تشخیص میزان شهد در طبیعت

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
SEYEDJALAL
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: آزادشهر-گلستان
تشکر کرده: 31 دفعه
تماس:

تشخیص میزان شهد در طبیعت

پست توسط SEYEDJALAL »

با سلام

دوستان میشه روش های تشخیص وجود شهد در طبیعت رو نام ببرید

1

2

3

.

.

.

نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

Re: تشخیص میزان شهد در طبیعت

پست توسط saman »

سلام
از سفید کردن قاب ها داخل کندو مشخصه که تو طبیعت شهد فراوانه.همچنین اگه کوهستان نر باشه اون سال سال پر عسلی خواهد بود مثلا امسال منطقه ما از اوایل خرداد که کوهستان داشت خودشو نشون میداد که نر می باشه با وجود بهار خیلی بد همه مطمن بودن که سال پرعسلی هستش و همینطورهم شد.(منظور از نر بودن وجود خار شکر، انواع کنگر و گل های تیغ داره)
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

سلام ،در ادامه صحبت دوستمان اضافه کنم که وقتی شهد زیاد باشد زنبور دارای حرکتی سنگین است به خاطر پربودن کیسه شهد ودر جلوی کندو نیز شهد خود را تحویل زنبور های باسن کمتر میدهد تاسریع تر خودرا به شهد برساندهمینطور اگر از بغل بجلوی کندو نگاه کنیم با فاصله 2-3 متری حرکت آنها شبیه بالا رفتن وپایین آمدن از پله است واگر یک زنبور را روی ناخن شصت گذاشته وآرام از پشت به کیسه شهدش فشار اوریم شهد زیادی را روی ناخن می ریزد.
نمایه کاربر
SEYEDJALAL
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط SEYEDJALAL »

koohi نوشته شده:سلام ،در ادامه صحبت دوستمان اضافه کنم که وقتی شهد زیاد باشد زنبور دارای حرکتی سنگین است به خاطر پربودن کیسه شهد ودر جلوی کندو نیز شهد خود را تحویل زنبور های باسن کمتر میدهد تاسریع تر خودرا به شهد برساندهمینطور اگر از بغل بجلوی کندو نگاه کنیم با فاصله 2-3 متری حرکت آنها شبیه بالا رفتن وپایین آمدن از پله است واگر یک زنبور را روی ناخن شصت گذاشته وآرام از پشت به کیسه شهدش فشار اوریم شهد زیادی را روی ناخن می ریزد.

باتشکر

روشی وجود داره که از خوده طبیعت بفهمیم که شهد میزانش چه قدره؟
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

من اطلاع دقیقی ندارم ولی با توجه به میزان گل ،دمای محیط ،رطوبت وشاید بوی گلها که درواقع بوی شهد آنهااست بتوان تشخیص داد.
نمایه کاربر
mohammadfath
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: قم
تشکر کرده: 98 دفعه
تماس:

پست توسط mohammadfath »

SEYEDJALAL نوشته شده:با سلام

دوستان میشه روش های تشخیص وجود شهد در طبیعت رو نام ببرید

1

2

3 با سلام

سفید کردن کندو موقعی است که شهد عالی باشه ولی یک راه تشخیص شهد اینه که شما در هنگام بازدید کندو قاب سرپوش نشده رو بتکونید شهدهای اورده شده که عسل نشدن پایین ریخته می شن

.

.

.
نمایه کاربر
zeinaliasg
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط zeinaliasg »

باسلام من در طول فصل بهار و تابستان مرتب به کندوها شربت می دهم ولی نمیدانم این نشانه هایی که گفتید مثل سفید شدن مربوط به شهد از بیرون است یا از همان شربتی است که من به آنها میدهم لطفا در این مورد راهنمایی کنید با تشکر زینالی
نمایه کاربر
SEYEDJALAL
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط SEYEDJALAL »

zeinaliasg نوشته شده:باسلام من در طول فصل بهار و تابستان مرتب به کندوها شربت می دهم ولی نمیدانم این نشانه هایی که گفتید مثل سفید شدن مربوط به شهد از بیرون است یا از همان شربتی است که من به آنها میدهم لطفا در این مورد راهنمایی کنید با تشکر زینالی

دوستان لطفا تو این بحث شرکت کنن چندتا از دوستهای عزیز جواب دادن اما هنوز هم جا برای توضیح بیشتر هست تصویر
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
اگه شما مرتب بهشون شکر میدی و زنبورهات شکری هستن میتونه علت سفید کردنشون همون شکر دادن هم باشه.زنبورشکری در بهار هم که مرتب بهش شکر بدی سفید میکنه.در کل سفید کردن نشان از رضایت زنبورهااز وضعیت موجودهستش حالا این رضایت میتونه از شهد طبیعت یا از شکر داخل ظروف باشه
نمایه کاربر
hkhatibi
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: زنجان
تماس:

پست توسط hkhatibi »

برای شناسایی میزان شهد در منطقه باید انواع گل ها و زمان شهددهی رو بشناسید که همه اینها در ماطق مختلف مثلا بهار با شهد درختان و تابستان با شهد گلها و بوته های زمینی با هم متفاوتند

برای متال در کوهستان میزان گلهایی مثل گون - زولا (نوعی تیغ با رنگ آبی مایل به بنفش و ارتفاع 15 الی 20 سانتی) -گل شیردم (گل دسته ای به رنگ زرد که همان طور که از نامش معلوم است شبیه دم شیر است )و... باید بررسی بشن این گلها تقریبا تو 28 روزگی به شهد میشینن که باید بازم عواملی مثل بارش باران و شستن شهد کلها و ... بررسی بشن
همیشه فکر و خیال برتر هست که باعث خلق برترین های عالم میشه
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

وقتی شهد باشه یه امار کلی نشون از شهد خوب در منطقست و اون اینکه حدودا 20 باز گرده اوردن یا 20 25 بار برگشتن زنبورا در دقیقه به کندو نشونه خوب بودن کارایی زنبورا و نیز شهد منطقست

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

yasmangola_love نوشته شده:وقتی شهد باشه یه امار کلی نشون از شهد خوب در منطقست و اون اینکه حدودا 20 باز گرده اوردن یا 20 25 بار برگشتن زنبورا در دقیقه به کندو نشونه خوب بودن کارایی زنبورا و نیز شهد منطقست

منظور اینه که حدود 25 زنبور در دقیقه وارد کندو بشن دیگه؟
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

ebraahimiyan نوشته شده:
yasmangola_love نوشته شده:وقتی شهد باشه یه امار کلی نشون از شهد خوب در منطقست و اون اینکه حدودا 20 باز گرده اوردن یا 20 25 بار برگشتن زنبورا در دقیقه به کندو نشونه خوب بودن کارایی زنبورا و نیز شهد منطقست

بله عزیز.غالبا به چند دلیل اصلی زنبورا بیرون میرن که بیشتر به خاطر اوردن گرده و شهد و اب و دفع مواد اضافیه که حدودا 25 بار برگشت به کندو امار خوبیه ولی تا 60 70 هم دیدم که فوق العادس و غالبا زمان اول بهار و موقع برداشت زیاد اتفاق می افته در صورت بودن محیط خوب

یا امام رضا
نمایه کاربر
SEYEDJALAL
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط SEYEDJALAL »

yasmangola_love نوشته شده:
ebraahimiyan نوشته شده:

بله عزیز.غالبا به چند دلیل اصلی زنبورا بیرون میرن که بیشتر به خاطر اوردن گرده و شهد و اب و دفع مواد اضافیه که حدودا 25 بار برگشت به کندو امار خوبیه ولی تا 60 70 هم دیدم که فوق العادس و غالبا زمان اول بهار و موقع برداشت زیاد اتفاق می افته در صورت بودن محیط خوب

با سلام

یعنی تو طول روز هر دقیقه؛ 25 بار بیان تو کندو؟

زنبور های من زیاد فعالیت ندارن فقط صبح و عصرها کار می کنند
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

SEYEDJALAL نوشته شده:
yasmangola_love نوشته شده:
ebraahimiyan نوشته شده:

با سلام

یعنی تو طول روز هر دقیقه؛ 25 بار بیان تو کندو؟

زنبور های من زیاد فعالیت ندارن فقط صبح و عصرها کار می کنند
این 25 دفعه ای که گفتم میانگین

طبیعتا موقع سر ظهر که هم هوا گرمه هم کارگرا بر میگردن کمی فعالیتشون کمتر میشه و حتی من تو کندویی دیدم که اصلا فعالیت ندارن.حتی 1 پرواز.البته نا گفته نمونه هوا به شدت گرم بود و فقط شغول تهویه بودن

یا امام رضا
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام زمان ميانگين رفت امد به كندو در ساغات مختلف روز فرق ميكنه پس ملاك ورود وخروج در يك ساعت مشخص نيست بلكه جمع يا تلفيقي از بازديدهاي شما در ساعات مختلف روز ملاك هستش.
نمایه کاربر
SEYEDJALAL
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط SEYEDJALAL »

یعنی هیچ کس راهی که بشه فهمید تو یک منطقه شهد هست یا نیست نمیدونه؟
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

SEYEDJALAL نوشته شده:یعنی هیچ کس راهی که بشه فهمید تو یک منطقه شهد هست یا نیست نمیدونه؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

رفت امد زنبوران-وجود گل در طبيعت-اب و هوا كه هرچه رطوبت بيشتر باشه بهتره.
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

SEYEDJALAL نوشته شده:یعنی هیچ کس راهی که بشه فهمید تو یک منطقه شهد هست یا نیست نمیدونه؟

سلام دوست عزیز
راههای زیادی واسه فهمیدن این مطلب هست . دوستان تقریبا همه روشها رو گفتن . اگه از مبحث رو دوباره مطالعه کنین میبینید که چند روش خیلی عالی گفته شده . البته روشهای دیگه ای هم هست . اما خوب شما یک روش رو بلد باشی میتونی راحت تشخیص بدی .
بهترین روش به نظر من همون نگاه کردن به قسمت بالای قابها و دیدن شهد تازه تو سلول هست . و چون هنوز زنبورها اونو غلیظ نکردن با یه ضربه دست از داخل سلول ها بیرون میریزه .
نمایه کاربر
SEYEDJALAL
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط SEYEDJALAL »

ehsanklop نوشته شده:

سلام دوست عزیز
راههای زیادی واسه فهمیدن این مطلب هست . دوستان تقریبا همه روشها رو گفتن . اگه از مبحث رو دوباره مطالعه کنین میبینید که چند روش خیلی عالی گفته شده . البته روشهای دیگه ای هم هست . اما خوب شما یک روش رو بلد باشی میتونی راحت تشخیص بدی .
بهترین روش به نظر من همون نگاه کردن به قسمت بالای قابها و دیدن شهد تازه تو سلول هست . و چون هنوز زنبورها اونو غلیظ نکردن با یه ضربه دست از داخل سلول ها بیرون میریزه .

سلام من روشهای که بالا نوشته شده رو میدونم نه که من؛ بلکه بیشتر زنبور دارها میدونن و خودتون در جریان هستید زمان مفید برای عسل گیری به طور متوسط 3 تا 4 ماه هست

منظور بنده اینکه من میخوام کندوهای خودم به یه منطقه کوچ بدم .میخوام بدونم که الان تو اون منطقه شهد خوب هست یا نه .خلاصه باید یه راهی برای فهمیدن این موضوع باشه اینی که بزاری 4ماه زنبوره کار کنن و بعد بگیم که شهد خوبه یا نه زیاد خوب نیست یکسال عقب میمونی تصویر
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
آقا جلال شهد هر منطقه به پوشش گیاهی اون منطقه بستگی داره . به نظر من شما باید اول شناختی کلی از گلها و مقدار شهدشونو و تاریخ گلدهی داشته باشی تا بتونی بهترین منطقه رو پیدا کنی و با توجه به تاریخ گلدهیشون زمان کوچ کندوهاتو مدیریت کنی .
نمایه کاربر
SEYEDJALAL
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط SEYEDJALAL »

manoto_mr نوشته شده:با سلام .
آقا جلال شهد هر منطقه به پوشش گیاهی اون منطقه بستگی داره . به نظر من شما باید اول شناختی کلی از گلها و مقدار شهدشونو و تاریخ گلدهی داشته باشی تا بتونی بهترین منطقه رو پیدا کنی و با توجه به تاریخ گلدهیشون زمان کوچ کندوهاتو مدیریت کنی .

با سلام این حرف شما متین اما بعضی موقع ها شهد بعضی از گلها خوب از آب در نمیاد . چند نمونه گل تو یک زمان موجود هست و از نظر جدول
شهد تو یک گروه هستن اگه یه راهی باشه که بتونیم گل را آزمایش کنیم تا میزان شهدش مشخص بشه تا بعدش بتونیم بهترین گل را انتخاب کنیم خیلی خوبه منظور من اینه تصویر
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

با سلام من زنبورامو داخل شهر نگهداری میکنم از اونجایی که گرده میاد آیا احتمال داره زنبورا با خودشون شهد به کندو بیارن اصلا گل های تزئینی داخل پارک ها شهد دارن؟حدودا 40 درصد زنبورایی که وارد کندو میشن سنگین پرواز میکنن
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

زنبورهاییم که اب به کندو میارن دقیقا مثل زنبوراین ک شهد میارن.
چون کیسه داخل شکم خود را پر میکنند.سنگین میشون وب سختی پرواز کرده و در هنگام فرود بصورت پله پله پایین میایند تصویر
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
Dibavand
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: شیراز
تماس:

پست توسط Dibavand »

سلام زمانی که زنبور مصرف آب زیاددارد درحقیت شهد زیاددرطبیعت وجوددارد البته دلایل دیگری مانند آوردن گرده زیاددرساعت اول صبح یابدون چرخیدجلودرب کندو وبطورمستقیم وسریع وارد کندو شدن دلیل بر وجود شهددرطبیعت هست
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام اگر کلنی درهنگام بازدید آرام باشد ولارو وتخم در قاب ها وجود داشته باشد وزنبورها به سرعت از کندو خارج شوند وبا سبدگرده به کندو برگردند نشان از وجودشهد در طبیعت می دهند که میزان زیاد وکم بودن آن درطبیعت بستگی به نزولات آسمانی در آن سال دارد که هر چه بیشتر باشد سال سال آبادتری خواهد بود درمورد سفید کردن قاب ها نظربنده این است که می توان آن را به زنبورهای تازه متولد شده درکندو نسبت داد که در آن سن غده موم سازآنها فعال بوده وموم خالص تولید می کند ودر صورت خوراندن شربت شکر به زنبوران کارگر مسن تر این غده در آنها فعال شده وموم تازه ترشح می کند .
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان