آغاز برداشت عسل از 10 روز دیگر

موضوعات : اخبار

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران:

آغاز برداشت عسل از 10 روز دیگرتشکیل صندوق تخصصی زنبور‌ عسل در سال جاری

مدیرعامل اتحادیه‌ی سراسری زنبورداران از تشکیل صندوق مادر تخصصی زنبور عسل تا پایان سال جاری به دستور وزیر جهاد کشاورزی خبر داد.

عفت رییسی سرحدی در گفت‌وگو با خبرنگار دامپروری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: این صندوق به منظور حمایت از صنعت زنبورداری با 51 درصد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و 49 درصد سرمایه‌گذاری بخش دولتی تشکیل خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که اعتبار دولتی این صندوق مقرر شده از محل فروش امکانات و ساختمان‌های وزارت جهاد کشاورزی تامین شود، گفت: طبق دستور وزیر جهاد کشاورزی تشکیل این صندوق مادر تخصصی، به معاونت اقتصاد و برنامه‌ریزی این وزارتخانه ابلاغ شده است.

رییسی پیش‌بینی کرد: بخش خصوصی 10 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این صندوق داشته باشد.

به گفته‌ی مدیرعامل اتحادیه‌ی سراسری زنبورداران این صندوق برای تامین نهاده‌های تولید، زیرساخت‌ها، بیمه زنبورداران، بازرگانی، تضمین خرید محصول بسیار تاثیر‌گذار است و همه اعتبارات و وجوه اداره‌شده در این صندوق تجمیع می‌شود.

وی تاکید کرد: به جای تقویت سیستم بانکی باید از تشکیل و تقویت صندوق‌های مادر تخصصی بخش کشاورزی حمایت شود، چراکه این صندوق‌ها به تولید‌کنندگان تسهیلات می‌پردازند و باعث تقویت تشکل‌های تولیدی می‌شوند.

رییسی اظهار کرد: هنوز بسته‌ی حمایتی از محل هدفمند‌سازی یارانه‌ها به صنعت زنبور‌داری اختصاص نیافته که طبق دستور وزیر جهاد کشاورزی بسته‌ی حمایتی این بخش باید سریعا اجرایی شود.

وی هم‌چنین از بیمه‌شدن همه زنبورداران تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: از محل اعتبارات هدفمند‌شدن یارانه‌ها اعتباری در نظر گرفته شده که سازمان تامین اجتماعی کشور زنبوردارانی را که بیمه نیستند، تحت پوشش بیمه قرار دهد؛ براین اساس 10 درصد حق بیمه توسط دولت و 17 درصد توسط تولید‌کننده پرداخت خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه‌ی سراسری زنبورداران با اشاره به وجود 61 هزار و 700 بهره‌بردار زنبور عسل و بیش از پنج میلیون و 100 هزار کندو عسل در کشور، گفت: برداشت عسل در یک نوبت در 10 مرداد‌ماه آغاز می‌شود و در صورت مساعد‌بودن مراتع در شهریورماه نیز برداشت کوتاهی خواهیم داشت.

رییسی با بیان این‌که صنعت زنبورداری صنعتی زود‌بازده است، گفت: صنعت زنبورداری به غیراز تولید عسل، تامین‌کننده‌ی امنیت غذایی، ارتقاء کیفی و کمی محصولات کشاورزی است، اما این نگاه مغفول مانده لذا در این صنعت باید به غیر از تولید عسل، گرده‌افشانی، امنیت غذایی، اشتغالزایی و افزایش تولیدات محصولات کشاورزی را در نظر گرفت.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : پنجشنبه 30 تير ماه 1390
  • 3945 بازدید
  • 0 نظر