تصویربرداری از یک خرس قهوه ای هنگام تغذیه از کندوهای عسل در

تصاویر و فيلم زنبورداری و زنبورعسل/ارسالی از طرف دوستان/زنبورستانها/گلها

مدیر انجمن: mellifera

yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
پست: 484
تاریخ عضویت: چهارشنبه 9 فروردین 1391, 12:10 am
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تشکر شده: 692 دفعه
تماس:

تصویربرداری از یک خرس قهوه ای هنگام تغذیه از کندوهای عسل در

پست توسط yasmangola_love »


[JUSTIFY]پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال دریافت گزارشات مکرر از ورود شبانه یک خرس قهوه ای به محوطه یک زنبورداری در منطقه شکار ممنوع هشتاد پهلو و وارد نمودن خسارت به کندوهای عسل، محیط بانان و کارشناسان محیط زیست خرم آباد جهت بررسی شکایت عازم محل مذکور شدند.
رئیس اداره محیط زیست خرم آباد در این باره گفت: مامورین پس از بررسی های میدانی نسبت به نصب دوربین تله ای در مقابل کندوهای عسل اقدام نموده و محل را ترک کردند.
کامران فرمان پور اظهار داشت: پس از گذشت چند روز در بازبینی حافظه دوربین تله ای، تصاویری از یک خرس قهوه ای بالغ مشاهده گردید که شبانه بر سر کندوها حاضر شده و به تغذیه از عسل ها می پردازد.
در ماه های اخیر گزارشات زیادی از تخریب باغات، مزارع و حمله به دام های اهلی توسط حیات وحش به محیط زیست منتقل شده است.
روند فزاینده تخریب زیستگاه ها و ورود دامداران به عرصه های بکر و دست نخورده موجب افزایش تقابل انسان و جانوران وحشی شده است.

تصویر

تصاویر تهیه شده توسط دوربین تله ای از یک خرس قهوه ای در خرم آباد که شب ها به سراغ کندوهای عسل می رود

مسئولیت خسارات وارده توسط جانوران وحشی به عهده کیست ؟
به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، در اکثر موارد بی احتیاطی و بی مبالاتی چوپانان و باغداران منجر به بروز خسارت از سوی حیات وحش به آنان می شود اما این طبیعت و جانوران وحشی هستند که می بایست تاوان این کوتاهی ها را پرداخت نمایند.
بطور حتم دامداران، باغداران و زنبورداران باید نسبت به تامین ایمن سازی محل کسب و حفاظت از سرمایه های خود اقدام نموده و یا آنها را بیمه کنند.
در صورت بروز خسارت توسط جانوران وحشی، این مسئولیت متوجه فردی است که نسبت به ایمن سازی مزرعه خود اقدام نکرده است.
در مورد اخیر، فرد زنبوردار می بایست با حصارکشی مناسب در اطراف کندوهای خود از نزدیک شدن خرس و هر جانور وحشی دیگر به کندوها جلوگیری نماید.

تصویر

تصاویر تهیه شده توسط دوربین تله ای از یک خرس قهوه ای در خرم آباد که شب ها به سراغ کندوهای عسل می رود

اینکه کندوها در طبیعت و در فضای باز رها شود و توقع اینکه خرس به آنها نزدیک نشود و یا اینکه گله گوسفندان بدون تعداد مناسب سگ گله و چوپان مطمئن و کارآزموده به صحرا فرستاده شود و پس از حمله جانوران وحشی انتظار داشته باشیم که سازمان محیط زیست در تمام موارد نسبت به پرداخت خسارت اقدام کند، توقعی بی جا و خواسته ای غیرمعقول است.
چراکه در صورت تامین خسارت از سوی سازمان، خرس مجددا هر شب به کندوها آسیب خواهد رساند و هر روز محیط زیست می باید خسارت وارده در شب قبل را جبران کند!
سازمان محیط زیست وظیفه دارد موارد بروز خسارت جانوران وحشی به افراد محلی را بررسی نماید و در صورت رعایت کلیه موارد ایمنی و بروز حوادث پیش بینی نشده و بروز خسارات در خارج از عرصه های طبیعی نسبت به پرداخت آن اقدام نماید.
بطور حتم کارشناسان و محیط بانان نیز راه حلی برای جلوگیری از بروز خسارت توسط خرس به کندوها ندارند و انجام روش هایی چون شلیک تیر هوایی در منطقه و روشن نمودن آتش در طول شب تاثیری در دور شده خرس از قلمرو خود و عدم مراجعه مجدد جانور به کندوها نخواهد داشت.

تصویر

دامداران و باغدارن می بایست با حصارکشی، فنس کشی و اتصال جریان برق با ولتاژ پایین به فنس ها، استخدام نگهبان و چوپانان مطمئن، استفاده از سگ های نگهبان و سایر روش ها از سرمایه های خود در مقابل حملات حیوانات وحشی حفاظت کنند و در غیر اینصورت مسئولیت خسارات وارده به عهده خود آنان خواهد بود.
دامداران و باغدارن اجازه تعرض و کشتار جانور مهاجم را ندارند، چراکه در این صورت مرتکب جرم شده و توسط ضابین قضایی (محیط بانان) تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و در مراجع قضایی محکوم و مجازات خواهند شد.
خوشبختانه با افزایش بهای جانوران وحشی به لحاظ ضرر و زیان، در صورتیکه دامداران، باغدارن، شکارچیان متخلف و غیره اقدام به شکار و یا کشتار حیات وحش بخصوص گونه های شاخصی چون خرس قهوه ای و پلنگ نمایند می بایست مبالغ سنگینی را بعنوان جریمه پرداخت نموده و از جنبه عمومی جرم نیز در دادگاه محاکمه و به جزای نقدی و یا حبس تا سه سال محکوم خواهند شد که این موضوع تا حد زیادی از تعرض به گونه های جانوری وحشی می کاهد.
[/JUSTIFY]
یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان