مدیریت سیستمهای آبخوری قطره ای

گاو شيري،گاو گوشتي،گاوميش،گوسفند،اسب،شتر،بز،حيوانات خانگي

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
پست: 4166
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۵ آذر ۱۳۸۹, ۱۲:۰۰ ق.ظ
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تشکر شده: 2800 دفعه
تماس:

مدیریت سیستمهای آبخوری قطره ای

پست توسط mellifera »

مدیریت سیستمهای آبخوری قطره ای در پرورش جوجه های گوشتی


ترجمه: مهندس آرش جوانمرد- مهندس محمد رضا كریمیان
مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی
جوجه های گوشتی قادرند بدون دسترسی به غذا، هفته ها به حیات خود ادامه دهند ولی آنها تنها چندین روز قادر به تحمل بی آبی هستند لذا تامین مناسب آب و بخصوص كیفیت آب مصرفی، از مهمترین مسائل مدیریتی موجود در سالنهای پرورش جوجه های گوشتی محسوب می شود.
مقدمه:
در سالهای اخیر، یكی از متداولترین سیستمهای آبخوری مورد استفاده در سالنهای پرورش جوجه های گوشتی، سیستم آبخوری قطره ای می باشد. از مزایای این سیستم آبخوری، كاهش هزینه های كارگری و آسان نمودن عملیات تامین آب مورد نیاز برای سالن و همچنین فراهم آوردن آب با كیفیت مناسب برای جوجه های مورد پرورش می باشد. اگر چه نصب این سیستم در سالن پرورش سودمندیهای قابل توجهی را به همراه خواهد داشت با این وجود در صورت عدم اعمال یك برنامه مدیریتی جامع و مناسب، این سیستم آبخوری قادر به برآورد سودمندیهای مورد انتظار نخواهد بود، چرا كه نصب آبخوری قطره ای در سالن، مطمئنا نیاز به داشتن معلومات پیشین و اداره صحیح سیستم مذكور را خواهد می طلبد. در بسیاری از سالنهای كه از این سیستم آبخوری استفاده شده و با این وجود دچار مشكلات عدیده ای هستند، غالبا ضعف آشكار مدیریتی در اداره این سیستم به چشم می خورد. این مقاله مروری اجمالی بر نكات مدیریتی پیرامون كاربرد سیستم آبخوری قطره ای در سالنهای پرورش جوجه های گوشتی خواهد داشت.
مصرف آب:
آب مهمترین ماده مغذی مصرفی بوسیله یك موجود زنده می باشد. یك پرنده قادر است چندین روز بدون دسترسی به غذا زنده بماند اما تنها چندین روز بی آبی را تحمل می كند. هدف از نصب هر سیستم آبخوری در سالن پرورش ، فراهم كردن آب كافی برای دستیابی به مناسبترین میزان رشد، افزایش بازده مصرف خوراك و افزایش عملكرد تولیدی آنها می باشد. جوجه های گوشتی به مقدار زیادی آب احتیاج دارند بطوری كه میزان آب مصرفی یك جوجه گوشتی 5 پوندی در طول مدت پرورش، 15 پوند می باشد كه این مقدار معادل 2/2 گالن آب می باشد. در همین شرایط مقدار خوراك مصرفی در حدود 10 پوند برای این جوجه برآورد شده است. تحقیقات و مطالعات اخیر در مورد میزان روزانه مصرف آب در جوجه های گوشتی منتج به بدست آمدن فرمول زیر شده است:
0/18 اونس × سن جوجه در آن روز = مصرف آب مصرف روزانه
3/1035 گرم× سن جوجه در آن روز = مصرف آب مصرف روزانه
به عنوان مثال یك جوجه گوشتی در سن 10 روزگی قادر است تا 8/1 اونس آب را در طول 24 ساعت مصرف كند، اطلاع از حجم كل آب مصرفی روزانه در سالنهای پرورش جوجه های گوشتی بسیار حائز اهمیت است و از لحاظ مدیریتی میزان آن قبلا باید تخمین زده شود، چرا كه غالبا مصرف آب در سالن همراه با تجویز داروهای خوراكی، واكسنها و سایر ویتامینها و الكترولیتهای مورد نیاز می باشد. و لذا به جهت اطمینان از وجود غلظت مناسب این مواد مغذی مورد نیاز در آب مصرفی پرنده، ابتدا باید مقدار كل آب مصرفی روزانه مورد نیاز در یك سالن با ظرفیت جوجه مشخص تخمین زده شود. بعلاوه بررسی مقدار آب مصرفی روزانه در هر سالن پرورش، و مقایسه مقدار آن با حالاتی كه گله جوجه های گوشتی مبتلا به بیماری خاص یا یك مشكل مدیریتی شده اند، دستیابی به استنتاجات علمی و یافتن روابط موجود بین مسائلی همچون بروز بیماری و كاهش مصرف آب را امكانپذیر خواهد نمود و لذا در حالات مشابه آتی كه مرغدار كاهش مصرف آب را مشاهده می كند، بموقع از احتمال وجود یك مشكل در سالن پرورش آگاه خواهد شد. جدول شماره یك نیازهای روزانه جوجه های گوشتی به آب را تحت دماهای مختلف سالن نشان می دهد.

جدول 1- احتیاجات آب روزانه جوجه های گوشتی
میانگین دمای داخل سالن پرورش
گالن به ازای 100 جوجه

سن(هفته) 95 85 75
1 8 7 6
2 35 22 17
3 70 4 25
4 97 58 39
5 117 72 49
6 132 85 56
7 144 94 66
8 150 98 70
مزایا و معایب سیستم آبخوری قطره ای:
از مزایای بارز آبخوری قطره ای، كاهش هزینه های كارگری می باشد. بعضی از سیتمهای آبخوری دستی مانند آبخوریهای زنگوله ای و فنجانی شكل، همواره نیاز به تعویض مداوم و روزانه و همچنین ضدعفونی مكرر دارند. انجام فعالیت بدنی طاقت فرسا و نیاز به زمان طولانی برای تعویض آبخوریهای دستی، شاید بتواند بعضی از انگیزه های استفاده از آبخوریهای قطره ای را توجیه كند. نباید فراموش كرد كه آبخوری قطره ای به حداقل زمان ممكن برای تمیز كردن احتیاج دارد. بسیاری از مقالات علمی، بازده مفید این نوع آبخوریها را در مقایسه با آبخوریهای دیگر به گزارش داده اند. چند مطالعه نیز نشان دادند كه در گله ایی كه از آبخوری قطره ای در سالن استفاده می شود، ضریب تبدیل غذایی به طور معنی داری بهبود یافته است. مقالات متعدد و كافی وجود دارد كه از تاثیر نوع آبخوری نصب شده در سالن بر روی وضعیت بهداشتی گله، حكایت دارد. بطوری كه زمانی كه آبخوری قطره ای در سالن تعبیه می شود، میزان مرگ ومیر و آلودگی باكتریایی و هزینه های درمان تقریبا همیشه كمتر از هزینه های حاصل از وجود آبخوریهای دیگر می باشد. همچنین تاثیر انكارناپذیر كاربرد این سیستم آبخوری در كاهش رطوبت بستر و ایجاد یك بستر مناسب در سالن كاملا ثابت شده است. بهر حال طراحی سیستم آبخوری كه هیچگونه عیبی در آن نتوان یافت، هنوز از افقهای تحقیقاتی بسیاری از شركتهای تجاری محسوب می شود و هنوز هم ارائه ایده وابتكار در جهت بهبود چنین سیستمهایی ادامه دارد. به هر حال نباید هرگز به یك روی سكه نگاه كرد و نباید از معایب آبخوریهای قطره ای نیز غافل بود. به عنوان مثال هزینه اولیه نصب چنین سیستمی همواره بالاتر از سیستمهای دیگر می باشد و عملا نیاز به صرف 30 درصد، هزینه بیشتر نسبت به سایر سیستمها متداول و دستی دارد. تعمیر و استهلاك این سیستم، نیز از جنبه ای دیگری است كه همواره هزینه های را در بر داشته است كه گاها این هزینه ها چشمگیر می باشد. مكانیزم كار این نوع آبخوری همواره بسته به نام شركت سازنده و نوع مدل مورد استفاده دارد. بهر حال مدیریت آبخوری قطره ای نسبت به سایر سیستمها، پیچیده تر می باشد و هر گونه اشتباه در اداره این سیستم مطمئنا خسارات غیر قابل جبرانی را به بار خواهد آورد بطوری كه عدم توجه به مسائل مدیریتی موجود در استفاده از این آبخوری همواره با اتلاف سرمایه همراه بوده است. بعضی از پرورش دهندگان جوجه های گوشتی براین باورند كه نوع خاصی از این سیستم آبخوری باعث ایجاد محدودیت در رشد جوجه های گوشتی می گردد و بخصوص اینكه با افزایش سن جوجه های داخل سالن این محدودیت به طور آشكار قابل مشاهده می باشد. این حالت عمدتا در سالنهای احداث شده در آب و هوای بسیار گرم مشاهده می شود كه جوجه ها نمی توانند به خوبی آبخوریهای دستی آز آبخوری قطره ای استفاده كنند.اگر چه مقالات محدودی چنین فرضیه را رد می كنند با این وجود در آب و هوای بسیار گرم رعایت بعضی اصول برای اجتناب از بروز احتمالی این مسئله ضروری می باشد.
مدیریت سیستم آبخوری قطره ای:
بیشتر آبخوریهای قطره ای مجهز به یك تنظیم كننده فشار یا یك سیستم كنترل كننده مقدار آبی هستند كه در اختیار جوجه ها قرار می گیرد. با چنین سیستمی میزان فشار آب به طور هفتگی بر طبق دستورالعملی كه كارخانه ارائه می كند ، تنظیم می شود. زمانی كه جوجه ها سنین اولیه پرورش را سپری می كنند، فشار آب در حد پایین نگه داشته می شود و با افزایش سن به تدریج میزان فشار موجود افزایش می یابد. افزایش نامناسب فشار آب ممكن است كه جوجه ها را از دسترسی مناسب به آب كافی محروم كند و همچنین عواقبی همچون خیسی بستر را به همراه داشته باشد. ارتفاع آب خوری نیز بر اساس سن جوجه باید همواره تنظیم شود. یك قانون كلی كه در این مورد توصیه می شود اینست كه در دو هفته پرورش باید تنظیم ارتفاع به طور دقیق رعایت گردد. بطوری كه لوله آبخوری باید به موازات چشم جوجه ها تنظیم گردد و هر پنج روز یكبار این ارتفاع باید تعییر نماید. سویه گوشتی تجارتی كه شركت شما از آن برای پرورش استفاده می كند ممكن است كه حاوی استاندارهای ویژه ای از لحاظ نیازمندی به آب باشد. موارد زیادی دیده شده است كه جوجه های گوشتی در حال رشد در وضعیت عالی بسر می برند و ناگهان دچار مرگ و میر شدید می شوند چرا كه در اوایل پرورش مدیریت آبخوریهای قطره ای نسبت به سایر هفته ها كم رنگتر بوده و از اهمیت كمتری برخوردار است. هر چند هنگام استفاده از آبخوری قطره ای نیاز به كارگران كمتری می باشد اما مدیریت جامع و دقیق و مستمر همواره احساس می شود.
مشكلات متداول موجود و راهكارهای پیشنهادی:
بسیاری از مشكلات موجود مرتبط با آبخوریهای قطره ای، از نصب غیر اصولی آنها ناشی می شود. بستر یا كف سالن باید در هنگام نصب این سیستم كاملا صاف باشد. بستر ناهموار مطمئنا مسائلی مانند ارتفاع ناصحیح و فشار غیر متوازن آب در داخل لوله ها را متعاقب خواهد گردید. لذا قبل از نصب این سیستم كف سالن در صورت نیاز باید كاملا سائیده شود تا همه نكات سالن هم سطح شود. و همچنین كنترل كننده های برای نشان دادن فشار آب در انتهای ترین و ابتدای ترین خط لوله باید نصب شود تا احتمال بروز هر مشكلی را به حداقل برساند. نكات مدیریتی موجود به این موارد محدود نمی شود و با ورود مدلهای جدیدتر این سیستم همواره فاكتورهای مدیریتی دیگری به پرورش دهندگان ارائه می گردد.


چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان