صفحه اصلي سايت جستجوگر سايت قوانين سايت تبليغات در سايت كار با تالار گفتمان كار با تالار گفتمان

طبق زدن جهت افزایش جمعیت ،جلوگیری از کاهش عسل

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدير انجمن: mellifera

طبق زدن جهت افزایش جمعیت ،جلوگیری از کاهش عسل

پستتوسط Taherkhani » 29 تير ماه 1391 08:28

سلام
من 1 کندو دارم با 10 قاب که عسل خیلی خوبی هم داره.البته چون عسلش زیاده ملکه جای زیادی برای تخم نداره.
می میخوام بهش طبق بدم تا جا برای تخمگذاری باز بشه تا جمعیت زمستونی خوبی داشته باشم.
سوالم اینه که اگه ملکه شروع به تخمگذاری کنه مصرف عسلشون بالا نمیره؟ البته حتما بالا میره ولی چگونه از کاهش عسل موجود تا حد زیاد جلوگیری کنم؟ درضمن اصلا نمیخوام به این کلنیم شربت بدم.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Taherkhani در 29 تير ماه 1391 10:15 .
نماد کاربر
Taherkhani
بهترین کاربر سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 12 ارديبهشت ماه 1390 17:23
نام واقعی: مهدی طاهرخانی
تشکر کرده: 101 بار
تشکر شده: 154 بار
امتياز: 104760

Re: طبق زدن جهت افزایش جمعیت ،جلوگیری از کاهش عسل

پستتوسط mohammadfath » 29 تير ماه 1391 10:54

Taherkhani نوشته است:سلام
من 1 کندو دارم با 10 قاب که عسل خیلی خوبی هم داره.البته چون عسلش زیاده ملکه جای زیادی برای تخم نداره.
می میخوام بهش طبق بدم تا جا برای تخمگذاری باز بشه تا جمعیت زمستونی خوبی داشته باشم.
سوالم اینه که اگه ملکه شروع به تخمگذاری کنه مصرف عسلشون بالا نمیره؟ البته حتما بالا میره ولی چگونه از کاهش عسل موجود تا حد زیاد جلوگیری کنم؟ درضمن اصلا نمیخوام به این کلنیم شربت بدم.

سلام

به نظر من دادن طبق الان اشتباهه هر چند که سوال شما این نبود ولی شما باید عسلهارو از کندو خارج کنید, وبه این طریق فضارو باز کنید و پوکه  در کندو قرار دهید.

ملکه هم تخم ریزی کنه لاروها عسل مصرف می کنن ومصرف بالا می ره .شما می تونید اواخر پاییز عسل که برای ذخیره زنبور  در کندو باقی می گذارید شربت بدید چون دیگه
ر
برداشت عسل مصرفی ندارید با این کار عسل برای

زمستون کم نمیارن
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط mohammadfath در 29 تير ماه 1391 14:38 .
نماد کاربر
mohammadfath

تاريخ عضويت: 9 تير ماه 1391 00:25
نام واقعی: محمد
تشکر کرده: 99 بار
تشکر شده: 150 بار
امتياز: 87230

پستتوسط Taherkhani » 29 تير ماه 1391 14:29

سلام.
ممنون ولی من میخوام فضا رو در کندو باز کنم تا ملکه شروع به تخم ریزی کنه که جمعیت خوبی واسه زمستون داشته باشم.
فکر کنم از الان دیگه باید به فکر زیاد کردن جمعیت زمستونی باشم؟
نماد کاربر
Taherkhani

پستتوسط ebraahimiyan » 29 تير ماه 1391 19:33

عسل رو برداشت کنید و پوکه بزنید . اگر طبق بدید  و ملکه تخم ریزی کنه همین عسلی که هست هم میخوره و دیگه چیزی برای شما نمیمونه

برای نویسنده این مطلب ebraahimiyan تشکر کننده ها:
Taherkhani (2 مرداد ماه 1391 07:54)
رتبه: 4.167%

نماد کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 19 خرداد ماه 1391 15:12
نام واقعی: مجتبی ابراهیمیان
تشکر کرده: 93 بار
تشکر شده: 146 بار
امتياز: 37290

پستتوسط mansure » 29 تير ماه 1391 22:01

فعلا  طبق نده عسل را بگیر و پوکه بده و شزبت تحریکی را شروع کن
نماد کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 15 خرداد ماه 1391 13:10
نام واقعی: mansour tabatabaee
تشکر کرده: 113 بار
تشکر شده: 64 بار
امتياز: 149450

پستتوسط Taherkhani » 7 مرداد ماه 1391 10:50

سلام
دیروز 1 شونه عسل برداشت کردم. ولی بقیه شونه ها با وجودی که عسل خوبی داشت ،تخم و لارو هم داشت و قابل برداشت نبود.
اگه من این شونه ها رو به طبقه دوم ببرم و ملکه رو تو طبقه اول به همراه 2 - 3 قاب با پنجره ملکه محدود کنم، می تونم اینجوری از تخم ریزی بیش از حد ملکه جلوگیری کنم و از طرفی بتونم زودتر شونه های عسل رو برداشت کنم و واسه تغذیه تحریکی و زمستونی آماده بشم؟
نماد کاربر
Taherkhani

پستتوسط mellifera » 7 مرداد ماه 1391 18:25

دیروز 1 شونه عسل برداشت کردم. ولی بقیه شونه ها با وجودی که عسل خوبی داشت ،تخم و لارو هم داشت و قابل برداشت نبود.
اگه من این شونه ها رو به طبقه دوم ببرم و ملکه رو تو طبقه اول به همراه 2 - 3 قاب با پنجره ملکه محدود کنم، می تونم اینجوری از تخم ریزی بیش از حد ملکه جلوگیری کنم و از طرفی بتونم زودتر شونه های عسل رو برداشت کنم و واسه تغذیه تحریکی و زمستونی آماده بشم؟

با سلام بله ميتوانيد اين كار را انجام دهيد منتها نه به اين زودي بايد فاصله بين تولد نوزادا وجمع كردن عسل رو هم در نظر بگيرين.
كاربران عزيز : لطفا از درج آگهي و شماره تماس تبليغاتي در تالار اجتناب نموده و در صورت مشاهده حذف خواهد گرديد.(از بخش آگهي و نيازمندي اقدام به ارسال آگهي نماييد)
كاربران عزيز : قبل از ارسال مبحث جديد در تالار جستجو نماييد و از جستجوگر گوگل سايت در صفحه اصلي استفاده نماييد.
كاربران عزيز :در صورت درج تصوير بهتره از بخش اضافه كردن فايل ضميمه استفاده نماييد چون احتمالا ادرس تصاوير بعد از مدتي از سايت مقصد حذف بشه.
كاربران عزيز :لطفا از درج لينك در امضاء خود اجتناب نموده و از بخش لينك زير اواتار كاربري اقدام به درج لينك نماييد.
كاربران عزيز : لطفا از ارسال مباحث مربوط به زنبورعسل از طريق پيغام خصوصي اجتناب نموده و از طريق تالار سوال خود را مطرح نماييد.
كاربران عزيز : در صورت فراموشي رمز عبور و عدم ورود به سايت به مديريت اطلاع دهيد و نام كاربري و پسورد خود را sms نماييد تا مشكل ورود رفع گردد و از ايجاد نام كاربري جديد خوداري نماييد.

(((فروشگاه سایت زنبورعسل))))

t.me/mellifera  کانال تلگرام فروشگاه

برای نویسنده این مطلب mellifera تشکر کننده ها:
kamfar20973 (8 مرداد ماه 1391 09:10)

نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران

تاريخ عضويت: 24 آذر ماه 1389 00:00
نام واقعی: امین جهانی كندلجي
تشکر کرده: 4846 بار
تشکر شده: 2973 بار
امتياز: 3275755

پستتوسط Taherkhani » 16 مرداد ماه 1391 08:34

ممنون.
حالا اگه من تو طبقه اول فقط  3 تا قاب بذارم، اینارو وسط باید قرار بدم یا در کنار طبقه اول؟ چون تو این وضعیت تعداد قابهای طبقه دوم از طبقه اول بیشتر شده؟
نماد کاربر
Taherkhani

پستتوسط koohi » 16 مرداد ماه 1391 11:28

Taherkhani نوشته است:ممنون.
حالا اگه من تو طبقه اول فقط  3 تا قاب بذارم، اینارو وسط باید قرار بدم یا در کنار طبقه اول؟ چون تو این وضعیت تعداد قابهای طبقه دوم از طبقه اول بیشتر شده؟

سلام، همیشه قابهارا در یک طرف کندو وزیر قابهای فوقانی بگذارید .
نماد کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 28 ارديبهشت ماه 1390 19:54
نام واقعی: محمدرضاکوهی گونیانی
تشکر کرده: 337 بار
تشکر شده: 425 بار
امتياز: 286570

پستتوسط mohammadfath » 20 مرداد ماه 1391 13:58

سلام

به نظر من باتوجه به این که از اخر خرداد به بعد تخم ریزی ملکه کم می شه شما هیچ وقت اقدام به این کار نکنید چون رفته رفته تخم ریزی ملکه کم می شه و با این کار شما افت ریزی شدید در کندو به وجود می اید که قابل جبران نمی باشد هر چه ملکه الان بیشر تخم ریزی کنه به نفع شما هست.در مورد برداشت عسل اون قابهایی که تخم و لارو دارن نگاه کنید در هر بار که عسل بر می دارید به ترتیب ان قابی که کلا شفیره باشد اگر نبود قابی که شفیره دارد و لاروهای در حال شفیره شدن است بردارید و به کناره های کندو انتقال دهید که برای بازدید بعد بتوانید انهارو برداشت کنید چون در قابهای کناری معمولا عسل می ریزند وملکه در انها تخم ریزی ندارد مگر اینکه شهد کم شده باشد ودر انها عسل نریزند
نماد کاربر
mohammadfath

پستتوسط Taherkhani » 26 مرداد ماه 1391 08:43

سلام
من 6 روز پیش شانهای عسل رو به طبقه دوم منتقل کردم و ملکه رو با یک پوکه و 3 قاب دارای کمی عسل تو طبقه اول  با پنجره ملکه گذاشتم.
تو بازدیدی خیلی سریع از طبقه دوم دیدم که زنبورا چند تا پستونک به همراه 2 تا شاخون که توش لارو هم داشتن ایجاد کردن .
البته بدلیل کمبود وقت نتونستم طبقه اول رو بازدید کنم ولی مطمئنم که کندو ملکه داره.
با این وجود به نظرتون ایجاد شاخون به چه دلیلی می تونه باشه؟
در ضمن الان اینجا بدلیل وجود یونجه زیاد، اوضاع شهد تقریبا خوبه.
نماد کاربر
Taherkhani

پستتوسط yasmangola_love » 26 مرداد ماه 1391 15:35

سلام مهدی عزیز
چند دلیل میتونه داشته باشه که در درجه اول بهتر بود وضعیت ملکه رو مطلع بشی.وضعیت زنده بودن و تخم ریزیش و...

اگه تو کند باشه و کارای معمولشو بریزه یه دلیل میتونه بمونه و اون اینه که به دلیل بودن فضای خالی بویی که ملکه متصاعد میکنه به همه جای کندو نمیرسه و زنبورای جوون اونو پای نبود ملکه میزارن و شروع به شاخونک زدن میکنن

همیشه سعی کن تخم روز رو به بالا انتقال ندین

حالا خودم یه سوال دارم از اساتید

چرا ملکه با این که تو طبقه اول جا برای تخم ریزی نداره  هیچ وقت بالا نمیره  برای تخم ریزی با این که پنجره ملکه هم نیست؟حتی یک بارم ندیدم بالا بره ملکه حتی برای خوشگذرانیه تعطیلات !!!!

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نماد کاربر
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 8 فروردين ماه 1391 00:10
نام واقعی: مصطفی
تشکر کرده: 271 بار
تشکر شده: 701 بار
امتياز: 249280

پستتوسط m63 » 26 مرداد ماه 1391 04:22

yasmangola_love نوشته است:

چرا ملکه با این که تو طبقه اول جا برای تخم ریزی نداره  هیچ وقت بالا نمیره  برای تخم ریزی با این که پنجره ملکه هم نیست؟حتی یک بارم ندیدم بالا بره ملکه حتی برای خوشگذرانیه تعطیلات !!!!

شاید گازسوزه سربالایی با بار نمی کشه
نماد کاربر
m63

تاريخ عضويت: 2 فروردين ماه 1391 21:13
نام واقعی: mohsen
تشکر کرده: 44 بار
تشکر شده: 176 بار
امتياز: 276490

پستتوسط mellifera » 27 مرداد ماه 1391 10:38

با سلام هميشه ملكه بهترين محل رو براي تخمريزي انتخاب ميكنه.كندوهاي من هم ملكه هاشون در هر كندو جاهاي بخصوصي رو انتخاب ميكنن.جاي نگراني نداره.
كاربران عزيز : لطفا از درج آگهي و شماره تماس تبليغاتي در تالار اجتناب نموده و در صورت مشاهده حذف خواهد گرديد.(از بخش آگهي و نيازمندي اقدام به ارسال آگهي نماييد)
كاربران عزيز : قبل از ارسال مبحث جديد در تالار جستجو نماييد و از جستجوگر گوگل سايت در صفحه اصلي استفاده نماييد.
كاربران عزيز :در صورت درج تصوير بهتره از بخش اضافه كردن فايل ضميمه استفاده نماييد چون احتمالا ادرس تصاوير بعد از مدتي از سايت مقصد حذف بشه.
كاربران عزيز :لطفا از درج لينك در امضاء خود اجتناب نموده و از بخش لينك زير اواتار كاربري اقدام به درج لينك نماييد.
كاربران عزيز : لطفا از ارسال مباحث مربوط به زنبورعسل از طريق پيغام خصوصي اجتناب نموده و از طريق تالار سوال خود را مطرح نماييد.
كاربران عزيز : در صورت فراموشي رمز عبور و عدم ورود به سايت به مديريت اطلاع دهيد و نام كاربري و پسورد خود را sms نماييد تا مشكل ورود رفع گردد و از ايجاد نام كاربري جديد خوداري نماييد.

(((فروشگاه سایت زنبورعسل))))

t.me/mellifera  کانال تلگرام فروشگاه

نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران

تاريخ عضويت: 24 آذر ماه 1389 00:00
نام واقعی: امین جهانی كندلجي
تشکر کرده: 4846 بار
تشکر شده: 2973 بار
امتياز: 3275755

پستتوسط manoto_mr » 27 مرداد ماه 1391 15:04

با سلام .
دوست عزیز سیستم کندوی من با توجه به حرفهای دوستان باتجربه کلا برعکسه . یعنی ملکه فقط تو طبقه بالا تخم میریزه و بالعکس پایینو عسل میریزن . فکر کنم با توجه به حرف آقای جهانی هر ملکه تو هر کندو تو محل خاصی واسه تخم ریزی اقدام میکنه .
نماد کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 6 ارديبهشت ماه 1391 13:03
نام واقعی: مرتضی
تشکر کرده: 215 بار
تشکر شده: 439 بار
امتياز: 155530

پستتوسط mansure » 27 مرداد ماه 1391 18:52

manoto_mr نوشته است:

با سلام .
دوست عزیز سیستم کندوی من با توجه به حرفهای دوستان باتجربه کلا برعکسه . یعنی ملکه فقط تو طبقه بالا تخم میریزه و بالعکس پایینو عسل میریزن . فکر کنم با توجه به حرف آقای جهانی هر ملکه تو هر کندو تو محل خاصی واسه تخم ریزی اقدام میکنه .

اگر به کادر نگاه کنیم معمولا تخم در پایین و عسل در بالای کادر میباشد
پس در یک کندو هم باید تخم ریزی در پایین و جمع اوری عسل در طبقه باشد
نماد کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 15 خرداد ماه 1391 13:10
نام واقعی: mansour tabatabaee
تشکر کرده: 113 بار
تشکر شده: 64 بار
امتياز: 149450

پستتوسط tanha » 27 مرداد ماه 1391 01:29

با عرض سلام و خسته نباشید و آرزوی قبولی طاعات و عبادات عزیزان در این ماه پر برکت رمضان و تبریک پیشا پیش عید سعید فطر .
من هم با آقای جهانی موافقم من هم ملکه ای دارم که با اینکه در طبقه اول جا برای تخم ریزی داره برای تخم ریزی طبقه دوم رو انتخاب میکنه .
وَ اللَّهُ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ
نماد کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 31 خرداد ماه 1391 02:39
نام واقعی: علی اصغر تنها
تشکر کرده: 77 بار
تشکر شده: 82 بار
امتياز: 106225

پستتوسط mohammadfath » 28 مرداد ماه 1391 05:59

باسلام

من کندویی داشتم که ملکه بالا تخم ریزی می کرد( و بعضی دوستان من در چنین حالتی ملکه را گرفته وپایین می گذاشتند که دوباره ملکه بالا می رفت) ولی من در چنین حالتی تخم ولاروهای بالا را به پایین انتقال می دادم و شانهای خالی شده در پایین را که به تخم ریزی احتیاج داشتند بالا می بردم . وکندویی داشتم که ملکه پایین تخم ریزی می کرد وکار قبلی را بر روی این کندو برعکس انجام می دادم.ولی اینکه ملکه ای پایین یا بالا می رود به نظر من(که شاید اشتباه هم باشد) به دلیل گرمایی یا سرمایی بودن ملکه است چون بالای کندو  گرمتر است بعضی ملکه ها که گرما دوست هستند  بالا تخم ریزی می کنند وبعضی ملکه ها که سرمایی هستند ترجیح می دهند پایین کندو تخم ریزی کنند وزندگی کنند بعضی هم می توانند هم بالا وهم پایین این کار را انجام دهند خوب که من خودم ملکه نیستم چون همش می رفتم پایین تخم ریزی می کردم چون سرما دوست هستم واز گرما خوشم نمیاد شاید بعضی بگو یند دمای کندو در همه جای ان یکی است ولی اگر ازمایش کنید فکر نمی کنمدمای بالا وپایین یکی باشد.
نماد کاربر
mohammadfath

پستتوسط ehsanklop » 29 مرداد ماه 1391 09:01

mansure نوشته است:
manoto_mr نوشته است:

با سلام .

اگر به کادر نگاه کنیم معمولا تخم در پایین و عسل در بالای کادر میباشد
پس در یک کندو هم باید تخم ریزی در پایین و جمع اوری عسل در طبقه باشد

سلام
همه اش به فصل - ترکیب جمعیت - و مدیریت زنبوردار بستگی داره . فصل منظورم مقدار شهد و گرده و درجه حرارت هست . مثلا در 22.1  مقدار 200 گرم شهد - 500 گرم گرده وارد کندو بشه . طبق این نسبت ملکه تصمیم میگیره بره بالا یا پایین بمونه . یا هم بالا هم پایین تخم بریزه . که این اعداد هم مسلما به تعداد زنبورهای چراگر بستگی داره .

برای نویسنده این مطلب ehsanklop تشکر کننده ها:
mellifera (1 شهريور ماه 1391 22:52)

نماد کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران

تاريخ عضويت: 9 آبان ماه 1390 21:57
نام واقعی: احسان انیس
تشکر کرده: 671 بار
تشکر شده: 1348 بار
امتياز: 338385

مباحث مشابه

بازگشت به سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان

سلام مهمان گرامي؛

مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد