نگهداری ملکه در قفس

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
hamed
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

نگهداری ملکه در قفس

پست توسط hamed »

سلام میخواستم بدونم برای اینکه ملکه تو قفس از بین نره چه کارایی باید کرد؟چند روز و با چه شرایطی میشه ملکه رو تو قفس محبوس کرد؟

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: نگهداری ملکه در قفس

پست توسط mellifera »

حامد عزیز بستگی داره ملکه اگه تخمریز باشه نباید در قفسهایی نگهداری بشه که نتونه تخمگذاری کنه.ملکه باکره هم نباید بیشتر از زمان رفتن به جفت باشه.بهترین حالت نگهداری داخل زنوراست در داخل قفسهای فساری تعبیه شده در شان که بتونن بیشتر حرکت کنن و با زنبورا هم در ارتباط باشن.راجب طول نگهداری یکی دو روزو من میدونم بیشتر رو دیگه اطلاعی ندارم.
نمایه کاربر
drehsan
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط drehsan »

با سلام. میخواستم بدونم اگه ملکه کندویی که شاخون زده رو تو قفس بگذاریم بعد از متولد شدن ملکه جدید چه اتفاقی میوفته؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

[JUSTIFY]با سلام .اصولا ملكه دو رو زمانده به تولد ملكه جديد تخمگذاري رو كم ميكنه و وزنشو سبكتر ميكنه تا بتونه پرواز كنه.اگه منظور شما جلوگيري از بچه گيري با حبس ملكه هست كه امكانش نيست چون اگه كندو مجبور باشه ملكه باكره بچه ميده. واسه همين بايد شما مراقب كندو و شاخونها باشين.اما ميتونين از كشته شدن ملكه جلوگيري كنين اگه قصد كندو بچه دادن نباشه.
[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
drehsan
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط drehsan »

ممنون. یعنی (اگه کندو قصد بچه دادن نداشته باشه) ملکه جدید روند طبیعی جفتگیری و تخمریزی رو با حظور ملکه قبلی ادامه میده؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

شايد يك مدتي اينطوري باشه يه چند روزي اما احتمال بچه دهي نباشه بايد منتظر عواقب اين كار بود.چون يا ملكه باكره ميره اگه نره احتمالا ملكه قديمي رو تغذيه نكنن يا ملكه جديدارو بكشن چون امكان وجود دو ملكه در كندو وجود نداره.و به ملكه قديمي اگه در داخل قفس بمونه به تخمداناش فشار وارد ميشه و دردسر ساز ميشه.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا امین ملکه جفت خورده را میتوان بمدت طولانی تر در قفس نگهداری کرد من حتی بیش از یکماه هم ملکه را در قفس نگه داشتم زنبورداران میتوانند یک کلنی چهارقابه را بی ملکه کرده و تداد زیادی از ملکه های جفت خورده را جهت نگهداری به این کلنی داده البته بعد از ده روز سه زنبور که همراه هر ملکه هستند را عوض کنید بیش از یکماه هم میشه نگهداری کرد.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

jamshid نوشته شده:سلام آقا امین ملکه جفت خورده را میتوان بمدت طولانی تر در قفس نگهداری کرد من حتی بیش از یکماه هم ملکه را در قفس نگه داشتم زنبورداران میتوانند یک کلنی چهارقابه را بی ملکه کرده و تداد زیادی از ملکه های جفت خورده را جهت نگهداری به این کلنی داده البته بعد از ده روز سه زنبور که همراه هر ملکه هستند را عوض کنید بیش از یکماه هم میشه نگهداری کرد.

با سلام اقا جمشید عزیز ممنونم از راهنمایی خوبتون.میشه راجب این کارتون بیشتر توضیح بدین.
یعنی میشه چندین ملکه رو در یک کندوی بی ملکه در قفسه حبس ملکه گذاشته و در کندو گذاشت.فکر کنم این روش برای تعویض تعداد زیاد ملکه در یک مدت کم باشه .یعنی زمانی کاربرد داره که چندین ملکه رو یجا خریداری کرده باشیم و ملکه های قدیمی روبرای امنیت بیشتر(در صورت عدم قبول کردن ملکه های معرفی شده)نگهداری کنیم برای چند روز.

ایا زنبوران کارگر ملکه هارون میکشن به دلیل تعداد زیاد ملکه.؟؟؟ تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
5405943
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط 5405943 »

سلام علیکم.ببخشید که قبل از اینکه دوستمون جواب سوال شمارو بدن من نظر میدم.بحثی که کردن از نظر من هم درسته چون یه چعیتی که یتیم شده و هیچ راهی هم واسه تولید ملکه نداره به قدری از ملکه های تخمریز استقبال میکنن که هر تعداد که باشن داخل قفس ازشون مراقبت میکنن وتغذیه هم میکنن.منتها فقط باید حواسمون باشه که جمعیت پرستار رو اجازه ندیم که ضعیف بشن،اگه قصد داریم ملکه هارو طولانی مدت نگهداری کنیم هر از گاهی به جمعیت قاب حاوی شفیره(به قول بعضی از زنبوردارها تخم قهوه ای)میدیم که زنبور با سن پرستاری از ملکه تامین بشه.ولی یه تجربه هم خودم دارم.4تا ملکه تخمریز داشتم که به همین شکل یه جمعیت از اونا مراقبت میکردند.فصل جابجایی شد ومن هم این کندو رو همراه بقیه کندوهام جابجا کردم بعد از چند روز حین بازرسی متوجه مرگ هر 4تاشون شدم!تنش جابجایی باعث میشه زنبورها بیخیال ملکه ها بشن1
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

با سلام دوست عزیزم پاسخ دادند اما برای مدت طولانی بدون مشکل میشه چند ملکه را در یک کندو بدون ملکه نگهداری نمود و هر از چند گاهی تخم در حال تولد به آن بدیم تا نوزاد جدید هم پرستار ملکه باشند من که در هر دوره ملکه زیاد تولید میکنم اگه با این روش نشه چگونه باید این همه ملکه را نگه دارم تا بدست مشتری برسه آقا امین خیالتان راحت باشه من تعداد چهل ملکه و بیشتر را مدتی در کندو بدون ملکه نگهداری میکنم.
نمایه کاربر
ahmadreza
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بهبهان.خوزستان
تشکر کرده: 56 دفعه
تماس:

پست توسط ahmadreza »

سلام آیا میشه با این روش تعدادی ملکه رو تا اوایل فصل بعد نگهداری کرد تا اونا رو به بچه های مصنوعی بدیم یا در طول سال برای جانشین کردن در مواقع ضروری استفاده کنیم
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
دوست عزیز من نمیشه ملکه جفت خورده را برای فصل بعد در قفس نگهداذی کرد میشه تا یکماه در صورت اظطرار این کار را کرد بیش از این ملکه دچار مشکل میشه اگه زنده بماند وقتی به کندویی بدیم دیگه قدرت تخم ریزی نداره و بلافاصله زنبورها عوضش میکنند ولی اگه شما میخواهید نگهداری کنید میتونم در پیغام خصوصی باتون شرح بدهم
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

سلام
منظور دوستان از نگهداشتن ملکه جفت خورده یا باکره درقفس به مدت کم میباشه نه یک سال هرچند نگهداشتن وحبس کردن ملکه داخل قفس به مدت کم هم باعث افت وتخم ریزی ملکه خواهد شد ودرخصوص باکره هم حدود 10 روز فرصت داره که جفت بره اگه بیش تر داخل قفس بمونه دیگه جفت رفتنش سخته بنابراین باید توجه داشت که ملکه رو چه جفت رفته وچه باکره حدالمکان مدت کم داخل قفس نگهداری شود
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
خوب چرا توی قفس نگهداری کنیم ؟ تو یه کندوی 2 قاب ملکه رو بزار و کل سال یه ملکه زاپاس هست . اگر هم به ملکه نیازی نبود سال بعدش همین 2 قاب خودش یه زنبور میشه
نگهداری ملکه تو قفس فقط واسه تولید کننده ملکه به صرفه هست اون هم نه به مدت زیاد
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

قفس هاي معرفي ملكه به كندو:

سلام
من از سه نمونه از قفس ملکه یک نمونه ایرانی و کانادایی و یک نمونه بزرگ که خودم ساختم جهت رویت و استفاده عزیزان گذاشتم امیدوارم کمکی کرده باشم دو مدل پلاستیکی برای حمل ملکه کاربرد دارد اما مدل بزرگتر که خودم ساختم برای معرفی ملکه به کلنی بسیار کاربرد دارد بخصوص کلنی نر ریز فقط کافی است حدود ده زنبور تازه متولد شده را با ملکه در قفس قرار داده چون در این روش قفس بزرگ و کاملا جا دار میباشد برای مدت طولانی تر هم ملکه براحتی میتونه در قفس تردد کنه لذا احتمال آسیب دیدن به ملکه بسیار کم و حتی به صفر میرسد/
زنبورهای جوان ملکه را براحتی میپذیرند اما اگه کلنی تعداد زنبورهای جوانش کم باشد ملکه را به دشواری قبول میکنند لذا با قفس بزرگ میشه راحتتتر کار معرفی را انجام داد.
پیوست ها
نمایه کاربر
turkman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گلستان-شهرستان بندرترکمن
تشکر کرده: 59 دفعه
تماس:

پست توسط turkman »

با سلام خدمت آقا جمشید ، چرا روش هایی رو میدونین و کاربردی هم هست رو یا با روش پیغام خصوصی ارائه میدین یا میگین اگه لازمه توضیح میدم .بهتر نیست اطلاعات و تجربه خود را در اختیار دیگران بگذارید تا هم زکات علمتون رو پرداخته باشین هم به پیشرفت زنبور داری در ایران کمک کرده باشین ؟ امیدوارم از گفته این حقیر ناراحت نشین.تصویرتصویرتصویر
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

موافقم
بلا نسبت آقای جهانی
منم یکی از این دوستانم یه سوالی ازش میپرسی انگار جونشو میخوای بگیری. چرا بعضیا اینجورین.؟ تصویر
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

من ملکه باکره رو تا یک هفته نگه داشتم . ملکه به همراه 4 5 تا کارگر داخل قفس + خمیر شیرین+ روزی سه مرتبه هر مرتبه 2 3 قطره آب در دمای اتاق
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

[quote="jamshid"]سلام
دوست عزیز من در خصوص قفس ملکه و ساخت و عکسش را هم در سایت گذاشتم و توضیح کامل در این خصوص دادم من منظور شما را متوجه نشدم اگه من گاهی اوقات میگم اگه سوالی داری پیغام خصوصی بگذارید دلیلش اینه که نیاز به شماره تلفن و احتمال تبلیغ برای چیز خاصی میشه لذا میگم پیغام خصوصی بگذارید مثلا اخیرا در خصوص خرید استراکتور گفتم به دوستی که پیغام خصوصی بگذارد چون من اگه در سایت میگذاشتم نوعی تبلیغ میشد لذا صلاح دیدم خصوصی با هم تبادل داشته باشیم حتی قیمت استراکتور را 135 هزار تومان دادند من دیگه مطلبی در این خصوص ننوشتم چون این دستگاه انواع مختلف دارد بله من هم 125 هزار تومانی داشتم ولی کیفیت هر یک با هم فرق دارند شما هر سوالی در خصوص زنبورداری پرورش ملکه و..... دارید از شخص من بپرسید اگه جواب ندادم بعد قضاوت کنید
در حین تایپ این مطلب دو میهمان از تربت جام دارم فقط برای یادگیری مسایل زنبورداری نزد من هستند با ماشین شخصی خودم هفتاد کیلومتر آنها را میبرم تا آموزش ببینند بطور رایگان اگه دوست داشتید شماره آنها را براتون پیغام خصوصی کنم البته اگه ناراحت نمیشوید]
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

سه تا ملکه باکره را در داخل قفس گذاشتم و به 3کندو که از دوساعت قبل یتیم شده بودند دادم و 24ساعت داخل کندو بودند بعد ازادشون کردم امروزکه سر زدم فقط یکیشون ملکه رو قبول کرده بود و دو تای دیگه ملکه رو کشته بودند . تصویر...سالهای قبل نیز به این صورت اقدام میکردم و این اولین بار است که این اتفاق میافتد علت چی میتونه باشه.ویا باید مدت زیادتری ملکه هارو نگه میداشتم بعد ازاد میکردم تصویر تصویر تصویر تصویر..
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
حداقل زمان لازم برای یتیم کردن کندو 24 ساعته تازه بعد 24 ساعت یتیم کردن کندو من ملکه رو تو قفس به کندو میدم و تا دو روز بعدش تو کندو نمیزارم آزاد بشه تا زنبورهای پیر هم بوی ملکه قدیمی از کلشون بپره. بازم شانس آوردی یکیشونو قبول کردن
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

yasna نوشته شده:سه تا ملکه باکره را در داخل قفس گذاشتم و به 3کندو که از دوساعت قبل یتیم شده بودند دادم و 24ساعت داخل کندو بودند بعد ازادشون کردم امروزکه سر زدم فقط یکیشون ملکه رو قبول کرده بود و دو تای دیگه ملکه رو کشته بودند . تصویر...سالهای قبل نیز به این صورت اقدام میکردم و این اولین بار است که این اتفاق میافتد علت چی میتونه باشه.ویا باید مدت زیادتری ملکه هارو نگه میداشتم بعد ازاد میکردم تصویر تصویر تصویر تصویر..

سلام
با عرض شرمندگی سالهای قبل هم کار رو اشتباه انجام میدادید . با این روش فقط کندوهایی که منتظر تولد شاخون یا در استانه بچه دادن هستن ملکه رو قبول میکنن . که تعداد این کندوها هم اغلب خیلی کمه
روش اقا سامان خیلی بهتره . من شخصا 48 ساعت میزارم کندو یتیم بمونه
نمایه کاربر
Taherkhani
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 100 دفعه
تماس:

پست توسط Taherkhani »

jamshid نوشته شده:سلام آقا امین ملکه جفت خورده را میتوان بمدت طولانی تر در قفس نگهداری کرد من حتی بیش از یکماه هم ملکه را در قفس نگه داشتم زنبورداران میتوانند یک کلنی چهارقابه را بی ملکه کرده و تداد زیادی از ملکه های جفت خورده را جهت نگهداری به این کلنی داده البته بعد از ده روز سه زنبور که همراه هر ملکه هستند را عوض کنید بیش از یکماه هم میشه نگهداری کرد.

آقا جمشید
با سلام
لطفا بفرمائید وقتی قفس رو در کندوی یتیم قرار میدیم، باز هم لازمه تا تعدادی زنبور همراه ملکه در داخل قفس باشند، مگه زنبورها ملکه رو از بین توری قفس تغذیه نمیکنن؟
یه سوال دیگه: اگه ملکه تو قفس باشه میشه از زنبورای جوانی رو که تازه متولد شدن (مثلا امروز) مستقیما داخل قفس ملکه گذاشت؟
ممنون
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من یه کم عسل به چندتا زنبور جوان میمالم و میزارمشون تو قفس پیش ملکه تا مشغول بشن و همدیگه رو لیست بزنن به ملکه عادت میکنن بعدشم اگه زنبورهای بیرون قفس، ملکه رو تغذیه نکنن زنبورهای داخل قفس ملکه رو تغذیه میکنن
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

سلام ،آیامیشه به تعداد زیاد شاخون وملکه در قفس به همراه چند زنبور در یک کندوی طبق دار ودارای ملکه گذاشت تا هم شاخونها رو بر سونند وهم از ملکه ها نگهداری کنند؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

قفس حبس ملکه
پیوست ها
قفس حبس ملکه