شك به بيماري لوك اروپايي و كنه واروا

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: شك به بيماري لوك اروپايي و كنه واروا

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام
من ديروز تو يکي از کندوهام يه زنبور ديدم که بال نداشت پرسيدم گفتن نشانه وجود کنه تو کندوهاته(گفتن به محض روئيت زنبور بدون بال 25 درصد کندوها مبتلا هستن) اولا آيا اين درسته و ثانيا من که نوار آپيستان همزمان با شروع تخم ريزي به کندوهام دادم کنه هاي زيادي هم کشته بود احتمالش هست مال تخم ريزي قبل از نوار بوده باشه يا اقدام ديگه اي براي جلوگيري از انتشار وجود داره؟ممنون از زحمات همه دوستان

با سلام :

http://www.mellifera.ir/modules.php?nam ... 9%88%D8%A7

http://www.mellifera.ir/modules.php?nam ... 9%86%D9%8A

forum-f21/topic-t228.html

forum-f21/topic-t403.html

forum-f21/perizin-t872.html

forum-f21/topic-t878.html

forum-f21/topic-t874.html

forum-f21/topic-t230.html

نمایه کاربر
beigzade
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: Gillan - talesh
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

پست توسط beigzade »

[CENTER]به نام خدا[/CENTER]
[JUSTIFY]هر بیماری یا اختلالی در کندو با هر درجه ریسک یا خطر باید جدی گرفته شود حتی اگر بعد از مدتی از بین رفت یا کم شد .

کندوی شما محیطی است مانند یک مجموعه تولیدی و باید تمامی وجوه آن مرتب و دقیق باشد سعی کنید به کوچکترین تغییر سیستم خود حساس باشید.

لوک اروپایی هر چند مانند رقیب آمریکائیش دلهره آور نیست اما از چند جهت قابل بررسی میباشد:

الف): سلولهای درگیر از عمل عادی خود بازمانده ایجاد رکود تولید میکنند. ب): این بیماری روند گسترش جمعت تولید کننده را کند میکند که نهایتا منجر به کاهش قدرت کلنی میگردد.

ج):هر چند در اکثر مواقع بیماری سیر بهبودی به خود میگیرد اما هرگز به طور کامل از بین نمیرود و آثار آن تا سالها باقی میماند.

د): کلنیهایی که درجات مختلفی از این بیماری را نشان میدهند جریان گرده آوری کندو بین 5 تا 15 درصد کمتر میشود.

درباره دلایل بیماری

زنبورها ذاتا موجوداتی بهداشتی اند اما به شرطی که شرایط محیطی آنها نیز پاک و تمیز باشد وجود الودگیهای محیطی و انسانی و کمبود آب سالم امکان اعمال شرایط بهداشتی توسط زنبور را به شدت محدود و در برخی موارد غیر ممکن میسازد.توجه داشته باشید جهت گیری بهداشتی کلنی های زنبور عسل اینترنال است(internal) و به همین دلیل نقش زنبوردار در کمک به کلنی جهت جلوگیری از آلودگی بسیار حیاتیست.

عدم تناسب و هماهنگی بین شرایط ذهنی و عصبی ملکه با کارگرها از دلایل دیگر درگیری کلنی ها با لوک اروپاییست.این عدم هماهنگی فرصت کافی برای تمیز کردن سلولها توسط کارگرها را از آنها گرفته امکان درگیری را افزایش میدهد. این موضوع یکی از دلایلیست که ملکه نژاد کرنیو لاین مجموعه مقاومتری در برابر این بیماری ایجاد میکند.

و اما در مورد ترامایسین: ترامایسین نام تجاری دسته از داروهاست که امروزه به نام اکسی تترا سایکلین شناخته میشوند. اما انچه در زنجیره داروهای انسانی کاربرد دارد تتراسایکلین است نه اکسی ت.. امروزه در داروخانه های دامپزشکی انواع مختلفی از این ترکیب با دز های متفاوت نظیر اکسی 5-10-20-50 که هر کدام دارای مقادیر خاصی از این ماده موثرند. بنابر اعداد تنها میزان داروست نه چیز دیگر .[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
YONES_Z
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تماس:

پست توسط YONES_Z »

با سلام

اینجانب از پنی سیلین انسانی استفاده کردم و جواب گرفتم

1 عدد پنی سیلین داخل 10 لیتر شربت
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

با سلام.امروز دیدم نوک بال بعضی از زنبوررام ریش ریش شده.به نظرتون به خاطر کنه هستش یا زنبورای مسن همینجوری میشن ؟
به نرتون اگه به خاطر کنه هست برای درمونش کی و با چی اقدام کنم ؟ زنبورام الان تو باغ مرکبات پر از گل هستن.
یه زنبور هم با 4 بال دیدم که جالب بود برام
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
به نظرمن دارین وسواس بخرج میدین معمولا زنبورهای مسن بال هاشون ریش ریش میشه من خودم تو این هفته چندین مورد تو زنبورهای مسن ریش ریش شدن بال هاشونو دیدم(البته باید مطمن شی که فقط تو زنبورهای مسنت هست)
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: کاشمر،خراسان رضوی
تماس:

پست توسط almouri »

با سلام خدمت همه اساتید
چند روز پیش توی دوتا از کندوهام تعدادی حجره سرباز و یا نیمه باز دیدم که لاروها داخلشون مرده بودن. چند تا از لاروا رو با سیخ درآوردم ولی کش نمیومد.یه حجره رو هم که داشتم خراب می کردم دیدم یه کرم از توش دراومد.لاروایی که مرده بودن حالت خودشونو از دست داده بودند و با اولین برخورد سیخ به اونا متلاشی شده و مایع سفید رنگی بیرون میومد.ترسیدم لوک باشه دو روز قبل مقداری تتراسایکلین انسانی با پودر شکر مخلوط کردم و بهشون دادم در صورتی که دلیل اصلیشو نمیدونم چیه. لطفاراهنمایی بفرمایید چون میخام تا دو سه بار تترا و پودر بهشون بدم.چند تا نظریه و فرضیه دارم که در صحت و سقمش از شما راهنمایی میخام.
1-کمبود جمعیت پرستار کندو
2-تغدیه با شربت تولیدی کارخانه قند
3-گرفتار شدن در دام کرم موم خوار
4-بیماری لوک
5-اضافه بودن برگ موم و پوکه در کندو
برا اثبات شدن و نشدن این موارد باید چکار کنم؟ تصویر
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

almouri نوشته شده:با سلام خدمت همه اساتید
چند روز پیش توی دوتا از کندوهام تعدادی حجره سرباز و یا نیمه باز دیدم که لاروها داخلشون مرده بودن. چند تا از لاروا رو با سیخ درآوردم ولی کش نمیومد.یه حجره رو هم که داشتم خراب می کردم دیدم یه کرم از توش دراومد.لاروایی که مرده بودن حالت خودشونو از دست داده بودند و با اولین برخورد سیخ به اونا متلاشی شده و مایع سفید رنگی بیرون میومد.ترسیدم لوک باشه دو روز قبل مقداری تتراسایکلین انسانی با پودر شکر مخلوط کردم و بهشون دادم در صورتی که دلیل اصلیشو نمیدونم چیه. لطفاراهنمایی بفرمایید چون میخام تا دو سه بار تترا و پودر بهشون بدم.چند تا نظریه و فرضیه دارم که در صحت و سقمش از شما راهنمایی میخام.
4-بیماری لوک

اگه کرم دیدی باید به کرم پروانه موم خوار شک کنی.رد کرم توی قاب کاملا مشخصه و معمولا تو کندوهایی که غذای کمی دارن و ضعیف شدن بروز میده. البته میتونه لوک هم باشه.اگه مرم موم خوار هم دیدی با دقت همه ی قاب هاتو بررسی کن.قاب هایی که توش اثر خورده شدن موم به صورت دالان دیده میشه رو باید از مندو خارج کنی.البته کرم موم خوار تو دمای زیر -8 میمیره.اگه قابت تخم نداره میتونی تو فریزر به مدت 24-48 ساعت بذاری.خدا هیچ کسی رو گرفتار کرم موم خوار نکنه. تصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

4-بیماری لوک

سلام
گزینه 3 که کلا منتفیه چون کرم موم خوار لارو رو نمیکشه . بلکه لارو زنبور میشه و به دنیا هم میاد منتهی با ظاهری نامتناسب .
گزینه 1 و 4 هم که یکی هستن
گزینه 2 و 5 هم احتمالش خیلی کمه

حالا شما بررسی کن لاروهایی که از بین رفتن چند روزه بودن . و رنگشون از سفید براق تغییر کرده یا نه .
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

ehsanklop نوشته شده:
4-بیماری لوک

سلام
گزینه 3 که کلا منتفیه چون کرم موم خوار لارو رو نمیکشه . بلکه لارو زنبور میشه و به دنیا هم میاد منتهی با ظاهری نامتناسب .
گزینه 1 و 4 هم که یکی هستن
گزینه 2 و 5 هم احتمالش خیلی کمه

حالا شما بررسی کن لاروهایی که از بین رفتن چند روزه بودن . و رنگشون از سفید براق تغییر کرده یا نه .

احسان وقتی کرم دیده باز نمیشه به کرم پروانه مومخوار شک داشت ؟؟؟ وقتی کرم سلول زنبور رو از داخل سوراخ کنه باعث مرگش نمیشه ؟؟؟
فکر کنم کرم مومخوار جدی ترین گزینست.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

اقا حسین خیلی کم پیش میاد کرم موم خوار لارو رو از بین ببره . معمولا باعث میشه سرپوش سلول ها حالت سوراخ سوراخ بگیره یا کامل برداشته بشه . با این حال تقریبا همه لاروهایی که به این مشکل گرفتار میشن همه مراحل دگردیسی رو تو سلول باز میگذرونن . (بیماری نوزادان برهنه bald brood )
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

من با محلول شربت رقیق و پنی سیلین جی پروکایین لوک اروپایی رو درمان میکنم به این صورت که زنبورها رو میتکونم و روی شفیره ها اسپری میکنم و بلافاصله داخل کندو میزارم تا زنبورها اونها رو بلیسن ، روی خود زنبورها نپاشید چون زنبورها سرگرم لیسیدن همدیگه میشن و ممکنه به خاطر طعم تلخ، شفیره ها آسیب ببینن.
این کار رو سه بار به فاصله 3 روز یعنی جمعا نه روز انجام بدید
مخلوط یک پنی سیلین با حدود نیم لیتر شربت برای سه کندو ده قابی

حذف ملکه هم تاثیر داره
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

ebraahimiyan نوشته شده:من با محلول شربت رقیق و پنی سیلین جی پروکایین لوک اروپایی رو درمان میکنم به این صورت که زنبورها رو میتکونم و روی شفیره ها اسپری میکنم و بلافاصله داخل کندو میزارم تا زنبورها اونها رو بلیسن ، روی خود زنبورها نپاشید چون زنبورها سرگرم لیسیدن همدیگه میشن و ممکنه به خاطر طعم تلخ، شفیره ها آسیب ببینن.
این کار رو سه بار به فاصله 3 روز یعنی جمعا نه روز انجام بدید
مخلوط یک پنی سیلین با حدود نیم لیتر شربت برای سه کندو ده قابی

حذف ملکه هم تاثیر داره

سلام اقای ابراهیمی عزیز
شفیره منظورتون تخم هایی هست که زنبورها درپوش سلول رو بسته دیگه ؟ چون اگه لارو باشه که میمیره . و پنی سلین انسانی استفاده میکنین ؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

راستی با راهکار دوم که تعویض ملکه باشه شدیدا موافقم . خیلی مواثره
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

ببخشید منظورم همون لارو بود غلط چاپی بود
نه اگر رو زنبورها نپاشید و سریعا کادر رو داخل کندو بزارید زنبورا میان لاروها رو تمیز میکنن و دیگه نمیمیرن
بله انسانی من با اکسی تتراسیکلین در مورد لوک اروپایی نتیجه نگرفتم
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط almouri »

امشب کندویی که مشکوک به لوک هست رو آوردم پشت بام منزل تا بتونم بهتر ازش پرستاری کنم.ولی واقعا نمی دونم لوک هست یا نه.از یه جمعیت 7قابی فکر می کنم سه قاب بیشتر نمونده.بعضی از قابها بالاش عسل داره.
1-اگه 4 قاب رو بتکونم و فقط سه قاب پر داخل کندو بزارم بده؟رو بعضی از قابها شفیره داره. تصویر
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط almouri »

امروز که از کندو بازدید کردم دیدم که رو قابها حالت شطرنجی داره.لاروهایی که مردن سنشون بالاست.احیانا از گرمی هوا نیست؟ تصویر
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

میتونه تز گرما باشه برای من پیش اومده
میتونی چند تا کارتن خالی بزاری رو سر کندوهات البته اگه هوا خیلی گرم باشه تاثیری نداره
البته زنبورها تا جایی که بتونن از لاروها مراقبت میکنند و گرما بیشتر رو شفیره ها تاثیر داره
لوک لروپایی هم میتونه باشه باید زنبورت رو به جایی با دمای مناسب ببری و یک پوکه تخم روز رو نشون کنی تا ببینی چند تاشون به شفیرگی میرسن اگه کادر بصورت شطرنجی شفیره ها رو از دست بده . دچار بیماری هست . حالا یا لوک اروپایی یا چیز دیگه
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

almouri نوشته شده:امشب کندویی که مشکوک به لوک هست رو آوردم پشت بام منزل تا بتونم بهتر ازش پرستاری کنم.ولی واقعا نمی دونم لوک هست یا نه.از یه جمعیت 7قابی فکر می کنم سه قاب بیشتر نمونده.بعضی از قابها بالاش عسل داره.
1-اگه 4 قاب رو بتکونم و فقط سه قاب پر داخل کندو بزارم بده؟رو بعضی از قابها شفیره داره. تصویر

سلام
جمعیت چرا کم شده ؟ به فرض لاروها تلف بشن جمعیت که نباید اینقدر افت کنه ؟ شما شربت هم میدی ؟ احیانا تو شربت چیزی اضافه نمیکنی ؟

تو عکس بگو کدومشون از بین میره
پیوست ها
12345.jpg
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط almouri »

سلام آقا احسان
از اولش بگم :از کسی که کندوهارو خریدم فقط قاب اضافه کرده بود بدون زنبور.ضمنا ازش پرسیدم چه جوری کلنی رو تغذیه میکرده گفت که با مخلوط شکر و مانده کارخانه قند.خودمم زیاد تغذیه نمی کنم شاید هفته ای یک بار اونم با شربت شکر اما بالا قابا عسل داره.
اکثر لاروایی که مردن پیش شفیره هستند(4) و تعداد اندکی نیز اولین مراحل شفیرگی رو میگذرونن(5).بوی تعفن هم از داخل کندو به مشام میرسه.4 تا از قابا رو تکوندم و گذاشتم کنار چون داخلش تعدادی شفیره و مقداری عسل داشت.سه تا قاب رو بدون زنبور با جی پروکایین اسپری کردم و گذاشتم داخل کندو.
حال بگید کارایی که کردم درست بوده یا نه و از این به بعد چکار کنم. تصویر
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

با جی پروکایین موافقم اما این کارو تکرار کن سه بار با فاصله سه روز یعنی نه روز و فقط روی شفیره ها اگه میتونی ملکه رو حذف کن پوکه های اضافی رو بکش و کندور رو با آتش ضد عفونی کن و وقتی خنک شد دوباره زنبورا رو بزن توش شربت هم به صورت غلیظ به اونها بده اما به اندازه یک روز و همه روزه تکرار کن مثلا روزی یک لیوان
امیدوارم مشکل حل بشه ضمن اینکه کندو رو از زنبورستان جدا کردی کار مفیدی و اگه تو شربت آبلیمو یا اکسی تتراسیکلین بزنی هم بهتره
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
دوست من خیالت راحت باشه که لوک نیست چون فقط لاروهای جوون لوک میگیرن . همون طور که اقای ابراهیمی فرمودن شربت رو هر روز تو برنامه شون بزار به علاوه مولتی ویتامین(مولتی ویتامین مقدار کم مثلا اگه گفته 1 گرم تو لیتر شما نیم گرم تو لیتر استفاده کن+ انتی بیوتیک ) . در مورد پروکایین اطلاعی ندارم . تو یه کتاب کلروتتراسیکلین گفته استفاده کنین اما شخصا تا حالا استفاده نکردم .
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط almouri »

ممنون از راهنماییهاتون تصویر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان