خطر تکثیر نژادهای خارجی زنبورعسل(3)

موضوعات : مقالات

نحل منفرد: خب اگر سخنی با زنبوردارها دارید یا نکاتی را می خواهید بیان کنید در خدمت هستیم.

رحیم عبادی: من همیشه و در هر فرصتی به زنبوردارها عرض کرده ام که با وجود تمام مشکلاتی که در این صنعت داریم نا امید نشوید ، ما پیشرفت داشته ایم . پیشرفتمان هم خوب بوده است. وقتی می گوییم پیشرفت یعنی اینکه مقایسه کنیم خودمان را با سال های پیروزی انقلاب . خب آن زمان کجا بودیم و حالا به کجا رسیده ایم؟ در بخش های مختلف آموزشی مان ، در بخش های پژوهشی مان در بخش اجرایی مان در فرآورده هایمان در تولیداتمان در آگاهی هایی که زنبورداران ما دارند حتی در ترکیب سنی و تحصیلاتی زنبوردارانمان خیلی تفاوت ایجاد شده است. یک موقعی وقتی می گفتیم به زنبور باید کیک گرده بدهید اصلاً کسی در مورد آن چیزی نمی دانست. برخی می گفتند ما مرغ را بریان می کنیم و کف کندو می گذاریم برای زنبورها. چنین زمانی را ما داشتیم. اما خدا را شکر می کنیم که به حمدالله الآن حتی شرکت هایی تأسیس شده اند که در حال تولید نهاده های پرورش زنبور عسل و توزیع آن بین زنبوردارها هستند. زمانی بود که کسی داروها را نمی شناخت و اصلاً مصرف نمی شد. الآن زنبوردار می داند که مصرف دارو برای درمان یا پیشگیری از بیماری ها از نان شب خانواده اشان واجب تر است. در آموزش تکنیک های مدیریت کلنی ها هم پیشرفت های خوبی داشته ایم. اینها را می گویم که زنبوردار نا امید نشود ولی کافی نیست .

زنبوردارها باید تلاش کنند. کیفی هم باید تلاش کنند. باید سعی کنند معلومات شان را افزایش دهند. در هر جایی و از هر طریقی ، از طریق کتاب ، از طریق سایت ها ، مجلات ، شرکت در مجامع بین المللی مرتبط ، اینها خیلی ایده به زنبوردارها می دهد . بروند ببینند دنیا در چه سطحی است و ایران در چه سطحی .

نکته دیگری که به زنبوردارها توصیه می کنم این است که سعی کنند از حالت تک محصولی خارج شوند. الآن خیلی از زنبوردارها دارند از تک محصولی خودشان را خارج می کنند. ژله ، گرده یا بره موم تولید می کنند این خیلی خوب است. این بسیار کمک می کند که بتوانند بنیه مالی شان را قوی کنند. به خصوص برای سال هایی که جریان شهد در طبیعت خوب نیست.

توصیه دیگر من این است که سعی کنند خواسته های به حق خودشان را پیگیر باشند. فقط درد دل نکنند. زحمت بکشند بروند به تعاونی هایشان و اتحادیه هایشان فشار بیاورند و از آنها بخواهند. اگر تعاونی یا اتحادیه ببیند که زنبوردار دارد به او فشار می آورد مجبور است که حرکت کند و از بالادستی ها و دولتی ها و سایر بخش ها خواسته های زنبورداران را مطالبه کند. در آن زمان دولتی ها هم مجبور خواهند بود که تبعیت کنند. آنها تا یک حدی می توانند نا دیده بگیرند اما وقتی فشارها زیاد شود ناچار خواهند بود تبعیت کنند و به خواسته های شما توجه کنند.

زنبوردارها سختی هایی را دارند تحمل می کنند به خصوص این نابسامانی هایی که شرایط طبیعت بر آنها تحمیل کرده است. امیدواریم که هر چه زودتر این شرایط سخت برطرف شود تا هم آنها راضی باشند و هم جامعه راضی باشند و هم مسؤلین کشور بتوانند برنامه ها را پیش ببرند.

آخرین توصیه من این است که ما یک کشوری هستیم مسلمان . کشوری هستیم که می خواهد به عنوان مسلمانی که ادعا دارد در دنیا عرض اندام کند. چنین عرض اندامی نیاز دارد که آنچه که عرضه می کنیم شایسته یک مسلمان باشد. بنابراین سعی کنید که وقتی عسل تولید می کنید عسل تولید کنید. آنچه که اسمش را می گذارید عسل ، عسل باشد. نه اینکه بروید و محصولی را تولید کنید که آن محصول به اعتقاد من عسل نیست. وقتی بخواهید این محصول را صادر کنید اولین کاری که می کنند آن را یک آزمایش می کنند و رد می کنند. آبروی ایران اگر برای اولین بار رفت برای همیشه رفته است. ما هم دشمن زیاد داریم. دشمنان ما دنبال چنین آتو گرفتن هایی از ما هستند. بنابر این کاری نکنید که عمده ترین محصول شما که می خواهد به بازارهای جهانی راه پیدا کند با شکست مواجه شود.

خودتان می دانید مثلا در سال گذشته ما بیش از 80 هزار تن عسل در کشور تولید کردیم. این 80 هزار تن ظرفیت مصرف در ایران ندارد. بخش عمده ای از آن باید صادر شود. صادرات به شرطی موفق می شود که شما محصول مطلوبی را به بازارهای جهانی ارائه بفرمایید و بتوانید که رقابت کنید. خواهش من از شما زنبورداران ایرانی این است که سعی کنید که محصولی که تولید می کنید کیفیت خوبی داشته باشد. تا بتواند در بازارهای جهانی رقابت کند تا بتوانید دوام بیاورید ، آینده از شما استفاده کند و بچه های شما سربلند باشند و نسل های آینده هم افتخار کند به صنعت زنبورداری ایران .

به امید رسیدن به روزی که همه ما به ایرانی بودن مان ببالیم و سرافراز باشیم.

نحل منفرد: خیلی ممنون از وقتی که دراختیار ما قرار دادید.

رحیم عبادی: متشکرم ان شاء الله که موفق باشید.

 

نحل منفرد

www.healinghoney.ir

دانشگاه صنعتی اصفهان

مهر ماه 1394
کپی
لینک اشتراک گذاری