شاخون نزدن بچه مصنوعی

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
Taherkhani
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 100 دفعه
تماس:

شاخون نزدن بچه مصنوعی

پست توسط Taherkhani »

با سلام به همگی دوستان.
من حدود 12 روز پیش از یکی از کندوها بچه مصنوعی گرفتم که هم تخم روز داشت هم لارو. ولی بعد از یک هفته شاخون نزد. دوباره یه کادر تخم روز بهش دادم ولی با وجود گذشت 5 روز بعد هنوز شاخون نزده. به نظرتون علت چی میتونه باشه.؟؟

البته این نکته ها رو هم بگم که: 1-تخم روز داخلش دیده نمیشه
2- جمعیت عسل خیلی خوبی جمع کرده
3- علائم اسهال خفیف روی دیواره بیرونی کندو دیده میشه
4- یه سری از زنبورا بیرون کندو بدون پرواز و بی هدف واسه خودشون دارن حرکت میکنن
4- بعضی از زنبورا به نظر غیر طبیعی و ناقص هستن (طبق 4 مورد بالا به نظر باید مشکوک به کنه باشم)

نمایه کاربر
apis
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

Re: شاخون نزدن بچه مصنوعی

پست توسط apis »

به احتمال زیاد کندوت کنه داره و یا لارو هات از سه روز بیشتر سن دارن و یا این که لارو های نر هستن
البته تجربه خودم می گه گرمای هوا -ساعت دادن قاب -فاصله کندوی بچه تا کندوی مادر و تعداد قاب ها تاثیری در حدود 50% داره
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

Taherkhani نوشته شده:با سلام به همگی دوستان.
من حدود 12 روز پیش از یکی از کندوها بچه مصنوعی گرفتم که هم تخم روز داشت هم لارو. ولی بعد از یک هفته شاخون نزد. دوباره یه کادر تخم روز بهش دادم ولی با وجود گذشت 5 روز بعد هنوز شاخون نزده. به نظرتون علت چی میتونه باشه.؟؟

البته این نکته ها رو هم بگم که: 1-تخم روز داخلش دیده نمیشه
2- جمعیت عسل خیلی خوبی جمع کرده
3- علائم اسهال خفیف روی دیواره بیرونی کندو دیده میشه
4- یه سری از زنبورا بیرون کندو بدون پرواز و بی هدف واسه خودشون دارن حرکت میکنن
4- بعضی از زنبورا به نظر غیر طبیعی و ناقص هستن (طبق 4 مورد بالا به نظر باید مشکوک به کنه باشم)

سلام
دوست عزیز درجه حرارت و میزان گرده تو منطقه شما چطوره ؟ کندوی بچه ای که گرفتین زنبور پروازی داره ؟ منظورم اینه که پروازشون رو جلوی دریچه میبینین ؟ شربت میخورن؟ اگه پرواز دارن گرده میارن ؟
نمایه کاربر
Taherkhani
تماس:

پست توسط Taherkhani »

سلام
من تاکستان هستم که در مسیر باد منجیل (قوی ترین باد ایران) قرار داره. بنابراین اگه باد باشه هوا تقریبا خوب و خنکه واگه نباشه خیلی گرم میشه.
زنبور پروازی هم داره - شربت رو هم خوب برمیدارن به طوری که 2 قاب که تو بچه کشی از کندوی مادری بهش دادم رو بجز جاهایی که که لارو داره( از کندوی مادری) بیشترش رو پر کردن. ضمنا 2 تا پوکه هم بهشون داده بودم که اونها رو هم دارن می بافن.
ولی هفته ای یکی دوبار میتونم بهشون سر بزنم بنابراین ندیدم که گرده بیارن وذخیره هم نداشتن. دیروز بهشون گرده مصنوعی (پودر شکر+ عسل+ پودر سویا + کمی زرده پخته تخم مرغ ) دادم.
البته تو بازدید دیروز چون باد بود سریعا بهشون گرده رو دادم و بیشتر نتونستم بررسی کنم.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

Taherkhani نوشته شده:سلام
من تاکستان هستم که در مسیر باد منجیل (قوی ترین باد ایران) قرار داره. بنابراین اگه باد باشه هوا تقریبا خوب و خنکه واگه نباشه خیلی گرم میشه.
زنبور پروازی هم داره - شربت رو هم خوب برمیدارن به طوری که 2 قاب که تو بچه کشی از کندوی مادری بهش دادم رو بجز جاهایی که که لارو داره( از کندوی مادری) بیشترش رو پر کردن. ضمنا 2 تا پوکه هم بهشون داده بودم که اونها رو هم دارن می بافن.
ولی هفته ای یکی دوبار میتونم بهشون سر بزنم بنابراین ندیدم که گرده بیارن وذخیره هم نداشتن. دیروز بهشون گرده مصنوعی (پودر شکر+ عسل+ پودر سویا + کمی زرده پخته تخم مرغ ) دادم.
البته تو بازدید دیروز چون باد بود سریعا بهشون گرده رو دادم و بیشتر نتونستم بررسی کنم.

سلام
دوست من وزش باد بخصوص اگه سرد باشه به سرعت لاروهای جوون رو میکشه . من حدس میزنم لاروها در حین انتقال از بین رفتن . انتقال قاب تخمروز رو طوری انجام بدین که باد بهش نخوره . کندو رو فشرده کنین و قابهای عسل رو بجز 2 قاب از کندو در بیارین . از داروی کنه استفاده کنین ( نوار باشه بهتره ) . حتما کندو رو فشرده کنین . پودر شکر رو با اکسی تتراسیکلین قاطی کنین و رو قابهاشون بریزین . حتما روی قابها پارچه بزارین . شربت غلیظ رو فراموش نکنین .
گرده معمولا صبح ها بین 8 تا 12 میارن . اگه گرده وارد کندو نمیشه حتما گرده بخرین و بهشون بدین . زنبورها نیاز زیادی به پروتیین دارن .
نمایه کاربر
Taherkhani
تماس:

پست توسط Taherkhani »

ممنون از راهنماییتونتصویر.
فقط علت استفاده از تتراسایکلین برای این مشکل رو متوجه نشدم. اگه ممکنه بفرمائید.
البته من تو بازدید دیروز به دلیل اینکه تو یکی از کندوهام به بیماری لوک مشکوک هستم به این کندو هم بابت پیشگیری لوک شربت 1:1 با اکسی تتراسایکلین دادم .
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
تتراسیکلین با پودر شکر موثرتر هست . سعی کنین تو شربت استفاده نکنین . دلیل استفاده اش رو پرسیدین : کندویی که کنه داشته باشته همه جور بیماری توش پیدا میشه . در واقع کنه خودش معمولا به تنهایی کندو رو نابود نمیکنه . کنه ها بدن زنبورها رو سوراخ میکنن و باعث میشن باکتری ها مستقیما وارد بدن زنبورها بشن و بیماری عفونی بوجود میارن . اگه کندو کنه داشته باشه باید منتظر همه نوع بیماری تو کندو باشین .
به نظر من به محض برداشت عسل کل زنبورستانتون رو از کنه پاکسازی کنین .
نمایه کاربر
Taherkhani
تماس:

پست توسط Taherkhani »

ممنون از دوستان.
من تو بازدید دیروز دیدم که بالاخره 1 شاخون درست کردن که البته اندازش هم بدک نیست. به نظرتون همین یکی کافیه؟ اگه دوباره تخم روز بدم شاخون بیشتر تولید میکنن؟
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان