(كمك فوري )شاخون در كندوي ضعيف

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
beekeeper2011
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 22 دفعه
تماس:

(كمك فوري )شاخون در كندوي ضعيف

پست توسط beekeeper2011 »

من يه كندوي شش قاب دارم چند وقت پيش كه اين كندو رو بازديد كردم ديدم ملكه اين كندو خيلي ضعيف بود و تخم گداري نامنظمي داشت تا اينكه حدود 10 روز پيش ديدم 7يا 8تا شاخون در پايين قابها درست كرده بودند كندو ضعيف بود و من نمي خواستم بچه بده،ولي به خيال اينكه كندو قصد تعويض ملكه داره ،شاخونا رو خراب نكردم دوسه روز پيش كه بازديد كردم ديدم ملكه قديمي در كندو نيست و يكي از ملكه هاي جديد متولد شده بود حتي در داخل كندو ملكه باكره رو پيدا كردم كه با سرعت حركت ميكرد و از خودش صداي سوت در مياورد در كندو رو گداشتم در بازديد ديروز ديدم تعداد زنبورا خيلي كم شده بود حتي از نصف هم كمتر و اثري از ملكه نبود همه جا رو گشتم اثري از بچه پيدا نكردم امروز دوباره چك كردم يه ملكه داخل كندو ديدم كه تازه متولد شده بود همون لحظه كه داشتم بازديد مي كردم يه ملكه ديگه هم متولد شد كه زنبورا بهش حمله كردن و از روي قاب پرواز كرد بعد يه ملكه ديگه هم داشت متولد ميشد كه ملكه اولي نيشش زد.الان جمعيت كندو خيلي كم شده و هنوز 5تا شاخون داخل كندو وجود داشت لطفا كمك كنيد چكار بايد بكنم ؟بايد شاخونا رو خراب كنم؟ممكنه دوباره بچه بده؟

نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

Re: (كمك فوري )شاخون در كندوي ضعيف

پست توسط saman »

سلام
کندوت به دلایلی چون مسن بودن یا.....ملکش مشکل داشته و زنبورها به قصد تعویض ملکه شاخون زدن شما باید به محض دیدن ملکه تازه متولد شده فورا بقیه شاخون ها رو خراب می کردی تا بچ نده. الانم فوری بقیه شاخون ها رو خراب کن چون ممکنه دوباره بچ بده و جمعیت کندوت خیلی ضعیف بشه.
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

همونطور آقا سامان گفت شاخون تراشی کن اما شاخونها را نابود نکن با احتیلط از کندو جدا کن تا هیچ شاخونی رو کندو نمونه
از شاخونها نگهداری کن تا دربیان و اگر اون ملکه باکره جفت نخورد یا بعد پرواز جفت گیری برنگشت ملکه داشته باشی تا بهشون معرفی کنی

چون شاخونها رو نتراشیدی همه در اومده و بچه زده و جمعیت رو با خودش برده . می بایست یک روز قبل از خروج ملکه ها از شاخون شاخون تراشی میکردی و یک شاخون مناسب رو باقی میگذاشتی تا این اتفاق نیفته
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
اینکه گفتین از شاخون نگهداری کن تا ملکش در بیاد . میشه لطف کنین بگین منظور از نگهداری چیه یعنی چه شرایطی لازمه واسه نگهداری شاخون .
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

manoto_mr نوشته شده:با سلام .
اینکه گفتین از شاخون نگهداری کن تا ملکش در بیاد . میشه لطف کنین بگین منظور از نگهداری چیه یعنی چه شرایطی لازمه واسه نگهداری شاخون .

به مبحث نگهداري ملكه در بخش تالار پرورش ملكه مراجعه كنين.
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

شاخونها رو با احتیاط جدا کرده و زیاد تکونش نمیدی بعد هر دو سه تا شاخون رو تو یک پلاستیک کن و کمی پلاستیک رو باد کن و درش رو ببندو یک جای ثابت بزار و دائما سر کشی کن ضمنا بهتره یکی دو تا دونه کارگر هم بزاری تو پلاستیک .
وقتی ملکه در اومد اون رو به یک قفس که خمیر شیرین+یکی دو تا کارگر یتیم یا بچه روز هم داشته باشه انتقال بده و روزی دو سه بار هم در حد دو سه قطره آب بهش بده و در دمای اتاق نگهداری کن تا در صورت نیاز استفاده کنی .
سعی کن بیشتر از پنج روز نگهش نداری و آب زیاد هم ندی که باعث چسبیدن بالهاش به خمیر بشه و کارگر ملکه دار هم ندی به قفس که اذیتش کنه.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

ebraahimiyan نوشته شده:شاخونها رو با احتیاط جدا کرده و زیاد تکونش نمیدی بعد هر دو سه تا شاخون رو تو یک پلاستیک کن و کمی پلاستیک رو باد کن و درش رو ببندو یک جای ثابت بزار و دائما سر کشی کن ضمنا بهتره یکی دو تا دونه کارگر هم بزاری تو پلاستیک .
وقتی ملکه در اومد اون رو به یک قفس که خمیر شیرین+یکی دو تا کارگر یتیم یا بچه روز هم داشته باشه انتقال بده و روزی دو سه بار هم در حد دو سه قطره آب بهش بده و در دمای اتاق نگهداری کن تا در صورت نیاز استفاده کنی .
سعی کن بیشتر از پنج روز نگهش نداری و آب زیاد هم ندی که باعث چسبیدن بالهاش به خمیر بشه و کارگر ملکه دار هم ندی به قفس که اذیتش کنه.

با سلام اقاي ابراهيميان عزيز ايا شما اين روش روانجام دادين.؟؟نتيجه گرفتين.ملكه كشي انجام نميشه.
نمایه کاربر
beekeeper2011
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 22 دفعه
تماس:

پست توسط beekeeper2011 »

با تشكر از دوستان عزيز
امروز بازديد كردم خوشبختانه داخل قابها يه مقدار تخم و شفيره از ملكه قبلي وجود داشت كه كم كم زنبورا در اومدن و جمعيت كمي بيشتر شده.ملكه باكره داخل كندو بود به نظر شما چقدر طول ميكشه تا شروع به تخم گذاري بكنه؟ براي تقويت كندو چكار بايد بكنم؟
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

بله آقای جهانی من این کار رو انجام دادم و میدم
البته نمیدونم منظورتون از ملکه کشی در کدوم مرحله از کار هست ولی اولا همه شاخونها رو نمیتراشیم و یکی واسه کندو میزاریم و دوم اینکه این ملکه هارو باید با قفس به کندوها معرفی کرد و کندوی با جمعیت چهار پنج کادر به بالا به سختی این ملکه هارو قبول میکنه . این ملکه هارو به جمعیت ضعیف میدیم و بعد از جفت خوردن و تخم ریزی با کندوهای قوی ادغام کرده یا به اونها معرفی میکنیم
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

beekeeper2011 نوشته شده:با تشكر از دوستان عزيز
امروز بازديد كردم خوشبختانه داخل قابها يه مقدار تخم و شفيره از ملكه قبلي وجود داشت كه كم كم زنبورا در اومدن و جمعيت كمي بيشتر شده.ملكه باكره داخل كندو بود به نظر شما چقدر طول ميكشه تا شروع به تخم گذاري بكنه؟ براي تقويت كندو چكار بايد بكنم؟

بین سه تا پنج روز بعد از تولد دوره بلوغ ملکه هست که بعد از اون جفتگیریش نباید بیشتر از ده روز طول بکشه یعنی جمعا تا 15 روز بعد تولد جفتگیری دور از انتظار نیست اما اگه بیشتر از این طول بکشه ملکه نر ریز میشه . به تجربه بنده ملکه هرچه زودتر جفت بخوره بهتر از آب در میاد
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
ملکه یکی از کندوهای من بعد22روز جفت رفت حتی کندو نرریز هم شده بود و نتکاندمش ولی به محض جفت رفتن بعد دو روز دو طرف 4کادر رو تخم ریزی کرد.
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

saman نوشته شده:سلام
ملکه یکی از کندوهای من بعد22روز جفت رفت حتی کندو نرریز هم شده بود و نتکاندمش ولی به محض جفت رفتن بعد دو روز دو طرف 4کادر رو تخم ریزی کرد.

آدم خوش شانسی هستی . معمولا تو این فاصله زمانی خود ملکه هم نرریز میشه
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

beekeeper2011 نوشته شده:با تشكر از دوستان عزيز
اگر شرایط مهیا باشد بعد از 10 روز ملکه باید تخم ریزی داشته باشد که نامساعد بودن شرایط اب و هوایی می تواند این زمان را به تاخیر هم بیندازد مثلا سرعت باد بیش از 20 کیلومتر باشد و دمای هوا گرم بودن و سرد بودن خود موثر است

ملکه باکره بین 3 تا ده روز طول می کشد که به بلوغ برسد که میانگین 7 روز در نظر گرفته می شود و بعد از سه روز از جفت گیری شروع به تخم ریزی میکند در تولید ملکه به صورت تجاری تا 14 روز صبر می کنند اگه در این مدت ملکه جفت نخورد ملکه حذف و شاخون جدید معرفی می شود . دکتر شهرستانی تا 40 روز احتمال جفت گیری را می دهد و می گوید که بعد از 40 روز اگه ملکه باکره پرواز عروسی اش را انجام نداد نر زا می شود.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
majid64
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: کازرون استان فارس
تماس:

پست توسط majid64 »

با سلام خدمت دوستان عزیز:
امروز صبح وقتی کندوها رو بازدید کردم دیدم یکی از کندوهای ضعیف(5 قاب) شاخون زده البته اینم اضافه کنم که ملکه تخم گذاری نداشت حالا بنظر شما چیکار کنم. بزارم ملکه متولد شه یا شاخون رو خراب کنم و یا اینکه ملکه رو بکشم و بایه کندوی دیگه ادغامش کنم. ممنون میشم راهنماییم کنی

با تشکر
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

majid64 نوشته شده:با سلام خدمت دوستان عزیز:
امروز صبح وقتی کندوها رو بازدید کردم دیدم یکی از کندوهای ضعیف(5 قاب) شاخون زده البته اینم اضافه کنم که ملکه تخم گذاری نداشت حالا بنظر شما چیکار کنم. بزارم ملکه متولد شه یا شاخون رو خراب کنم و یا اینکه ملکه رو بکشم و بایه کندوی دیگه ادغامش کنم. ممنون میشم راهنماییم کنی

با تشکر

سلام
بستگی به منطقه اب و هوایی که هستین داره . به نظر من تعویض ملکه بهترین گزینه هست
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

به نظر من هم اگه تعداد کندوهات زیاده ادغامش کن واگه تعداد کندوهات زیاد نیست و حفظ کندو برات اهمیت دارد ملکه رو تعویض کن.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
majid64
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: کازرون استان فارس
تماس:

پست توسط majid64 »

سلام آقا احسان عزیز. خدمتتون عرض کنم که بنده در کازرون استان فارس هستم پس به نظر شما شاخون رو خراب نکنم ؟ ایا باید ملکه قدیمی رو بکشم یا نه
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
امسال با توجه به اینکه ملکه ها خیلی پر دردسر جفت گیری کردن اگه ملکه تخمریزی پیوسته و خوب داره بهتره نگهش دارین تا سال اینده . اما در صورتی که میدونی ملکه راحت جفت میره اولویت با تعویض ملکه است
در حالت کلی بهتره ملکه چنین کندوهایی تعویض بشه . اگه الان تعویض کنین و ملکه جدید هم جفت بره . سال اینده این کندو جزو کندوهای ممتاز تون خواهد بود . (البته نظر منه )
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان