اطلاعات ملکه از خارج کندو

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ghasedack
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

اطلاعات ملکه از خارج کندو

پست توسط ghasedack »

در حالی که زنبورستان در هر فصل و زمانی مرتباً در حال کوچ است، آیا در استقرار در مکان جدیدی ملکه از وضعیت مطلع است و بدون اینکه کندو را ترک کند آدرس دقیق آنرا می داند به بیانی دیگر آیا اگر در مکانی که جدیداً زنبورها را اسکان داده اید و زنبورها پرواز شناسایی را هم انجام داده اند ملکه کندو در فاصله چندصدمتری یا چندکیلومتری از کندوی آزاد شود میتواند به کندو بر میگردد؟

البته میشد این آزمایش رو انجام داد ولی بدلیل اینکه حوادثی ممکن است در این فاصله برای ملکه اتفاق بیافتد ریسک نکردم...

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: اطلاعات ملکه از خارج کندو

پست توسط mellifera »

با سلام.امکانش وجود نداره.چون ملکه حتی قبل از پرواز جفتگیری اصلی چند بار پرواز شناسایی انجام میده.و بعد به جفتگیری میره.زنبورا برای اینکه مکان کندو رو بدونن مکان کندو و مکان خورشید رو همیشه مد نظر قرار میدن و همیشه هنگام خروج از کندو رو به کندو میشن و مکان یابی انجام میدن.پس ملکه هم از این قاعده مستثنا نیست وشناسایی و مکان یابی انجام میده.
نمایه کاربر
ghasedack
محل اقامت: ایلام
تماس:

پست توسط ghasedack »

چند سال پیش یک مورد که خودم تجربه کردم به این صورت بود که : ملکه مادر کندو رو بدلیل اینکه پیر شده بود خواستم از بین ببرم یک لحضه خواست که پرواز کنه حدود 0.5 متر بلند شد و نشست روی شانها... اونو با خودم به منزل (حدودآ200متر فاصله از کندو)بردم اما فرار کرد بعدش رفتم به کندوی اصلی سر زدم با تعجب دیدم که به کندو برگشته...
این برگشت ممکنه به این دلیل باشه که 1: ملکه میخواست پرواز کنه و در همون 0.5متری که بلند شد موقعیت کندو را تشخیص داده 2: زنبورها در هر مکان جدید با توجه به گزارشات از وضعیت کلنی ملکه را در جریان مکان و موقعیت کندو قرار میدن...
با توجه به اینکه سن ملکه نسبت به سایر زنبورها بیشتره آیا ممکن هست که ملکه اطلاعاتی از سالهای قبل مربوط به مکان جفت گیری اش یا موقع بچه دهی به خاطر داشته باشه...
نمایه کاربر
hossein
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hossein »

با سلام خدمت دوستان
بنظر من بهترین راه امتحان این موضوع می باشه ولی در حالی که در یک کندوی دیگر ملکه اضافه یا شاخون آماده داشته باشیم
ولی فکر میکنم ملکه آدرسی را که بقیه میدهند خوب بلده و جای کندو را میدونه مثلا وقتی کندو بچه میده ملکه از طریق آدرسی که زنبورها بهش میدهند به محل بچه کندو میره البته این فقط یه حدسه
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام.من خودم ديدم چطور بچه كندو از كندو خارج ميشه.اول زنبورا تا حدي كه معدشون اجازه ميده عسل برداشت ميكنن بعد در اطراف اگه درخت و ديواري باشه روي درخت و يا ديوار ميشينن اما به صورت پراكنده نه خوشه مانند بعد كه ملكه از كندو خارج شد و روي يه جايي نشست زنبورايي كه قراره با ملكه پرواز كنند اونا جمع ميشن جايي كه ملكه نشسته و بقيه ماجراها كه يا اخرش گرفتن بچه كندو هستش و يا رفتن بچه كندو.ملكه هم از خارج اطلاعاتي نداره چون زنبور ملكه اگه باكره باشه و تازه از سلول در اومده باشه نميتونه جايي رو بشناسه.اما ملكه تخمگذار اگه باشه ميشه احتمال داد كه شايد در زماني كه ميره جفتگيري و يا قبل از اون پرواز شناسايي كه انجام ميده شايد به ياد داشته باشه.اما احتمالش خيلي كمه چون اگه ملكه اي كه داخل كندو هست و كوچ داده بشه ديگه از بيرون اطلاعاتي نداره.پس نتيجه ميگيريم كه ملكه حين پرواز به بيرون در نزديكترين محل به كندو ميشينه بعد از طريق زنبورايي كه به اطراف فرستاده ميشه راهنمايي ميشه.
شايد ملكه از طريق زنبورا اطلاعاتي از وضعيت بيرون بدست بياره اما نميتونه اطلاعات دقيقي از موقعيت و محل خودش بدست بياره.اين نظر منه.نظر دوستان هم محترمه.
نمایه کاربر
anoshtekin
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط anoshtekin »

با سلام چطوری میتونم بچه کندو رو کنترل کنم و اجازه ندم دور بشن ایا میشه کندوی خالی نزدیک کندوی اصلی بذارم و اونها رو تحریک کنم داخل اون برن
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

anoshtekin نوشته شده:با سلام چطوری میتونم بچه کندو رو کنترل کنم و اجازه ندم دور بشن ایا میشه کندوی خالی نزدیک کندوی اصلی بذارم و اونها رو تحریک کنم داخل اون برن

سلام ،سعی کنید در چهار طرف زنبورستان خود تعدادی کندوی خالی در ارتفاع 1/5 تا 2متری قرار دهید ودرون انها 2-3 قاب کاملا خالی بگذارید وکمی بره موم داخل کندوها ونزدیک دریچه قرار دهید (البته بره موم را طوری نگذارید که مانع ورود ودریچه را مسدود کند)ضمنا سعی کنید که تعداد کندوها در سمت جلو زنبورستان بیشتر باشد.
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

anoshtekin نوشته شده:با سلام چطوری میتونم بچه کندو رو کنترل کنم و اجازه ندم دور بشن ایا میشه کندوی خالی نزدیک کندوی اصلی بذارم و اونها رو تحریک کنم داخل اون برن

بستگی داره به اینکه زنبورستان شما کجا هستش....مثلاً اگه تو شمال ایران باشید یا در جاهایی که درخت پیرامون کندوهای شما زیاد هستش، امکان اینکه بچه زنبور به کندوی خالی بره کمه و معمولاً بچه زنبورها روی شاخه یه درخت میشینن.
البته بستگی به بچه داره، معمولاً بچه اول (پیش بچه) چون ملکه قدیمی کندو را داره واین ملکه به علت تخمگذار بودن سنگین هستش، زیاد از کندوی اصلی دور نمیشن و روی یه شاخه یا دیوار میشینن. اما اگه بچه دوم و یا بجه های بعدی باشند، چون ملکه آنها باکره و سبک هستش، امکان پرواز به جاهای دوردست هست. این نوع بچه زنبورها را معمولا باید واردار به فرود کرد.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام تازگيا يه فروموني توليد شده كه اين فرومون رو داخل يه كندوي خالي قرار ميدن و اين فرومون باعث جذب بچه كندو به داخل كندوميشه .
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط blackbil »

mellifera نوشته شده:با سلام تازگيا يه فروموني توليد شده كه اين فرومون رو داخل يه كندوي خالي قرار ميدن و اين فرومون باعث جذب بچه كندو به داخل كندوميشه .

میشه اطلاعات بیشتری در خصوص این فرومون بدین؟
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام در اين ادرس توضيح داده شده:

http://www.mellifera.ir/News/print/706/

و تصاويري در اين ادرس:

http://www.google.com/search?hl=fa&safe ... 24&bih=625
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط blackbil »

mellifera نوشته شده:با سلام در اين ادرس توضيح داده شده:

http://www.mellifera.ir/News/print/706/

با تشکر از لینک مقاله بالا
آیا تو ایران به صور آزمایشگاهی یا تجاری از این سنتتیک تجاری استفاده میشه؟
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام شرمنده اطلاعي در اين مورد ندارم.تحقيق ميكنم در اين قسمت قرار مي دم.
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط blackbil »

mellifera نوشته شده:با سلام شرمنده اطلاعي در اين مورد ندارم.تحقيق ميكنم در اين قسمت قرار مي دم.

عکسهارو دیدم. خیلی جالب هستش. اگه امکان تهیه اش باشه، خیلی عالی و مناسبه. یکی از دغدغه های اصلی من توی کوچ به مناطق جنگلی، بچه دهی کندوهام هستش....
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

blackbil نوشته شده:

بستگی داره به اینکه زنبورستان شما کجا هستش....مثلاً اگه تو شمال ایران باشید یا در جاهایی که درخت پیرامون کندوهای شما زیاد هستش، امکان اینکه بچه زنبور به کندوی خالی بره کمه و معمولاً بچه زنبورها روی شاخه یه درخت میشینن.
البته بستگی به بچه داره، معمولاً بچه اول (پیش بچه) چون ملکه قدیمی کندو را داره واین ملکه به علت تخمگذار بودن سنگین هستش، زیاد از کندوی اصلی دور نمیشن و روی یه شاخه یا دیوار میشینن. اما اگه بچه دوم و یا بجه های بعدی باشند، چون ملکه آنها باکره و سبک هستش، امکان پرواز به جاهای دوردست هست. این نوع بچه زنبورها را معمولا باید واردار به فرود کرد.

با سلام .
آقای امینی عزیز گفته بودین بایدبعضی بچه زنبورهارو باید وادار به فرود کرد . میشه بیشتر توضیح بدین ؟
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط blackbil »

سلام دوست عزیز، فاصله کندوهای من تا جنگل حدود 200 متر هستش و با اتکا به تجارب گذشته جهت حرکت بچه زنبورها به طرف جنگل قابل پیش بینیه.
با توجه به این موضوع در بالادست محل استقرار کندوهام (بین کندوها و جنگل و در نزدیکی حدود 10 الی 20 متری کندوها به سمت جنگل) چندین ظرف ماسه بادی و دو سه عدد شلنگ اب با فواره و آب پاش در فواصل مختلف قرار داده ام که به محض مشاهده بچه زنبور (علی الخصوص پس بچه ها) در ارتفاعی غیر معمول و بلند که عموماً نشان دهنده فرار بچه زنبور می باشد، از ادوات نامبرده با کمک پدر و سایرین استفاده میکنم و تاکنون بسیاری از بچه ها را با پاشش آب و ماسه مجبور به فرود کرده ام. هر چند مواردی نیز بوده که متاسفانه به جنگل فرار کرده اند.
امیدوارم توضیحات کافی باشد.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

ببخشید مگه شما با استفاده از روش بچه مصنوعی مانع دادن بچه طبیعی نمی شوید یا اینکه بدلیل تعداد زیاد کندوها مواردی هم هست که ناخواسته شاخون زده و بچه می دهند؟
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط blackbil »

برای بعضی کندوهام از روش بچه مصنوعی استفاده میکنم. ولی نه برای همه....
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

میشه دلیلش را هم بفرمائید.
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط blackbil »

هرچند ادامه این بحث بهتره در مبحث تخصصی دیگه ای باشه ولی چون پرسش کردین، پاسخش رو میدم و از ادمین و سایر دوستان به خاطر آوردن بحثی جدید تو یه بحث دیگه عذرخواهی میکنم، خواهش میکنم ادامه این بحث رو تو یه مبحث دیگه ادامه بدیم:
ببینین بچه مصنوعی باعث ضعیف شدن کندوی مادر میشه و اگر از همه کندوها بچه مصنوعی بگیریم، چنانچه برنامه کوچ زنبورها برقرار باشه، امکان جبران این تقسیم بندی که نتیجه آن ضعیف کردن کندوها تو ابتدای بهار هست، وجود داره....
اما برای من که تو خیلی از سالها امکان کوچ زنبورها نیستش، این ریسک رو می پذیرم که بعضی از زنبورهام بچه میدهند. برخی دیگه از کندوها هم چون از آنها بچه مصنوعی نمی گیرم و در نتیجه ضعیف نمی شوند، عسل خوبی می آورند. من بچه های کندوها را حتی اگر کوچک هم باشند تقویت کرده و در شهریور تا آبان نیز توجه خاصی به وضعیت تغذیه آنها دارم و تقریباً به یک کندوی کامل تبدیل می شوند تا زمستان را بخوبی بگذرانند. گاه از یک کندو تا سه الی چهار بچه نیز گرفته ام و با تغذیه و کمک قابهای حاوی لارو و شفیره از کندوهای دیگر آنها را تقویت کرده ام.
یعنی از نیمی از زنبورهام عسل خوبی می گیرم و از نیمی دیگر بچه و در نتیجه ازدیاد زنبور؛ که کندوهای زیاد شده را می فروشم. چون فروش کندوی زنبور نیز درآمد خوب و نسبتاً بی دردسرتری هستش، این روش را من می پسندم.
هرچند ممکن است روش من مورد تایید بسیاری از زنبورداران و همکاران نباشد ولی با توجه به فصل گلدهی منطقه و با عنایت به تجربیات سالهای گذشته این بهترین روشی است که چنانچه امکان کوچ نباشد بهترین روشی است که به آن رسیده ام.
امیدوارم قانع کننده باشد.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
hamidbee
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hamidbee »

mellifera نوشته شده:با سلام.من خودم ديدم چطور بچه كندو از كندو خارج ميشه.اول زنبورا تا حدي كه معدشون اجازه ميده عسل برداشت ميكنن بعد در اطراف اگه درخت و ديواري باشه روي درخت و يا ديوار ميشينن اما به صورت پراكنده نه خوشه مانند بعد كه ملكه از كندو خارج شد و روي يه جايي نشست زنبورايي كه قراره با ملكه پرواز كنند اونا جمع ميشن جايي كه ملكه نشسته و بقيه ماجراها كه يا اخرش گرفتن بچه كندو هستش و يا رفتن بچه كندو.ملكه هم از خارج اطلاعاتي نداره چون زنبور ملكه اگه باكره باشه و تازه از سلول در اومده باشه نميتونه جايي رو بشناسه.اما ملكه تخمگذار اگه باشه ميشه احتمال داد كه شايد در زماني كه ميره جفتگيري و يا قبل از اون پرواز شناسايي كه انجام ميده شايد به ياد داشته باشه.اما احتمالش خيلي كمه چون اگه ملكه اي كه داخل كندو هست و كوچ داده بشه ديگه از بيرون اطلاعاتي نداره.پس نتيجه ميگيريم كه ملكه حين پرواز به بيرون در نزديكترين محل به كندو ميشينه بعد از طريق زنبورايي كه به اطراف فرستاده ميشه راهنمايي ميشه.
شايد ملكه از طريق زنبورا اطلاعاتي از وضعيت بيرون بدست بياره اما نميتونه اطلاعات دقيقي از موقعيت و محل خودش بدست بياره.اين نظر منه.نظر دوستان هم محترمه.
با سلام
پس ميشه اينجوري برداشت كرد كه وقتي بچه كندو رو ريختي توي كندو بايد برن وملكه رو با خودشون بيارن تو كندو ولي متاسفانه بعد از چند ساعت كه تمام بچها تو كندو بودن ملكه هنوز نيامده بود ومن مجبور شدم زنبورا رو بدون ملكه ببرم و يك شاخون بهش بدم.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 8 مهمان