برداشتن شاخون برای انتقال

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ilyasr
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

برداشتن شاخون برای انتقال

پست توسط ilyasr »

سلام
من میخوام شاخون یک کندو رو به کندوی دیگه انتقال بدم
لطفا راهنمایی کنید

نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

Re: برداشتن شاخون برای انتقال

پست توسط jamshid »

سلام
شما با یک وسیله تیز اگه امکان داشته باشه با چاقوی داغ کاملا اطراف شاخون را جدا کرده و کندویی که آمادگی دریافت شاخون را دارد انتقال بدهید شاخون را با همان چاقوی داغ اطر افش را به قابی که جمعیت جوان دارد بچسبانید کار مشکلی نیست فقط کامل چسبانده شود که از قاب جدا نشه
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

jamshid نوشته شده:سلام
شما با یک وسیله تیز اگه امکان داشته باشه با چاقوی داغ کاملا اطراف شاخون را جدا کرده و کندویی که آمادگی دریافت شاخون را دارد انتقال بدهید شاخون را با همان چاقوی داغ اطر افش را به قابی که جمعیت جوان دارد بچسبانید کار مشکلی نیست فقط کامل چسبانده شود که از قاب جدا نشه

آقا جمشید فکر نمیکنید با این کار احتمال تخریب شاخون زیاده
البته من زیاد شاخون انتقال نمیدم و از شاخونها نگهداری میکنم تا در بیاد بعد ملکه باکره معرفی میکنم ولی برای انتقال شاخون روشهایی مثل چسب لنت و فنر شاخون و ... بی ضرر نیست که دوست دارم با تجربه ترها راهنمایی کنن
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
دوستان انتقال شاخون ساده است . اول با وسیله خیلی تیز مثل موکت بر به راحتی جدا میشه . بعد از بالا اونو بین دو قاب میزاریم . به این صورت که بدون دست زدن به قاب ها فقط در کندو رو باز میکنیم و شاخون رو قرار میدیم بین چوبهای بالای دو قاب . زنبورها بلافاصله میرن دورش و شروع به نگهداری میکنن
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
روش گرم کردن چاقو توسط دکتر شهرستانی پیشنهاد گردید من خودم از روش فنجانک استفاده میکنم اما چند روز قبل از روش داغ کردن چاقو استفاده کردم خوب بوده و کاملا مومها بهم چسبیده اما اگه بخواهیم از روش چسباندن شاخون استفاده کنیم این بهترین روش میباشد روشی که آقا احسان فرمودند هم یکی از روشهاست اما تازه کارها شاید نتوانندخوب شاخون را چک کنند تا ببینند سالمه یا نه
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

به نظر من اگه بخوایم رو همه چیز اینقدر حساسیت نشون بدیم وقت زیادی میگیره.راحت ترین و سریع ترین کار برید شاخون و گذاشتنش توی کندوی یتیمه.که دوستان گفتن میشه بین 2 قاب طوری گذاشت کع آویزون شه.حتی دیدم بعضی ها شاخون رو همینطوری ( افقی ) میزارن بالای شان ها ( البته پارچه کتون رو ور میدارن ) و ملکه متولد میشه....
نمایه کاربر
turkman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گلستان-شهرستان بندرترکمن
تشکر کرده: 59 دفعه
تماس:

پست توسط turkman »

آیا نمیشه خود شان شاخون دار رو به کندوی یتیم داد؟ اینطوری فکر کنم راحتره البته با استفاده از فنر و یا چسب. من امتحان کردم جواب داد
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

ببخشید اینکه میفرمائید که اطراف شاخون باید خالی بشه، اگه شاخون وسط شان باشه، شما طوری آنرا بر میدارید که شان سوراخ نشه، یعنی منظورم اینه که چاقو را مماس با ابتدای سلول( موم آج دار بافته نشده) قرار می دهید ؟ اگه در اثر این کندن شان آسیب ببینه یعنی سوراخ بشه مشکلی نداره؟
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
بابا بریدن یه شاخون که دیگه کاری نداره با یه تیغ تیزی طوری شاخون رو ببرید که ژله ته شاخون آسیب نبینه به همین راحتی.من بعد بریدن شاخون گذاشتم تو کندوی یتیم بعد تولد متوجه شدم افتاده کف کندو و زنبورها هم از مواظبت کردن تا متولد شده.هر چه کار رو به خودتون سخت تر کنید بیشتر اذیت میشین.
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
منم همین نظرو دارم من بعضی وقتها با این که تازه کارم یه کارایی انجام میدم بعد که بحثش تو سایت مطرح میشه بعضی دوستان اینقدر سخت میگیرن که میگم پس من چقدر شانس آوردم . بعضی از مطالب به آدم استرس میده و باعث میشه کارو خیلی سخت بگیری و اخرشم نتیجه نگیری .
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

saman نوشته شده:سلام
بابا بریدن یه شاخون که دیگه کاری نداره با یه تیغ تیزی طوری شاخون رو ببرید که ژله ته شاخون آسیب نبینه به همین راحتی.من بعد بریدن شاخون گذاشتم تو کندوی یتیم بعد تولد متوجه شدم افتاده کف کندو و زنبورها هم از مواظبت کردن تا متولد شده.هر چه کار رو به خودتون سخت تر کنید بیشتر اذیت میشین.
اشتباه نکنید دوستان ، شاخون خیلی حساسه کوچکترین اشتباه باعث مرگ ملکه داخلش میشه . درسته کار سختی نیست ولی باید با لطافت باهاش برخورد کرد
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

اصلا شاخون وسط قاب باشه.من تو مواقع ضروری این رو جوری میبرم که کوچیکترین آسیبی نبینه..حتی اگه لازم باشه جوری میبرم که پوکه سوراخ بشه.
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

1- دوستان من یه بچ مصنوعی کشیدم 4 تا شاخون زده که دوتاشون کشیده و تمیزن. من می خواستم یکیشونو بردارم یه بچه دیگه بگیرم بهش معرفی کنم تا معطل نشم.مشکل اینه که دو تا بهم چسبیدن. به نظرتون چیکار کنم؟ راهی هست که لازم نباشه یکیشونو از بین ببرم؟

2- لطفا کسی روش دیگه ای می دونه برای چسبوندن شاخون به کندوی پذیرنده بگه.

3- در چه صورتی شاخونو قبل به دنیا اومدن ملکه خراب میکنن زنبورا؟
بازم ممنون

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

yasmangola_love نوشته شده:1- دوستان من یه بچ مصنوعی کشیدم 4 تا شاخون زده که دوتاشون کشیده و تمیزن. من می خواستم یکیشونو بردارم یه بچه دیگه بگیرم بهش معرفی کنم تا معطل نشم.مشکل اینه که دو تا بهم چسبیدن. به نظرتون چیکار کنم؟ راهی هست که لازم نباشه یکیشونو از بین ببرم؟

2- لطفا کسی روش دیگه ای می دونه برای چسبوندن شاخون به کندوی پذیرنده بگه.

3- در چه صورتی شاخونو قبل به دنیا اومدن ملکه خراب میکنن زنبورا؟
بازم ممنون

1 ميتونين دو تا شخون رو به بچه كندو منتقل كنين منتها ريسكش زياده اين روش شما بايد زمان بيرون اومدن ملكه رو بدينين يه راه ديگه هم وجود داره استفاده از فقس معرفي ملكه هستش شاخون ها رو داخل قفس قرار بدين و مابين دو تا شاخون رو با توري يا كاغذي از هم جدا كنين تا ملكه ها اگه متولدم شدن نتونن به همديگه اشيب برسونن.
2 ميتونين با قفس معرفي كنين و يا به وسيله سيم نازك شاخون رو از بالاي شانها داخل قابها بفرستين
3 زماني كه ملكه جديد متولد بشه و زنبورا نيازي به بچه دادن نبينن.
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

ممنون امین جان

امروز که دیدن کندوی مادر شاخون زده دیگه نیاز به انتقال نیست
یکیشونو خراب میکنم

می خوام از سیم برای وصل کردن از بین دوقاب استفاده کنم

امیدوارم جواب بده....

یا امام رضا
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

امروز رفتم شر برداشتن شاخون.

متاسفانه لحظه اخری که اومدم درش بیارم یه سوراخ خیلی کوچیک تهش ایجاد شد.به مقدار خیلی خیلی کم در حد یک میلیمتر مربع رویال بود . گذاشتمش تو فنر شاخون رو و وسط دو قاب بچه قرار دادمش.
به نظرتون با توجه به این که ملکه امروز یا فردا به دنیا میآد مشکلی ایجاد میشه یا یه شاخون دیگه بزارم؟چطور بفهمم طنبورا ملکه رو اسیب نرسوندن؟بعد از ظهر می خوام دوباره چک کنم کندوی شاخون داده رو.چطور از سلامت ملکه مطمئن شم؟ ایا راهی داره؟

یا امام رضا
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

yasmangola_love نوشته شده:امروز رفتم شر برداشتن شاخون.

متاسفانه لحظه اخری که اومدم درش بیارم یه سوراخ خیلی کوچیک تهش ایجاد شد.به مقدار خیلی خیلی کم در حد یک میلیمتر مربع رویال بود . گذاشتمش تو فنر شاخون رو و وسط دو قاب بچه قرار دادمش.
به نظرتون با توجه به این که ملکه امروز یا فردا به دنیا میآد مشکلی ایجاد میشه یا یه شاخون دیگه بزارم؟چطور بفهمم طنبورا ملکه رو اسیب نرسوندن؟بعد از ظهر می خوام دوباره چک کنم کندوی شاخون داده رو.چطور از سلامت ملکه مطمئن شم؟ ایا راهی داره؟

سلام
هیچ مشکلی نداره . فقط اگه شاخون سوراخ بشه با یکم موم سوراخ رو بگیرین تا زنبورا خرابش نکنن . اگه تو فنر گزاشتین که دیگه خیالتون راحت باشه
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

yasmangola_love نوشته شده:امروز رفتم شر برداشتن شاخون.

با سلام نگران نباشين مشكلي ايجاد نميكنه.اگه به ملكه اسيب برسونن بايد مردش رو بيرون كندو ببينين.بازديد شاخون و مرتب بودن وضعيت كندو.بهتره زياد به شاخون دست نزنين و بازديدهارو به ارومي انجام بدين.
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

امروز تو فنر گذاشتم و قرار دادم.

3 اتفاق عجیب غریب افتاد!!!

ملکه به ساعتی نشده اومد بیرون و برا جفت گیری رفت بیرون ظاهرا !!!!

ولی زنبورا همراهش رفتن بیرون مثل بچه دادن

کندویی که ازش این شاخونو کشیدم هم قبل اینکه ملکه خودشون بیرون بیاد تا فهمیدن ملکه ای بیرونه رفتن بیرون و روی درخت دو گروه جمع شدن و مخروط درست کردن.

منم منتظر بودم ببینم چی میشه با اینکه اماده کرده بودم یه کندو رو تا بریزمشون تو کندو.
نیم ساعت نشده دیدم همگی دوباره دارن برمیگردن تو کندوی اول که شاخون رو از اونجا گرفته بودم و به کندوی دوم دادم!!!

بعد نیم ساعت برای گرفتن 2 تا شاخون مونده تو همین کندو درو باز کردم و شاخونارو گرفتم و یکیشون همین که تو فنر داشتم میزاشتم با سرعت نجومی سر شاخونو باز کرد در اومد منم سریعا تا بیرون نیاد سریع تو کندو گذاشتم
دیگه نمیدونم چی شد چون غروب بود. جمعیتش تقریبا یک سوم شده بود و دو قاب تخم کاملم داشت.
امشب نگران گرم کردنشونم.

یه مساله دیگه این که یه کندوی با ملکه جفت خورده رو اگه یه ملکه باکره تو قفس بزاریم توش چه اتفاقی می افته؟ اگه ازاد بزاریم ملکه باکره رو چه اتفاقی می افته؟
اگه کندویی ملکش بره بیرون جفت بخوره برگرده تو کندو و اون کندو شاخون داشته باشه چه اتفاقی می افته؟

امسال سال بچه دادن زنبوراست. دیروز و امروز فقط از 5 تا کندو حدود 40 تا شاخون خراب کردم. خیلی مراقب باشین امسالو ...

یا امام رضا
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

yasmangola_love نوشته شده:امروز تو فنر گذاشتم و قرار دادم.

3 اتفاق عجیب غریب افتاد!!!

ملکه به ساعتی نشده اومد بیرون و برا جفت گیری رفت بیرون ظاهرا !!!!

ولی زنبورا همراهش رفتن بیرون مثل بچه دادن

کندویی که ازش این شاخونو کشیدم هم قبل اینکه ملکه خودشون بیرون بیاد تا فهمیدن ملکه ای بیرونه رفتن بیرون و روی درخت دو گروه جمع شدن و مخروط درست کردن.

منم منتظر بودم ببینم چی میشه با اینکه اماده کرده بودم یه کندو رو تا بریزمشون تو کندو.
نیم ساعت نشده دیدم همگی دوباره دارن برمیگردن تو کندوی اول که شاخون رو از اونجا گرفته بودم و به کندوی دوم دادم!!!

بعد نیم ساعت برای گرفتن 2 تا شاخون مونده تو همین کندو درو باز کردم و شاخونارو گرفتم و یکیشون همین که تو فنر داشتم میزاشتم با سرعت نجومی سر شاخونو باز کرد در اومد منم سریعا تا بیرون نیاد سریع تو کندو گذاشتم
دیگه نمیدونم چی شد چون غروب بود. جمعیتش تقریبا یک سوم شده بود و دو قاب تخم کاملم داشت.
امشب نگران گرم کردنشونم.

یه مساله دیگه این که یه کندوی با ملکه جفت خورده رو اگه یه ملکه باکره تو قفس بزاریم توش چه اتفاقی می افته؟ اگه ازاد بزاریم ملکه باکره رو چه اتفاقی می افته؟
اگه کندویی ملکش بره بیرون جفت بخوره برگرده تو کندو و اون کندو شاخون داشته باشه چه اتفاقی می افته؟

امسال سال بچه دادن زنبوراست. دیروز و امروز فقط از 5 تا کندو حدود 40 تا شاخون خراب کردم. خیلی مراقب باشین امسالو ...

با سلام بچه داده پس.اگه دو تا ملكه داشته باشه احتمالا يكيشون بايد كشته بشه امشب.
نگران گرم كردن كندو نباشين .نگهداري نكنين ازاد بزارين ميره ملكه رو ميكشه.يا زنبورا از بين ميبرنش يا ملكه از بين ميبره شاخون رو. تصویر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 0 مهمان