اگه بشه یه طبق رو چند قسمت کرد مثلا 10 قسمت و تو هر قسمت یه قاب کوچک (1/3 یا 1/4 ) قاب معمولی با یه ملکه و تعدادی زنبور گذاشت . اونوقت طبق رو بالای یه کندوی 10 قاب قوی گذاشت تا با گرمای کندوی پایین گرم بشه اونوقت فکر کنم بشه . البته حدس منه تا تو عمل چی دربیاد
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا احسان
با تشکر پیشنهاد خیلی خوبی میباشد اگه زنبورداران بتوانند از قوه تفکر خوب استفاده نمایند میشه کارهایی انجام داد مگه ما از خارجیها از نظر فکری کمتریم بلکه سر تریم فقط مشکل ما نداشتن ابزار و لوازم مورد نیاز میباشد که حمایتی صورت نمیگیره در صورت داشتن ابزلر و حمایت ما میتوانیم طرح هایی بدهیم تا سایر کشورها از ما الگو برداری کنند.

اگه زنبورداران بتوانند طبق را چهار قسمت کنند و از زنبور قوی کمک بگیرند بله براحتی میشه ملکه جوان را ذخیره کرد با توجه به پیشنهاد شما و اینکه من ابزار لازم را در اختیار دارم سعی میکنم این کار را تجربه کنم چون خیلی راحت میشه انجام داد حتی از طبق در موقع لزوم میشه برای عسل هم استفاده کرد
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوستان محترم
در خصوص نگهداری ملکه در طبق روشی را مطرح میکنم تا نظر دوستان و کارشناسان محترم را جویا شوم
چند قاب بافته شده کامل را با شبکه مانع ملکه کاملا پوشش داده و داخل هر یک یه ملکه قرار داده و یکسری زنبور داخل طبق ریخته تا زنبورها از شبکه وارد قابها شده تا محافظ ملکه شوند برای پوشش قاب از مانع ملکه آلومینیومی میشه استفاده کرد چون کاملا قابل انعطاف میباشد.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام ايا نميشه به كندوچه هاي جفتگيري خودمون طبقه درست كنيم تا اگه جميعت كندو افزايشم پيدا كرد طبقه بتونه كمك كنه به اين موضوع تا ديگه از ايجاد يك كندوي چند قسمتي جلوگيري و صرفه جويي كرد.
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

mellifera نوشته شده:با سلام ايا نميشه به كندوچه هاي جفتگيري خودمون طبقه درست كنيم تا اگه جميعت كندو افزايشم پيدا كرد طبقه بتونه كمك كنه به اين موضوع تا ديگه از ايجاد يك كندوي چند قسمتي جلوگيري و صرفه جويي كرد.

سلام

به نظر من میشه درست کرد ومشکلی هم نداره ولی نگهداری ملکه در کندوچه چون اغلب به مدت زمان کوتاهی صورت میگیره وفرصت ازدیاد جمعیت معمولا نیست به همین خاطر درست کردن طبق برا کندوچه ها زیاد شاید مهم نباشه(کندوچه های مخصوص جفتگیری) مگر درموارد خاص البته این نظرمنه
نمایه کاربر
3357
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط 3357 »

jamshid نوشته شده:سلام دوستان محترم
در خصوص نگهداری ملکه در طبق روشی را مطرح میکنم تا نظر دوستان و کارشناسان محترم را جویا شوم
چند قاب بافته شده کامل را با شبکه مانع ملکه کاملا پوشش داده و داخل هر یک یه ملکه قرار داده و یکسری زنبور داخل طبق ریخته تا زنبورها از شبکه وارد قابها شده تا محافظ ملکه شوند برای پوشش قاب از مانع ملکه آلومینیومی میشه استفاده کرد چون کاملا قابل انعطاف میباشد.

باسلام اگه امکان داره بیشترتوضیح دهید
mojtaba besharati
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
من تاکنون این کار را انجام ندادم ولی با توجه به در اختیار داشتن مانع ملکه آلومینیومی قصد دارم انجام بدم فقط کافیست دور یک قاب را بطور کامل با مانع ملکه پوشانده شود تا ملکه نتواند خارج شود مقداری زنبور بی ملکه را در داخل طبق ریخته و حدود شش قاب محصور شده را داخل طبق قرار داده و طبق را روز کلنی قوی میگذاریم البته روی کلنی را با طوری پارچه ای دو لایه میپوشانیم بعد از گذشت چند روز حتی میشه طوری را برداشت با این شرایط ملکه ها از گرمای کلنی استفاده کرده و به این صورت میشه ملکه را ذخیره کرد برای روزهای مبادا و ضروری.
نمایه کاربر
3357
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تماس:

پست توسط 3357 »

باسلام بااین طرح زنبوران کارگر چون ملکه دیگر در کلنی اصلی است امکان کشتن ملکه نیست و مخصوصا بعداز برداشتن طوری زیری ورفت وآمد زنبوران به کلنی و طبق تصویر
mojtaba besharati
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
اقا جمشید میخوای سیستم چتد ملکه ای انجام بدی . فکر نکنم زنبور بپذیره . اونم تو زمستون . نظر من این بود که کندوها کاملا جدا باشن و بینشون فقط یه توری ریز باشه . برای طبق هم تعدادی سوراخ پرواز در نظر گرفته بشه . اگه از نیم طبق استفاده بشه ممکنه بهتر هم باشه
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا احسان
اگه روی کلنی مادر را توری بگذاریم بعد یه کلنی ضعیفتر را بی ملکه کنیم آنگاه برای هر قاب یه ملکه بگذاریم بعد زنبورهای بی ملکه را در داخل طبق بریزیم به نظر شما مشکلی هست از همان شبکه مانع ملکه استفاده بکنیم نطر شما چیست البته روش شما که فرمودید مشکلی نیست فقط این روش را میشه انجام داد
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
اقا جمشید چه مشکلی هست . اگه زنبور قبول کنه خیلی هم خوبه . من فقط گفتم چون میخوای تو زمستون این روش رو بکار بگیری ممکنه چند ملکه رو نپذیرن . ولی تا زمانی که تست نشه واقعا هیچی نمیشه گفت . ان شا الله اگه این سیستم رو انجام دادی حتما نتیجه رو به ما هم بگو .
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تماس:

پست توسط saman »

سلام
يکي از کندوهاي ضعيفم چندهفته قبل اکثر زنبوراش به علت سرما از بين رفتن الان يه نصف کادر زنبور موندن با ملکه جفت رفته اما چون زنبورهاش کم هستن ملکه تخم ريزي نداره به نظر دوستان اين زنبورهارو با يه کندوي ديگه ادغام کنم يا از يه کندوي قوي دوکادر زنبوربهش بدم تا خودش حالت يه بچه بشه؟
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
اگه ملکه مورد نظر شما خوب باشه میتونی آنرا نگه داری چون اول فصل میباشد میتونه خودش را بسازه لذا شما حدود دو تا سه قاب جمعیت را بعنوان بچه مصنوعی بگیرید بدون تخم روز و لارو جوان بعد از دو تا سه روز ملکه را با قفس به کلنی معرفی کنید در این مدت اگه شربت گرده به کلنی بدهید بهتر ملکه را قبول میکنند با این کار میتوانی اولین بچه مصنوعی سال را با ملکه جفت خورده داشته باشی.
نمایه کاربر
ahmadreza
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بهبهان.خوزستان
تشکر کرده: 56 دفعه
تماس:

پست توسط ahmadreza »

سلام در حین خواندن نظرات دوستان یک ایده به نظرم رسید لطفا نظر خودتون رو مطرح کنید تا به نتیجه خوبی برسیم.
اگه یک کندو رو4قسمت کنیم با 4دریچه پرواز در4جهت و روی سرپوش آنها یک ظرف غذاخوری که رویش با توری فلزی پوشیده باشد.در هر قسمت یک قاب عسل وگرده و یک پوکه بزاریم.بعد یک ملکه جوان و مقداری زنبور توش بریزیم.هروقت قاب نوزادی سرپوشیده شد ان رو با یک پوکه خالی تعویض کنیم واز قاب سرپوشیده برای تقویت بقیه کندوا استفاده کنیم.در ضمن در صورت نیاز کندوهای 4قسمت رو مرتب تغذیه میدهیم تا ضعیف نشه.حسن اصلی این کار اینه که اواخر زمستان از این جمعیت های کوچک با ملکه تخم ریزشون میشه برای گفتن بچه مصنوعی استفاده کرد و از نظر وقت دیگه نمیخواد منتظر باشیم تا بچه ها از تخم روز شاخون بزنن یا حتی ریسک برای قبول کردن ملکه جفت خورده(که تو اون فصل مشکل گیر میاد)لازم نیست.درضمن اگه منطقه ای زمستون زیاد سرد باشه میشه کندوی4 قسمتی رو روی کندوهای قوی بزاریم.
نمایه کاربر
saman656
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبریز
تشکر کرده: 8 دفعه
تماس:

پست توسط saman656 »

من که همه رو خوندم ولی نتونستم چیز با مفهومی یاد بگیرم اکثرا حدث زده بودین ، تا حالا کسی ملکه ذخیر نکرده

من یک بچه مصنوعی گرفتم و منتظر هستم تا شاخونها اماده بشه و می خواهم وقتی ملکه ها اماده شدن تا به 4 بچه مصنوعی معرفی کنم (4 تا بچه مصنوعی رو منتظرم وقتی ملکه ها اماده شدن جدا کنم)این کار حداقل کندو رو 20 روز جلوتر می اندازه
بنظر شما چند درصد امکان داره موفق بشم
و ایا ملکه رو موقعی که شاخون است به کلنی معرفی کنم یا وقتی از شاخون بیرون اماده
لطفا با تجربه که دارین کمک کنید .....تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman656 نوشته شده:من که همه رو خوندم ولی نتونستم چیز با مفهومی یاد بگیرم اکثرا حدث زده بودین ، تا حالا کسی ملکه ذخیر نکرده

من یک بچه مصنوعی گرفتم و منتظر هستم تا شاخونها اماده بشه و می خواهم وقتی ملکه ها اماده شدن تا به 4 بچه مصنوعی معرفی کنم (4 تا بچه مصنوعی رو منتظرم وقتی ملکه ها اماده شدن جدا کنم)این کار حداقل کندو رو 20 روز جلوتر می اندازه

با سلام به نظر من بهترين كار درست كردن يه چنتا كندوچه ملكه و قرار دادن شاخونها در داخل كندوچه وجفت رفتن ملكه وبعد معرفي به بچه مصنوعي هستش.احتمال اين روش خيلي بالاستواگه از شاخون بيرون بياد اولين ملكه اون يكي را روميكشه پس بايد با شاخون بدين به كندوها.
نمایه کاربر
mohsen1375
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بوشهر
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

پست توسط mohsen1375 »

saman656 نوشته شده:من که همه رو خوندم ولی نتونستم چیز با مفهومی یاد بگیرم اکثرا حدث زده بودین ، تا حالا کسی ملکه ذخیر نکرده

با سلام دوست عزیز
بله میشه این کار رو کرد و در کل بهترین راه برای گرفتن بچه مصنوعی اینه که یه بچه بگیرید و قبل از تولد ملکه ها بقیه بچه رو جدا کنید.این طوری کندوی های مادر زیاد لطمه نمیبینند.فقط باید حواستون به این باشه که توی بچه هایی که قبل از تولد ملکه ها میگیرید،به هیچ وجه تخم روز نباشه.اگه سر همه تخم ها رو بسته باشند هم که دیگه خیلی بهتره.چون شاخون و ملکه رو خیلی راحتر قبول میکنند.اگه تو کارتون اشتباهی،قطعا موفق میشید. من خودم از این روش استفاده میکنم و مشکلی هم بوجود نمیاد.
من هم حدود 20 روز پیش یه بچه گرفتم و کلی شاخون داشتم.حدود 10 روز بعدش هم بقیه بچه رو جدا کردم . فردای اون روز هم شاخون ها رو جدا کردم و بهشون دادم.یه تعداد شاخون هم برای اطمینان تو خونه(داخل ماکروفر) نگه داشته بودم و بعد از تولد (چون نیازی بهشون نداشتم)دادمشون به یه زنبوردار دیگه.البته فقط چراغ ماکروفر رو روشن گذاشته بودم تا شرایطی مثل شرایط کندو فراهم بشه.
دیروز که کندوهام رو چک کردم،همگی جفتگیری کرده بودند.
نمایه کاربر
saman656
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

Re: ذخیره ملکه جفت خورده و ساير مباحث

پست توسط saman656 »

خیلی ممنون از لطف شما دوست عزیز منطقه ما خیلی خوب است اگه 2 هفته اینطوری اب هوا با ما خور باشه از هر کند به راحتی میتونم 2 بچه بگیرم بدونه اینکه اسیبی ببینندتصویر
نمایه کاربر
mohsen1375
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بوشهر
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

پست توسط mohsen1375 »

saman656 نوشته شده:خیلی ممنون از لطف شما دوست عزیز منطقه ما خیلی خوب است اگه 2 هفته اینطوری اب هوا با ما خور باشه از هر کند به راحتی میتونم 2 بچه بگیرم بدونه اینکه اسیبی ببینندتصویر
ممنون سامان جان
اگه در حین کار مشکلی پیش اومد اطلاع بدید که اگه کمکی از دستم بربیاد راهنمایتون کنم
نمایه کاربر
saman656
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط saman656 »

مرسی از لطف شما محسن جان
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
سوال شد آیا میشه ملکه جفت خورده را در کندویی که ملکه داره نگه داشت
پاسخ--- نمیشه این کار را انجام داد چون زنبورها ملکه را تغذیه نکرده و دور قفس زنبورها را با موم پوشانده و موجب مرگ ملکه ها میشه ولی میشه چند ملکه را همزمان به یک کلنی بدون ملکه با قفس داده و زنبورها از کل ملکه ها محافظت میکنند
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقای جهانی
دو تا از کندوهام ملکه دو ساله داشتن ملکه ها رو برداشتم دو روز کندوها یتیم بودن بعدش ملکه جدید تو قفس به کندو معرفی کردم و زنبورهای دو تا کندو بعد سه روز ملکه هارو آزاد کرده و کشته بودن هرچه هم شاخون میدم از بین میبرن.سوالم اینه الان چند تا شاخون مسن دارم میشه اونا رو بیارم خونه تو یه جای گرم مثل کندو نگه داری کنم آیا شاخون ها خراب نمیشن تا ملکه هاشون متولد بشن یا حتما شاخون باید تو کندو باشه تا متولد بشه؟
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان