برداشت عسل

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
naragh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: نراق
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

برداشت عسل

پست توسط naragh »

سلام
1- تااین تاریخ کسی عسل برداشت کرده؟
2- چه مقدار؟
3- چند درصد آن شکر بوده؟
4- شربتی که به کندو میدادید چند روز یک بار بوده؟

bee
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

Re: برداشت عسل

پست توسط jamshid »

سلام
دوست عزیز نمیشه به سوال شما پاسخ کامل داد فکر نکنم کسی باشه مقدار عسلی که برداشت کرده را به کیلو در سایت بگذارد من خودم 25 اردیبهشت عسل مرکبات برداشت کردم زنبورها را به ییلاق کوچ دادم 25 خرداد مجددا باید عسل برداشت کنم اگه خدا بخواهد در 25 تیر ماه هم برداشت عسل خواهم داشت
در خصوص شکر نمیدونم مگه میشه زنبوردار با وجدان از شکر استفاده بکنه شاید عده ای سودجو مبادرت به این کار را بکنند شربت را تا قبل از آغاز شهد به زنبورها میدهند تازه اگه نیاز باشه پس تداخلی با عسل نخواهد داشت نمیدونم شما تا چه میزان با زنبورداری آشنایی دارید مگه میشه آدم برای دو روز دنیای خودش آخرتش را تباه کنه فکر نکنم زنبورداران این کار را انجام بدهند
نمایه کاربر
turkman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گلستان-شهرستان بندرترکمن
تشکر کرده: 59 دفعه
تماس:

پست توسط turkman »

سلام خدمت آقا جمشید . این عسلهایی که بسیار رنگش روشنه و اغلب با نیم شان وبا قیمت کیلویی 7،6 تومان در بازار فراوانه عسل طبیعیه ؟ و اگر نیست اینو بقال سرکوچه که نمیتونه درست کنه حتما زنبوردارا تولید میکنند. شرمنده تصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

turkman نوشته شده:سلام خدمت آقا جمشید . این عسلهایی که بسیار رنگش روشنه و اغلب با نیم شان وبا قیمت کیلویی 7،6 تومان در بازار فراوانه عسل طبیعیه ؟ و اگر نیست اینو بقال سرکوچه که نمیتونه درست کنه حتما زنبوردارا تولید میکنند. شرمنده تصویر

سلام
گفته شما تا حدودی درسته و یه بخشیش هم نه . اولا طبیعی بودن عسل به رنگ اون بستگی نداره . اتفاقا تو منطقه ما عسل طبیعی معمولا روشن هست (خیلی روشن تقریبا سفید ) و این به نوع گل بستگی داره . دوم اینکه بله . این عسل های ارزون قیمت با تغذیه شدید بوسیله شکر تولید میشه اما نه بوسیله زنبوردارها . زنبوردار عسل طبیعی تولید میکنه .
نکته اخر اینکه الان افرادی سودجو بدون دخالت زنبور شروع به ساختن چیزی شبیه عسل کردن که از شکر پخته بدست میاد و با قیمت پایین تو بازار میفروشن . حتی بعضی مدل هاشو بسته بندی میکنن و با مهر بهداشت میفروشن . شرمنده که تو بحث شما واقا جمشید دخالت کردم . از بس که ناراحتم از دست این افراد . فقط خواستم اینو بگم
نمایه کاربر
turkman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گلستان-شهرستان بندرترکمن
تشکر کرده: 59 دفعه
تماس:

پست توسط turkman »

آقا احسان ممنون از نظرت منظور من عسلهاییه که با موم و شان و قاب های کوچک و روکش پلاستیکی (مشمع)عرضه میشه و در کل کشور پیدا میشه .آیا عسل طبیعی کل کشور رو تأمین میکنه؟
نمایه کاربر
hamidbee
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

پست توسط hamidbee »

naragh نوشته شده:سلام
1- تااین تاریخ کسی عسل برداشت کرده؟
2- چه مقدار؟
3- چند درصد آن شکر بوده؟
4- شربتی که به کندو میدادید چند روز یک بار بوده؟

با سلام

من تو تهران روي پشت بام نگه ميدارم 5عدد كندوي 2طبقه قوي دارم دور اطرافمم باغ گل هست با حساب خودم تا پايان تير ماه راحت 30 كيلو رو برداشت مي كنم البته چون همشون قفس ملكه ندارن ملكه تو شانهاي طبقه هم كمي تخم گذاشتن ولي اونارو هم انتقال ميدم تو اون يكي كه پنجره داره تا به محض اينكه سلولش خالي شد توش رو پر كنن تا بعد.
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

چرا زنبوردار به زنبور شکر نده
البته که به اقلیم منطقه بستگی داره
سمنان که تو حاشیه کویر هست تقریبا همه میدن ولی زنبور دار با وجدان اولا به وقتش و ثانیا به روش درستش شربت میده چون اگه نده ا ممکنه زنبوردارهای اطرافش جمعیت کندو رو بکشن طرف خودشون . تخمریزی و جمعیت کندو کم بشه و یا با یه تغییر ناگهانی هوا هرچی ذخیره کردن رو یک شبه بخورن . پس وقتی به زمان شهد نزدیک شدیم اگر هوا شروع به باد زدن مداوم کرد یا سرد شد یا هرحالتی که از فعالیت زنبور جلوگیری میکنه شربت میدیم اما با این تفاوت که طعمش رو با آبلیمو یا سرکه سیب عوض میکنیم و با این تغییر طعم ناگهانی ، زنبور ابتدا اون رو به مصرف شفیره های موجود و خودش میرسونه و شهد ذخیره شده رو نمیخوره و شهدی که از بیرون میاد رو ذخیره میکنه و البته اگه شربت بیش از حد مصرفش باشه اونوقته که شروع به ذخیره کردن شربت میکنه البته این کار باعث خلوص صد درصد عسل نمیشه ولی ذخیره شربت رو کمتر میکنه چون طعم آبلیمو زنبور رو کمی عصبانی میکنه و چون برای ذخیره کردن باید چندین بار شربت رو داخل کندو جابه جا کنن زنبور علاقه ای به ذخیرش نشون نمیده و همش رو مصرف میکنه
نمایه کاربر
naragh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط naragh »

سلام
پس شما تاحالا عسلی که از گندم، سیب زمینی درست شده باشد را ندیدید. و زنبورداری که در برج 4 به زنبورهای خود شربت می دهد.
سوال من این بود در فصلی که شربت باید داد چه مقدار شربت می دهید.
bee
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

اونی که با سیب زمینی عسل میسازه که زنبوردار نیست کلاهبرداره بحث ما در مورد زنبوردارهاست
شربت دادن تو تیر ماه هم به شرطی که دلیل منطقی داشته باشه مشکلی نداره مثلا تو یه سالی مثل پارسال که یه باد گرم میاد و با فاصله دو سه روز تمام گلها رو خشک میکنه
اگه مقدار شربت دستتون نیست میتونید یک روز بعد شربت دهی برید و از اونهایی که شربت نخوردن، شربت رو به اونهایی که تا تهش خوردن انتقال بدید تا شربت باقی نمونه ترش بشه اما در مورد کندوهای بیمار باید مواظب باشید تا بیماری انتقال پیدا نکنه
منم آخر هفته قصد کوچ دارم و قبلش با اینکه پولک نزدن مجبورم مقداری عسل بگیرم تا تو کوچ به مشکل نخورم
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

پس شما تاحالا عسلی که از گندم، سیب زمینی درست شده باشد را ندیدید. و زنبورداری که در برج 4 به زنبورهای خود شربت می دهد.
عسل کندم ؟؟؟ میشه بگی چه عسلیه و چجوری تولید میشه ؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

hosseinkhan نوشته شده:
عسل کندم ؟؟؟ میشه بگی چه عسلیه و چجوری تولید میشه ؟

سلام
فکر کنم منظور ایشون اینه که کنار مزرعه گندم زنبور بوده و چون گندم شهد و گرده ای نداره با تغذیه عسل برداشت شده .
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

تو اون عسل زنبور هیچ نقشی نداره مخلوطی از نشاسته گندم ذرت یا سیب زمینی از این حرفا با شربت هست که جای عسل جا میزنن که شنیدم بعد مدتی اگه استفاده نشه شبیه ژله میشه
نمایه کاربر
naragh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط naragh »

سلام
همینکه آقای ابراهیمیان فرمودن.
bee
نمایه کاربر
naragh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط naragh »

بله اگر دلیل منطقی داشت نه منطقه ای که پر از گون و آویشن است.
bee
نمایه کاربر
naragh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط naragh »

سلام
انشاا... وقتی عسل برداشت کردم براتون می نویسم.
bee
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
میخواستم بپرسم ایا تا الان تو کندوها زنبور شهد اورده ؟ منظورم شهد کشاورزی مثل شهد مرکبات یا شبدر نیست . شهد گلهای وحشی رو میگم . مثل گون . من زنبورم رو برا گون بردم . خودم این روزا سراغشون نرفتم . اما رفیقم میگفت ظاهرا امسال صحرا خوب نیست و نباید انتظار عسل داشت .
نمایه کاربر
naragh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط naragh »

سلام
منطقه ما به امید خدا خوب است و شهد از بیرون می آید. تصویر
bee
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

میدونم دوستانی که تو باغ های مرکبات کندو گذاشته بودن الان حتما کوچ دادن و به کوه یا جنگل بردن.امسال اولین سالیه که نخواستم کندوهامو به دلایلی کوچ بدم و تو فاصله ی حدودا 500 متری دریا نگه داشتم.بعد از گل مرکبات زنبورا میلی بهش ندارن.و مجبور شدم شربت بدم.آخرین باری که به زنبورام سر زدم 5 روز پیش بود . امروز که به کندوهام سر زدم خیلی خیلی عسل جمع کرده بودن.طوری که باور کنید کندوهای 10 قاب من در کل شاید 2 قاب جا برای تخم ریزی ملکه نذاشتن. مشکل من نداشتن استراکتوره.شما جای من بودید چیکار میکردید ؟؟؟( حدود 1 هفته هست که گل های خیارو خریزه و هدوونه باز شده و شهد خوبی میاد )
تصویر
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

hosseinkhan نوشته شده:میدونم دوستانی که تو باغ های مرکبات کندو گذاشته بودن الان حتما کوچ دادن و به کوه یا جنگل بردن.امسال اولین سالیه که نخواستم کندوهامو به دلایلی کوچ بدم و تو فاصله ی حدودا 500 متری دریا نگه داشتم.بعد از گل مرکبات زنبورا میلی بهش ندارن.و مجبور شدم شربت بدم.آخرین باری که به زنبورام سر زدم 5 روز پیش بود . امروز که به کندوهام سر زدم خیلی خیلی عسل جمع کرده بودن.طوری که باور کنید کندوهای 10 قاب من در کل شاید 2 قاب جا برای تخم ریزی ملکه نذاشتن. مشکل من نداشتن استراکتوره.شما جای من بودید چیکار میکردید ؟؟؟( حدود 1 هفته هست که گل های خیارو خریزه و هدوونه باز شده و شهد خوبی میاد )
تصویر
همون جور که خودت می دونی یکی از لوازم کار راه انداز تو زنبور داری دستگاه عسل گیر هست اگه امکانش رو داری تهیه کن ( چون اخرش مجبور به تهیه می شی ) و گرنه فعلا از دوستانی که در ناحیه شما زنبور دار هستند کمک بگیر.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
منم مشکلم همینه استراکتور ندارم . یه سوال اینکه واسه برداشت عسل حتما باید زمانی این کارو انجام بدیم که زنبورا کل شانو پر عسل کردن و روشم بستن ؟
یه نفر میگفت همین الان اگه شانت پر عسله و روشم نبستن عسلشو بردار و فوری دوباره شانو بزار تو کندو اینجوری زنبورا خیلی بیشتر به جمع آوری شهد تحریک میشن . نظرتون چیه ؟بعد بدون استراکتور بهترین راه حل چیه واسه برداشت عسل ؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

manoto_mr نوشته شده:با سلام .
منم مشکلم همینه استراکتور ندارم . یه سوال اینکه واسه برداشت عسل حتما باید زمانی این کارو انجام بدیم که زنبورا کل شانو پر عسل کردن و روشم بستن ؟
یه نفر میگفت همین الان اگه شانت پر عسله و روشم نبستن عسلشو بردار و فوری دوباره شانو بزار تو کندو اینجوری زنبورا خیلی بیشتر به جمع آوری شهد تحریک میشن . نظرتون چیه ؟بعد بدون استراکتور بهترین راه حل چیه واسه برداشت عسل ؟

سلام
استراکتور برا زنبوردار لازمه و باید تهیه کنه . اما تو شروع کار میشه امانت گرفت یا کرایه کرد . باید از زنبوردارهای شهرتون بپرسین . در ضمن دست دوم هم اگه گیرتون اومد خوبه . قیمتش تقریبا نصف نو هست و برای کسانی که کندوی کمی دارن مناسبه .
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
منطقه ما امسال با وجود اینکه از نظر گل و گیاه خیلی غنی هستش امااز نظر عسل وضعیت کاملا خرابه. هیچ تا الان برداشتی نداشتیم هنوز هم داریم بهشون شکر میدیم طوری که انقد زنبورها گرسنه هستن وقتی اولین کاسه تو کندو رو پر شربت میکنم بعد 40دقیقه که شربت دادن به آخرین کندو تمام میشه کندوی اول رو که نگا میکنم تمام شربت رو خوردن اصلا وضعیت خیلی عجیبه سال های قبل من 15 اردیبهشت وقتی شربت گذاشتم تو کندو انقد مصرفش نکردن که ترشیده چون از بیرون شهد میامد اما امسال خیلی وضع خرابه.(جمعیت های کندوها هم در وضعیت اعلا هستن).واقعا ادم خسته میشه وقتی ببینه کارش نتیجه نمیده
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

باسلام .
سوال اینکه واسه برداشت عسل حتما باید زمانی این کارو انجام بدیم که زنبورا کل شانو پر عسل کردن و روشم بستن ؟
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

manoto_mr نوشته شده:باسلام .
سوال اینکه واسه برداشت عسل حتما باید زمانی این کارو انجام بدیم که زنبورا کل شانو پر عسل کردن و روشم بستن ؟
اگه شهد از بیرون نمیاد میتونید برداشت کنید لازم نیست پولک بزنن. چون اگه شهد نیاد همینی هم که جمع کردن میخورن ولی اگه شهد بیاد ممکنه عسلتون ترش بشه
بدون استراکتور تمیز ترین راه اینه که صبر کنی پولک بزنن با کادر بفروشی یا با موم مصرف کنی
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

می تونی طرف صبح برداشت کنی و واسه عسل گیر هم می تونی رو من حساب کنی.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
تو بازدید که روز چمعه انجام دادم یکی از کندوهام که تازه ملکش متولد شده ولی هنوز جفت نرفته به دلیل نبود تخم و خالی بودن سلول ها خیلی وضعیت عسلش خوب بود ولی کندوی دیگم که اونم کندوی خیلی قوی هستش چون تخم زیاد بود فقط دورتادور شان رو عسل پر کردن میخواستم بدونم این به چه صورتیه آیا ملکه خودش یه زمانی تخم گذاری رو متوقف میکنه و زنبورا شروع به ذخیره شهد میکنن یا ... ؟
بهتر نیست ملکه اینم بزارم تو قفس ؟
اصلا میتونه مربوط به نژاد زنبور باشه ؟ میگن بعضی زنبورا فقط رشد جمعیتشون خوبه و عسل دهی خیلی پایینی دارند . اگه اره با این زنبورا باید چیکار کرد ؟
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
دوستان ممنون میشم راهنمایی کنید . تصویر
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

تو بازدید که روز چمعه انجام دادم یکی از کندوهام که تازه ملکش متولد شده ولی هنوز جفت نرفته به دلیل نبود تخم و خالی بودن سلول ها خیلی وضعیت عسلش خوب بود ولی کندوی دیگم که اونم کندوی خیلی قوی هستش چون تخم زیاد بود فقط دورتادور شان رو عسل پر کردن میخواستم بدونم این به چه صورتیه آیا ملکه خودش یه زمانی تخم گذاری رو متوقف میکنه و زنبورا شروع به ذخیره شهد میکنن یا ... ؟
بهتر نیست ملکه اینم بزارم تو قفس ؟
اصلا میتونه مربوط به نژاد زنبور باشه ؟ میگن بعضی زنبورا فقط رشد جمعیتشون خوبه و عسل دهی خیلی پایینی دارند . اگه اره با این زنبورا باید چیکار کرد ؟
هر دو مورد درسته
از نژاد هم میشه و وقتی شهد زیاد باشه بلافاصله بعد از خروج شفیره ها از سلول زنبورها داخلش رو شهدمیریزن و به این ترتیب تخم ریزی ملکه قطع میشه
باید به مرور نژادهای خوب رو جایگزین نژادهای دیگه کنی
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
دوستان اگه میشه لطف کنین میزان عسلی که تا الان برداشت کردین بگین چقدر بوده ؟
نمایه کاربر
sadegh453
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تشکر کرده: 4 دفعه
تماس:

پست توسط sadegh453 »

سلام ضمن عرض خسته نباشید خدمت همکاران محترم
1:تا الان از هر کدوم از کندوها چقدر برداشت کردین
2:بسته به منطقه تا چه زمان میشه عسل برداشت یا کی بفهمیم شهد قطع شده و دیگه باید برداشت رو قطع کنیم
3:شهدی که هنوز روشو پولک نزدن رو از کجا میشه فهمید رسیدس یا نه
4:بعضی شانها هست که هم عسل داره و هم تخم تا چند درصدش عسل باشه میشه اون قاب رو برداشت کرد چون بعضی از کندوهام اگه 4 قاب عسل داره هر 4 تاش مثلا 30% تخم 70% عسل باید چیکار کرد
ممنون از همه همکارا
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان