بهترین نژاد زنبورعسل در ایران

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

Re: بهترین نژاد زنبورعسل در ایران

پست توسط ehsanklop »

سلام
ضمن احترام به نظرات دوستان و مطالب گفته شده در کتابهای زنبورداری / / / تعداد نرها بستگی به مقدار اسپرمشون داره . زمانی که ملکه خودشو به توده زنبورهای نر میرسونه ممکنه صدها زنبور نر برای جفتگیری اماده باشن . اما فقط اونی که از همه قدرت پرواز بیشتری داره به ملکه میرسه و جفتگیری میکنه . بعد دومین نر و این کار ادامه داره تا کیسه اسپرم ملکه پر شه . اگه اسپرم نرها کافی نباشه ملکه روز دوم یا سوم هم پرواز میکنه
من شخصا هیچ اشکلالی نمیبینم اگه ملکه روز چهارم هم بخاد بیرون بره ! بلخره باید یه جوری اون یه میلیون اسپرمو تامین کنه . یا اینکه معمولا 8 تا 10 تا نر اون مقدار اسپرم رو دارن اما اگه اسپرم نرها کم باشه ملکه با تعداد بیشتری نر جفتگیری میکنه .
حالا اگه اسپرم نرها خیلی کم باشه بازم تعداد بیشتره . من شخصا نمیدونم تا چند تا هست ولی خوب فکر کنم باید اون کیسه پر شه اونقدر ملکه جفتگیری رو ادامه میده تا به هدفش برسه ممکنه تعداد نرها از 40 تا هم بیشتر بشه .
البته نظر شخصی منه و فقط یه ایده است . ضمن اینکه تو این مدت از زنبورا چیزایی دیدم که این در مقابلش چیزی نیست . و اینکه به کتابها بیش از حد نمیشه اعتماد کرد . ممکنه مطلبی درست نباشه یا در شرایط خاص زنبورا غیر اونو انجام بدن
تصویر

hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

ehsanklop نوشته شده:سلام
ضمن احترام به نظرات دوستان و مطالب گفته شده در کتابهای زنبورداری / / / تعداد نرها بستگی به مقدار اسپرمشون داره . زمانی که ملکه خودشو به توده زنبورهای نر میرسونه ممکنه صدها زنبور نر برای جفتگیری اماده باشن . اما فقط اونی که از همه قدرت پرواز بیشتری داره به ملکه میرسه و جفتگیری میکنه . بعد دومین نر و این کار ادامه داره تا کیسه اسپرم ملکه پر شه . اگه اسپرم نرها کافی نباشه ملکه روز دوم یا سوم هم پرواز میکنه
من شخصا هیچ اشکلالی نمیبینم اگه ملکه روز چهارم هم بخاد بیرون بره ! بلخره باید یه جوری اون یه میلیون اسپرمو تامین کنه . یا اینکه معمولا 8 تا 10 تا نر اون مقدار اسپرم رو دارن اما اگه اسپرم نرها کم باشه ملکه با تعداد بیشتری نر جفتگیری میکنه .
حالا اگه اسپرم نرها خیلی کم باشه بازم تعداد بیشتره . من شخصا نمیدونم تا چند تا هست ولی خوب فکر کنم باید اون کیسه پر شه اونقدر ملکه جفتگیری رو ادامه میده تا به هدفش برسه ممکنه تعداد نرها از 40 تا هم بیشتر بشه .
البته نظر شخصی منه و فقط یه ایده است . ضمن اینکه تو این مدت از زنبورا چیزایی دیدم که این در مقابلش چیزی نیست . و اینکه به کتابها بیش از حد نمیشه اعتماد کرد . ممکنه مطلبی درست نباشه یا در شرایط خاص زنبورا غیر اونو انجام بدن
تصویر
سلام
ممنون از پاسختان / نقطه ای که شاید بهش اشاره بشه اینه که به نظرم درسته تعداد نرها بستگی به تعداد اسپرمشون داره و تعداد دفعات پرواز برای جفتگیری میتونه از یه بار هم بیشتر بشه و همچنین بند آخری که اشاره کردید تعداد نر میتونه از 40 تا بیشتر باشه بله میتونه اما معمول نیست، چرا که در همین کتاب طهماسبی چاپ دوم صفحه 36 تعداد نرهای جفتگیری شده تا 45 عدد هم گزارش شده و همچنین در همین صفحه به طور معمول به عدد 7 تا 10 اشاره شده و در صفحه 115 کتاب مذکور به بیش از 28 تا اشاره نشده و به طور معمول به همون عدد 7 تا 10 مجددا اشاره شده ،همچنین در کتاب اصلاح نژاد بصیری صفحه 119 میزان نرجفتگیری کننده با ملکه در مناطق معتدل به عدد 7 تا 8 و در مناطق گرمسیر به عدد 9/8 تا 17/3گزارش شده/
اگر مقالات و منابع داخلی و خارجی منشر شده رو هم نگاه کنیم به نظر میاد در عدد 7 الی 12 تقریبا با هم نقطه مشترکی دارند و تعداد گزارشات مبنی بر جفتگیری 40 یا 45 نر با ملکه معمولا بسیار پایین بوده / به نظر شخصی در هر چیزی استثناء وجود داره ولی مد نظر اونی که به طور معمول بیشتر اتفاق می افته / نقطه آخر هم درسته نباید به کتاب بیشتر اعتماد کرد اما کتابها در واقع بازگو کننده حاصل تحقیق چندین ساله محققین می باشد که در قالب یک کتاب در اختیار علاقه مندان آن رشته قرار میگیرد/ با سپاس
آخرین ويرايش توسط 1 on hony, ويرايش شده در 0.
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

hony نوشته شده:
تصویر
سلام
ممنون از پاسختان / نقطه ای که شاید بهش اشاره بشه اینه که به نظرم درسته تعداد نرها بستگی به تعداد اسپرمشون داره و تعداد دفعات پرواز برای جفتگیری میتونه از یه بار هم بیشتر بشه و همچنین بند آخری که اشاره کردید تعداد نر میتونه از 40 تا بیشتر باشه بله میتونه اما معمول نیست، چرا که در همین کتاب طهماسبی چاپ دوم صفحه 36 تعداد نرهای جفتگیری شده تا 45 عدد هم گزارش شده و همچنین در همین صفحه به طور معمول به عدد 7 تا 10 اشاره شده و در صفحه 115 کتاب مذکور به بیش از 28 تا اشاره نشده و به طور معمول به همون عدد 7 تا 10 مجددا اشاره شده ،همچنین در کتاب اصلاح نژاد بصیری صفحه 119 میزان نرجفتگیری کننده با ملکه در مناطق معتدل به عدد 7 تا 8 و در مناطق گرمسیر به عدد 9/8 تا 17/3گزارش شده/
اگر مقالات و منابع داخلی و خارجی منشر شده رو هم نگاه کنیم به نظر میاد در عدد 7 الی 12 تقریبا با هم نقطه مشترکی دارند و تعداد گزارشات مبنی بر جفتگیری 40 یا 45 نر با ملکه معمولا بسیار پایین بوده / به نظر شخصی در هر چیزی استثناء وجود داره ولی مد نظر اونی که به طور معمول بیشتر اتفاق می افته / نقطه آخر هم درسته نباید به کتاب بیشتر اعتماد کرد اما کتابها در واقع بازگو کننده حاصل تحقیق چندین ساله محققین می باشد که در قالب یک کتاب در اختیار علاقه مندان آن رشته قرار میگیرد/ با سپاس

با سلام وتشکر از از اقا رضا و اقا احسان و ممنونم از توضیحات خوب و کامل شما ببینید دوستان این مسئله جفتگیری زنبور در اسمان هنوز که هنوزه داره روش تحقیق میشه چون مسئله پیچیده ای هست و دقیقا نتونستند مقدارو عدد براش تائین کنند ولی با رجوع و استناد به مقاله ها و کتابهایی که تاکنون منتشر شده میتوان تعداد تقریبی نرهای جفتگیری کننده رو بدست اورد یا اصلا میشه به تلقیح مصنوعی رجوع کرد فرق نمیکنه چه طبیعی و چه مصنوعی بلخره این اسپرم به ملکه تزریق میشه و تعداد تقریبا مشخصه. تو بحث طبیعی خوب معلومه هر کدام نرهایی با جسه بزرگتر و اماده تر با ملگه جفتگیری میکنند پس مطمئنا همگی دارای اسپرم خوب و به مقدار لازم هستند در بحث تلقیح هم صد درصد فرد تلقیح کننده از نرهای خوب و دارای جسه و اسپرم مناسب استفاده خواهد کرد پس میتوان حدس زد که حدود 7 الی 12 عدد درست و مناسبی هست نه 40 عدد !صحبت من اینجاست من در یک پست دیگه ای هم برای دوستمون مطلب گذاشته بودم که اقای نوذر پور لطفا تعداد نرها اصلاح گردد و باز در یه پست دیگه دیدم دوباره این مطلب رو گذاشتند و همون مقدار رو باز نوشتند ببینید اطلاعات غلط و نادرست باعث گمراهی مخاطبانی خواهد شد که از این صفحه بازدید خواهند کرد من دلم به خدا برای این صنعت میسوزه هر چی که به سرمون اومده از اطلاعات نادرسته که در اختیار داریم و در ملکت موجوده و خیلی هم جالبه که این نادرستها زود همه گیر میشه و همه اون رو درست میدونند باور کنید منو امثال من وقت میزارم میام تو این سایت که شاید بتونم کمکی کرده باشیم به رشد این صنعت نه که هر چی شنیدیم و دیدیم بدون اینکه بدونیم درسته یا غلط تایپ کنیم بریم بدتر این کار باعث اسیب رساندن بر پیکر ه این صنعت خواهد شد از دوستان هم خواهشمندم که اگر در بعضی از مواقع با پستهایی پیچیده و سختی مواجه شدند و جوابی مطمئن و صحیح ندارند از گذاشتن مطالب نادرست و غلط بپرهیزند من میدونم که این گفته من حرف اقای جهانی هم هست و از ایشون هم میخوام که در مورد این بحث و تائید حرف بنده نظر خودشون رو هم اضافه کنند موفق و سربلند باشید
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
تشکر از دوستان من هم مطالب گفته شده رو قبول دارم . همه اون چیزی که که اقای اصغرپور و اقا رضا گفتن کاملا صحیح هست . منم اینا رو تو کتابهای زنبورداری خوندم . اولش هم گفتم اگه نرها سرحال باشن 8 تا 10 عدد کافی هست . قصد من تنها باز کردن بحث بود و اینکه فقط مصرف کننده اطلاعات کتابها نباشیم و حداقل از خودمون یه ایده یا همچین چیزی ارایه کنیم شاید بستری شد برای تحقیق خودمون یا سایر دوستان علاقه مند تصویر چیزی بود که به ذهنم رسید ....
راستی اقای اصغر پور خوب گفتن . اقای جهانی مدتیه تو تالار کمتر فعالیت میکنن و نظر میدن . فکر کنم مشغله شون این روزا زیاد شده . تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

تشکر از دوستان من هم مطالب گفته شده رو قبول دارم . همه اون چیزی که که اقای اصغرپور و اقا رضا گفتن کاملا صحیح هست . منم اینا رو تو کتابهای زنبورداری خوندم . اولش هم گفتم اگه نرها سرحال باشن 8 تا 10 عدد کافی هست . قصد من تنها باز کردن بحث بود و اینکه فقط مصرف کننده اطلاعات کتابها نباشیم و حداقل از خودمون یه ایده یا همچین چیزی ارایه کنیم شاید بستری شد برای تحقیق خودمون یا سایر دوستان علاقه مند تصویر چیزی بود که به ذهنم رسید ....
راستی اقای اصغر پور خوب گفتن . اقای جهانی مدتیه تو تالار کمتر فعالیت میکنن و نظر میدن . فکر کنم مشغله شون این روزا زیاد شده . تصویر

سلام احسان عزيز تشكر ميكنم.من اكثرا 6 به بعد ميام كاراي سايت رو رو برا ميكنم راستشو بگم بزار گلايه كنم از بيشتر كاربران سايت اگه ميبيني احسان عزيز زياد تو مباحث شركت نميكنم چون بيشتر وقتمو اختصاص ميدم به انتقال و مرتب كردن سايت و راهنمايي دوستان چون بيشتر دوستان كم لطفي ميكنن و بدون هيچ جستجويي اقدام به ارسال مبحث جديد ميكنن و به خودشون زحمت نميدن از جستجوگر گوگل سايت در صفحه اصلي انتهاي صفحه استفاده كنن.
مثلا مبحث بچه دادن تو تالار نزديك 10 بار ايجاد شده و باز دوستان اين مبحث رو ايجاد ميكنن.بگذريم من بيشتر وقتمو به اين كارا ميگذرونم تا جواب دادن به دوستان. تصویر

چشم سعي ميكنم تو مباحث شركت كنم تشكر.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 9 مهمان