روش تشخیص گوشت میش، بز و ماده گاو

گاو شيري،گاو گوشتي،گاوميش،گوسفند،اسب،شتر،بز،حيوانات خانگي

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
پست: 4166
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۵ آذر ۱۳۸۹, ۱۲:۰۰ ق.ظ
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تشکر شده: 2800 دفعه
تماس:

روش تشخیص گوشت میش، بز و ماده گاو

پست توسط mellifera »

[JUSTIFY]روش تشخیص گوشت میش، بز و ماده گاو


رییس اتحادیه تهیه و توزیع كنندگان گوشت گوسفندی با اشاره به نحوه تشخیص گوشت های میش و بز پیر از گوشت گوسفند اظهار كرد: میش به مراتب لاغر است، گوشت آن تیره رنگ بوده، دارای ران لاغر و چربی زرد رنگ است.

رییس اتحادیه تهیه و توزیع كنندگان گوشت گوسفندی با اشاره به نحوه تشخیص گوشت های میش و بز پیر از گوشت گوسفند اظهار كرد: میش به مراتب لاغر است، گوشت آن تیره رنگ بوده، دارای ران لاغر و چربی زرد رنگ است.

علی اصغر ملكی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: نشان خاص تشخیص گوشت بز پیر از گوشت گوسفند نیز تیره بودن آن و شكل مخروطی و كشیده ران است؛ گوشت بز اگر خوب باشد، تفاوتی با گوشت شیشك (گوشت مرغوب گوسفندی) دارد؛ اما در حال حاضر تعداد بز بسیار محدود و یك صدم تعداد گوسفندان است، چرا كه دام ها ذبح شده و آخر فصل است.

وی با تاكید بر سرد بودن طبع گوشت بز برخلاف گوشت گوسفند كه طبعا گرم است، تصریح كرد: در دو هفته گذشته بازار گوشت روال طبیعی را طی كرده و تغییر قیمت نداشتیم؛ در حال حاضر گوشت گوسفندی به صورت عمده كیلویی ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان در اختیار مغازه دار قرار می گیرد و در مغازه ها به صورت شقه ای با قیمت ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می شود. در برخی موارد گوشت مرغوب تر با قیمت بیشتر به فروش می رسد؛ وقتی گوشت خرد می شود نیز با نرخ توافقی معامله می شود.

رییس اتحادیه تهیه و توزیع كنندگان گوشت گوسفندی با اشاره به گوشت گوساله و قیمت آن نیز گفت: فرق گوشت گوساله مخلوط ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت گوشت صاف حدود ۱۹ هزار تومان است؛ مشتریان توجه كنند كه گوشت ماده گاو را به جای گوشت در حال جونه (گوشت گوساله مرغوب) خریداری نكنند؛ گوشت ماده گاو نیز تیره است و لایه های چربی زرد رنگ دارد.

ملكی با توصیه به خریداران مبنی بر خرید شقه ای (یك چهارم دام) گوشت در صورت دارا بودن امكان مالی گفت: خریداران از غرفه های متفرقه خرید نكنند. وقتی فرد از یك مغازه خرید كند، فروشنده را می شناسد، مغازه دار با مشتری عجین است و حتی در مواردی كه گوشت نامرغوب باشد، آن را به مشتری نمی دهد چرا كه مشتری خود را دوست دارد اما غرفه داران این گونه نیستند؛ غرفه ها پروانه ی كسب نیز ندارند و آنها را قبول نداریم و تحت پوشش اتحادیه نیستند.

وی تاكید كرد: اعضای تحت پوشش اتحادیه منصفانه گوشت می فروشند. مغازه های این افراد نیز تابلو های عاملیت دارند و در صورتی كه خریداران گلایه ای داشته باشند، می توانند با شماره عاملیت كه روی تابلو است، تماس بگیرند تا گلایه آنها را پیگیری كنیم.

رییس اتحادیه تهیه و توزیع كنندگان گوشت گوسفندی هم چنین با اشاره به عرضه گوشت در نمایشگاه مواد غذایی كه اكنون در مصلی دایر است، گفت: در مراكز عرضه ی مستقیم كالا كه كار خود را از پنجم اسفند ماه آغاز می كنند نیز گوشت عرضه می شود. اگر گوشت گوساله منجمد را نیز در اختیار بگذارند، در نمایشگاه با قیمت مصوب هشت هزار و ۸۰۰ تومان توزیع می كنیم؛ در مورد گوشت گوسفندی و عرضه ی آن در نمایشگاه هنوز صحبت خاصی نشده، ولی اگر گوشت گوسفندی وارد كشور شود، در مراكز عرضه ی مستقیم كالا عرضه می شود.


خبرگزارى ايسنا (www.isna.ir)[/JUSTIFY]


چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان