روش های مختلف بچه مضنوعی و زمان آن

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

روش های مختلف بچه مضنوعی و زمان آن

پست توسط mellifera »

با سلام.شاید خیلی ها بعد از گرفتن بچه مصنوعی کندوی بچه رو به چند کیلومتر دورتر میبرن.میخوام بدونم روش دیگه ای بلد هستین ؟
خودم امروز یه روش یاد گرفتم که نیاز نیس کندوی بچه رو به مکان دیگه ای منتقل کنید.کافیه 1 قاب تخم روز و 1 قاب تخم هفته که همین امروز فردا میان بیرون رو توی کندوی بچه گذاشت و 2 قاب جمعیت پرستار هم داخلش تکونید.جمعیت پرستار که پرواز نمیکنه و تو کندو میمونه
تخم هفته هم دنیا بیاد کندو رو راحت میپذیره چون اصلا ملکه ای نداشته
و از تخم روز هم شاخون میزنن.خوب حتی اگه اگه اگه تعدادی از زنبورا به کندوی مادر برگردن باز هم جمعیتی میمونه که کتدورو ترک نکنه.
البته حتما خیلی ها اینو بلد بودن.چون خودم لمروز یاد گرفتم از ذوق زیاد اومدم اینجه هم بگم.راستی کیا تجربه ی گرفتن بچه مصنوعی از همه ی کندوها تو پاییز یا تو اسفند دارن ؟لطفا توضیح بدید!

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

Re: روش های مختلف بچه مضنوعی و زمان آن

پست توسط mellifera »

در منطقه ما که مرداد و شهریور زمان نر کشی هست و در پاییز برای جفت گیری ملکه با مشکل بر می خوریم
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

یعنی چی ؟ چی به مشکل میخوره ؟
متوجه منظورت نشدم

آهان منظورت واسه جفت گیری پاییزه ملکه هست که نری وجود نداره
خوب اگه یه کندوی ضعبفتو یتیم کنی که نر ریز بشه چی؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام من پارسال كندويي رو كه تازه گرفته بودم همون روز كه اوردن زود قبل از خارج شدن اكثر زنبوراي پروازي تقسيم كردم تا جمعيتهاشون خوب باشه.كار شما هم كه شدني هست و خوبه به شرطي كه بهار اين كار رو انجام بديم تا جمعيت بتونه خودشو جم و جور بكنه.و شفيره هم در اختيارش قرار بديم.
راجب يتيم كردن هم ميشه اين كار رو كرد اما همخوني بيشتر ميشه تو زنبورستانمون. و واسه يك سال بايد اين كار رو انجام داد.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

راجع به بچه مضنوعی بدون جا به جا کردن کندوی بچه مصنوعی اطلاعاتم خوب نیس.میشه کامل و شمرده شمرده توضیح بدی؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

سلام به دوستان عزیز
من 3 تا کندو 16 قاب دارم و امسال هم شروع به زنبور داری کردم و تجربه ای ندارم و از مطالب دوستان خیلی استفاده کردم ولی میخوام بدونم بعد از عسل گیری ( تابستان ) میشه بچه مصنوعی گرفت که هم محصول عسلمون رو گرفته باشیم هم کندو هارو زیاد کرده باشم؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

mellifera نوشته شده:سلام به دوستان عزیز
من 3 تا کندو 16 قاب دارم و امسال هم شروع به زنبور داری کردم و تجربه ای ندارم و از مطالب دوستان خیلی استفاده کردم ولی میخوام بدونم بعد از عسل گیری ( تابستان ) میشه بچه مصنوعی گرفت که هم محصول عسلمون رو گرفته باشیم هم کندو هارو زیاد کرده باشم؟

سلام خوش اومدي به جمع زنبورداران .
اصولا اين كار زماني مفيد هست كه بتونين ملكه جفت خورده در دسترس داشته باشين والا چون فصل نر كشي سپري شده باعث كم بودن زنبور نر و جفتگيري ناقص ملكه ميشه واسه همين يكم مشكله و بايد اين نوع كندوهارو تغذيه كرد تا به جمعيت ايده ال برسند اما به نظر من اگه ملكه داشته باشي ميشه اين كار رو انجام داد و همزمان با تغذيه تحريكي و تغذيه براي زمستان گذراني اين كار رو انجام داد.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

حسین خان سلام.یک روش ساده و بدون جابجایی.نصف شانهای یک کندوی قوی با زنبورهای روی آن را داخل یک کندوی خالی میگذاری.سپس کندوی اول(مادر) را به اندازه نصف عرض کندو به سمت چپ جابجا می کنی و بعد کندوی دوم (بچه) را سمت راست کندوی اول و جفت به آن قرار می دهی. روزانه به اندازه 20 سانتی متر دو کندو را از هم دور می کنی تا به یک متر برسد. شرایط: 1/ مهم نیست که ملکه در کدام کندو باشد 2/ حتما باید در هر دو کندو لاروهای یک تا سه روزه وجود داشته باشد.
لازم به ذکر است که زنبور های کارگر که بیرون کندو هستند موقع برگشت تقسیم شده و وارد یکی از این دو کندو خواهند شد.این کاملا راحت و عملی است. خودم این را از یکی دیگر یاد گرفتم وانجامش دادم که کاملا موفقیت آمیز بود.باتشکر دکتر قاسمی
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با تشکر از دکتر قاسمی عزیز.اما متوجه نشدم کندوی بچه رو سمت راست کندوی مادر باید گذاشت ؟و کندوی مادر رو به سمت چپ دور کرد ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

mellifera نوشته شده:با تشکر از دکتر قاسمی عزیز.اما متوجه نشدم کندوی بچه رو سمت راست کندوی مادر باید گذاشت ؟و کندوی مادر رو به سمت چپ دور کرد ؟

حسين عزيز خوب نخوندي مطلب رو كندوي مادر سمت چپ و كندوي بچه سمت راست.بايد يك خط از دريچه پرواز كندوي مادر در زمين بكشيم يا علامت بزاريم بهد كندوي مادر رو 20 سانت به چپ از محل علامتگذاري شده و كندوي بچه يا دوم رو 20 سانت به راست از خطي كه كشيديم منتقل ميكنيم.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 18 مهمان