تخم گذاری ملکه در قاب جدید

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
beekeeper2011
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 22 دفعه
تماس:

تخم گذاری ملکه در قاب جدید

پست توسط beekeeper2011 »

در یک کندوی شش قاب وقتی بخواهیم یک قاب با ورق موم تازه جدید اضافه کنیم آیا محل قاب رو باید در مکان یک قاب مونده به آخر قرار بدهیم؟و اگر در اون محل قرار دادیم و زنبورها روش کار کردن برای اینکه بخواهیم ملکه داخلش تخمگذاری بکند آیا باید قاب رو جلوتر ببریم یا بذاریم همونجا باشه؟

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: تخم گذاری ملکه در قاب جدید

پست توسط mellifera »

beekeeper2011 نوشته شده:در یک کندوی شش قاب وقتی بخواهیم یک قاب با ورق موم تازه جدید اضافه کنیم آیا محل قاب رو باید در مکان یک قاب مونده به آخر قرار بدهیم؟و اگر در اون محل قرار دادیم و زنبورها روش کار کردن برای اینکه بخواهیم ملکه داخلش تخمگذاری بکند آیا باید قاب رو جلوتر ببریم یا بذاریم همونجا باشه؟

بله یک قاب مونده به اخر میتونین قرار بدین.بله در صورتی که دیدین روی قابهاتون زنبور وجود داره میتونین اون قاب جدید روانتقال بدین.
نمایه کاربر
behnam_00
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 65 دفعه
تماس:

پست توسط behnam_00 »

باسلام -دوستان اگه قاب همونجا بمونه و منتقل نشه مشکللی پیش میاد؟ من 5تا قاب به یه بچه کندو اضافه کردم بافتن ولی جابه جا نکردم
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

behnam_00 نوشته شده:باسلام -دوستان اگه قاب همونجا بمونه و منتقل نشه مشکللی پیش میاد؟ من 5تا قاب به یه بچه کندو اضافه کردم بافتن ولی جابه جا نکردم

اگه روش زنبور وجود داره مشکلی نداره میتونین جابجا کنین.اما بهتره روال زندگی زنبورا رو بهم نزنیم.بزاریم خودشون با روال کار خودشون پیش برن.ملکه هم در صورتی که جا باشه میره در اون قاب هم تخمگذاری میکنه. تصویر
نمایه کاربر
beekeeper2011
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 22 دفعه
تماس:

پست توسط beekeeper2011 »

من یک قاب جدید به کندوم که شش قاب بود اضافه کرده بودم ظرف یک روز کامل موم بافتن در این ده روز ملکه اصلا داخلش تخم نذاشت فقط داخلش شهد ذخیره کرده بودن بعد که جاشو عوض کردم 3 تا جلوتر بردم فرداش ملکه مرتب داخلش تخم ریزی کرده بود.به عقیده من حرکت دادن قاب باعث تسریع تخم گذاری ملکه داخل قاب میشه و ملکه هم اکثرا بین قابهای اول تا سوم حرکت میکنه.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

ملکه زنبور در قابهای جدید خوب تخم ریزی میکنه به شرطی که این قاب از موم خالص باشه اگه موم پارافین داشته باشه زنبور به زحمت آنرا میبافند و ملکه هم در آن تخم نمیریزه حتی زنبورها در آن عسل هم نمیریزند مگر اینکه مجبور شوند اینگونه مومها در تابستان بر اثر گرما کش آمده و عملا غیر قابل استفاده خواهد شد یک زنبوردار حتما باید با مدیریت صحیح قابها را جابجا و طوری در کندوها قرار بده که ملکه در آن تخمریزی بکنه.
نمایه کاربر
5405943
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط 5405943 »

نظر بنده:ملکه اصولا موم تازه بافت رو برای تخمریزی ترجیح میده(چون نوزادان متولد شده در فضای کافی رشد داشته وسالم هستن) وزنبورها موم تیره رو واسه ذخیره عسل.به شرطی که محل صحیح واسه قرار گرفتن این قابها توسط زنبوردار اعمال بشه.قرار گرفتن عسل،گرده وتخم هم توی شان وهم تو کندو حالت کروی داره.توی قاب:تخم در وسط سپس گرده در حاشیه تخم وعسل هم در حاشیه گرده.تو کندو:عسل در قاب 1 و قاب آخر سپس گرده در قابهای داخلیتر ونهایتا تخم هم در وسط.پس عسل همیشه تو قسمتهای بیرونی تر ذخیره میشه واسه همینه که هنگام طبق گذاری عسل در قابهای بالا جمع میشه.اینجاست که مدیریت وذکاوت زنبوردار لازمه که قابها رو کجا قرار بده.اگه قاب حاوی موم تازه بافت رو در قابهای کناری قرار بدیم داخلش عسل میبینیم و اگه وسط بزاریم،تخم مشاهده میشه.حتما شانهای سیاه رنگ رو تو قسمت ذخیره عسل قرار میدیم که 2 مزیت داره:1-ملکه توش تخم نمیریزه وزنبورهای بدنیا آمده از اون کوچک جثه و ضعیف نمیشن2-این شانها موقع اکستراکتور اصلا پاره نمیشن.
نمایه کاربر
amin_893
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: دماوند
تشکر کرده: 42 دفعه
تماس:

پست توسط amin_893 »

تصویربا سلام -یک شان سفید که حدود10روز پیش برای پیش بچه ام گذاشته بودم 3شنبه هفته پیش در بازدید از کندو ملکه تمام آنرا تخم گذاری کرده بود (وسط شفیره اطراف شفیره هالارو وکناره های قاب هم پر از تخم روز بود ) امروز هم بعد از4 روز که دوباره بازدید کردم اطراف قاب هنوز تخم روزداشت ووسط قاب به اندازه کف دست شفیره در بسته داشت از اینکه بعد از 4 روز هنوز کناره های قاب تخم روزداشت و تبدیل به لارو نشده بودند تعجب کردم آیا این امکان دارد که زنبورهای کارگر تخم های قبلی را به شانهای دیگر انتقال داده باشند در ضمن کل کندو 5شان دارد (یکی عسل ذخیره و 4 تای دیگه پر لارو وشفیره در بسته است )به نظر شما باز هم با توجه به اینکه کل جمعیت 4 قاب است و الان هم یک قاب از نظر جمعیتی اضافه دارند باز هم یکی دیگه شان میتونم بزارم یا صبر کنم زنبورهای جدید دنیا بیان وبعد شان جدید یا برگه موم بدم بهشون (ملکه شون دیونه است تخم گذاریش رو با تعداد جمعیت کندو تنظیم نمیکنه میدونم اگه شان جدیدبزارم سریعا پر از تخمش میکنه ) لطفا راهنمایی کنید در ضمن ملکه در این شان سفید 10 روز پیش به جرات میتوان گفت که 100درصد آنرا تخم گذاری کرده بود و از موقع گذاشتن آن شان سفید ملکه همیشه هم در روی همان شان سفید است.تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on amin_893, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

amin_893 نوشته شده:تصویربا سلام -یک شان سفید که حدود10روز پیش برای پیش بچه ام گذاشته بودم 3شنبه هفته پیش در بازدید از کندو ملکه تمام آنرا تخم گذاری کرده بود (وسط شفیره اطراف شفیره هالارو وکناره های قاب هم پر از تخم روز بود ) امروز هم بعد از4 روز که دوباره بازدید کردم اطراف قاب هنوز تخم روزداشت ووسط قاب به اندازه کف دست شفیره در بسته داشت از اینکه بعد از 4 روز هنوز کناره های قاب تخم روزداشت و تبدیل به لارو نشده بودند تعجب کردم آیا این امکان دارد که زنبورهای کارگر تخم های قبلی را به شانهای دیگر انتقال داده باشند در ضمن کل کندو 5شان دارد (یکی عسل ذخیره و 4 تای دیگه پر لارو وشفیره در بسته است )به نظر شما باز هم با توجه به اینکه کل جمعیت 4 قاب است و الان هم یک قاب از نظر جمعیتی اضافه دارند باز هم یکی دیگه شان میتونم بزارم یا صبر کنم زنبورهای جدید دنیا بیان وبعد شان جدید یا برگه موم بدم بهشون (ملکه شون دیونه است تخم گذاریش رو با تعداد جمعیت کندو تنظیم نمیکنه میدونم اگه شان جدیدبزارم سریعا پر از تخمش میکنه ) لطفا راهنمایی کنید در ضمن ملکه در این شان سفید 10 روز پیش به جرات میتوان گفت که 100درصد آنرا تخم گذاری کرده بود و از موقع گذاشتن آن شان سفید ملکه همیشه هم در روی همان شان سفید است.تصویر

سلام
صبر کن تا جمعیت به ملکه برسه . تخمریزی زیاد ملکه باعث میشه زنبورا فرصت تمیز کردن شانها رو پیدا نکنن و ممکنه باعث لوک بشه
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام واحترام به نظرات دوستان گاهی اوقات زنبوران کارگر در کلنی های خیلی قوی با جمعیت زیاد اقدام به جابجا کردن تخم ها وانتقال آنها به حجره های دیگر می کنند این را خودم به وضوح دیده ام وجالبتر اینکه با این آزمایشی که برای من پیش اومد این فرضیه کاملا اثبات گردید در چند سال پیش که یکی از کلنی ها خیلی قوی شده بود وجمعیت در سقف کلنی جمع شده بودن وبرروی قابها پستانکهای ملکه هم ساخته شده بود ولی تخمی در آنها دیده نمی شد به منظور جلوگیری از از دست رفتن پیش بچه به نقاط دورتر اقدام به برداشتن ملکه مادری با دوقاب حاوی زنبور کارگر ویک قاب حاوی ذخیره شهدوگرده وعسل کردم وآن را در کلنی نوقراردادم وکلنی مورد بحث را به حال خود گذاشتم تا شاخون ملکه تولید کند بعد از سه الی چهار روز بازدید بعدی را انجام دادم ودر کمال تعجب دیدم که تمام حجره های ساخته شده ملکه که بدون تخم بودند حاوی تخم شده بودند که این تخمها توسط زنبوران کارگر از حجره های کارگری به فنجانکهای ملکه منتقل شده بودند در مورد تخم گذاری در شانها هم میتوان گفت که شانهای تیره شده یکی دوسال قبل بهتر مورد پذیرش زنبورها قرار میگیرد وملکه تمایل بیشتری برای تخمگذاری برروی چنین قابهایی از خود نشان میدهد واز قابهای حاوی پایه شان نو بیشتر برای ذخیره شهد وگرده استفاده می شود ودر صورت کاهش قاب حاوی پایه شان تیره در قاب حاوی پایه شان نو تخمگذاری می کند که قابهای حاوی پایه شان تیره وروشن دارای معایب ومزایایی هستند که عبارتنداز:
1)قابهای حاوی پایه شان تیره که چند سالی از آنها گذشته است ممکن است باعث سرایت بیماری به کندوها شوند.
2)ملکه تعداد تخمهای بیشتری برروی قابهای حاوی پایه شان تیره میگذارد.
3)قابهای حاوی پایه شان تیره در مقابل گرمای حاصل از نور آفتاب ودرجه حرارت مقاوم ترند چون توسط پوست اندازی شفیره های متولد شده محکم شده وبهتر است بگویم خشک اند.
4)در هنگام عسلگیری توسط دستگاه اکستراکتور قابهای حاوی پایه شان تیره کمتر آسیب دیده وپاره می شوند.
5)از قابهای حاوی پایه شان روشن برای تولید عسل شان استفاده میگردد که دارای بازارپسندی بیشتری می باشد که می توان آنرا در اندازه های مختلفی برش داده وبنا به شکل ظرف قرارگیری آن به بازار عرضه کرد .
6)قابهای حاوی پایه شان روشن در هنگام اکستراکتور شدن ممکن است زود پاره شوند زیرا دارای مقاومت کمتری هستند.
7)زنبورهای متولدشده در قابهای حاوی پایه شان روشن دارای جثه واندام درشت تری نسبت به زنبورهای قاب حاوی پایه شان تیره هستند زیرا فضای خالی حجره های قاب حاوی پایه شان تیره به دلیل پوست اندازی شفیره ی زنبورهای متولد شده در آن کمتر شده که باعث کوچکتر شدن زنبوران متولد شده در سری بعد میگردد.
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

amin_893 نوشته شده:تصویربا سلام -یک شان سفید که حدود10روز پیش برای پیش بچه ام گذاشته بودم 3شنبه هفته پیش در بازدید از کندو ملکه تمام آنرا تخم گذاری کرده بود (وسط شفیره اطراف شفیره هالارو وکناره های قاب هم پر از تخم روز بود ) امروز هم بعد از4 روز که دوباره بازدید کردم اطراف قاب هنوز تخم روزداشت ووسط قاب به اندازه کف دست شفیره در بسته داشت از اینکه بعد از 4 روز هنوز کناره های قاب تخم روزداشت و تبدیل به لارو نشده بودند تعجب کردم آیا این امکان دارد که زنبورهای کارگر تخم های قبلی را به شانهای دیگر انتقال داده باشند در ضمن کل کندو 5شان دارد (یکی عسل ذخیره و 4 تای دیگه پر لارو وشفیره در بسته است )به نظر شما باز هم با توجه به اینکه کل جمعیت 4 قاب است و الان هم یک قاب از نظر جمعیتی اضافه دارند باز هم یکی دیگه شان میتونم بزارم یا صبر کنم زنبورهای جدید دنیا بیان وبعد شان جدید یا برگه موم بدم بهشون (ملکه شون دیونه است تخم گذاریش رو با تعداد جمعیت کندو تنظیم نمیکنه میدونم اگه شان جدیدبزارم سریعا پر از تخمش میکنه ) لطفا راهنمایی کنید در ضمن ملکه در این شان سفید 10 روز پیش به جرات میتوان گفت که 100درصد آنرا تخم گذاری کرده بود و از موقع گذاشتن آن شان سفید ملکه همیشه هم در روی همان شان سفید است.تصویر
زنبوران کارگر معمولا از مرکز قاب اقدام به ژله گذاری و پرورش تخمها میکنند و گاها پیش میاد تعدادی تخم روز د حاشیه قابها یرای مدتی دست نخورده باقی میمونه که یکی از دلایلش تراکم کم زنبوران کارگر بر روی قابها میباشد....در یک کلنی قوی و متراکم امکان چنین موردی بسیار نادر خواهد بود..
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 12 مهمان