درجه حرارت مناسب برای بازدید از کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

درجه حرارت مناسب برای بازدید از کندو

پست توسط rata »

با سلام خدمت اساتید

هدف از طرح این سئوال این بوده که یکی از زنبورداران با تجربه به بنده گفته است زمانی که قرار گرفتن برای انسان در مقابل آفتاب دلپذیر نبوده و آفتاب تند است اگر درب کندو را باز کنیم ( ویژه کندوهائی که در آفتاب قرار دارند) زنبورها حالت عصبی و تهاجمی دارند و برای بازدید مناسب نیست.

حالا سئوال بنده این است که آیا این مطلب واقعا تاثیر گذار است . اگر اینطور باشد پس تکلیف زنبورداران بزرگ چیست پس با این حساب ساعت بازدید آنها خیلی محدود خواهد شد.

ضمنا میخواستم بدانم که مرز این درجه حرارت چقدر است مثلا اگر دما به 30 درجه برسد آیا در آفتاب کندو را بازدید کنیم مشکل ساز است؟

نمایه کاربر
amin_893
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: دماوند
تشکر کرده: 42 دفعه
تماس:

Re: درجه حرارت مناسب برای بازدید از کندو

پست توسط amin_893 »

داخل کندو حدود 35 درجه است پس با این حساب بیرون کندو هوای تا 35 درجه برای زنبور باید هوای ایده آلی باشه.فقط چیزی که مهمه اینه که تابش مستقیم آفتاب روی زنبورها و شانهای پر از زنیور آنها را عصبی میکند.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ممنون از پاسخ شما .

خوب برای اینکه تابش مستقیم آفتاب روی زنبورها را نداشته باشیم چه راهکاری را پیشنهاد می کنید.
نمایه کاربر
amin_893
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: دماوند
تشکر کرده: 42 دفعه
تماس:

پست توسط amin_893 »

بیشتر بازدیدها رادر بعد از ظهر انجام داده و پشت به آفتاب بایستید که سایه ات روی کندو باشد البته طوری باشد که جلو سوراخ پرواز نباشی.
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
هوا هر چی گرمتر باشه زنبور کمتر نیش میزنه . تو افتاب داغ هم زنبورا میرن کف کندو و راحت میشه بازدید کرد .
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

واقعا اینطوره ولی من شنیدم که اگه آفتاب داغ رو کندو باشه برای بازدید مناسب نیست و زنبورها عصبانی میشن. ضمنا این را هم شنیدم که باید رو به آفتاب باشیم تا حرکت سایه ما را زنبورها متوجه نشن . چون در اینصورت موقعیت ما را تشخیص داده و حمله خواهند کرد. آیا درسته؟
نمایه کاربر
fayaz
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: آذربایجان غربی.ارومیه
تماس:

پست توسط fayaz »

هوای داخل کندو خودش حدود 35 درجه هستش.من که خودم تو هوای 37 درجه هم تو زنبور کار میکنم.زیادم به حرفای این و اون گوش ندین.خدتون امتحانش کنین که هم تجربه میشه هم بی منت.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام اوني كه من خودم ديدم تو هواي گرم بهتره بازديد انجام بشه.20 درجه به بالا .هوا باد نداشته باشه. بايد قاب ها رو رو به افتاب نگه داريم چون اگه ما روبه افتاب باشيم هم خودمون اذيت ميشيم و هم داخل سلولها رو نميتونيم بينيم.هدف ما بازديد كندو و ديدن مكله و تخم و لارو و داخل سلولها هستش. امتحان كنين يك بار رو به افتاب بايستين و يه بار پشت به افتاب ببينين تو كدوم حالت بازديد راحتتره.در هواي خيلي گرم همچون زنبورا حساسيت دارن نسبت به تغير درجه حرارت با بالا رفتن حرارت داخل كندو اقدام به بال زدن كندو ميكنن.و اينكه در هواي خيلي گرمعصبانيميشن بله درسته.چون استرس به كندو وارد ميشه.
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

ولا من وقتی که خورشید مستقیم به وسط کندو میتابید .بازدید میکردم زنبورا دمق از روزگارم در میاوردن .
بعدش دیگه بازدیدو موکول کردم به نزدیکای عصر که هوا خنک تر بود و خورشید دیگه مستقیم نمیتابید
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با عرض سلام دامنه دمایی برای فعالیت زنبورعسل دردرون کندو بین 8تا 32 درجه می باشد که دراین رنج دمایی بیشترین فعالیت را دارد پایین تر وبالاتر ازاین درجه باعث کاهش فعالیت زنبور می گردد همین شرایط دمایی درهنگام بازدید از کندو نیز لازم است که اگر درجه حرارت از دامنه تحمل کلنی فراتر رود بالطبع برای زنبورها مشکل سازمی شود البته فراتر از 32درجه برای انسان وبازدید ازکندوها سخت است .
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 19 مهمان