پرداخت هزینه انجمن زنبورداران در آمریکا

موضوعات : اخبار

داوود پناهی: در آمریکا دولت هزینه های انجمن های زنبورداران را می پردازد!

نحل منفرد: داوود پناهی یک زنبوردار ایرانی الاصل ساکن ایالت میسوری آمریکا است. در یک گفت و گوی تلفنی با ایشان در خصوص حمایت دولت از صنعت پرورش زنبور عسل ، نقش و روش تشکیل و اداره انجمن های زنبورداران آن کشور و استفاده ی وی از کندوهای کف باز صحبت کردیم.

داوود پناهی

 

نحل منفرد: آقای پناهی چه شد که زنبوردار شدید؟

داوود پناهی: همیشه آرزو داشتم که زنبورداری را شروع کنم. من آذری هستم .  در کنار رود ارس بزرگ شده ام. این مربوط می شود به سال های پایانی جنگ جهانی دوم. وقتی که روس ها زنبورداری می کردند و عسل برداشت می کردند آنها را تماشا می کردم. همین برای من انگیزه شد که یک روزی زنبورداری را شروع  کنم. بعد ها بزرگ شدم و به تهران رفتیم و از آنجا به کالیفرنیای آمریکا مهاجرت کردم. در هیچ جا فرصت نشد تا هشت سال پیش به میسوری آمدم. در میسوری امکاناتش را خداوند به وجود آورد و من کار را شروع کردم.

نحل منفرد: خب آقای پناهی بگذارید سؤالاتم را از اینجا شروع کنم. من دیدم که شما عضو یک انجمن زنبورداری هستید. ( Beekeepers association of the Ozarks ) گویا در آمریکا چنین انجمن هایی زیاد هستند اما در ایران حضورشان کم رنگ است. فایده حضور در این انجمن ها چیست؟

انجمن زنبورداران - نحل منفرد

داوود پناهی: این سؤال خیلی زیبایی است. در اینجا برای هر منطقه مثلاً مجموعه ای از ده شهر کوچک یک محلی را برای انجمن زنبورداری اختصاص داده اند. زنبوردارهای منطقه عضو این انجمن می شوند. در این انجمن ها زنبورداران با تجربه حضور دارند. همچنین در این محل ها کتب و مجلات تخصصی زنبورداری وجود دارند که ما را با آخرین پیشرفت ها در این حوزه آشنا می کنند. ما ماهی یک بار در آنجا جمع می شویم. در جلسات مطرح می شود که مثلاً پناهی با کنه واروآ چنین مشکلی داشته است. زنبورداران معتبر و با تجربه ای داریم که در خصوص حل این مشکل نظراتشان را می دهند. در انجمنی که من عضو آن هستم حدود صد نفر زنبورداران تازه وارد و صد و پنجاه نفر از زنبورداران قدیمی عضو هستند.


نحل منفرد: نوع اداره این انجمن ها چگونه است. آیا زنبوردارها خودشان آن را تشکیل داده اند و آیا این انجمن ها فواید و خدمات دیگری هم برای زنبوردارها دارند؟

داوود پناهی: وقتی شما در اینجا به عنوان یک کشاورز شناخته شدید اداره کشاورزی اینجا حمایت زیادی از شما می کند. قسمت خاصی برای مدیریت پرورش دهندگان زنبور عسل دارند. ما به صورت سالیانه تعداد کلنی ها را به آنها اعلام می کنیم و آنها برای تلفات زمستانی کلنی ها مبالغی را به زنبوردارها می دهند. مثلاً اخیرا من 2500 دلار بابت تلفات زمستان سال گذشته گرفته ام. خدمات دیگری را هم دارند. مثلاً مشاوره می دهند که چه گیاهانی را در مزرعه کشت کنید که زنبورهای شما در تمام طول سال بتوانند از شهد و گرده آنها بهره مند شوند.

انجمن زنبورداران - نحل منفرد

نحل منفرد: در خصوص انجمن توضیح می دادید این اداره کشاورزی انجمن را برای شما تشکیل می دهد یا خود زنبوردارها آن را راه می اندازند؟

خیر زنبوردارها آن را تشکیل نمی دهند. دولت خودش حتی تمام هزینه های انجمن از جمله هزینه های مربوط به دفتر و محل تشکیل کلاسهای انجمن را می پردازد.

نحل منفرد: شما در یک مصاحبه فرموده بودید که هر کندو در آمریکا هزار دلار قیمت دارد آیا این درست است؟

داوود پناهی: برای زنبورداران تازه کاری که اولین کندو را می خواهند داشته باشند بله. با خرید تجهیزات مثل کلاه و دستکش و ... اولین کندو برایشان هزار دلار تمام می شود. اما از کندوهای بعدی هر کدام حدود 400 تا 500 دلار برایشان تمام خواهد شد.

نحل منفرد: در آمریکا شما از چه نوع کندوهایی استفاده می کنید؟

داوود پناهی: در اینجا کندوهای لانگستروت متداول هست. و ما از کندوهای screen bottom board استفاده می کنیم.

نحل منفرد: یعنی از کندوهای کف باز استفاده می کنید؟

داوود پناهی: بله البته کف کندوهای ما قابلیت باز یا بسته شدن دارد که در سرما آن را می بندیم و در تابستان آن را باز می کنیم. البته این کندوها کمی نسبت به کندوهای معمولی گران تر هستند اما زنبور در این کندوها سالم تر می ماند.

نحل منفرد: چند وقت هست که این کندوها در آمریکا متداول شده اند ؟ ما در ایران تازه دو سه سالی هست که شروع کرده ایم از این نوع کندوها استفاده می کنیم. فکر می کنم این ایده از آلمان گرفته شده. در آمریکا چگونه است؟

داوود پناهی: در حدود چهار سال هست که این کندوها در اینجا متداول شده اند اما الآن می توانم بگویم که 90% زنبوردارهای اینجا از کندوهای کف باز استفاده می کنند. دیگر ثابت شده است که زنبور در کندوی کف باز سالم تر می ماند. بله این کندوها در آلمان و ایتالیا استفاده شده. البته در فرانسه بیش از آنها هم استفاده می شود. واقعاً دوست داشتم بدانم که وضع زنبوردارهای ایرانی چگونه است و متشکرم که این اطلاعات را از شما می گیرم و این تبادل اطلاعات به هر دوی ما کمک می کند.

نحل منفرد: آیا در آمریکا شما زنبورهایتان را کوچ می دهید؟

داوود پناهی: من این کار را نمی کنم. اما در اینجا زنبورداهایی هستند که 10 تا 20 هزار کندو دارند آنها کندوها را به وسیله تریلر انتقال می دهند.

نحل منفرد: پس باید در میسوری طبیعت بسیار غنی ای داشته باشید که نیازی به انتقال کندوها ندارید؟

داوود پناهی: من این طبیعت را در اینجا به وجود آورده ام . مزرعه ما 25 هکتار است . من تلاش کرده ام پوشش گیاهی و نوع کشت مزرعه را طوری تنظیم کنم که نیازی به کوچ دادن کندوها نباشد و زنبور هم به منابع غذایی خودش دسترسی داشته باشد. البته در اینجا اگر ما کندوها را برای گرده افشانی باغات ببریم برای هر کندو 190 دلار به ما می پردازند.

نحل منفرد: آیا این مبلغ در آنجا درآمد مناسبی به حساب می آید؟

داوود پناهی: خیلی درآمد خوبی هست. درست است که من 100 کندو دارم اما افرادی در اینجا هستند که مثلا 5000 کندو را به منظور این کار می برند. حساب کنید که چقدر از این راه درآمد دارند. از طرف دیگر بعد از عملیات گرده افشانی هر کندو 80 تا 90 کیلو عسل خواهد داشت. در آنجا آنقدر شرایط برای زنبورها مناسب است که این مقدار عسل استحصال می شود و در عین حال گرده افشانی باغات هم انجام شده است.

نحل منفرد: شما فرمودید که کاری می کنید که مزرعه شما برای استقرار کندوها در کل طول سال مناسب باشد. چه کار می کنید تا این شرایط به وجود آید؟

داوود پناهی: در اینجا وزارت کشاورزی و همچنین مجله هایی مثل American Bee Journal گیاهان مناسب برای زنبورها را معرفی می کنند. که در هر دوره ای از سال در هر منطقه چه گیاهانی می توانند کشت شوند که برای زنبورها هم مناسب باشند. البته اینجا در میسوری در زمستان هم علف هایی هستند که برای زنبورها مناسب هستند.

نحل منفرد: در واقع شما نوعی تناوب زراعی را ایجاد می کنید یعنی گیاهانی را کشت می کنید که از آنها نفع اقتصادی داشته باشید و از طرفی این گیاهان بتوانند شهد مورد نیاز زنبورهای شما را تأمین کنند.

داوود پناهی: بله درست است . مثلا از 25 هکتار مزرعه من دوازده هکتار درختان جنگلی هست که بسیار برای زنبورها مناسب هستند و در بقیه قسمت ها سایر گیاهان را کشت می کنیم.

نحل منفرد: حمل و نقل زنبورها در آمریکا چگونه انجام می شود؟

داوود پناهی: در اینجا شرکت های تخصصی حمل کندو وجود دارند. آنها بیمه های خاص خودشان را دارند . همچنین گواهی نامه هایی برای آنها صادر می شود که نشان می دهد این شرکت صلاحیت این کار را دارد. آنها به وسیله تریلرهای مخصوص کار حمل کندوها را انجام می دهند. خودشان کندوی شما را بار می زنند و در مقصد آنها را تخلیه می کنند.

نحل منفرد: میانگین تولید عسل شما چقدر است؟

داوود پناهی: امسال در ابتدا فصل زنبورداری بسیار زیبا شروع شد. در طول یک یا دو ماه کل کندوها پر از عسل شدند اما متأسفانه بعد از آن یک خشکسالی داشتیم که زنبور ، عسل ها را مصرف کرد. ما از هر کندو در اینجا انتظار داریم که 70 تا 80 پوند ( هر پوند تقریباً معادل 453 گرم است) عسل داشته باشیم که البته در سال گذشته خیلی کمتر شد و از هر کندو 40 تا 50 پوند عسل برداشت کردم.

نحل منفرد: خیلی خوب است ، میانگین برداشت عسل شما از هر کندو از ایران بیشتر است و شاید دو سه برابر بیشتر از برداشت ما باشد.

داوود پناهی: در گذشته وضع کشاورزی ایران خیلی خوب بود. البته الآن 40 سال هست که من به ایران نیامده ام.  با کمال میل آمادگی دارم جهت کمک به پیشرفت زنبورداران ایرانی اطلاعاتم را در اختیار شما قرار دهم. البته کمک دولت ها به زنبوردارن در این حرفه بسیار مؤثر است چرا که در کار زنبورداری شما با هر سرمایه ای هم که وارد کار شوید گاهی تلفات آنقدر زیاد است که کار قابل ادامه نیست. مثلاً در اینجا یک شرکتی در ایالت ویسکانسین هست که 25000 کندو دارد. حساب کنید اگر این در زمستان یک سال 30% تلفات داشته باشد این می شود 8000 کندو. ضرر هر ساله او می شود نزدیک به چهار میلیون دلار. این شرکت هر چقدر هم که قوی باشد نمی تواند به کارش ادامه دهد. بنابراین دولت در اینجا خیلی خوب زنبوردارها را حمایت می کند تا بتوانند به کارشان ادامه دهند. البته ابتدا مشکلاتی هست اما وقتی شما را شناختند که انسان درست کاری هستید دیگر این خدمات را به شما می دهند.

نحل منفرد: برای تلف شدن هر کندو چه میزان خسارت می دهند.

داوود پناهی: چون جعبه ی کندو و قابها باقی مانده اند. دولت 80% بهای خرید یک جمعیت جدید (احتمالا منظورشان زنبور کارتنی است) که قیمت تقریبی آن 120 دلار است را به ما می دهد. که این خیلی به ما کمک می کند. البته این مقدار در ایالت های مختلف آمریکا کمی متفاوت است.

نحل منفرد: در آمریکا آیا برای عرضه محصول عسل نظارت های خاصی وجود دارد و آیا لازم هست که اطلاعات خاصی را روی شیشه های عسل ذکر کنید؟

داوود پناهی: اداره بهداشت اینجا می آید ما را چک می کند و ما گواهی از آنها داریم و مطابق قوانین آنها اصول بهداشتی را رعایت می کنیم. البته روی شیشه عسل ها هم نام شرکت خودمان را که P&D Honey Farm هست ، همچنین شماره های تماس را درج می کنیم و الزام دیگری هم وجود ندارد. البته در ایالت های دیگر الزاماتی در این خصوص هست اما در میسوری خیلی سخت نمی گیرند.

نحل منفرد: برای مبارزه با کنه واروآ چه کار می کنید؟

داوود پناهی: برای کنه واروآ یک داروی جدید مورد توجه اکثر زنبوردارهای اینجا قرار گرفته کهMite-Away Quick Strips MAQSTMنام دارد. سه ، چهار سال پیش در اروپا یک جوان زنبوردار آن را اختراع کرده است و بسیار مؤثر بوده است.

نحل منفرد - مایت اوی

نحل منفرد: این یک داروی جدید هست؟

داوود پناهی:  بله در حدود چهار سال است که این به بازار آمده . اول خیلی سر و صدا در مورد آن بلند شد که موجب اذیت ملکه می شود اما ثابت شد از همه داروهای دیگر مؤثر تر است. شاید 99 درصد از کنه ها را از بین می برد. حتی کنه هایی که در سلول های بسته هستند را هم از بین می برد.

نحل منفرد: آیا این یک داروی ارگانیک هَست یا باقیمانده روی موم و عسل دارد؟

داوود پناهی: بسیار بوی تندی دارد و باید موقع استفاده از دستکش و ماسک استفاده کنید شاید بوی تند آن برای سلامت شما مضر باشد اما ثابت شده که هیچ گونه باقیمانده روی موم و عسل نمی گذارد و حتی می توانید در فصل عسل از آن استفاده کنید.

نحل منفرد: شکل و نوع استفاده از این دارو چگونه است؟

داوود پناهی: به شکل نوارهای نازک  پارچه ای هست که روی قابها انداخته می شود و برای کندوهای قوی می توانید دو عدد از آن را استفاده کنید و بعد از 15 روز کنه های شما کشته شده اند. البته احتمال دارد که تعدادی از زنبورهای شما و حتی ملکه از بین بروند اما به تأثیر آن می ارزد.

نحل منفرد:خب من تقریباً سؤالاتم را از شما پرسیده ام خواهش می کنم اگر تکنیک ها یا نوآوری هایی در زنبورداری دارید که فکر می کنید بیان آن برای زنبوردارها مفید باشد بیان بفرمایید؟

داوود پناهی: دوست داشتم شما به اینجا مسافرت می کردید و روشهای کاری ما را از نزدیک می دیدید. به عنوان مثال وقتی ما از کندوهای کف باز استفاده می کنیم آسیب پذیری زنبورها نسبت به کنه واروآ یا حتی بیماری هایی مثل نوزما خیلی کمتر می شود. حالا مثلاً در خصوص واروآ وقتی کندو کف باز باشد با یک روش ساده می توان کنه را کنترل کرد. ما یک سینی را زیر کندو می گذاریم و کف آن را به روغن های گیاهی خوراکی آغشته می کنیم. وقتی زنبورها در بین قابها در حال حرکت هستند خیلی پیش می آید که کنه به بدن زنبور دیگر برخورد می کند و می افتد. خب کف کندو که تور هست از بین آن رد شده و داخل این سینی می افتد و به روغن آغشته شده و دیگر نمی تواند به روی بدن زنبورها برگردد و تعدادکنه ها به خوبی کنترل می شود. البته خیلی از این روشهای ساده وجود دارد که می توانند به زنبوردار کمک کنند.

نحل منفرد: این روش استفاده از روغن بسیار جالب هست.

داوود پناهی: حتی می شود در پرواز را کمی تنگ کرد تا سایش و برخوردها بین زنبورها زیاد شود. و کنه های بیشتری سقوط کند.

نحل منفرد: لطفاً ایمیل خود را به ما بدهید تا بتوانیم بیشتر با هم در تماس باشیم.

داوود پناهی: بله آدرس ایمیل من Pdhoneyfarm@hotmail.com هست. الآن ما در حال تدارک سال نو هستیم و بچه ها آمده اند که مقدمات جشن را فراهم کنیم. الآن ساعت اونجا چنده؟

نحل منفرد: اینجا یک ربع به پنج صبح هست ، به هر حال من خیلی متشکرم از اینکه وقتتان را به ما دادید.

داوود پناهی: من هم متشکرم و خداحافظ

نحل منفرد: خدانگهدار

 

www.healinghoney.persianblo.ir

گفت و گوی تلفنی با ایالت میسوری آمریکا

تهران – دی ماهکپی
لینک اشتراک گذاری