مدیریت ملکه

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

مدیریت ملکه

پست توسط ebraahimiyan »

فرض کنید به منظور اصلاح نژاد یک ملکه جدید رو با موفقیت به یک کندوی قوی نیش زن یا بچه زا معرفی میکنیم.
به نظر شما مدیریت این ملکه چقدر در کندو تاثیر گذاره ؟
یعنی باید برای اصلاح کندو منتظر رسیدن جمعیت جدید باشیم یا ملکه با مدیریتش اخلاق و نحوه کارکرد جمعیت موجود رو عوض میکنه؟؟؟؟

نمایه کاربر
froutan1
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: كرمانشاه
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

Re: مدیریت ملکه

پست توسط froutan1 »

باید منتظر رسیدن جمعیت جدید باشیم
که معمولا بعد از 40 روز مشکل برطرف خواهد شد و همگی جمعیت عوض شده است.
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

تصویر
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

نظر دیگه ای نبود؟
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
تا زمانی که یه نسل از زنبورهای ملکه جدید متولد نشن کندوتون همون کندوی نیش زن هستش و معمولا دو ماه طول میکشه (البته یاداوری این نکته هم لازمه ملکه 50درصد خصوصیاتشو از زنبورهای نری میگیره که باهاشون جفت رفته)
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
همون طور که دوستان گفتن تو هفته های اول تغییری پیش نمیاد . بعد از حدود 30 روز زنبورها شروع به ارومتر شدن میکنن و تا 2 یا 3 ماه کندو کاملا به ارامش میرسه
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با سلام توسط فرمونهایی که پخش میکند تاحدودی بر روی خصوصیات رفتاری کلنی نیش زن می تواند تاثیر گذار باشد وآنها را آرامتر کند.
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

تمام خصوصیات رفتاری کلنی بستگی به ملکه داره..ملکه با فرمونهایی که متصاعد میکنه کلنی را هدایت میکنه از نظر تهاجم از نظر ذخیره و دیگر عوامل.درکل همه چیز به ملکه بستگی داره..اگر که نژاد دار باشه که دیگه علائم ان بیشتر نمایان میشه
نمایه کاربر
abbassh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: قزوين
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط abbassh »

سلام دوستان دو روز پیش که داشتم از یکی از بهترین کندو هام بچه مصنوعی میگرفتم سر یک اشتباه ملکه رو کشتم تصویر حالا چی میشه؟ ملکم ندارم بدم به کندو؟ تصویر
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

فدای سرت..اگه میکی خوب بوده پس چندتا ازش تکثیر کن که نسلش حفظ بشه..این جوری بهتره
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

ببخشید اگه ما یک بچه مصنوعی سه قاب از یک کندوی مادری با مشخصات خوب بکشیم و آن را در کنار کندوی مادری بزاریم با این شرایط مکله هایی که تولید میشن از خصوصیات خوبی برخوردار خواند بود. منظورم اینه که در این شرایط نیاز به کندوی شروع کننده و پایان دهنده وجود ندارد؟

ضمنا یه اطلاعاتی نیز در وب تحت عنوان روش ساده تولید ملکه بنام cut cell method دیدم که میاد یه نوار باریکی از برگه تخم گذاری شده را می برند و به یه قاب که از قبل آماده شده می چسبانن و آن را توی کندوی استارتر و فینیشر می گذارن تا شاخون تولید بشه. میخواستم بدانم اگه توی بچه مصنوعی سه قابی که می کشیم بجای گذاشتن یه قاب تخم روز اگه از این قابها بزاریم بهتره؟
نمایه کاربر
cibcg
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تماس:

پست توسط cibcg »

مطالبتون جالبه
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

rata نوشته شده:ببخشید اگه ما یک بچه مصنوعی سه قاب از یک کندوی مادری با مشخصات خوب بکشیم و آن را در کنار کندوی مادری بزاریم با این شرایط مکله هایی که تولید میشن از خصوصیات خوبی برخوردار خواند بود. منظورم اینه که در این شرایط نیاز به کندوی شروع کننده و پایان دهنده وجود ندارد؟

ضمنا یه اطلاعاتی نیز در وب تحت عنوان روش ساده تولید ملکه بنام cut cell method دیدم که میاد یه نوار باریکی از برگه تخم گذاری شده را می برند و به یه قاب که از قبل آماده شده می چسبانن و آن را توی کندوی استارتر و فینیشر می گذارن تا شاخون تولید بشه. میخواستم بدانم اگه توی بچه مصنوعی سه قابی که می کشیم بجای گذاشتن یه قاب تخم روز اگه از این قابها بزاریم بهتره؟

بنظر منطقی میاد بچه کندو که نه هنوز نه ذخیره درستی داره نه جمعیت بالایی باید به قاب تخم روز یکی دیگه رو جمع و جور هم بکنه
تمام توانش صرف میشه
بجاش یه شاخون یا یه نوار باریک تخم روز بزاریم
تا اونو الاف حمالی کنیم
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

سلام این روشی که شما گفتید همان روش موزاییکی هست..اگر بخواهید شاخونهای خوب وبا کیفیتی داشته باشین حتما باید یک استارتر قوی با نوزاد زیاد داشته باشین..مصنوعی 3قابی توانایی ساخت شاخون زیاد وبا کیفیت رو نداره
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

من شاخون زیادی نمی خواهم در حد دو یا سه ملکه باشه کفایت میکنه برام. با این توصیف باز هم باید یک استارتر قوی داشته باشم. راستش هدف من کشیدن مصنوعی و تولید دو تا سه ملکه میباشه نمیخوام یه کندوی قوی ام را بی ملکه بکنم. لطفا راهنمایی کنید.
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

پست توسط barbod-beee »

rata نوشته شده:من شاخون زیادی نمی خواهم در حد دو یا سه ملکه باشه کفایت میکنه برام. با این توصیف باز هم باید یک استارتر قوی داشته باشم. راستش هدف من کشیدن مصنوعی و تولید دو تا سه ملکه میباشه نمیخوام یه کندوی قوی ام را بی ملکه بکنم. لطفا راهنمایی کنید.

من اینکار رو کردم مشکلی نداره. برای 4-5 تا ملکه 2 قاب زنبور هم کافی هست. ملکه تولیدی هم بخوبی تخم ریزی می کند.
فقط خود کندوی پرستار چون ضعیف هست، ضعیفتر خواهد شد.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
hamed
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

سلام حالا که کندوی مادری شما بی ملکه شده و کاریش نمی شه کرد اگه شما ملکه برای معرفی ندارید بالاخره کندو شاخون میزنه من بودم اجازه این کار رو میدادم و چند روز قبل ار درومدن ملکه ها کندوهایی رو که ملکه پیر دارن یا ملکشون خوب نیست رو یتیم می کردم بعد از این کندو بهشون شاخون میدادم تا هم نسل ملکه خوبم حفظ بشه هم تمام ملکه هام جون بشن فقط خیلی حواستون باشه بچه نده که کار ممکنه خراب بشه و کندوی اصلی حسابی ضعیف بشه و در نهایت از بین بره
نمایه کاربر
abbassh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: قزوين
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط abbassh »

hamed نوشته شده:سلام حالا که کندوی مادری شما بی ملکه شده و کاریش نمی شه کرد اگه شما ملکه برای معرفی ندارید بالاخره کندو شاخون میزنه من بودم اجازه این کار رو میدادم و چند روز قبل ار درومدن ملکه ها کندوهایی رو که ملکه پیر دارن یا ملکشون خوب نیست رو یتیم می کردم بعد از این کندو بهشون شاخون میدادم تا هم نسل ملکه خوبم حفظ بشه هم تمام ملکه هام جون بشن فقط خیلی حواستون باشه بچه نده که کار ممکنه خراب بشه و کندوی اصلی حسابی ضعیف بشه و در نهایت از بین بره
تو این ماه از سال میشه؟ مشکلی پیش نمیاد؟
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
تو این موقه از سال عطش جمعیت ها برای بچ دادن از بین رفته و بمحض تولد اولین ملکه بقیه شاخون ها جویده میشن
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

دوستان عزیز این سئوال من ناشی از این نبود که کندوی مادری من ملکه اش از بین رفته.

راستش من سه تا کندو دارم که از این سه تا دو تاش ملکه های نیش زنی دارن. آن یکی را از یکی از تولید کنندگان ملکه یه کندوی دو قابی با ملکه جنس خوب گرفتم. برای بهار سال بعد در نظر دارم که از این نزاد ملکه تولید و جایگزین ملکه دو تا کندوی دیگه بکنم.
با توجه به مطالبی که خودندم در نظر داشتم که وقتی این کندوی اصلاح شده در فروردین ماه سال بعد به 10 قاب رسید یه مصنوعی سه قابی ازش بگیرم تا هم یه بچه ازش گرفته باشم و هم از شاخونهای دیگه اش برای جایگزینی ملکه آن دو تا کندوی دیگه استفاده کنم. ولی وقتی دوستان اطلاعاتی در مورد کندوی استارتر که باید قوی باشه می دهند مشکوک شدم که آیا بچه سه قابی می تواند برای نیاز من ملکه های خوبی تولید کنه؟

ضمنا با توجه به شرایط فوق اگه دوستان پیشنهاد بهتری دارند لطف کنند بنده را بی نصیب نگذارند.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من بچ مصنوعیی رو که برای تکثیر ملکه در اوایل بهار جدا می کنم کمتر از 8 قاب نیست و فقط با عسل تغذیش می کنم و از بهترین و آرامترین نژاد زنبورهامه چون هر چه قوی تر باشه ملکه های بهتری تولید می کنه
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

rata نوشته شده:دوستان عزیز این سئوال من ناشی از این نبود که کندوی مادری من ملکه اش از بین رفته.

راستش من سه تا کندو دارم که از این سه تا دو تاش ملکه های نیش زنی دارن. آن یکی را از یکی از تولید کنندگان ملکه یه کندوی دو قابی با ملکه جنس خوب گرفتم. برای بهار سال بعد در نظر دارم که از این نزاد ملکه تولید و جایگزین ملکه دو تا کندوی دیگه بکنم.
با توجه به مطالبی که خودندم در نظر داشتم که وقتی این کندوی اصلاح شده در فروردین ماه سال بعد به 10 قاب رسید یه مصنوعی سه قابی ازش بگیرم تا هم یه بچه ازش گرفته باشم و هم از شاخونهای دیگه اش برای جایگزینی ملکه آن دو تا کندوی دیگه استفاده کنم. ولی وقتی دوستان اطلاعاتی در مورد کندوی استارتر که باید قوی باشه می دهند مشکوک شدم که آیا بچه سه قابی می تواند برای نیاز من ملکه های خوبی تولید کنه؟

ضمنا با توجه به شرایط فوق اگه دوستان پیشنهاد بهتری دارند لطف کنند بنده را بی نصیب نگذارند.
برای تولید 2 -3 تا ملکه مشکلی نیست استارتر قوی برای گرفتن تعداد زیاد ملکه در نظرگرفته میشود.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

saman نوشته شده:سلام
من بچ مصنوعیی رو که برای تکثیر ملکه در اوایل بهار جدا می کنم کمتر از 8 قاب نیست و فقط با عسل تغذیش می کنم و از بهترین و آرامترین نژاد زنبورهامه چون هر چه قوی تر باشه ملکه های بهتری پرورش میده

دوست عزیز میشه بفرمائید از کندوی چند قاب، هشت قاب را بعنوان بچه مصنوعی جدا می کنید؟
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

من اوایل فروردین هر سال از چهار تا کندوی قوی و پرجمعیتم که نژاد خوبی دارن هر کدام دو قاب زنبور با تخم برشته برمیدارم و حسابی کندوی جدید رو گلاب می پاشم تا همدیگه رو نکشن و هم بو بشن در این حالت کندوهای مادر هم ضعیف نمیشن و اینجور به اندازه نیاز شاخون میزنن و چهار روز قبل از تولد ملکه ها شاخونا رو تو قفس میزارم و به محض تولد ملکه بچ میگیرم و تو قفس بهش ملکه ها معرفی میکنم
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

saman نوشته شده:من اوایل فروردین هر سال از چهار تا کندوی قوی و پرجمعیتم که نژاد خوبی دارن هر کدام دو قاب زنبور با تخم برشته برمیدارم و حسابی کندوی جدید رو گلاب می پاشم تا همدیگه رو نکشن و هم بو بشن در این حالت کندوهای مادر هم ضعیف نمیشن و اینجور به اندازه نیاز شاخون میزنن و چهار روز قبل از تولد ملکه ها شاخونا رو تو قفس میزارم و به محض تولد ملکه بچ میگیرم و تو قفس بهش ملکه ها معرفی میکنم

لطفا" در مورد معرفی ملکه بیشتر توضیح میدی؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

yones1986 نوشته شده:
saman نوشته شده:من اوایل فروردین هر سال از چهار تا کندوی قوی و پرجمعیتم که نژاد خوبی دارن هر کدام دو قاب زنبور با تخم برشته برمیدارم و حسابی کندوی جدید رو گلاب می پاشم تا همدیگه رو نکشن و هم بو بشن در این حالت کندوهای مادر هم ضعیف نمیشن و اینجور به اندازه نیاز شاخون میزنن و چهار روز قبل از تولد ملکه ها شاخونا رو تو قفس میزارم و به محض تولد ملکه بچ میگیرم و تو قفس بهش ملکه ها معرفی میکنم

لطفا" در مورد معرفی ملکه بیشتر توضیح میدی؟

اين ادرس رو مطالعه نماييد:

http://www.google.com/search?q=%D9%85%D ... llifera.ir
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان