علامتگذاری ملکه و روشها و پيشنهادات

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

علامتگذاری ملکه و روشها و پيشنهادات

پست توسط Mahdi »

[JUSTIFY]علامتگذاری ملکه :[/JUSTIFY][JUSTIFY]به چند دلیل پشت ملکه رو رنگ میزنن :[/JUSTIFY][JUSTIFY]۱ - راحت تر بشه توی کندو پیداش کرد . مثلا توی پاییز پیدا کردن ملکه بدلیل کوچک شدن شکمش کار مشکلیه یا توی بهار و توی شلوغیه کندو میشه ملکه رو راحت تر پیدا کرد . [/JUSTIFY][JUSTIFY]۲ - تشخیص سن ملکه با توجه به رنگ پشتش (با توجه به اینکه ماژیک های مخصوص رنگ کردن پشت ملکه خیلی کمه میشه از پونزهای رنگی و چسبوندن اون به کنار کندو استفاده کرد - قبلا من از این روش استفاده میکردم )[/JUSTIFY][JUSTIFY]۳ - فهمیدن این که بچه طبیعی پس بچه هست یا پیش بچه . اگه ملکه علامت دار بود پیش بچه و در غیر اینصورت پس بچه .[/JUSTIFY][JUSTIFY]قبل از اینکه چیزی رو توضیح بدم بگم که بهیچ وجه ملکه جفت نخورده و باکره رو رنگ نکنید و حتما بعد از تخمریزی ملکه این کار رو انجام بدین .[/JUSTIFY][JUSTIFY]با چه چیزایی میشه ملکه رو رنگ کرد :[/JUSTIFY][JUSTIFY]۱ - ماژیک مخصوص UNI POSCA - رنگش زود خشک میشه و خیلی سخت پاک میشه .[/JUSTIFY][JUSTIFY]۲ - لاک ناخن مرغوب[/JUSTIFY][JUSTIFY]۳ - لاک غلط گیر[/JUSTIFY][JUSTIFY]۴ - پلاک های عدد دار بهمراه چسب [/JUSTIFY][JUSTIFY]پیشنهاد : بهتره روش هایی رو که در پایین توضیح میدم رو اول روی زنبورای نر آزمایش بکنید و بعد برین سراغ ملکه ها . راستی زنبورهای نر رو بعد از رنگ کردن بکشید .[/JUSTIFY][JUSTIFY]گرفتن ملکه و آماده کردنش برای علامت گذاری :[/JUSTIFY][JUSTIFY]۱ - ملکه رو پیدا میکنیم !!! تصویر[/JUSTIFY][JUSTIFY]۲ - سینه ملکه رو میگیریم . بطوری میگیریمش که دستمون بهیچ وجه به شکمش نخوره چون ممکنه باعث آسیب زدن به تخمدان ها بشیم که مساویه با ضعیف شدن کلنی . (یادآوری : بدن حشرات از سه بخش تشکیل شده ، سر - سینه - شکم )[/JUSTIFY][JUSTIFY]نکته : بعضیا ملکه رو از پاهاش میگیرن که کار غلطیه و به تازه کارا توصیه نمیکنم . [/JUSTIFY][JUSTIFY]رنگ کردن ملکه با استفاده از ماژیک یا لاک غلط گیر : [/JUSTIFY][JUSTIFY]۱ - نوک لاک رو کمی به بدنه ی چوبیه کندو فشار میدیم تا مقداری لاک روی نوکش جمع بشه . نباید قطره زیاد بزرگ بشه .[/JUSTIFY][JUSTIFY]۲ - نوک لاک رو به پشت سینه ملکه میزنیم (محل اتصال دو بال به ملکه - یادتون باشه نباید غده ای که در انتهای سینه ملکه هست رنگی بشه )[/JUSTIFY][JUSTIFY]۳ - پشت ملکه رو چند ثانیه فوت میکنیم تا لاک خشک بشه .[/JUSTIFY][JUSTIFY]۴ - اونو به آرامی داخل زنبورا رها میکنیم و چند ثانیه زیر نظرش میگیریم .[/JUSTIFY][JUSTIFY]رنگ کردن ملکه با لاک ناخن : [/JUSTIFY][JUSTIFY]۱ - یه تیکه چرم ، پلاستیک نرم یا یه چیزی شبیه به اینا رو آماده میکنیم . [/JUSTIFY][JUSTIFY]۲ - چرم یا پلاستیک رو داخل در لاک غلط گیر میزاریم . ( طبیعیه که خود قلم موی لاک باید بیرون آورده بشه )[/JUSTIFY][JUSTIFY]۳ - در لاک رو به اندازه یه چوب کبریت سوراخ میکنیم بطوری که چرم هم سوراخ بشه .[/JUSTIFY][JUSTIFY]۴ - حالا یه چوب کبریت رو داخل سوراخ قرار میدیم .[/JUSTIFY][JUSTIFY]۵ - با بیرون کشیدن چوب کبریت چرم لاک های دور چوب رو گرفته و فقط رنگ نوک چوب باقی میمونه تصویر[/JUSTIFY][JUSTIFY]۶ - از اینجا به بعد مثل روش قبلی انجام میشه . [/JUSTIFY][JUSTIFY] نکته ۱ : از لاک مرغوب استفاده بکنید .[/JUSTIFY][JUSTIFY] نکته ۲ : حتما گوگرد سر کبریت رو بکنید .[/JUSTIFY][JUSTIFY]چسباندن پلاک فلزی با چسب :[/JUSTIFY][JUSTIFY]۱ - یه چیزی مث همون ظرفی که برای لاک درست کردیم رو پر از چسب مخصوص میکنیم .[/JUSTIFY][JUSTIFY]۲ - بعد از زدن چسب کمی صبر میکنیم و بعد پلاک رو به آرامی به پشت ملکه می چسبونیم . [/JUSTIFY][JUSTIFY]راه حل : برای برداشتن پلاک و چسبوند اون به ملکه کافیه نوک انگشتمون رو کمی مرطوب بکنیم ( با عرض پوزش - بطور مثال با آب دهان ) بعد با زدن نوک انگشتمون به پلاک اونو برداریم . [/JUSTIFY][JUSTIFY]۳ - بعد از آزاد کردن ملکه ، رفتار کارگر ها رو زیر نظر میگیریم تا مطمئن بشیم که با ملکه کاری ندارن .[/JUSTIFY][JUSTIFY]
برای رنگ زدن ملکه وسیله ای وجود داره که کار رو راحت تر میکنه :

بعد از بیرون کردن کارگر ها ملکه رو به آرامی به سمت توری پلاستیکی بیارین . [/JUSTIFY][JUSTIFY]
بعد از رنگ کردن ملکه سریعا سرنگ رو باز بکنید تا بدن ملکه رنگی نشه .میبینید که خود من هم برای اولین بار این اشتباه رو مرتکب شدم .[/JUSTIFY][JUSTIFY]
میتونین این وسیله رو با سرنگ ۵۰ سی سی بسازید - اگه خواستین کامنت بزارید تا توضیح بدم .[/JUSTIFY]
پیوست ها
لاك
لاك
lak.JPG (2.46 کیلو بایت) مشاهده 21287 مرتبه
رنگ ملكه
رنگ ملكه
لاك
لاك
لاك
لاك

مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

Re: علامتگذاری ملکه و روشها و پيشنهادات

پست توسط Mahdi »

مبحثي جهت تكميل مبحث بالايي:

[JUSTIFY]سوال : خواستم بپرسم میشه یه گوش پاک کن یا چوب کبریت یا هر چیز باریک دیگه ای که سرشو پنبه زدیم رو به لاک آغشته کرد و ملکه رو بدون گرفتن و در حین راه رفتن بین زنبورا با یه اشاره کوچیک رو پشتش علامت زد یا نه اینکه حتما بایدملکه روبگیریم؟[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]
[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]جواب : کار نشد نداره . توی موسسه تحقیقات ملکه ها رو به همین روش و بدون گرفتن رنگ میزنن . البته باید توجه بکنید که اونجا سالانه بیشتر از ۱۰۰۰ تا ملکه به همین روش علامت میخورن (پس هر جوری که این کار رو میکنید تبحر لازمش رو بدست بیارید ) برای این کار باید صبر کنید تا ملکه تخم بریزه بعد بدون دود دادن سر کندو رو باز بکنید ، بعد به آرامی و بدون اینکه رنگ به سر یا شکم ملکه بخوره اون رو علامت بزنید . رنگی که از روی پارچه و پنبه و ... به پشت ملکه میخوره زیاد خودشو توی کندو نشون نمیده و بهتره با همون چوب رنگ رو به شکل یک قطره کوچیک به پشت ملکه بزنید .[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط Mahdi »

[JUSTIFY]سوال : چرا حتما باید از ماژیک UNI POSCA استفاده بشه ، جایگزینی براش وجود نداره ؟[/JUSTIFY]

[JUSTIFY]جواب : من دلیل استفاده از این ماژیک رو میگم شما خودتون اگه ماژیک دیگه ای با این شرایط دیدین میتونین استفاده بکنید . این رو هم بگم که من تابحال ندیدم کسی از ماژیک دیگه ای استفاده بکنه . اگه ماژیکی با این مشخصات پیدا کردین بگین تا به دیگران هم معرفی بکنم . [/JUSTIFY]
[JUSTIFY]1 - رنگ این ماژیک بر پایه ی آبه (water-based). [/JUSTIFY]
[JUSTIFY]2 - رنگ شفاف و قابل تشخیصی داره .[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]3 - خیلی دیر از بین میره و دوام زیادی داره (من یه لباس کار دارم که سه ساله روش رنگ ریخته و بهیچ وجه نمیره )[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]4 - بدلیل فرم خاص نوک اون میشه یه نقطه کوچک روی پشت ملکه گذاشت .[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

[CENTER]اين هم تصاويري از اون پيستونه و لاك علامتگذاري ملكه:

تصویر

تصویر

[/CENTER]
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
ماژیک رو از کجا میشه تهیه کرد ؟ قیمت رو هم اگه کسی میدونه ممنون میشم ذکر کنه . با تشکر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوستان

من برای مارک ملکه از ماژیکی که دوستم از کانادا میاورد استفاده میکردم بوی تند و زننده ای داشت ولی یه ماژیک با نام edding 750 از بازار بزرگ تهران تهیه کردم اصلا بو نداره داخلش مثل لاک غلط گیر سرب داره و با تکان دادن صدایی شبیهه فلز ازش بیرون میاد قیمتش حدود سه هزار تومان میباشد برای مارک زدن کافیست دو بال ملکه را گرفته و به آرامی علامت گذاری کنیم احتمال داره بعد ار مارک زدن ملکه چند لحظه بدون حرکت روی قاب باشه نگران نباشید بعد از چند لحظه شروع بع فعایت میکنه
این ماژیک ساخت ژاپن میباشد
با کلمه لاتین paint marker هم در زیر اسمش نوشته شده در چند رنگ میباشد.
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: کاشمر،خراسان رضوی
تماس:

پست توسط almouri »

اگه ملکه باکره رو رنگ کنی چی میشه؟
نمایه کاربر
darbesope
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط darbesope »

almouri نوشته شده:اگه ملکه باکره رو رنگ کنی چی میشه؟
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
اگه ملکه باکره را مارک بزنیم چیزی نمیشه ولی بهتره این کار را نکنیم چرا که گرفتن ملکه باکره با دست سخت میباشد چون سریع حرکت میکنه و احتمال داره در حین گرفتن ملکه آسیب ببینه یا اینکه از ترس فرار کرده و پرواز کرده و از کندو بیرون بره پس نیازی نیست که ملکه باکره را مارک زد
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط almouri »

با سلام
من 5 ملکه باکره رو با لاک غلط گیر رنگ زدم. هر 5 تاشون رفتن جفتگیری و برگشتن و خدا رو شکر مشکلی براشون پیش نیومده ولی نمیدونم تخمریزیشون خوبه یا نه.چون آقا مهدی گفته بودن که هرگز ملکه باکره رو رنگ نزنید.آیا دلیل خاصی برا رنگ نکردن ملکه باکره غیر از مشکلات گرفتن ملکه وجود داره؟ تصویر
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط Mahdi »

به چند دلیل گفته میشه که ملکه های باکره رو رنگ نزنین :

1 - با توجه به این که از رنگ های روشن استفاده میکنیم ، توی پرواز جفت گیری ملکه هدف خیلی خوبی برای شکارچی ها از جمله زنبورخوار ، آسیابانک ، سنجاقک و ... درست میکنیم
2 - تا بحال کیسه ذخیره اسپرم ملکه رو دیدین ؟ خیلی کوچیکه ، یه کم بزرگتر از نوک سوزنه ولی نسبت به جثه ملکه حجم و وزن زیادی داره .یه عده میگن که با رنگ زدن ملکه حتی به مقدار ناچیز باعث افزایش وزن ملکه میشیم و ملکه زودتر از پرواز جفت گیری برمیگرده و در نتیجه اسپرم کمتری رو ذخیره میکنه .
3 - توی رنگ زدن ملکه ممکنه بال یا شاخک ملکه آسیب ببینه یا رنگی بشه که در نتیجه پروازش رو مشکل یا غیر ممکن میکنه .
4 - بهتره ملکه رو بعد از تخمریزی رنگ بکنیم تا از سالم بودن و با کیفیت بودن اون مطمئن بشیم و وقتی در یک کندو رو باز میکنیم و دیدم که ملکه اش رنگ خورده ، هم مطمئن بشیم که سالمه وجفت خوردس و هم سنش معلوم بشه .در غیر اینصورت و در صورتی که ملکه های باکره هم رنگ بخورن بازدید ها مشکل تر میشه .
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط almouri »

سلام
ممنون از راهنماییهای خوب و منطقی و قشنگتون تصویر
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان
تشکر کرده: 69 دفعه
تماس:

پست توسط tanha »

تو زنجان آقای مهندس کرمی ماژیکUNI POSCA رو از ترکیه تهیه کردند و به قیمت 12000 تومن به فروش می رسونند
وَ اللَّهُ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

tanha نوشته شده:تو زنجان آقای مهندس کرمی ماژیکUNI POSCA رو از ترکیه تهیه کردند و به قیمت 12000 تومن به فروش می رسونند

شماره تلفنی از ایشون دارند و ایا به سایر نقاط هم می فرستند یا نه؟
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
Taherkhani
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 100 دفعه
تماس:

پست توسط Taherkhani »

سلام اگه شماره تلفن یا آدرس ایشون رودارین لطفا در سایت قرار بدین.چون قیمتش خیلی خوبه و من از چند جا که پرسیدم با توجه به گرون شدن دلار تقریبا همین قیمت (21000 تومن)رو دادن.تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on Taherkhani, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

tanha نوشته شده:تو زنجان آقای مهندس کرمی ماژیکUNI POSCA رو از ترکیه تهیه کردند و به قیمت 12000 تومن به فروش می رسونند

سلام
یه مدل بدلی از همین ماژیک ها هست که رنگش بعد یه مدت پاک میشه . شما امتحان کردین ؟ رنگشون پاک نمیشه ؟
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

سلام ،در مورد رنگ امیزی ملکه مطالب جالبی اشاره شد بد نیست اینرا هم که سالهاست انجام میدهم تجربه کنید،سوال - چگونه در میان دهها وصدهاکندوملکه هارا پیداکنیم وسن آنهارا ازروی رنگ تشخیص دهیم ونسبت به تعویض آنهااقدام کنیم؟جواب ،کاری که من سالهاست تجربه کرده وانجام میدهم ،پس از معرفی موفق ملکه با استفاده از همان رنگی که پشت ملکه را رنگ کرده ایم یک علامت -مثلا خطی بطول یک سانتیمتر را در قسمت ابتدای کشوی دریچه پرواز می کشیم-اول جای آنرا از گردوغبار پاک می کنیم با این روش وفقط یک نگاه به دریچه ها سن ملکه هارا تشخیص میدهیم )البته برای اینکه این رنگ محو نشود می توان از لاکهای ناخن که ماندگاری بالا دارند استفاده کرد.در3-4 سال گذشته من این روش را بکاربرده وخیلی راحت به سن ملکه پی می برم.
honneycom
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: مرکزی -شهرستان ساوه
تشکر کرده: 14 دفعه
تماس:

پست توسط honneycom »

باسلام خدمت همه دوستان
من میخوام با لاک ناخن بدون اینکه ملکه رو بگیرم علامت گذاریش کنم.آیا بوی لاک بعدا اذیتشون نمیکنه؟
نمایه کاربر
degar
محل اقامت: زنجان،هیدج
تشکر کرده: 188 دفعه
تماس:

پست توسط degar »

من خودم با غلط گیرملکه هاروعلامت گذاری کردم هیچ مشکلی هم پیش نیومدوخیلی هم عالیه ولی لاک ناخن رونمیدونم تصویر
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

jamshid نوشته شده:سلام دوستان

من برای مارک ملکه از ماژیکی که دوستم از کانادا میاورد استفاده میکردم بوی تند و زننده ای داشت ولی یه ماژیک با نام edding 750 از بازار بزرگ تهران تهیه کردم اصلا بو نداره داخلش مثل لاک غلط گیر سرب داره و با تکان دادن صدایی شبیهه فلز ازش بیرون میاد قیمتش حدود سه هزار تومان میباشد برای مارک زدن کافیست دو بال ملکه را گرفته و به آرامی علامت گذاری کنیم احتمال داره بعد ار مارک زدن ملکه چند لحظه بدون حرکت روی قاب باشه نگران نباشید بعد از چند لحظه شروع بع فعایت میکنه
این ماژیک ساخت ژاپن میباشد
با کلمه لاتین paint marker هم در زیر اسمش نوشته شده در چند رنگ میباشد.

با سلام

میخواستم بدانم که آیا استفاده از این نوع ماژیک ماندگاری بالا مانند یونی پوسکا را داره؟ من توی نوشت افزارفروشی های شهرمان دنبال یونی پوسکا رفتم نداشتند ولی نوع edding 750 را موجود داشتند.
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

لطفا یه تصویر بزارید
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

اگه توی گوگل سرچ بکنید نمونه های مختلف آن را با شماره های خاص مثلا 750 یا 751 و ... برای شما نمایش میده.

راستی چرا قیمت ماژیک یونی پوسکا اینقدر بالا و کم یاب هست ؟ من فکر می کردم که بسته ای 25 یا 30 هزار تومان هست ولی از آقای مرادی سئوال کردم گفتش که دانه ای 25 هزار تومان.

ضمنا نمی دانم که تاریخ مصرفش تا کی خواهد بود برای ما که تعداد کندوهامون کم هست تا چند سال قابل استفاده خواهد بود؟
نمایه کاربر
degar
محل اقامت: زنجان،هیدج
تشکر کرده: 188 دفعه
تماس:

پست توسط degar »

من که بالاک غلط گیرعلامت زدم واسه من که کندوی کمی دارم عالیه
نمایه کاربر
arash95
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 32 دفعه
تماس:

پست توسط arash95 »

با سلام بعد از رنگ کردن ملکه بلافاصله باید تو کندو بین زنبورا رها بشه یا نه ؟ ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند
نمایه کاربر
hamed_gwd
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

arash95 نوشته شده:با سلام بعد از رنگ کردن ملکه بلافاصله باید تو کندو بین زنبورا رها بشه یا نه ؟ ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند

نه زود ولش نکن. باید بذاری یکم ازش بگذره. یکم خودت فوتش کن تا زودتر خشک بشه. نیم تا یک دقیقه کافیه.

برای این کار من دوتا ماده رو پیشنهاد میکنم که ارزون و در دسترسه. یکیش لاک غلط گیره و دیگری لاکهای برپایه آب هستند که بوی خیلی کمی دارند یعنی در حد صفر. مارکش هم اینه البته روش هم فارسی نوشته و هم انگلیسی که انگلیسیش یادم نیست ولی فارسیش اینه: "مناکیر" . قیمتش هم دوهزار تا سه هزار تومانه.

موفق باشیدتصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان